Úvod > Aktuality > #světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov
#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Lázně a wellness

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

  • Vydáno18. července 2021
Nedávno Jáchymov oslavil 500 let od svého založení města. Právě tady také získala Marie Curie-Skłodowská radioaktivní rudu pro svůj světoznámý výzkum a v roce 2019 se město společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Navíc sem už více než sto let jezdí lidé z celého světa do slavných radonových lázní.

Jáchymovský tolar

Tolary ze šlikovské mincovny doplatily na svou vyjimečnou kvalitu a vysoký obsah stříbra. Miliony mincí byly roztaveny a použity v knížecích mincovnách na území Německa k výrobě drobného nekvalitního oběživa. Proto jsou tyto tolary poměrně vzácné.
Tolar
Dolar
Lázeňské město Jáchymov leží v hlubokém údolí Krušných hor, v oblasti od nepaměti proslulé nerostným bohatstvím. Už krátce po založení města v první polovině 16. století v okolí existovalo 900 stříbrných dolů. Jedním z nich byl důl Konstantin, v němž ale fáraly tři společnosti, a tak zákonitě docházelo k hádkám. Nakonec se do celé věci vložil král, těžaři si podali ruce a na znamení usmíření přejmenovali na důl Svornost. Tehdy se psal rok 1530 a během několika desítek dalších let se v něm vytěžilo asi 400 tun stříbra. Když v roce 1864 vytryskl na dole Svornost silný pramen vody, nikdo netušil, že právě tohle je budoucnost Jáchymova, která ho proslaví jako lázeňské město.
 

Léčebné lázně Jáchymov

Jáchymovské lázně byly založeny v roce 1906 jako první radonové lázně na světě. Radonová voda se zpočátku do lázní dopravovala v putnách nebo koňským povozem, od roku 1908 potrubím. Od roku 1911 prýštila přímo do koupelí v první nově postavené lázeňské budově, nynějším Lázeňském centru Agricola. V té době také vzniklo lázeňské sanatorium Radium Palace, neoklasicistní hotel pro pacienty z vyšších společenských vrstev. V té době šlo o jeden z nejmodernějších lázeňských hotelů ve střední Evropě a dodnes připomíná zlatou éru prvorepublikového lázeňství. Víte, že právě v něm v roce 1930 oslavil své 80. narozeniny T. G. Masaryk?

Postupně přibývaly další lázeňské domy i soukromé penziony, ve třicátých letech se v jáchymovských lázních ročně vystřídalo devět tisíc hostů ročně. Roku 1975 zahájilo provoz moderní lázeňské sanatorium akademika Běhounka s proslulými výhledy do krajiny Krušných hor, postupně se připojil lázeňský komplex Curie, Hotel Astoria s moderně koncipovanou restaurací U Vodopádu a několik penzionů.

Nejen lázeňským hostům slouží Aquacentrum Agricola se saunovým dolem, komplexem saun v designu inspirovaném krušnohorskou důlní tematikou a zdejší přírodou.
 

Zázračná (a léčivá) radonová voda

Blahodárné účinky radonové vody se využívají pro léčbu širokého spektra potíží, od nemocí pohybového ústrojí přes nemoci nervové, oběhového ústrojí a cukrovku až po nemoci kožní. Fakt, že koupele v radonových vodách v lidském těle vyvolávají řadu pozitivních fyziologických reakcí, jako první zaznamenali horničtí lékaři. Ačkoli horníci měli fyzicky náročnou práci, byli podstatně zdravější než zbytek populace. Od tohoto zjištění byl k radonovým lázním už jen krok.

Radonová voda se při správném použití postará o zmírnění bolestivosti a zlepšení pohyblivosti kloubů, zlepšení krevního oběhu a regeneračních procesů v těle a v neposlední řadě také o posílení imunitního systému. Základem efektivní lázeňské léčby v Jáchymově je kombinace unikátních koupelí v radonové vodě a rehabilitace. Pokud se o radonu chcete dozvědět víc, pomůže vám radonová naučná stezka. V lázních můžete využít komplexní i preventivní léčbu, případně si vybrat některý z mnoha wellness programů. Může to být dobrý tip třeba na prodloužený víkend nebo dárek pro někoho blízkého.
 

