Úvod > Aktuality > #světovéČesko zve na procházku okolo Poličských hradeb
Památky

#světovéČesko zve na procházku okolo Poličských hradeb

  • Vydáno8. května 2020
Je jen málo měst, která se mohou dodnes chlubit zachovalými gotickými hradbami. Jedním z nich je východočeská Polička, která může směle konkurovat neméně zajímavým hradbám v estonském Tallinnu. Nejzachovalejší gotické hradby ve střední Evropě dal vybudovat Karel IV. Systém opevnění se skládal z hlavní hradby, parkánu, parkánové zdi, vodního příkopu a valu.

Mezi poličská nej patří mohutné kamenné hradby s 19 baštami

Polička
Tallinn
Městské kamenné hradby byly v Poličce vystavěny po návštěvě a pobytu Karla IV. ve 2. pol. 14. století.

poličkaSystém opevnění se skládal z hlavní hradby, parkánu, parkánové zdi, vodního příkopu a valu. Do dnešních dnů se dochovala hlavní hradba zpevněná 19 půlválcovými věžemi, která obklopuje celé historické jádro města (1 220 m). Mají úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, jsou vysoké 8 až 10 m, zpevněné 19 půlválcovými do města otevřenými baštami. Poličské hradby se mnohokrát osvědčily v boji – za husitských válek, za vlády krále Jiřího z Poděbrad a několikrát odolalo mocichtivému Matyáši Korvínovi.

Hradby v Poličce patří k nejzachovalejším opevněním ve střední Evropě a v letní sezóně je možné si tuto mimořádně zajímavou památku projít s průvodcem. Vstupenky se dají získat v Centru Bohuslava Martinů v Šaffově ulici, ovšem samozřejmě až skončí opatření proti koronaviru. Zatím se ke hradbám můžete vydat sami.


Nymburk, Tachov, Lipník nad Bečvou a další opevněná města

nymburkPolička ovšem není jediným místem, kde se setkáte s městským opevněním. Skvělým tipem, jak se seznámit s obranou středověkého města je návštěva prohlídkové trasy hradebním opevněním a věží města Znojma. Velmi známé jsou také hradby města Nymburka, který mají téměř identický vzhled, jako městské opevnění v Tachově, z něhož se zachovalo 21 věží.
K nejzachovalejším na Moravě patří pozůstatky městských hradeb v Lipníku nad Bečvou. V dochované podobě byly vybudovány až za Pernštejnů na konci 15. a v 1. třetině 16. století. Jedním z měst, které svým hradbám věnovalo naučnou stezku, jsou Prachatice. Celý prstenec se sice nedochoval, ale můžete si prohlédnout několik dělových bašt.
 

Proslulé hradby nedobytného města Tallinnu

tallinnEvropsky proslulé městské hradby se nachází i v estonském hlavním městě Tallinnu, které ve své době platilo za skutečně nedobytnou pevnost. Hradby jej dříve obklopovaly v délce čtyř kilometrů, ze kterých se zachovalo 2,35 km, většinou až z 16. století. Celkem stojí 26 ze 45 původních věží a nejhezčí je řada z nich v severozápadní části Starého města. Hradby jsou zde tlusté 3 metry a jejich výška dosahuje neuvěřitelných 16 metrů. Do některých věží a ochozů mají turisté přístup.
 

Víte, že…?

  • poličkaPoličské hradby patří k nejzachovalejším opevněním ve střední Evropě.
  • Ve své době patřily tallinnské hradby k největším v severní Evropě. Jejich starší část pochází až ze třináctého století, novější ze šestnáctého.
  • Polička byla už v 2. polovině 14. století vydlážděná a uprostřed náměstí stála gotická radnice.
  • tallinnTallinn byl jako nedobytná pevnost proslulý v 16. století. Když v roce 1561 připadl Tallinn Švédsku, nastalo období válek a obléhání: roku 1569 se jej (pomocí dělostřelectva) pokusili dobít Dánové, o rok později a opět rok nato, stejně tak jako v letech 1570 – 71 Rusové, kteří oblehli město. Úspěšné dobytí města se Rusům podařilo roku 1577. Předmětem sporu byl Tallin i během Švédsko-polské války o Pobaltí, mír zde nastal až v roce 1583 pod švédskou nadvládou.
  • poličkaTaké poličské hradby odrazovaly nepřítele – slabší jedince už svou mohutností, v přímém boji se pak osvědčily zejména při husitských válkách. K městským hradbám se váže pověst, která se objevila před více než sto lety. Podle ní byla Polička obléhána samotným Janem Žižkou. Město se nechtělo vzdát, a tak se husité rozhodli nechat jeho obránce vyhladovět. Když bylo nejhůře, uchýlili se měšťané ke lsti. Vycpali poslední svini jáhlami a hodili ji přes hradby na znamení hojných zásob jídla. Lest vyšla a husité odtáhli. Ve skutečnosti se však město stalo členem husitského městského svazku. V době třicetileté války už neměly prakticky žádný vojenský význam, ani později však na rozdíl od jiných historických měst nebyl při rozšiřování města důvod je bourat.
  • Obě města mají k hradbám „přilepené“ malinké staré domy, ve kterých dodnes žijí lidé. V Poličce se s nimi můžete setkat v ulicích Na Bídě a Parkány.
Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička

Nové interaktivní expozice pro všechny generace. Pojďte se s námi bavit a vyzkoušet sebe sama v Poličce. Poznejte život a dílo poličského rodáka v nové moderní expozici, některé osobní předměty a dokumenty rodiny Martinů jsou uveřejněny vůbec poprvé, navštivte i jeho školní třídu.

