Úvod > Aktuality > #světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov
#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Lázně a wellness

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

Vydáno 18. července 2021
Nedávno Jáchymov oslavil 500 let od svého založení města. Právě tady také získala Marie Curie-Skłodowská radioaktivní rudu pro svůj světoznámý výzkum a v roce 2019 se město společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Navíc sem už více než sto let jezdí lidé z celého světa do slavných radonových lázní.

Jáchymovský tolar

Tolary ze šlikovské mincovny doplatily na svou vyjimečnou kvalitu a vysoký obsah stříbra. Miliony mincí byly roztaveny a použity v knížecích mincovnách na území Německa k výrobě drobného nekvalitního oběživa. Proto jsou tyto tolary poměrně vzácné.
Tolar
Dolar
Lázeňské město Jáchymov leží v hlubokém údolí Krušných hor, v oblasti od nepaměti proslulé nerostným bohatstvím. Už krátce po založení města v první polovině 16. století v okolí existovalo 900 stříbrných dolů. Jedním z nich byl důl Konstantin, v němž ale fáraly tři společnosti, a tak zákonitě docházelo k hádkám. Nakonec se do celé věci vložil král, těžaři si podali ruce a na znamení usmíření přejmenovali na důl Svornost. Tehdy se psal rok 1530 a během několika desítek dalších let se v něm vytěžilo asi 400 tun stříbra. Když v roce 1864 vytryskl na dole Svornost silný pramen vody, nikdo netušil, že právě tohle je budoucnost Jáchymova, která ho proslaví jako lázeňské město.
 

Léčebné lázně Jáchymov

Jáchymovské lázně byly založeny v roce 1906 jako první radonové lázně na světě. Radonová voda se zpočátku do lázní dopravovala v putnách nebo koňským povozem, od roku 1908 potrubím. Od roku 1911 prýštila přímo do koupelí v první nově postavené lázeňské budově, nynějším Lázeňském centru Agricola. V té době také vzniklo lázeňské sanatorium Radium Palace, neoklasicistní hotel pro pacienty z vyšších společenských vrstev. V té době šlo o jeden z nejmodernějších lázeňských hotelů ve střední Evropě a dodnes připomíná zlatou éru prvorepublikového lázeňství. Víte, že právě v něm v roce 1930 oslavil své 80. narozeniny T. G. Masaryk?

Postupně přibývaly další lázeňské domy i soukromé penziony, ve třicátých letech se v jáchymovských lázních ročně vystřídalo devět tisíc hostů ročně. Roku 1975 zahájilo provoz moderní lázeňské sanatorium akademika Běhounka s proslulými výhledy do krajiny Krušných hor, postupně se připojil lázeňský komplex Curie, Hotel Astoria s moderně koncipovanou restaurací U Vodopádu a několik penzionů.

Nejen lázeňským hostům slouží Aquacentrum Agricola se saunovým dolem, komplexem saun v designu inspirovaném krušnohorskou důlní tematikou a zdejší přírodou.
 

Zázračná (a léčivá) radonová voda

Blahodárné účinky radonové vody se využívají pro léčbu širokého spektra potíží, od nemocí pohybového ústrojí přes nemoci nervové, oběhového ústrojí a cukrovku až po nemoci kožní. Fakt, že koupele v radonových vodách v lidském těle vyvolávají řadu pozitivních fyziologických reakcí, jako první zaznamenali horničtí lékaři. Ačkoli horníci měli fyzicky náročnou práci, byli podstatně zdravější než zbytek populace. Od tohoto zjištění byl k radonovým lázním už jen krok.

Radonová voda se při správném použití postará o zmírnění bolestivosti a zlepšení pohyblivosti kloubů, zlepšení krevního oběhu a regeneračních procesů v těle a v neposlední řadě také o posílení imunitního systému. Základem efektivní lázeňské léčby v Jáchymově je kombinace unikátních koupelí v radonové vodě a rehabilitace. Pokud se o radonu chcete dozvědět víc, pomůže vám radonová naučná stezka. V lázních můžete využít komplexní i preventivní léčbu, případně si vybrat některý z mnoha wellness programů. Může to být dobrý tip třeba na prodloužený víkend nebo dárek pro někoho blízkého.
 