Voda pod zemí

Radonová voda se čerpá 500 metrů pod zemí v dole Svornost. Ten je držitelem několika rekordů: s letopočtem vzniku 1518 jde o nejstarší jáchymovský důl, nejdéle fungující důl ve střední Evropě a první důl na světě na těžbu radia. Těžilo se tu stříbro, později kobalt, arsen, nikl, bismut a v nedávné době uran. Jako uranový důl fungoval do roku 1964 a je patrně nejstarším funkčním uranovým dolem na světě. Voda z pramenů je jímána do podzemního bazénu, odkud se přečerpává do akumulační nádrže v hloubce 400 metrů pod zemí a z ní je pak potrubím rozváděna do jednotlivých balneoprovozů Léčebných lázní Jáchymov.

Lázně pro své hosty příležitostně pořádají prohlídky nejnižšího patra dolu Svornost, z celého dolu ale uvidíte pouhý zlomek: ve dvanácti patrech je vyraženo přes sto kilometrů chodeb. Na povrchu si ale můžete prohlédnout originální důlní techniku z dolu Svornost; je rozmístěna zejména v lázeňském parku, u amfiteátru a ve štole Curie.
 

Co podniknout v Jáchymově?

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Aquacentrum Agricola

Aquacentrum Agricola

Pod jednou střechou zde můžete využít dvě 25 metrové plavecké dráhy, tobogán, rehabilitační bazének, Kneippův chodník, dětské brouzdaliště a také úžasný, nově zrekonstruovaný saunový důl, ve kterém potěšíte tělo i mysl hned několika druhy suchých saun či parních boxů.

Hotel Radium Palace – Lázně Jáchymov

Hotel Radium Palace – Lázně Jáchymov

Ať už dáváte přednost dovolené plné sportovních aktivit v Krušných horách nebo wellnessu, z naší bohaté nabídky pobytů si určitě vyberete. Prožijte nezapomenutelnou dovolenou!

Muzeum Jáchymov

Muzeum Jáchymov

Jáchymovské muzeum se nachází v historické budově mincovny z 1. poloviny 16. století, která je situované nad místní radnicí, nedaleko kostela sv. Jáchyma.

Venkovní expozice důlní techniky uranových dolů v Jáchymově

Venkovní expozice důlní techniky uranových dolů v Jáchymově

Na počest červencového vstupu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO jsme si pro vás v lázních připravili další, v pořadí již třetí, novinku s důlní tématikou.

Expozice Knihovna Latinské školy v Jáchymově

Expozice Knihovna Latinské školy v Jáchymově

V Jáchymově, ve sklepních prostorách radnice, si prohlédnete unikátní expozici starých tisků a rukopisů s názvem "Knihovna Latinské školy". Kromě expozice vzniklo ve sklepení také nové infocentrum a internetová kavárna.

Štola č. 1 v Jáchymově

Štola č. 1 v Jáchymově

Ve Štole č. 1 se nachází jáchymovské hornické muzeum. Štola dlouhá 260 m připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat.

Saunový důl Agricola v Jáchymově

Saunový důl Agricola v Jáchymově

Projděte štolou saunového dolu a naleznete parní sauny, infrasaunu, bylinkovou saunu a finskou saunu. Vypoťte se, ochlaďte se v bazénku s Kýšovickým vodopádem či v zážitkové sprše. Přijďte si užít saunový svět, který nemá v Karlovarském kraji obdobu!

Město Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické

Město Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické

Na úpatí Krušných hor, asi 10 km od nejvyššího vrcholu Klínovce (1.244 m n.m.), leží město Jáchymov. To je známé svými radonovými lázněmi, ale také hornickým muzeem a dalšími památkami. Místní nálezy stříbra zapříčinili počátek ražby předchůdce amerického dolaru – tolaru.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Na vrchol nejvyšší hory Krušných hor vede sedačková lanová dráha a to z Jáchymova přímo na vrchol Klínovce (1244 m. n. m.). Dolní stanice lanovky je vzdálena cca 3 km od středu města Jáchymova, horní pak cca 3 km od nejvýše položeného města v České republice – Božího Daru.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost pochází z roku 1518 a od roku 1530 je nejdéle pracujícím dolem ve střední Evropě. Nejprve se zde těžilo stříbro, později smutně proslul těžbou uranu politickými vězni. Důl je aktuálně uzavřen.

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).