ÚvodAktuality#světovéČesko a výlety do hor: jak zdolat Everesty na Šumavě, v Beskydech nebo na Vysočině?
tisícovky ČR, Kudy z nudy, výlety do hor
Příroda

#světovéČesko a výlety do hor: jak zdolat Everesty na Šumavě, v Beskydech nebo na Vysočině?

  • 14. června 2024
Znáte Šumavský Everest? K jeho zdolání stačí vystoupat na osm vrcholů a bodů, jejichž nadmořské výšky po sečtení měří stejně jako nejvyšší hora světa. Máme pro vás tipy, kde můžete šumavský nápad napodobit anebo se přidat k jiným nadšeným králům hor. Třeba na Kleti můžete potkat Himálajské tygry a na Lysé hoře Lysaře.

Everesting aneb na Lysou horu 13x

Lysá hora
Everest
lysá horaLysaři jsou členové Klubu českých turistů Lysá hora Ostravice: ten sdružuje nadšence, kteří pravidelně, třeba i každý den v roce, chodí na Lysou horu, nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd

Na tričku nebo na čepici nosí znak ještěra: to podle básníka Petra Bezruče, který o sobě říkal, že je starý ještěr a že se plazí na Lysou. První ročník Bezručova výplazu se konal rok po jeho smrti a Lysaři na něm od té doby nikdy nesmí chybět. Ti nejlepší ovšem dokážou vyšlapat nahoru více než třistakrát za rok!
 

Beskydský Everest na Velkém Javorníku

velký javorníkMyslíte si, že zdolávat tolikrát stále stejný kopec je nuda? Milovníci Beskyd s vámi rozhodně souhlasit nebudou. Na Lysé hoře zkrátka je něco přitažlivého, něco, co si člověk zamiluje. Totéž platí pro Smrk nebo další kopec, který je od Lysé hory jen kousek: Velký Javorník u Frenštátu pod Radhoštěm. Tady vás nečekají takové davy výletníků jako na Lysé a dokonce se můžete zaregistrovat do celoroční soutěže v počtu výstupů VJ247. Pravidla jsou jednoduchá: odkudkoli vyjděte, vyběhněte, vyjeďte na kole nebo koloběžce, prostě dostaňte se na Velký Javorník vlastní silou a pořiďte si otisk na snímači umístěném u vchodu do chaty na vrcholku. Pokud chcete započítat více výstupů za den, musíte kromě toho pořídit otisk i ze spodních „stanic“ na Horečkách nebo ve Veřovicích, pak další otisk z vrcholu… a tak dále, pořád dokola. Kdo chce překonat rekord v počtu výstupů za den, musí se nahoru vyškrábat osmkrát. Z Horeček je to 3,8 km s převýšením 410 metrů, z Veřovic 4,2 km s převýšením 464 metrů. A když trasu zdoláte dvacetkrát, stanete na pomyslném vrcholku Everestu.
 

Himálajští tygři z Kletě

KleťPomyslný výstup na Everest nabízí také hora Kleť u Českého Krumlova. Také tady najdete nadšence, kterým jeden výstup nestačí a zdolávají nejvyšší vrchol Blanského lesa znovu a znovu, třeba několikrát denně. Statistiky výstupů najdete nahoře u turistické chaty a rozhledny, navíc každý rok pořádá Klub přátel hory Kleť ojedinělou vysokohorskou akci Himálajský tygr, kdy nadšenci zdolají kopec několikrát za sebou. Vidět je při tréninku můžete kdykoliv: nejkratší trasa s převýšením 419 metrů totiž vede přímo pod sedačkovou lanovkou, kterou se nahoru nechá vyvézt řada „normálních“ výletníků, letos ovšem z důvodu nákazy koronavirové infekce ještě nejezdí. Vybrat si samozřejmě můžete i jinou cestu a třeba i na kole: propozice vyžadují jen to, abyste se nahoru dostali vlastními silami. Himálajský tygr je spíše než závod souboj s vlastními silami a zkouška výdrže. Rekord se zatím zastavil na třináctce; víckrát se v limitu devíti hodin nikdo nahoru nedostal.
 