Opevnění Polička – na ochoz hradeb královského města Polička

Opevnění Polička – na ochoz hradeb královského města Polička

Pojďte s námi vystoupit na ochoz městských hradeb, jedněch z nejzachovalejších ve střední Evropě. Hradby mají úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, jsou až 8 m vysoké, zpevněné 19 půlválcovými do města otevřenými baštami.

Pitoreskní uličky Parkány a Na Bídě v Poličce

Pitoreskní uličky Parkány a Na Bídě v Poličce

Projděte se barevnými uličkami v Poličce. V současné době se jedná již o repliky původních roubených domků.

Další aktuality

V Rudolfově poháru v Kladrubech se utká přes sto spřežení

Od 17. do 21. dubna 2024, se v Kladrubech nad Labem uskuteční 19. ročník Rudolfova poháru – mezinárodních závodů spřežení. Sportovní klání bude probíhat od středy do neděle a sjede se sem 117 zástupců z deseti zemí světa.
Pardubický kraj | Letní sporty

Výlet do Pardubic: na Pardubický zámek od jara do zimy

Zámek Pardubice je sázka na jistotu. Ať už se do Pardubic chystáte na výlet anebo je východočeská metropole pro vás třeba jen zastávkou na daleké cestě, představuje zdejší zámek jeden z bodů, který by rozhodně bylo škoda minout. Památka, ve které sídlí Východočeské muzeum, je otevřna po celý rok denně, kromě pondělí. Připraveny jsou zde pro vás prohlídky i výstavy.
Pardubický kraj | Kultura

Užijte si volný čas v Léčebných lázních Bohdaneč a jejich okolí

Vybíráte si, kam se vydat na léčebný pobyt, wellness víkend anebo se chystáte do Lázní Bohnadeč na komplexní lázeňskou péči? Ať tak, či tak, v Léčebných lázních Bohdaneč se vám bude líbit. Nejen, že o vás bude skvěle postaráno a užijete si unikátní slatinné procedúry, ale můžete se těšit také na krásné okolí, které láká k výletům do přírody. Milovníci zvířat zde mohou pozorovat populáční bohdanečské čápy, kteří mají své hnízdo přímo v srdci lázeňského areálu.
Pardubický kraj | Lázně a wellness

Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery

Na Dolní Moravě najdete profesionálně připravený Trail Park. Na 30 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery. A pokud chcete na svých jízdních schopnostech ještě zapracovat, můžete využít některý z kurzů Bajkové školy. Mrkněte se s Kudy z nudy, co nového pro vás v letošní sezoně přichystali.
Pardubický kraj | Letní sporty

Čertoviny: tipy na výlety, kde se natáčela filmová pohádka

Filmová pohádka z roku 2017 režírovaná Zdeňkem Troškou je inspirovaná pošumavskými báchorkami a tvorbou Jana Drdy, Josefa Lady a dalších spisovatelů. Víte, kde se natáčela? Především v Hlinsku si užijete po celý rok čertů ažaž. Pekelný zábavní park Čertovina se stal kulisou pro pohádku Čertoviny.
Pardubický kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Pardubic

Pardubice jsou příjemné zelené město plné parků, provoněné sladkou vůní perníku i pivovarského chmele. Mají co nabídnout milovníkům historie, kultury, sportu i přírody. Dominantou je pardubický zámek, jedna z nejvýznamnějších renesančních památek v České republice. Významnými památkami v blízkém okolí jsou i hrad Kunětická hora a renesanční zámek v Litomyšli, který je památkou UNESCO. Zážitkem pro milovníky koní bude návštěva dostihového závodiště v Pardubicích, i hřebčínů v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech. Bohdanečský rybník u Lázní Bohdaneč je vzácnou ornitologickou lokalitou a blízká CHKO Železné hory nabízí kromě přírodních krás romantický skanzen Veselý Kopec, zříceniny hradů Oheb a Lichnice i technickou památku, Berlovu vápenku v Třemošnici.
Pardubický kraj | Zážitky

Betlém na Vysočině zve k velikonočním prohlídkám

Od 19. března do 13. dubna 2024 si zájemci mohou přijít prohlédnout památkovou rezervaci Betlém na Vysočině. Výstava Velikonoce na Betlémě připomíná ve zdejších roubenkách tradiční obyčeje a zvyky vztahující se k předvelikonočnímu období i samotným Velikonocům.
Pardubický kraj | Památky

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem zahajuje hlavní návštěvnickou sezónu

Víte, že můžete zavítat do národního hřebčína i o velikonočních svátcích? Nebaví vás už barvit plata vajíček nebo plést pomlázku? Udělejte si výlet do hřebčína v Kladrubech nad Labem nebo do hřebčína ve Slatiňanech! Od 28. března do 1. dubna 2024 se na vás těší starokladrubáci v národním hřebčíně. V Kladrubech vás čeká komentovaná prohlídka stájí a kočárovny s expozicí starokladrubského koně a zámku. Nenechte si ujít také prohlídku lesovny a výstup na rozhlednu, ze které se vám nabídne ojedinělý pohled na hřebčín a jeho okolí. Ve Slatiňanech si užijete komentovanou prohlídku stájí, jejíž součástí je mimo jiné prohlídka kočárovny, historické sedlovny rodu Auerspergů a výcvikového střediska.
Pardubický kraj | Zážitky