Voda pod zemí

Radonová voda se čerpá 500 metrů pod zemí v dole Svornost. Ten je držitelem několika rekordů: s letopočtem vzniku 1518 jde o nejstarší jáchymovský důl, nejdéle fungující důl ve střední Evropě a první důl na světě na těžbu radia. Těžilo se tu stříbro, později kobalt, arsen, nikl, bismut a v nedávné době uran. Jako uranový důl fungoval do roku 1964 a je patrně nejstarším funkčním uranovým dolem na světě. Voda z pramenů je jímána do podzemního bazénu, odkud se přečerpává do akumulační nádrže v hloubce 400 metrů pod zemí a z ní je pak potrubím rozváděna do jednotlivých balneoprovozů Léčebných lázní Jáchymov.

Lázně pro své hosty příležitostně pořádají prohlídky nejvyššího patra dolu Svornost, z celého dolu ale uvidíte pouhý zlomek: ve dvanácti patrech je vyraženo přes sto kilometrů chodeb. Na povrchu si ale můžete prohlédnout originální důlní techniku z dolu Svornost; je rozmístěna zejména v lázeňském parku, u amfiteátru a ve štole Curie.
 

Co podniknout v Jáchymově?

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost pochází z roku 1518 a od roku 1530 je nejdéle pracujícím dolem ve střední Evropě. Nejprve se zde těžilo stříbro, později smutně proslul těžbou uranu politickými vězni. Důl je aktuálně uzavřen.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Na vrchol nejvyšší hory Krušných hor vede sedačková lanová dráha a to z Jáchymova přímo na vrchol Klínovce (1244 m. n. m.). Dolní stanice lanovky je vzdálena cca 3 km od středu města Jáchymova, horní pak cca 3 km od nejvýše položeného města v České republice – Božího Daru.

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Město Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické

Město Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické

Na úpatí Krušných hor, asi 10 km od nejvyššího vrcholu Klínovce (1.244 m n.m.), leží město Jáchymov. To je známé svými radonovými lázněmi, ale také hornickým muzeem a dalšími památkami. Místní nálezy stříbra zapříčinili počátek ražby předchůdce amerického dolaru – tolaru.

Aquacentrum Agricola

Aquacentrum Agricola

Pod jednou střechou zde můžete využít dvě 25 metrové plavecké dráhy, tobogán, rehabilitační bazének, Kneippův chodník, dětské brouzdaliště a také úžasný, nově zrekonstruovaný saunový důl, ve kterém potěšíte tělo i mysl hned několika druhy suchých saun či parních boxů.

Štola č. 1 v Jáchymově

Štola č. 1 v Jáchymově

Ve Štole č. 1 se nachází jáchymovské hornické muzeum. Štola dlouhá 260 m připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat.

Saunový důl Agricola v Jáchymově

Saunový důl Agricola v Jáchymově

Projděte štolou saunového dolu a naleznete parní sauny, infrasaunu, bylinkovou saunu a finskou saunu. Vypoťte se, ochlaďte se v bazénku s Kýšovickým vodopádem či v zážitkové sprše. Přijďte si užít saunový svět, který nemá v Karlovarském kraji obdobu!

Expozice Knihovna Latinské školy v Jáchymově

Expozice Knihovna Latinské školy v Jáchymově

V Jáchymově, ve sklepních prostorách radnice, si prohlédnete unikátní expozici starých tisků a rukopisů s názvem "Knihovna Latinské školy". Kromě expozice vzniklo ve sklepení také nové infocentrum a internetová kavárna.

Venkovní expozice důlní techniky uranových dolů v Jáchymově

Venkovní expozice důlní techniky uranových dolů v Jáchymově

Na počest červencového vstupu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO jsme si pro vás v lázních připravili další, v pořadí již třetí, novinku s důlní tématikou.

Muzeum Jáchymov

Muzeum Jáchymov

Jáchymovské muzeum se nachází v historické budově mincovny z 1. poloviny 16. století, která je situované nad místní radnicí, nedaleko kostela sv. Jáchyma.

Další aktuality

25.7.
2021
Dopřejte si výletní plavbu po řece Ohři

Dopřejte si výletní plavbu po řece Ohři

Západočeské lázně | Zážitky
23.7.
2021
Letiště Cheb láká na den otevřených dveří

Letiště Cheb láká na den otevřených dveří

Západočeské lázně | Letní sporty
22.7.
2021
V Karlových Varech si užijete Kulturní léto!

V Karlových Varech si užijete Kulturní léto!

Západočeské lázně | Kultura