Úvod > Aktuality > #světovéČesko, Pustevny, obnovený Libušín a vyšívaná vesnice Čičmany
Památky

#světovéČesko, Pustevny, obnovený Libušín a vyšívaná vesnice Čičmany

  • Vydáno10. července 2021
Kdo zná beskydské Pustevny, zná i Maměnku a Libušín: dvě půvabné horské útulny, které navrhl architekt Dušan Jurkovič a o něž pečuje Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Když v roce 2014 Libušín vyhořel, opravy se sice protáhly na šest let, ale zato neobyčejnou stavbu uvidíte v podobě, jakou naposled měla v roce 1925.

Dominanta beskydských Pusteven dnes už znovu stojí

Pustevny
Čičmany
Byl by hřích jet na dovolenou do Beskyd a vynechat Pustevny: do známého střediska na horském hřebeni s malebnými dřevěnými chatami Libušín a Maměnka vás vyveze sedačková lanovka z Trojanovic. Upravená hřebenovka k vyhlídkovému altánu Cyrilka a dál kolem sochy boha Radegasta až na Radhošť k poutní dřevěné kapli sv. Cyrila a Metoděje patří k našim nejoblíbenějším horským vyhlídkovým trasám a snadno ji zvládnete i s malými dětmi.

Navíc je tu Stezka Valaška, která zve k procházce mezi korunami stromů, na několik zajímavých atrakcí a na fantastický skleněný chodníček. Kdo se nechce vracet zpět do údolí lanovkou, nemusí: značené trasy pro cyklisty i pěší se z Pusteven rozbíhají do všech stran, takže se můžete vypravit třeba do Rožnova pod Radhoštěm, na Martiňák, do Frenštátu pod Radhoštěm anebo přes Kněhyni na Boboffku, bobovou dráhuČeladné. Anebo zůstaňte na Pustevnách a obdivujte Libušín zvenčí i zevnitř, protože si to skutečně zaslouží.
 

Jak se zrodily Pustevny

O popularitu Pusteven se postarali zejména členové frenštátského spolku Pohorská jednota Radhošť, nejstaršího českého turistického spolku. V osmdesátých letech 19. století vyznačili první turistické trasy a poblíž staré rozpadlé poustevny postavili první útulnu zvanou Pústevňa. O pár let později vedle ní vyrostla druhá útulna, zvaná Šumná, ani ta ale zájmu výletníků nestačila. Členové Pohorské jednoty se proto obrátili na vsetínskou stavební kancelář Michala Urbánka, jehož tehdejší zaměstnanec architekt Dušan Jurkovič navrhl další dvě útulny, restauraci Libušín a hotel Maměnku. Otevřely se v roce 1899.

Obě patří do souboru nejznámějších beskydských lidových staveb, které vznikaly skládáním a kombinováním různých prvků a motivů. Zevnitř jsou stejně krásné jako zvenčí: stěny zdobily fresky s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše, tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny, k vybavení patřilo rovněž sto vyřezávaných židlí.
 

Požár Libušína

Padesát let po vzniku Pusteven se u nich zastavil i tehdy téměř osmdesátiletý Dušan Jurkovič, v té době už slovutný architekt. Přestože se vyjádřil, že by takto již nestavěl, přimluvil se za jejich zachování. Jenže Libušín a Maměnka nezadržitelně stárly a chátraly, až se nakonec zavřely úplně.

Nakonec se jich ujalo Valašské muzeum v přírodě, obě stavby zrekonstruovalo, navíc se areál Pusteven dočkal zápisu na seznam Národních kulturních památek. Pak přišla osudná noc z 2. na 3. březen 2014 a Libušín vyhořel. Hned následující den vyhlásil rožnovský skanzen sbírku na jeho obnovu. Mezi lidmi se za tři roky podařilo vybrat téměř deset milionů korun, peněžní dary poskytly také dary Zlínský a Moravskoslezský kraj, města a instituce, další peníze přišly od Ministerstva kultury a z pojistky.
 

Soutěž Máme vybráno a cena pro Libušín

V roce 2017 navíc Libušín zvítězil v kategorii Finančně nejúspěšnější veřejná sbírkasoutěži Máme vybráno. Navázal tak na úspěch sbírky Nadačního fondu Českého rozhlasu, která zvítězila rok předtím. Fond pořádal například charitativní koncert Den pro Pustevny a po ukončení sbírky předal výtěžek v hodnotě bezmála tři milionů korun rožnovskému skanzenu.

Soutěž, která je součástí projektu zaměřeného na obnovu památek, se pořádá od roku 2012. V kategorii Finančně nejúspěšnější veřejná sbírka oceňuje veřejné sbírky ukončené v předchozím roce, kterým se podařilo shromáždit nejvíce finančních prostředků. Vyhlašuje rovněž Cenu veřejnosti Máme vybráno, v níž si nejúspěšnější sbírky rozdělí 100 tisíc korun. Letos se o tuto cenu uchází 289 sbírek. Poslední soutěžní kategorií je Cena redakce Propamátky, která upozorňuje na zajímavosti jednotlivých sbírek, dobré nápady a různé možnosti jejich prezentace.

