Úvod > Aktuality > #světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov
Lázně a wellness

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

  • Vydáno18. července 2021
Nedávno Jáchymov oslavil 500 let od svého založení města. Právě tady také získala Marie Curie-Skłodowská radioaktivní rudu pro svůj světoznámý výzkum a v roce 2019 se město společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Navíc sem už více než sto let jezdí lidé z celého světa do slavných radonových lázní.

Jáchymovský tolar

Tolary ze šlikovské mincovny doplatily na svou vyjimečnou kvalitu a vysoký obsah stříbra. Miliony mincí byly roztaveny a použity v knížecích mincovnách na území Německa k výrobě drobného nekvalitního oběživa. Proto jsou tyto tolary poměrně vzácné.
Tolar
Dolar
Lázeňské město Jáchymov leží v hlubokém údolí Krušných hor, v oblasti od nepaměti proslulé nerostným bohatstvím. Už krátce po založení města v první polovině 16. století v okolí existovalo 900 stříbrných dolů. Jedním z nich byl důl Konstantin, v němž ale fáraly tři společnosti, a tak zákonitě docházelo k hádkám. Nakonec se do celé věci vložil král, těžaři si podali ruce a na znamení usmíření přejmenovali na důl Svornost. Tehdy se psal rok 1530 a během několika desítek dalších let se v něm vytěžilo asi 400 tun stříbra. Když v roce 1864 vytryskl na dole Svornost silný pramen vody, nikdo netušil, že právě tohle je budoucnost Jáchymova, která ho proslaví jako lázeňské město.
 

Léčebné lázně Jáchymov

Jáchymovské lázně byly založeny v roce 1906 jako první radonové lázně na světě. Radonová voda se zpočátku do lázní dopravovala v putnách nebo koňským povozem, od roku 1908 potrubím. Od roku 1911 prýštila přímo do koupelí v první nově postavené lázeňské budově, nynějším Lázeňském centru Agricola. V té době také vzniklo lázeňské sanatorium Radium Palace, neoklasicistní hotel pro pacienty z vyšších společenských vrstev. V té době šlo o jeden z nejmodernějších lázeňských hotelů ve střední Evropě a dodnes připomíná zlatou éru prvorepublikového lázeňství. Víte, že právě v něm v roce 1930 oslavil své 80. narozeniny T. G. Masaryk?

Postupně přibývaly další lázeňské domy i soukromé penziony, ve třicátých letech se v jáchymovských lázních ročně vystřídalo devět tisíc hostů ročně. Roku 1975 zahájilo provoz moderní lázeňské sanatorium akademika Běhounka s proslulými výhledy do krajiny Krušných hor, postupně se připojil lázeňský komplex Curie, Hotel Astoria s moderně koncipovanou restaurací U Vodopádu a několik penzionů.

Nejen lázeňským hostům slouží Aquacentrum Agricola se saunovým dolem, komplexem saun v designu inspirovaném krušnohorskou důlní tematikou a zdejší přírodou.
 

Zázračná (a léčivá) radonová voda

Blahodárné účinky radonové vody se využívají pro léčbu širokého spektra potíží, od nemocí pohybového ústrojí přes nemoci nervové, oběhového ústrojí a cukrovku až po nemoci kožní. Fakt, že koupele v radonových vodách v lidském těle vyvolávají řadu pozitivních fyziologických reakcí, jako první zaznamenali horničtí lékaři. Ačkoli horníci měli fyzicky náročnou práci, byli podstatně zdravější než zbytek populace. Od tohoto zjištění byl k radonovým lázním už jen krok.

Radonová voda se při správném použití postará o zmírnění bolestivosti a zlepšení pohyblivosti kloubů, zlepšení krevního oběhu a regeneračních procesů v těle a v neposlední řadě také o posílení imunitního systému. Základem efektivní lázeňské léčby v Jáchymově je kombinace unikátních koupelí v radonové vodě a rehabilitace. Pokud se o radonu chcete dozvědět víc, pomůže vám radonová naučná stezka. V lázních můžete využít komplexní i preventivní léčbu, případně si vybrat některý z mnoha wellness programů. Může to být dobrý tip třeba na prodloužený víkend nebo dárek pro někoho blízkého.
 

