Úvod > Aktuality > #světovéČesko: objevte tajemnou Indonésii v libereckém Babylonu
#světovéČesko: objevte tajemnou Indonésii v libereckém Babylonu
"> "> "> "> "> "> "> "> ">

#světovéČesko: objevte tajemnou Indonésii v libereckém Babylonu

Vydáno 16. července 2020 Kultura
Liberecké centrum Babylon se od června do 31. října 2020 proměnilo v tajemnou Indonésii s atmosféru tropických ostrovů, jako je Nová Guinea či Šalamounovy ostrovy. Kromě tropické flóry a fauny se seznámíte také s obyvateli těchto dalekých krajů, nahlédnete do osady horského kmene Dani či vkročíte do stromové chýše.

Expozice odhaluje taje Nové Guineje, Indonésie, Pacifiku i Šalamounových ostrovů.

Výstava
Indonésie

Tajemná Indonésie na dosah

Tamtamy časuVýstava Tajemná Indonésie Nová Guinea - Tamtamy času vám libereckém Babylonu odhalí taje Nové Guineje, Indonésie, Pacifiku i Šalamounových ostrovů. V českých podmínkách jde o zcela výjimečnou záležitost díky rozsahu záběru i zpracování jedinečných materiálů. Projekt vznikl na základě cest českých cestovatelů do zapomenuté části planety. Najdete zde velkoformátové fotografie, unikátní etnografické sbírky – obrovské rituální totemy bisj, štíty, iniciační masky, oštěpy, luky a šípy, kamenné rituální sekery a kostěné nože, čelenky i zdobení…

Tamtamy časuNechybí ani stavby domorodých chýší, projekce filmů. Osou expozice jsou velkoformátové fotografie. Projekt prezentuje historické materiály největších es cestování – dvojice Jiří Hanzelka – Miroslav Zikmund a Miloslav Stingl. Přináší i rozsáhlé výsledky práce Rudolfa Švaříčka, který se věnuje neznámým etnikům a dobrodružným výkonům v nitru ostrova.

Výstava je veřejnosti přístupná až do 31. října 2020, vždy od úterý do neděle od 10:00 do 12:00 a od 12:30 do 18:00 hodin. Vstupné stojí 100 korun. Výstava se koná v prostorách zámeckého sklepení Centra Babylon.
 

Objevte svět, o kterém jste si mysleli, že již neexistuje!

nová guineaProjekt o tajemném ostrově Nová Guinea je největší akcí svého druhu. V českých podmínkách jde o zcela výjimečnou záležitost díky rozsahu záběru i zpracování jedinečných materiálů. Projekt vznikl na základě cest českých cestovatelů do zapomenuté části planety. Expozice odhaluje taje Nové Guineje, Indonésie, Pacifiku i Šalamounových ostrovů. Ve výstavě najdeme unikátní etnografické sběry – obrovské rituální totemy bisj, štíty, iniciační masky, oštěpy, luky a šípy, kamenné rituální sekery a kostěné nože, čelenky i zdobení… To vše je umístěno v porostu bujné džungle se zvířaty.

IndonésieExpozice odhaluje taje obrovské říše Indonésie, která ukrývá celkem na 17 000 odlišných ostrovů. Začínáme na Sumatře se slony a orangutany, Jáva nabízí sultánské kratony, sopky i největší stupu buddhismu, Kalimantan ukrývá kmeny tajemných Dajaků stavějících si zvláštní dlouhé chýše. Bali je provoněné příjemným hinduismem. Lombok servíruje parádní sopky, Sumba krále, koně i unikátní animismus. Komodo největší ještěry světa, Lembata poslední lovce velryb, Flores barevné kmeny animismu, Timor má totemové zvíře krokodýla, Sulawesi zvláštní chýše i sarkofágy na skalách. Moluky voní kořením…

tajemná indonésieNejvětší tropický ostrov světa Nová Guinea výstava odhalí ze všech jeho částí – indonéskou Západní Papuu i samostatný stát Papua Nová Guinea. Bonusem rozšířené expozice jsou rituály Šalamounových ostrovů, žraločí muži Bismarkových ostrovů i další výzvy Pacifiku. Vystavěna je i stromová chýše Korowai (kmen, žijící vysoko v korunách stromů) nebo chýše horského kmene Dani s „vyuzenou lidskou mumií.“ Většina exponátů stojí volně v prostoru nebo visí na zdi. Jen drobnější předměty, jako například bambusové flétny, pouzdra na penis nebo posvátné kameny najdete za vitrínou.
 