Existuje také čestné uznání za dlouhodobý přínos při financování obnovy památek. Poprvé předávalo v roce 2018, kdy je získala Jaroslava Valová, zakladatelka firmy SIKO, za podporu oprav střechy kostela v Čimelicích, varhan v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši a dalších památek. Loni cena putovala do rukou Jany a Pavla Prouzových za postupnou obnovu pivovaru Lobeč.

Dalšmí oceněním je cena Grand Prix Patria Nostra 2020. Ocenění bylo uděleno za obnovu Národní kulturní památky Libušín na Pustevnách jako příkladný investiční a architektonický počin.
 

Libušín: jako bájný Fénix z popela

Ikonické horské restauraci, pojmenované po bájné kněžně Libuši, vrátila obnova vzhled z roku 1925. Podle památkářů bylo důležité respektování architektonické a materiálové skladby, proto se muzeum rozhodlo postupovat tradičními způsoby a použít dřevo přímo z regionu. Už více než před sto lety ke stavbě původního Libušína architekt Jurkovič použil dřevo ze stromů v blízkém okolí, nyní podnik Lesy České republiky daroval rožnovskému skanzenu celkem 360 metrů krychlových jedlové a smrkové kulatiny, vytěžených v lesích na Kněhyni, v polohách asi 700 metrů nad mořem. Slavnostní otevření obnovené stavby proběhlo 30. července 2020.
 

#světovéČesko a vyšívaná vesnice Čičmany

  • Rázovité a jedinečné: takové jsou slovenské Čičmany. Nejde o skanzen, ale o klasickou chalupářskou dědinu na úpatí Strážovských vrchů mezi Žilinou a Trenčínem. Čičmanské dřevěnice jsou ale jedinečné svou výzdobou: tmavé trámy bohatě zdobí bílé geometrické ornamenty, od postaviček přes motivy z říše rostlin i zvířat až po vlnovky, srdíčka a křížky. Ví se, že ornamenty byly nanášeny bílým vápnem, které mělo zároveň konzervační a ochrannou funkci, a že jde o přibližně dvě stě let starou tradici. Odkud se ale ona tradice vzala, proč se rozšířila právě v Čičmanech a proč nepřekročila hranice doliny a nezasáhla i jiné vesnice, kde se přitom kroje zdobí stejnými výšivkami, o tom se odborníci dohadují už řadu let.
  • Architekt Jurkovič čičmanské roubenky dobře znal, dokonce pro Národopisnou výstavu v Praze v roce 1895 vypracoval projekt čičmanského hospodářství.
  • Také Čičmany opakovaně bojovaly s ohněm. Když v roce 1921 lehl popelem celý dolní konec obce, návrhy nových domů vypracoval právě Jurkovič. Některé z jím projektovaných domů tam stojí dodnes. Smůlu ale měl dům, který byl ve třicátých letech 20. století rozebrán a převezen do Národního muzea v Praze; shořel do základů.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Bartoňova útulna v Pekle – stylová chata podle Dušana Jurkoviče

Bartoňova útulna v Pekle – stylová chata podle Dušana Jurkoviče

Bartoňova útulna se nachází v romantickém údolí Peklo nedaleko Nového Města nad Metují. Turistická chata byla na soutoku Metuje a Olešenky postavena v roce 1912 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče.

Radegastovy okruhy v Beskydech

Radegastovy okruhy v Beskydech

Radegastovy okruhy – to je název sedmi cyklistických tratí různých obtížností a délek, které propojují nejatraktivnější místa Radegastových Beskyd. Středem sedmi tras bude oblast Horeček mezi Frenštátem pod Radhoštěm a Trojanovicemi.

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Není divu, že město s pohádkovým náměstím má i most jako z pohádky. Pravda, z náměstí ho neuvidíte, protože se skrývá v zámeckých zahradách. Je dřevěný, pochází z roku 1911 a jeho autorem byl známý architekt Dušan Jurkovič, který se podílel na úpravách zámku.

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy s mírně zvlněnými hřebeny jsou velmi oblíbenou rekreační oblastí Východní Moravy. Milovníci turistiky a cykloturistiky si mohou vybrat z velkého množství značených stezek. Nadšenci pro houbaření či běžecké a sjezdové lyžování zde naleznou ideální terény.

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Údolí Peklo je romantické údolí při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem. Cestou se můžete zastavit na některé z čertovských specialit ve stylové Bartoňově útulně, kterou navrhl známý architekt Dušan Jurkovič.