Voda pod zemí

Radonová voda se čerpá 500 metrů pod zemí v dole Svornost. Ten je držitelem několika rekordů: s letopočtem vzniku 1518 jde o nejstarší jáchymovský důl, nejdéle fungující důl ve střední Evropě a první důl na světě na těžbu radia. Těžilo se tu stříbro, později kobalt, arsen, nikl, bismut a v nedávné době uran. Jako uranový důl fungoval do roku 1964 a je patrně nejstarším funkčním uranovým dolem na světě. Voda z pramenů je jímána do podzemního bazénu, odkud se přečerpává do akumulační nádrže v hloubce 400 metrů pod zemí a z ní je pak potrubím rozváděna do jednotlivých balneoprovozů Léčebných lázní Jáchymov.

Lázně pro své hosty příležitostně pořádají prohlídky nejnižšího patra dolu Svornost, z celého dolu ale uvidíte pouhý zlomek: ve dvanácti patrech je vyraženo přes sto kilometrů chodeb. Na povrchu si ale můžete prohlédnout originální důlní techniku z dolu Svornost; je rozmístěna zejména v lázeňském parku, u amfiteátru a ve štole Curie.
 

Co podniknout v Jáchymově?

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Aquacentrum Agricola

Aquacentrum Agricola

Pod jednou střechou zde můžete využít dvě 25 metrové plavecké dráhy o teplotě vody pohybující se kolem 28°C, pro malé vodní nadšence je zde dětské brouzdaliště s teplotou vody kolem 32°C a pro ty větší, super rychlý tobogán!

Hotel Radium Palace – Lázně Jáchymov

Hotel Radium Palace – Lázně Jáchymov

Ať už dáváte přednost dovolené plné sportovních aktivit v Krušných horách nebo wellnessu, z naší bohaté nabídky pobytů si určitě vyberete. Prožijte nezapomenutelnou dovolenou!

Muzeum Jáchymov

Muzeum Jáchymov

Jáchymovské muzeum se nachází v historické budově mincovny z 1. poloviny 16. století, která je situované nad místní radnicí, nedaleko kostela sv. Jáchyma.

Venkovní expozice důlní techniky uranových dolů v Jáchymově

Venkovní expozice důlní techniky uranových dolů v Jáchymově

Na počest červencového vstupu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO jsme si pro vás v lázních připravili další, v pořadí již třetí, novinku s důlní tématikou.

Expozice Knihovna Latinské školy v Jáchymově

Expozice Knihovna Latinské školy v Jáchymově

V Jáchymově, ve sklepních prostorách radnice, si prohlédnete unikátní expozici starých tisků a rukopisů s názvem "Knihovna Latinské školy". Kromě expozice vzniklo ve sklepení také nové infocentrum a internetová kavárna.

Štola č. 1 v Jáchymově

Štola č. 1 v Jáchymově

Ve Štole č. 1 se nachází jáchymovské hornické muzeum. Štola dlouhá 260 m připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat.

Saunový důl Agricola v Jáchymově

Saunový důl Agricola v Jáchymově

Projděte štolou saunového dolu a naleznete parní sauny, infrasaunu, bylinkovou saunu a finskou saunu. Vypoťte se, ochlaďte se v bazénku s Kýšovickým vodopádem či v zážitkové sprše. Přijďte si užít saunový svět, který nemá v Karlovarském kraji obdobu!

Městská památková zóna Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické město

Městská památková zóna Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické město

Na úpatí Krušných hor, asi 10 km od nejvyššího vrcholu Klínovce (1.244 m n.m.), leží město Jáchymov. Městská památková zóna zde byla vyhlášena v roce 1992. Zahrnuje historické jádro bývalého těžebního města, proslulého těžbou stříbra dalších rud od 16. století.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Na vrchol nejvyšší hory Krušných hor vede sedačková lanová dráha a to z Jáchymova přímo na vrchol Klínovce (1244 m. n. m.). Dolní stanice lanovky je vzdálena cca 3 km od středu města Jáchymova, horní pak cca 3 km od nejvýše položeného města v České republice – Božího Daru.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost pochází z roku 1518 a od roku 1530 je nejdéle pracujícím dolem ve střední Evropě. Nejprve se zde těžilo stříbro, později smutně proslul těžbou uranu politickými vězni. Důl je aktuálně uzavřen.