Šumavský Everest: zdolejte osm šumavských vrcholů

šumavaVraťme se ale na začátek, na Šumavský Everest. Jde o zdolání osmi šumavských vrcholů, které součtem svých nadmořských výšek dosáhnou na vrcholek nejvyšší hory světa. V infocentru Horní Planá si lze vyzvednout vrcholový pas, do které ho se na jednotlivých místech sbírají razítka. Odměnou vám budou zážitky, nádherné výhledy na Lipno a Šumavu a také certifikát, že jste to dokázali. Těm nejrychlejším k tomu stačily pouhé dva dny. A kam vás tohle putování zavede? Třeba na Plechý, Smrčinu, Třístoličník nebo Moldaublick či vrch Olšina. Pro všechny akurátní turisty musíme zmínit jeden fakt, a to, že ikonických 8848 m již Šumavský Everest neměří – jeden z vrcholů, na který bylo možno vyšplhat se turistům totiž uzavřel – jednalo se o Knížecí stolec (1 236  m), kde stávala i rozhledna. Dnes je oblast uzavřená jako vojenský prostor a tak bylo třeba najít jiný vrchol – od sezóny 2024 se do hry počítá rozhledna Dobrá Voda u Horní Plané, ovšem ta měří o 374 výškových metrů méně.
 

Milešovka a kopce na Vysočině

MilešovkaUž pátý rok funguje dobročinný projekt Milešovka 365, který pomocí čipů eviduje výstupy turistů na vrchol Milešovky, nejvyšší hory Českého středohoří. Kopec proslavený jako největrnější místo Česka dobývají desítky lidí, kteří mají na kontě často více než 200 výstupů do roka. Po zmírnění koronavirových opatření se bude moci zapojit každý – v chatě na Milešovce si stačí pořídit čip, vybrané peníze putují na dobročinné účely. Elektronickou knihu výstupů má také projekt Na Kopce 365 na Vysočině. Záměr je stejný jako jinde: motivovat co nejvíc lidí ke zdravému pohybu a dosáhnout co nejvyššího počtu vystoupaných výškových metrů. Letos se závod točí kolem Čeřínku, Javořice, Křemešníku a Lísku. Na jejich vrcholky můžete vyjít pěšky, vyběhnout i vyjet na kole nebo na běžkách, hlavní je výkon dosažený vlastní silou bez cizí pomoci.
Lovoš – čedičová dominanta Českého středohoří Příroda

Lovoš – čedičová dominanta Českého středohoří

Jednou z nepřehlédnutelných dominant Českého středohoří je čedičový kopec, majestátně se tyčící nedaleko severočeského městečka Lovosice. Lovoš (570 m.n.m) určitě poznáte už zdaleka podle typického tvaru se dvěma vrcholy – Velkým a Malým Lovošem zvaným též Kybička.

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava Ubytování

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…

Šumavský Everest Letní sporty

Šumavský Everest

Zdolejte nejvyšší horu světa Mount Everest (8848 m n.m.) návštěvou osmi Šumavských vrcholů. Poznáte krásy pěší turistiky v okolí Horní Plané na Lipně a na Šumavě. V hornoplánském infocentru (KIC) obdržíte vrcholový pas se seznamem povinně zdolávaných vrcholů, jejichž součet je výškou 8848 m. n. m.

Milešovka – královna Českého středohoří Příroda

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží. Upozornění: rozhledna je z důvodu rekonstrukce do odvolání uzavřena.

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd Příroda

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1324 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála Příroda

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka – vrcholová trasa vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd. Poznejte trasu, která byla proznačena již na začátku 20. století a provede vás přes vrcholky všech pohoří při hranici.

Rozhledna Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna v České republice Příroda

Rozhledna Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna v České republice

Kamenná věž o výšce 18 metrů stojí na vrcholu hory Kleť (1083 m), nejvyšším vrcholu Blanského lesa, od roku 1825, kdy ji zde nechal postavit kníže Josef Schwarzenberg pro soukromé účely svého rodu. Veřejnosti slouží rozhledna od druhé poloviny 19. století.