Beskydská naučná stezka Čertův mlýn

Beskydská naučná stezka Čertův mlýn

Na trase dlouhé 8 km, která vede z Pusteven úbočím Čertova mlýna (1205 m) k horskému hotelu na Martiňáku, je 9 zastavení, kde se dozvíte, co zajímavého tu žije a roste, čím jsou vzácné lesy v okolí, kde se ukrývali partyzáni nebo kde podle pověsti stavěl čert.

Jiráskova turistická chata s rozhlednou – rozhled po Kladském pomezí

Jiráskova turistická chata s rozhlednou – rozhled po Kladském pomezí

Jiráskova turistická chata s rozhlednou na Dobrošově je perlou Klubu českých turistů. Je situována v překrásném místě Náchodska.

Lázeňský hotel Jurkovičův dům v Luhačovicích

Lázeňský hotel Jurkovičův dům v Luhačovicích

V samém srdci lázní Luhačovice se nachází národní památka a dominanta města – Jurkovičův dům. Původní mlýn v roce 1902 přestavěl známý architekt Dušan Jurkovič na lázeňský dům s ubytováním a balneoprovozem.

Další aktuality

Galavečer Romana Pauluse, bílé lanýže i stezka odvahy: podzim Resortu Valachy je nabitý akcemi

Několik akcí pro gurmány i sportovce, k tomu Podzimní kouzlení se stezkou odvahy pro děti nebo setkání se Zbigniewem Czendlikem, Romanem Paulusem a dalšími zajímavými osobnostmi: tím vším zpestří návštěvníkům Velkých Karlovic podzimní dny Resort Valachy.
Zlínský kraj | Životní styl

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků

V sobotu 23. září 2023 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily. V letošním roce budou zaměřeny na zpracování brambor. Nebude chybět ani střiž ovcí a lidová muzika!
Zlínský kraj | Kultura

Filmový víkend ve Zlíně připravil pro zvídavé děti i jejich rodiče interaktivní filmové workshopy

Ve zlínských kudlovských ateliérech proběhne už potřetí od pátku 15. do neděle 17. září 2023 Filmový víkend. Od roku 2021, kdy se na filmových ateliérech konala dvoudenní oslava 85. výročí jejich založení, se Filmový víkend stal vedle Zlín Film Festivalu a Letní filmové školy další pravidelnou a etablovanou akcí s filmem v hlavní roli a je tak nejmladším z filmových svátků konaných ve Zlínském kraji.
Zlínský kraj | Zážitky

Ve Valašském Meziříčí proběhne oblíbený festival Světlo Valmez

Jedinečné propojení videomappingu a světelných instalací s hudbou nabídne pátý ročník Světla Valmez ve Valašském Meziříčí. Festival, který získal několik ocenění, se uskuteční v pátek 15. září 2023. Program začne v 19:00 a potrvá až do půlnoci. Čeká na vás přes třicet instalací a videomapipingů, deset živých vystoupení a v neposlední řadě zážitky, které vše kolem rozsvítí. Vše bude jako vždy přístupné zdarma.
Zlínský kraj | Zážitky

České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794

Ručně foukané nápojové sklo nejvyšší kvality, jedinečné designové kolekce a tradice sahající na konec 18. století: to je česká sklárna Květná 1794. S tradiční českou značkou, která existuje už více než 200 let, se můžete seznámit jak na Kudy z nudy, tak při pravidelných dnech otevřených dveří. Pojďte se podívat do Květné, dříve zvané Blumenbach!
Zlínský kraj | Kultura

Když v Beskydech prší: tipy na muzea, zámky, bazény i dětské herny

V horách se před deštěm neschováte a navíc, když v Beskydech prší, obvykle nejde o krátkou přeháňku. Chce to tedy záchranný program na delší dobu – na pár hodin, na dopoledne nebo odpoledne anebo dokonce na celý den. Kam se tedy můžete vypravit, když se vám dovolenou pokusí zkazit počasí? Stačí si vybrat z tipů portálu Kudy z nudy.
Zlínský kraj | Životní styl

Sedm tipů, jak si užít podzim v Beskydech

Podzimní čas je jako stvořený pro vycházky zdejší nádhernou krajinou. V beskydských Velkých Karlovicích si nadcházející podzimní dny můžete zpříjemnit i dalšími způsoby – třeba relaxací v termálních bazénech a saunách, fotostezkou či zajímavými gastronomickými akcemi. A co třeba poměřit síly v běžeckém závodě s ostatními běžci? Stačí si jen vybrat.
Zlínský kraj | Životní styl

Liptálské slavnosti nabídnou v programu soubory z blízkých i dalekých zemí

Mezinárodní folklorní festival „Liptálské slavnosti“ důvěrně znají soubory nejméně ze 100 zemí z nejrůznějších míst světa, které tu v průběhu 54 let předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro stovky diváků. Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Festival se koná v Přírodním kulturním areálu v Liptále, který vytváří pro folklorní slavnost nádherné prostředí.
Zlínský kraj | Kultura