!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko: užijte si skvělé koupání v termálních lázních ve Velkých Losinách
#světovéČesko: užijte si skvělé koupání v termálních lázních ve Velkých Losinách
"> "> "> "> "> "> ">
Lázně a wellness

#světovéČesko: užijte si skvělé koupání v termálních lázních ve Velkých Losinách

Vydáno 27. července 2020
Renesanční zámek, procesy s čarodějnicemi nebo slavná ruční papírna: ano, tak známe Velké Losiny, městečko v podhůří Hrubého Jeseníku. Právě tady také najdete nejstarší moravské lázně a unikátní termální park, ráj všech milovníků wellness a vodních radovánek v konejšivě teplé vodě s blahodárnými účinky.

Blahodárné účinky velkolosinských termálních pramenů již během 16. století vyzkoušeli hosté Žerotínů

Termály Velké Losiny
Therme Laa
Díky Termálnímu parku, který před pár lety vyrostl na místě někdejšího koupaliště, získaly lázně Velké Losiny skutečné eso v rukávu. Sirné termální prameny, které vyvěrají v hloubce tisíce metrů pod povrchem a jsou typické teplotou kolem 36 °C a zvýšeným obsahem sirovodíku plní venkovní i vnitřní termální bazény, užijete si tu řadu atrakcí, profesionální masáže i několik typů saun. Je to báječná zastávka cestou na hory, skvělé uvolnění po celodenní zábavě v areálu Kouty a jinde v Jeseníkách nebo po výletu na in-linech, kolech nebo pěšky kolem horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. Zkrátka nechte vodu, ať vás léčí. Dovolte doteku, ať vás uzdravuje. Uvolněte se, relaxujte a vyzkoušejte na vlastní kůži lázně Velké Losiny se vším všudy.
 

Kouzelné zvířecí příběhy

V každých lázních se vypráví příběhy o zázračném působení tamních přírodních léčivých zdrojů. Leckdy jde o dojemné nebo rozverné vyprávění o zvířatech: teplické prameny například objevil zaběhnutý čuník (a jeho hlavička dodnes pozorně sleduje pramen Pravřídla) a Vincence Priessnitze, zakladatele vodoléčby a lázní Jeseník, zase inspirovala srnka, která si v potoce omývala poraněnou nožku. Pro Velké Losiny sehrál klíčovou roli kůň. Jeho příběh najdeme už ve významném balneologickém díle „Knihy o vodách hojitedlných neb teplicech moravských“ od zemského lékaře Tomáše Jordána z Klausenburku – a to prosím už v polovině 16. století:
„…Sedlák nějaký churavého koně, hubeného a od vředů a prašivosti již téměř uschlého vyhnal, neb se mu nevidělo jeho déle v domě chovati a trpěti, aby se jiní od něho nakazili, anobrž i píce jemu již dáváno nebylo. A proto ten kůň jsa tu na louky blízké vyhnán, náhodou přišel do té hlubiny neb louže, a tu upadl, a tři dni ležel, až potom pomocí té vody, váleti se v tom blátě počal, potom ven vyskočil a na těch lukách se pasa, po kolikás málo dnech, napiv se snad (jakž k pravdě podobné jest) také té vody, kůže nové nabyl a prašivosti pozbyl. A jsa tak uzdraven, v nenadále, neb již domnění bylo, že jest ode psův a zvěří roztrhán a sežrán, již vděčnejší host, k svému starému pánu se navrátil. Odtud té vody užívati se počalo.“
 

Hýčkání, zábava a atrakce

Blahodárné účinky velkolosinských termálních pramenů již během 16. století vyzkoušeli hosté Žerotínů. K velkému rozvoji lázní došlo hlavně v druhé polovině 19. století za Lichtenštejnů: v té době například podmáčené louky nahradil lázeňský park se sítí promenádních cest a exotickými dřevinami.

Největší investicí po řadě let a současně obrovským turistickým lákadlem je právě Termální aquapark, který si v ničem nezadá s vyhlášenými rakouskými středisky Therme Laa an der Thaya, Gmünd či Therme Kaprun. Samozřejmě nechybí tobogan, whirlpool a další atrakce, ale tím hlavním je léčivá termální sirná voda.

Jednotlivé bazény se liší teplotami a zaměřením na klidové a aktivní. Právě podle něj se také napouštějí, a tak zatímco v hlavním klidovém bazénu je voda čistě termální, v aktivních pouze slabě mineralizovaná. Sauny doplňuje zázemí pro rodiče s dětmi, restaurace, rychlé občerstvení, apartmány a střecha, která stejně jako okolní louky v letních měsících slouží pro na relaxaci a opalování. Až vám tedy horské túry nebo lyžování zhatí počasí, víte, kde si přesto užít pěkný den.
 