Papua Nová Guinea a perly indonéských ostrovů: Sumatra, Bali či Jáva

papuaPapua Nová Guinea je země nacházející se v severozápadní části Tichého oceánu, v oblasti zvané Melanésie. Země je jednou z posledních na světě, které nejsou pořádně prozkoumávány. Nachází se zde ještě mnoho druhů rostlin a zvířat, které nebyly doposud objeveny. Společnost je založena na odkazu svých předků a žije podle původních kmenových práv. Etnickou pestrost podtrhují barevně pomalované tváře lidí, oděvy a šperky z přírodních materiálů, všudypřítomnost hudby. Je zde stále ještě to, co se v jiných částech planety dnes hledá s velkými obtížemi.

sumatraSumatra byla kdysi známá pod názvem Swarnadwīpa, což v sanskrtu znamená „ostrov zlata“. Důvodem jsou samozřejmě zásoby tohoto kovu, který se nachází v horských oblastech. Ostrov je plný přírodních krás a života, stejně jako ničivých přírodních sil, protože právě zde můžete velmi často zažít zemětřesení, sopečné erupce anebo i vlny tsunami. Přesto zde většina turistů hledá hlavně krásné pláže, starodávné chrámy a kontakt s místními obyvateli, kteří jsou velmi milí. A nesmíme zapomenout ani na lokální faunu a flóru, která patří mezi světově vyhlášené – žijí zde orangutani, tygři, nosorožci a také sloni.

jávaOstrov Jáva je nejlidnatějším ostrovem světa (žije zde na 130 milionů lidí). Na druhou stranu přírodní krásy, především národní parky, jsou úchvatné. Vzduch zde voní po orchidejích, sladkém tropickém ovoci i koření. Památek je tu nespočet, v pralesích se skrývají malebné vesničky, chrámy nebo tajemné jeskyně. Terasovitá rýžová pole střídají pohledy do rozmanitých horských údolí nebo na vrcholky ještě činných sopek. Nejznámější z nich je sopka Krakatau.

BaliBali patří k nejvyhledávanějším indonéským ostrovům. Leží v souostroví Velké Sundy a přezdívá se mu "ostrov bohů" nebo "ostrov tisíce chrámů". Jedinečnou atmosféru Bali, kterou na dalších ostrovech nenajdete, utváří místní hinduistická kultura, krásní a milí lidé, kteří se pořád usmívají a neustále něco slaví, všudypřítomné vonné tyčinky a posvátné rituály. Nechybí ani přírodní krásy exotické přírody. Ostrov je proslavený i dlouhými slunečními plážemi, které jsou vyhlášené mezi surfaři z celého světa.
Tajemná Indonésie - Tamtamy času v Liberci

7.2.
31.10.
Tajemná Indonésie - Tamtamy času v Liberci

Největší výstava svého druhu. Existuje stále i jiný časoprostor - místa zastaveného času! Expozice odhaluje taje Nové Guineje, Indonésie, Pacifiku i Šalamounových ostrovů.

Aquapark Babylon v Liberci

Aquapark Babylon v Liberci

Přijďte si užít zábavu do nově zrekonstruovaného Aquaparku ve stylu příběhů Julese Verna! Rázem se tak ocitnete v malebném přímořském městečku s vysokým majákem, ze kterého to je už jen pár kroků do tajuplného mořského světa pod vodní hladinou plného nejrůznějších mořských živočichů a korálů.

iQpark - první science centrum v České republice

iQpark - první science centrum v České republice

První science centrum v ČR, které zpřístupňuje vědu a techniku i těm nejmenším, a to prostřednictvím více než 300 interaktivních exponátů a speciálních lektorských programů.

Babylonské wellness centrum – relaxace pro tělo i duši

Babylonské wellness centrum – relaxace pro tělo i duši

Potěšte své smysly a uvolněte se v jedinečném luxusním wellness centru. Rozmanité procedury aktivují všechny smysly a důkladně prohřejí vaše tělo.

Další aktuality

7.8.
2020
Zoo Liberec zve zájemce na Den slonů

Zoo Liberec zve zájemce na Den slonů

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda
3.8.
2020
#světovéČesko a výlet za poustevníky a loupežníky na hrad Sloup

#světovéČesko a výlet za poustevníky a loupežníky na hrad Sloup

Českolipsko a Jizerské hory | Památky