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí Příroda

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Chráněná krajinná oblast Beskydy Příroda

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Chráněná krajinná oblast České středohoří Příroda

Chráněná krajinná oblast České středohoří

CHKO České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, často zakončených ruinou středověkého panského sídla.

Blanský les Příroda

Blanský les

Na jihu Čech, v šumavském podhůří, severně od města Český Krumlov, se nachází přírodně velmi zachovalé území, nazývané Blanský les.

Javořinská naučná stezka – cesta pralesem za úžasnými výhledy Příroda

Javořinská naučná stezka – cesta pralesem za úžasnými výhledy

Vydejte se na nejvyšší vrcholy Bílých Karpat a pokořte Velkou Javořinu! Stezka vás provede Horňáckem, regionem s nenarušenou přírodou a bohatou kulturou. Nejzajímavější je zde NPR Javořina se zachovalým bukovým pralesem.

Hora Klínovec s rozhlednou Památky

Hora Klínovec s rozhlednou

Na nejvyšší hoře Krušných hor Klínovci (1244 m n.m.) leží 80 m vysoká dominanta radiotelekomunikační věže a rozhledna. Rozhledna zde stála už v 19. století, od 80let však byla ve velmi špatném stavu. Rozhledně hrozil dokonce zánik, ale od roku 2013 je znovu nádherná kamenná stavba přístupná.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska Příroda

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Na výlet do Slepičích hor Příroda

Na výlet do Slepičích hor

Slepičí hory je lidový název Soběnovské vrchoviny, kopcovité krajiny s nejstaršími osadami jižních Čech a pozůstatky keltské kultury jihozápadně od Trhových Svinů, která byla roku 1995 vyhlášena za přírodní park.

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Příroda

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Javoří hory tvoří výrazný tektonický hřbet ohraničující severní část Broumovského výběžku. Chrání ze severu Broumovskou kotlinu a tvoří malebnou kulisu krajině, kterou protéká řeka Stěnava. Pokud hledáte klid v lůně lesů a hor, tady budete na tom pravém místě.

Sedlatý kámen na Kleti Příroda

Sedlatý kámen na Kleti

Původní, několik tun vážící kámen sehrál svoji poslední úlohu v srpnu roku 1968, kdy byl spolu s kmeny pokácených stromů použit jako zátaras bránící okupačním vojskům v obsazení televizního vysílače na Kleti.

Hvězdárna na Kleti Zážitky

Hvězdárna na Kleti

Jižně pod vrcholem Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa nedaleko Českého Krumlova, se nachází hvězdárna Kleť. Vzhledem k nadmořské výšce 1.070 metrů n.m. jde o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách. Na vrcholu Kleti můžete navštívit také nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách.

Smrčiny – nejzápadnější hory Česka Příroda

Smrčiny – nejzápadnější hory Česka

Věděli byste, kde hledat Smrčiny, téměř neznámý kout naší vlasti? Napovíme, že je třeba zaměřit svou po pozornost do nejzápadnějšího cípu republiky, do Ašského výběžku.

Hora Luž – nejvyšší vrchol Lužických hor Příroda

Hora Luž – nejvyšší vrchol Lužických hor

Výrazná znělcová hora Luž (793 m) je nejvyšší horou Lužických hor. Horským hřebenem Luže vedla zemská hranice mezi Čechami a Lužicí, což dosvědčují hraniční kameny s nápisy. V současnosti přes vrchol prochází státní hranice s Německem. Z hory se nabízí krásný výhled do širokého okolí.

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech Příroda

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech

Třemošná (779 m.n.m.) je jeden z nejvíc nápadných vrcholů středních Brd. Leží asi 5 km západně od centra Příbrami a představuje výraznou krajinnou dominantu Příbramska. Nad okolní terén vystupuje jako protáhlý hřbet se strmými bočními svahy, který se od severovýchodu jeví jako špičatá homole.