Cesty za termální vodou

  • Ačkoli je Termální park ve Velkých Losinách jedinečný, není jediný: na portálu Kudy z nudy najdete i další tipy na termální i jiná skvělá (a výjimečná) koupaliště.
  • Při výletech do okolí nezapomeňte navštívit ruční papírnu a renesanční zámek.
  • Dovolená v Rakousku pro leckoho začíná nebo končí návštěvou termálních lázní v městečku Laa an der Thaya. Therme Laa leží hned za našimi hranicemi, pouhou půlhodinu jízdy ze Znojma nebo Mikulova. Hlavní bazén má příjemnou teplotu 34 °C, je tu i bazén se slanou vodou teplou 36 °C a podvodní hudbou. Zaplavat si můžete ve sportovním bazénu, který se v zimě vyhřívá na 28 °C, v létě o čtyři méně.
  • Termály Losiny mají otevřeno denně od 10 do 21 hodin, v pondělí (pouze o prázdninách) od 13 hodin, o víkendech od 9 hodin. Therme Laa mají otevřeno denně; od neděle do čtvrtka od 9 do 20.30, v pátek, sobotu a volné dny do 22 hodin.
  • V Termálech Losiny stojí vstup na tři hodiny pro dospělé 350 Kč, pro děti 300 Kč a rodinné (2+1) 900 Kč, za vstup do saun si připlatíte 100 Kč. V Therme Laa stojí vstup pro dospělé na tři hodiny € 19,50, pro děti € 13,50 a za vstup do saunového světa si připlatíte € 8,70.
Termální park - Termály Losiny

Termální park - Termály Losiny

Unikátní spojení relaxace, regenerace, odpočinku a blahodárné termální vody - jedinečný termální park, který v České republice nemá obdoby. Venkovní areál termálního parku nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět.

Renesanční zámek Velké Losiny

Renesanční zámek Velké Losiny

Státní zámek Velké Losiny leží na jižním okraji stejnojmenné obce v údolí řeky Desné. Charakteristickým znakem, kterým je zámek nejznámější, jsou trojpodlažní arkády trojkřídlého areálu tzv. vysokého zámku. Místo je proslulé také čarodějnickými procesy.

Areál Kouty - horské centrum zábavy a sportu

Areál Kouty - horské centrum zábavy a sportu

Neváhejte využít krásného počasí k návštěvě areálu Kouty, dojeďte k nám na kole, autem, vlakem, projděte se i s dětmi kouteckým lesním skanzenem, výborně se najezte v našich gastro zařízeních, zahrajte si bowling.

Ruční papírna Velké Losiny - Muzeum papíru

Ruční papírna Velké Losiny - Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně - jeden ze 7 divů Česka

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně - jeden ze 7 divů Česka

Třetí největší přečerpávací vodní elektrárna na světě a nejrozsáhlejší vodní energetické dílo v České republice. Většina objektů se nachází pod zemí, stavby na povrchu jsou ohleduplně začleněny do okolní přírody a vytvářejí s ní harmonický celek.

Velkolosinské pralinky - ručně vyrobený originál z dílny Jany Kašparové

Velkolosinské pralinky - ručně vyrobený originál z dílny Jany Kašparové

Velké Losiny už v současnosti nelákají jen zámkem, lázněmi nebo proslulou ruční papírnou. Lidé se tu zastavují v jedinečné cukrárně, která láká zejména pravými Velkolosinskými pralinkami, které vznikají přímo v centru obce v dílně Jany Kašparové.

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách - po stopách inkvizice na kole

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách - po stopách inkvizice na kole

Vydejte se na kolech do 17. století, do období, kdy se na Jesenicku a později i Šumpersku odehrávaly čarodějnické procesy, které připravily o život desítky nevinných lidí. K uctění jejich památky byly na vybraných místech, vedle již existujících památníků, instalovány pomníčky a pamětní desky.

Areál zdraví ve Velkých Losinách

Areál zdraví ve Velkých Losinách

Areál zdraví ve Velkých Losinách, nedaleko zámku na louce vedle hlavní silnice, nabízí sportovní i kulturní vyžití. Můžete si zde zahrát míčové hry, ale také zlepšit svou fyzičku na několika strojích pod širým nebem. Děti se vyřádí na prolézačkách či v dětském koutku.

Ubytování na faře ve Velkých Losinách

Ubytování na faře ve Velkých Losinách

Čistý vzduch, krásná okolní příroda a dobré umístění fary dává možnost kvalitní rekreace duše i těla pro skautské oddíly, křesťanskou mládež, pro rodiny s dětmi, pro duchovní obnovy i příležitostné přespání při poutích.

Zámecký letohrádek ve Velkých Losinách

Zámecký letohrádek ve Velkých Losinách

Původní letohrádek, který byl vybudován Přemyslavem III. v polovině 17. století, byl počátkem 18. století přestavěn na obytné místnosti. Po roce 1945 našla v této budově útočiště mateřská školka, která byla zrušena v polovině 80. let minulého století, a objekt tak začal nezadržitelně chátrat.

Přírodní rezervace Přemyslovské sedlo v Jeseníkách

Přírodní rezervace Přemyslovské sedlo v Jeseníkách

Přírodní rezervace Přemyslovské sedlo o rozloze 5,33 ha se nachází u obce Přemyslov, která je dnes součástí Loučné nad Desnou. Tato malá přírodní rezervace o velikosti 5 ha zaujme návštěvníky především mokřady a rašeliništi.

Další aktuality

9.4.
2021
Znáte Moravskou bránu? Objevte kouzlo krajiny mezi Přerovem a Ostravou

Znáte Moravskou bránu? Objevte kouzlo krajiny mezi Přerovem a Ostravou

Střední Morava a Jeseníky | Památky
23.2.
2021
Poznejte královská města Moravy a Slezska

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Střední Morava a Jeseníky | Památky