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Další aktuality

Ježíškova vánoční pošta na Božím Daru se rozjede 1. prosince

Od roku 1994 funguje na Božím Daru Ježíškova pošta. Do Ježíškovy speciální poštovní schránky může každý dětský i dospělý návštěvník během celého roku vkládat svá přání. V prosinci pak přání rozešle Ježíšek adresátům. Ti kteří se na Boží Dar nedostanou osobně, mohou svá přáníčka zaslat na poštu Boží Dar. Ježíšek tato přání rozešle v prosinci spolu s ostatními. Každý rok se na přáních objevuje nové speciální vánoční razítko. V místním infocentru razítkují pracovnice dopisy nejen z celé České republiky, ale prakticky ze všech koutů světa. Každý den čeká na speciální vánoční razítko několik tisíc dopisů.
Karlovarský kraj | Zážitky

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Od 5. listopadu do 26. března funguje Chebský hrad v omezeném zimním režimu, v němž je hradní areál otevřený o víkendech. Přístupná zůstává za vhodných klimatických podmínek hradní dominanta, Černá věž, z níž se příchozím nabízí neopakovatelný pohled na celé město. Víte, že Chebský hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území? Další se nacházejí až na území dnešního Německa a severní Itálie.
Karlovarský kraj | Památky

Ekofarmy Karlovarského kraje: tipy, kam za relaxací i skvělými bioprodukty

Chybí vám k pocitu štěstí příroda, klid a relaxace? Pak je pro vás výlet na farmu skvělým řešením! Dopřejte si pár dnů na venkově a věnujte se docela obyčejným věcem, jako jsou procházky, práce kolem hospodářství, péče o zvířata, projížďky na koních, rybolov, houbaření a hlavně – ochutnávání domácích dobrot.
Karlovarský kraj | Životní styl

Rej strašidel propukne na hradě Loket

Po roce si všechna strašidla mohou prověřit svoji zručnost a důvtip v soutěžích o ceny, ukázat své dovednosti v tanečním reji nebo získat to nejvyšší ocenění za svůj vzhled na hradě Loket. Mistři ohně a jejich magický tanec ukončí rej strašidel na nádvoří hradu večer 3. listopadu 2023. Hrad se otevře všem strašidlům úderem osmnácté hodiny na kostelní věži.
Karlovarský kraj | Zážitky

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

Od chvíle, kdy se britský tajný agent 007 James Bond ve filmu Dr. No poprvé objevil na filmovém plátně, uplynulo už přes šedesát let. Natočeno bylo celkem 25 oficiálních celovečerních filmů, ten poslední s názvem Není čas zemřít byl do kin uveden v říjnu 2021. Jak dobře znáte Jamese Bonda, jeho elegantní obleky, drahá auta, krásné ženy a oblíbený drink, provázený nezbytným „protřepat, nemíchat“?
Karlovarský kraj | Zážitky

Lázeňský festival jablek se chystá tuto neděli v Mariánských Lázních

V neděli 15. října se bude konat na Kolonádě Maxima Gorkého v Mariánských Lázních dvanáctý ročník podzimního festivalu s vůní jablečného štrůdlu. Přijďte nasát atmosféru sklizně, dozvědět se zajímavosti z oblasti ovocnářství a vychutnat si jablečné speciality. Hezkou tradicí festivalu se stalo hlasování návštěvníků v soutěži o „Nejkrásnější jablko“ vypěstované místními zahrádkáři.
Karlovarský kraj | Gurmánská turistika

V Karlových Varech začala nová koncertní sezóna

Nejen léčebné prameny a mezinárodní filmový festival proslavily největší západočeské lázně. Pojmem je Karlovarský symfonický orchestr. Ten právě vstoupil do nové koncertní sezóny 2023/24 a posluchačům přinese nezapomenutelné hudební zážitky. Těšit se mohou například na Mou vlast, závěrečný koncert Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, koncert v rámci Jazzfestu Karlovy Vary anebo vánoční koncerty.
Karlovarský kraj | Kultura

Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

Karlovy Vary jsou našimi nejznámějšími lázněmi, které nabízí kromě blahodárných účinků zdejších minerálních pramenů také spoustu tipů na zajímavé výlety. I když se ve městě samotném nudit určitě nebudete, byla by škoda nepodívat se i po okolí.
Karlovarský kraj | Letní sporty