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd Příroda

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky jsou na českém území součástí CHKO Beskydy, na slovenském CHKO Kysuce. Na západě tvoří hranici s Vizovickými vrchy údolí Senice, na severu Vsetínská Bečva je odděluje od Vsetínských Beskyd a na jihu Lysský průsmyk od Kyčerské hornatiny, kde se rozprostírá CHKO Bílé Karpaty.

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy Příroda

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů Příroda

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Třístoličník (1311 m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekým rozhledy.

Hora Dyleň u Mariánských Lázní – Napoleonův střed Evropy Příroda

Hora Dyleň u Mariánských Lázní – Napoleonův střed Evropy

Hora Dyleň se nachází v Českém lese, západně od Mariánských Lázní. Její vrchol je v nadmořské výšce 940 metrů a tím je druhým nejvyšším vrcholem Českého lesa. Na vrcholu stojí věž ze 70. let, která sloužila jako vojenská radarová stanice, veřejnosti je však nepřístupná.

Další aktuality

Zámek Hluboká připravil na léto speciální prohlídky

Neogotický klenot české zámecké architektury, zámek Hluboká, zve návštěvníky přes léto 2024 mimo klasické prohlídky interiérů na speciální prohlídky pro dospělé i děti. Vydat se sem můžete na hranou prohlídku Poslední bál kněžny Pauliny, která probíhá až do 29. srpna 2024 a pro děti je do 1. září 2024 přichystaná prohlídka s paní kněžnou Eleonorou. Mimo prohlídkové okruhy láká k prohlídce také rozsáhlý park a zámecká zahrada.
20. červenec 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Temelín zve do svého infocentra na virtuální prohlídky a soutěže

Nejprve zábavný znalostní kvíz a následně odměna čekají na návštěvníky, kteří o prázdninách přijedou do Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Prostřednictvím speciálních brýlí si také mohou prohlédnout nejstřeženější místa jihočeské jaderné elektrárny.
19. červenec 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Nejlepší koupání: tipy ke koupání a vodním radovánkám v jižních Čechách

Milovníci koupání, rybaření, letních aktivit, rybníků a řek najdou v jižních Čechách řadu míst k osvěžení. Příležitost k vodním radovánkám po celý rok nabízejí plavecké bazény a aquaparky na jihu Čech. Kam se můžete vydat?
18. červenec 2024 14:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Tento víkend vás v Třeboni nemine setkání s posledním rožmberským vladařem, panem Vilémem z Rožmberka a jeho geniálním rybníkářem Jakubem Krčínem. Slavnosti historické s bohatým programem a tradičními řemeslnými trhy proběhnou přímo na Masarykově náměstí a v areálu zámku i na hrázi rybníka Svět. Letošní Historické slavnosti Jakuba Krčína zahájí v pátek 19. července 2024 příjezd slavného stavitele rybníků. Hlavní program slavností je plánován na sobotu 20. července 2024, kdy se bude konat jarmark, průvod Jakuba Krčína a jeho doprovodu či ohňová show.
15. červenec 2024 20:15
Zážitky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 19. až 21. července 2024 již po 25. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
15. červenec 2024 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Tajné chodby jsou nezbytnou rekvizitou romantických strašidelných příběhů, na rozdíl od upírů, vlkodlaků nebo bludiček ale skutečně existují. Pojďte s námi prozkoumat podzemí měst, kostelů a klášterů, hradní zdi a prastaré vinné sklepy!
15. červenec 2024 14:30
Památky, Jihočeský kraj

Čerstvý chléb z pece provoní opět šumavskou Lenoru

Pokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Díky oblíbenému pečení v obecní peci jsou v Lenoře již řadu let pořádány letní Slavnosti chleba, v letošním roce 20. 7. 2024. Ukázkové pečení pro veřejnost se koná obvykle poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.
15. červenec 2024 11:56
Památky, Jihočeský kraj

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?
14. červenec 2024 6:28
Památky, Jihočeský kraj