Úvod > Aktuality > #světovéČesko a putování po stopách tajemných Templářů
Památky

#světovéČesko a putování po stopách tajemných Templářů

  • Vydáno26. dubna 2020
Málokterá organizace v dějinách vzbuzovala tolik emocí jako mocný řád křesťanských rytířů – Templářů. Vzhledem k tomu, že historie jejich řádu se psala necelých dvě stě let (od roku 1120 do roku 1312), je pozoruhodné, jak silný odkaz po sobě zanechali, a to dokonce i v Českých zemích. Jejich aktivita u nás spadá zejména do 13. století, tedy do dob jejich největšího ekonomického rozmachu v Evropě.
Původně měl řád ochraňovat poutníky na cestě do Jeruzaléma, ovšem po ztrátě pozic na Blízkém východě se aktivity řádu přesunuly do Evropy, kde se Templáři rychle stali velmi mocnou organizací, podléhající pouze papeži.


Templářské vinné sklepy a bratr Ekko

ČejkoviceVe 30. letech 13. století přichází Templáři do Čejkovic a krom dalších statků zde zakládají i vinné klepy, které můžete navštívit do dnes. Ty zároveň patří k nejdochovanějším památkám, které nám na území Česka po Templářích zůstaly. Do Čejkovic tedy můžete vyrazit nejen za vínem, ale i za legendou o rytířích. Navíc Templářské sklepy Čejkovice byly vyhodnoceny jako TOP vinařský cíl roku 2019.

Čejkovicemi je spojeno i jméno Ekko. Muž tohoto jména byl představeným Templářů pro naši provincii. Mocný rytíř sídlil právě v Čejkovicích, ale jeho stopy nalezneme po celé Moravě. Víme kupříkladu, že roku 1308 zakoupil městečko Vsetín a hrad Freundsberg, který se nalézal na místním vrchu Klenově. K tomu se váže nejedna legenda o ukrytém pokladu… Templáři byli nejen mocní, ale i bohatí…
 

Templářské sídlo nad řekou Jihlávkou

TemplštejnRoku 1279 zakládají rytíři na řece Jihlávce nedaleko Jamolic hrad Templštejn. Původní budova hradu měla pouhých 30 x 40 m, ale postupem času se rozšiřoval a stal se sídlem komendy. Nebyl nikdy dobyt, ale zanikl zřejmě po velkém požáru. Legendy praví, že zde můžete zahlédnout přízraky mrtvých rytířů střežících poklad. Dnes patří zřícenina soukromému majiteli, kterému by nález pokladu zcela jistě pomohl… Ale neměl zatím štěstí…
 

Zbytky pražské komendy

PrahaNedlouho poté, roku 1292 se stává součástí majetku Templářů také Uhříněves nedaleko Prahy. Dnes tu po Templářích nenaleznete příliš mnoho památek, ale s jistotou se ví, že zde nechali vysvětit kostel a obec byla také označována jako komenda. Je jasné, že uhříněvská komenda následovala až po té Pražské, ale ze sídla Templářů se toho moc nedochovalo. Pokud byste chtěli hledat místo jejich někdejšího sídla, museli byste pátrat mezi pražskou Celetnou ulicí a kostelem svatého Jakuba.
 

Stříbrné sochy apoštolů na Veveří

VeveříAle vraťme se na Moravu, a to na hrad Veveří. K tomu se váže další řada pověstí, ale v té nejzajímavější mají prsty opět templáři. Ti zde prý totiž společně s jeptiškami z kláštera Porta coeli ukryli v podzemí celostříbrné sochy apoštolů v životní velikosti!

Ve zdejších podzemních chodbách se prý Templáři scházeli a poslední zdejší schůzi prý předsedal sám později upálený velmistr řádu Jakub Molay.
 

Klíč od pokladu v Blatné

TemplářDo říše legend patří i pověst o pokladu na vodním zámku Blatná. Na jeho nádvoří prý stávala templářská kaple a v hodovní síni byl obraz, který dával klíč k nalezení pokladu. Znázorňoval templářské rytíře a mouřenína ukazujícího na blízký velký kámen. Jakýsi písař později zjistil, že stěna za obrazem je právě v místě kamene dutá, proboural ji a s tím, co tam našel, rychle zmizel neznámo kam... Při rozsáhlé rekonstrukci zámku v 19. století však byly mnohé památky, včetně obrazu, zničené.
Hrad Lukov – romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov – romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov nedaleko Zlína. Svojí rozlohou se jedná o jeden z největších hradů na Moravě, dnes již rozsáhlou zříceninu gotického hradu se zachovalým pilířovým mostem a vstupní branou.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Hrad Bezděz – královskou cestou na výlet

Hrad Bezděz – královskou cestou na výlet

Král hradů – takovou přezdívku dostal Bezděz od návštěvníků. Hrad je dostupný pěšky z Doks po červené tzv. Máchově cestě – 7 km, vlakem i autobusem. Pod hrad Bezděz vede i cyklotrasa č. 25 a 3045. Výstup k hradu je pouze pro pěší!

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova

Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova

V Předklášteří u Tišnova leží klášter Porta coeli, kde i dnes zde žije komunita sester cisterciaček. V areálu kláštera se nachází Podhorácké muzeum, ve kterém mohou návštěvníci zhlédnout několik stálých expozic.

Hotel Zámek Čejkovice

Hotel Zámek Čejkovice

Hotel Zámek Čejkovice nabízí ubytování v historických prostorách, které mají svoji neopakovatelnou atmosféru.

Zřícenina hradu Velešov

Zřícenina hradu Velešov

Hrad byl založen v 1. polovině 14. století rodem Drslaviců, který sídlil na nedalekém hradě Potštejn. Jeho rozvaliny byly považovány za pozůstatky templářského sídla.

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrad (Rossenstein) dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.

Bazilika sv. Jakuba v Praze

Bazilika sv. Jakuba v Praze

Kostel byl založen Václavem I. v roce 1232, zřejmě při založení Starého Města. Váže se k němu řada legend, z nichž nejznámější vypráví o useknuté ruce, která dosud visí na řetězu v interiéru kostela.

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století – nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Zámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

Zámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

Už přes tři staletí střeží vsetínský zámek a jeho 60 metrů vysoká věž prastarou cestu k beskydským horským průsmykům. Jednu z nejvýznamnějších kulturních památek Zlínského kraje dnes spravuje Muzeum regionu Valašsko a objekt slouží jako místo zajímavého poznání, zábavy i zážitků pro děti i dospělé.

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Putovaní Moravou po stopách řádu Templářů

Putovaní Moravou po stopách řádu Templářů

Málokterá organizace v dějinách vzbuzovala tolik emocí jako mocný řád křesťanských rytířů – Templářů. Při putovaní Čechami i Moravou se může vnímavý cestovatel setkat s řadou pověstí, báchorek a legend týkajících se jejich působení. Vypravte se s námi po stopách řádu na Moravu, kde se nacházejí jediné dvě, alespoň částečné dochované, stavby jednoznačně s Templáři spojené.

Zřícenina hradu Templštejn – dávné sídlo templářů

Zřícenina hradu Templštejn – dávné sídlo templářů

Hrad Templštejn vystavěl na skále nad řekou Jihlavkou řád templářů a učinil z něho sídlo své komendy. Ze 13. století se dochovalo templářské jádro hradu půdorysu pětiúhelníku. Hrad byl postupně rozšiřován až se stal ve své době jedním z největších hradních areálů této části Moravy.

Další aktuality

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky