Úvod > Aktuality > #světovéČesko a putování po stopách tajemných Templářů
Památky

#světovéČesko a putování po stopách tajemných Templářů

  • Vydáno26. dubna 2020
Málokterá organizace v dějinách vzbuzovala tolik emocí jako mocný řád křesťanských rytířů – Templářů. Vzhledem k tomu, že historie jejich řádu se psala necelých dvě stě let (od roku 1120 do roku 1312), je pozoruhodné, jak silný odkaz po sobě zanechali, a to dokonce i v Českých zemích. Jejich aktivita u nás spadá zejména do 13. století, tedy do dob jejich největšího ekonomického rozmachu v Evropě.
Původně měl řád ochraňovat poutníky na cestě do Jeruzaléma, ovšem po ztrátě pozic na Blízkém východě se aktivity řádu přesunuly do Evropy, kde se Templáři rychle stali velmi mocnou organizací, podléhající pouze papeži.


Templářské vinné sklepy a bratr Ekko

ČejkoviceVe 30. letech 13. století přichází Templáři do Čejkovic a krom dalších statků zde zakládají i vinné klepy, které můžete navštívit do dnes. Ty zároveň patří k nejdochovanějším památkám, které nám na území Česka po Templářích zůstaly. Do Čejkovic tedy můžete vyrazit nejen za vínem, ale i za legendou o rytířích. Navíc Templářské sklepy Čejkovice byly vyhodnoceny jako TOP vinařský cíl roku 2019.

Čejkovicemi je spojeno i jméno Ekko. Muž tohoto jména byl představeným Templářů pro naši provincii. Mocný rytíř sídlil právě v Čejkovicích, ale jeho stopy nalezneme po celé Moravě. Víme kupříkladu, že roku 1308 zakoupil městečko Vsetín a hrad Freundsberg, který se nalézal na místním vrchu Klenově. K tomu se váže nejedna legenda o ukrytém pokladu… Templáři byli nejen mocní, ale i bohatí…
 

Templářské sídlo nad řekou Jihlávkou

TemplštejnRoku 1279 zakládají rytíři na řece Jihlávce nedaleko Jamolic hrad Templštejn. Původní budova hradu měla pouhých 30 x 40 m, ale postupem času se rozšiřoval a stal se sídlem komendy. Nebyl nikdy dobyt, ale zanikl zřejmě po velkém požáru. Legendy praví, že zde můžete zahlédnout přízraky mrtvých rytířů střežících poklad. Dnes patří zřícenina soukromému majiteli, kterému by nález pokladu zcela jistě pomohl… Ale neměl zatím štěstí…
 

Zbytky pražské komendy

PrahaNedlouho poté, roku 1292 se stává součástí majetku Templářů také Uhříněves nedaleko Prahy. Dnes tu po Templářích nenaleznete příliš mnoho památek, ale s jistotou se ví, že zde nechali vysvětit kostel a obec byla také označována jako komenda. Je jasné, že uhříněvská komenda následovala až po té Pražské, ale ze sídla Templářů se toho moc nedochovalo. Pokud byste chtěli hledat místo jejich někdejšího sídla, museli byste pátrat mezi pražskou Celetnou ulicí a kostelem svatého Jakuba.
 

Stříbrné sochy apoštolů na Veveří

VeveříAle vraťme se na Moravu, a to na hrad Veveří. K tomu se váže další řada pověstí, ale v té nejzajímavější mají prsty opět templáři. Ti zde prý totiž společně s jeptiškami z kláštera Porta coeli ukryli v podzemí celostříbrné sochy apoštolů v životní velikosti!

Ve zdejších podzemních chodbách se prý Templáři scházeli a poslední zdejší schůzi prý předsedal sám později upálený velmistr řádu Jakub Molay.
 

Klíč od pokladu v Blatné

TemplářDo říše legend patří i pověst o pokladu na vodním zámku Blatná. Na jeho nádvoří prý stávala templářská kaple a v hodovní síni byl obraz, který dával klíč k nalezení pokladu. Znázorňoval templářské rytíře a mouřenína ukazujícího na blízký velký kámen. Jakýsi písař později zjistil, že stěna za obrazem je právě v místě kamene dutá, proboural ji a s tím, co tam našel, rychle zmizel neznámo kam... Při rozsáhlé rekonstrukci zámku v 19. století však byly mnohé památky, včetně obrazu, zničené.
Hrad Lukov – romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov – romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov nedaleko Zlína. Svojí rozlohou se jedná o jeden z největších hradů na Moravě, dnes již rozsáhlou zříceninu gotického hradu se zachovalým pilířovým mostem a vstupní branou.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Hrad Bezděz – královskou cestou na výlet

Hrad Bezděz – královskou cestou na výlet

Král hradů – takovou přezdívku dostal Bezděz od návštěvníků. Hrad je dostupný pěšky z Doks po červené tzv. Máchově cestě – 7 km, vlakem i autobusem. Pod hrad Bezděz vede i cyklotrasa č. 25 a 3045. Výstup k hradu je pouze pro pěší!

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova

Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova

V Předklášteří u Tišnova leží klášter Porta coeli, kde i dnes zde žije komunita sester cisterciaček. V areálu kláštera se nachází Podhorácké muzeum, ve kterém mohou návštěvníci zhlédnout několik stálých expozic.

Hotel Zámek Čejkovice

Hotel Zámek Čejkovice

Hotel Zámek Čejkovice nabízí ubytování v historických prostorách, které mají svoji neopakovatelnou atmosféru.

Zřícenina hradu Velešov

Zřícenina hradu Velešov

Hrad byl založen v 1. polovině 14. století rodem Drslaviců, který sídlil na nedalekém hradě Potštejn. Jeho rozvaliny byly považovány za pozůstatky templářského sídla.

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrad (Rossenstein) dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.

Bazilika sv. Jakuba v Praze

Bazilika sv. Jakuba v Praze

Kostel byl založen Václavem I. v roce 1232, zřejmě při založení Starého Města. Váže se k němu řada legend, z nichž nejznámější vypráví o useknuté ruce, která dosud visí na řetězu v interiéru kostela.

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století – nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Zámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

Zámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

V renesančním zámku, jehož věž dodnes střeží prastarou cestu k beskydským horským průsmykům, sídlí Muzeum regionu Valašsko. Výstavy a expozice dokumentují život na Valašsku, historii města i zámku.

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Putovaní Moravou po stopách řádu Templářů

Putovaní Moravou po stopách řádu Templářů

Málokterá organizace v dějinách vzbuzovala tolik emocí jako mocný řád křesťanských rytířů – Templářů. Při putovaní Čechami i Moravou se může vnímavý cestovatel setkat s řadou pověstí, báchorek a legend týkajících se jejich působení. Vypravte se s námi po stopách řádu na Moravu, kde se nacházejí jediné dvě, alespoň částečné dochované, stavby jednoznačně s Templáři spojené.

Zřícenina hradu Templštejn – dávné sídlo templářů

Zřícenina hradu Templštejn – dávné sídlo templářů

Hrad Templštejn vystavěl na skále nad řekou Jihlavkou řád templářů a učinil z něho sídlo své komendy. Ze 13. století se dochovalo templářské jádro hradu půdorysu pětiúhelníku. Hrad byl postupně rozšiřován až se stal ve své době jedním z největších hradních areálů této části Moravy.

Další aktuality

Muzea v přírodě zahajují o víkendu adventní a vánoční pořady

Už o tomto víkendu začínají ve dvou muzeích spadajících pod Národní muzeum v přírodě adventní a vánoční pořady. V sobotu 26. 11. mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 26. listopadu do neděle 4. prosince 2022 výstavu Vánoce na Veselém Kopci spojenou s doprovodným programem.
Památky

Advent na hradech a zámcích 2022 – tipy na předvánoční jarmarky a speciální prohlídky

Když o Vánocích nádvoří a střechy hradů a zámků zapadnou sněhem, zmizí pod ním i poslední známky moderní doby a Vánoce na nich se promění v opravdovou pohádku. Zpříjemněte si předvánoční čas a navštivte památky s neopakovatelnou atmosférou. Navíc se během adventu na hradech a zámcích konají kostýmované prohlídky, jarmarky, adventní trhy, výstavy, ukázky historických tradic, kostýmované prohlídky i vyzdobené interiéry a mnoho dalšího. Vyberte si svůj výlet z nabídky portálu Kudy z nudy.
Památky

Česko má osm nových kulturních památek!

Vláda ČR vyhlásila ve středu 23. listopadu 2022 nové kulturní památky – jde o dohromady osm zámků a klášterů. Prohlášené nemovitosti se stanou národními kulturními památkami od 1. července 2023. Které to jsou vám prozradí Kudy z nudy.
Památky

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
Památky