Úvod > Aktuality > #světovéČesko, novinka na Špilberku a pozvánka do brněnské Tolkienovy Morie
Zážitky

#světovéČesko, novinka na Špilberku a pozvánka do brněnské Tolkienovy Morie

  • Vydáno6. června 2020
Kdo by se nechtěl podívat do Středozemě, fiktivní říše anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena, a neprozkoumat staré trpasličí město Moria? Teď máte možnost: nová expozice na brněnském Špilberku vás zavede do starých hradních vodojemů, kde si budete připadat jako ve staré trpasličí říši Khazad-dûm.

Novou turistickou atraktivitou Brna jsou vodojemy pod Žlutým kopcem

Brno
Istanbul
Barokní hradby na Špilberku ztratily svůj vojenský význam už za napoleonských válek a po zrušení pevnosti roku 1820. Ve východním bastionu později vznikly vodojemy; první v roce 1870, další o třicet let později. Brno ale zásobovaly vodou poměrně krátce, přibližně jen do dvacátých let 20. století, a pak zůstaly prázdné.

Po sto letech chátrání se v letech 2017 až 2019 konečně dočkaly rekonstrukce a nyní se proměnily v podzemní „chrám“ plný kamenných svědků brněnské historie. V červnu 2020 v nich Muzeum města Brna otevřelo novou expozici Chrám kamene.
 

Chrám kamene a úchvatné podzemí

Možná se do expozice Chrám kamene vydáte kvůli artefaktům, které byly dlouho ukryté v depozitářích: na vystavení náhrobků, soch, pomníků a ozdobných detailů ze zaniklých brněnských staveb totiž Muzeu města Brna dosud chyběl prostor. Podobně fascinující jsou ale samotné prostory obou vodojemů: když si odmyslíte vystavené exponáty, dokážete se snadno přenést rovnou do daleké Tolkienovy Středozemě, hluboko pod Mlžné hory.

Starší nádrž je cihlová, devět metrů hluboká, pětadvacet metrů dlouhá a přibližně sedm metrů široká. Jejím středem se jako antická kolonáda táhne pět sloupů, stěny i klenby stažené litinovými pásy pokrývá silná černá omítka. Mladší vodojem je betonový, téměř dvojnásobně širší, s plochými stropy a šesti sloupy.

Přestože jste uprostřed města, je tu dokonalé ticho – není těžké si představit masu vody, která se občas dotýkala kleneb. Jde o místa s jasným účelem, precizní architekturou a přirozenou industriální krásou. Vodojemy nevznikly kvůli tomu, aby je obdivovaly tisíce lidí, ale právě nyní přichází jejich nový čas. Pojďte zažít neopakovatelnou atmosféru nové expozice Chrám kamene ve vodojemech na hradě Špilberku!
 

Vodojemy na Žlutém kopci

Vodojemy na Špilberku jsou úžasné, ale skutečný poklad leží ještě o kousek dál: jde o tři podzemní vodojemy na Žlutém kopci. Věřte nebo ne, rozlohou připomínají naše velké gotické a barokní chrámy. Nejstarší vodojem z let 1869 až 1872 mezi ulicemi Tvrdého a Tomešovou má rozměry 45×45 metrů a je vyzděný pálenými červenými cihlami, podobně jako druhý vodojem z let 1896 až 1900; ten má rozměry 45×70 metrů. Jsou překrásné: žebrované zdivo a zvláštně tvarované pilíře vytvářejí dojem nekonečného podzemního vodního labyrintu. Třetí vodojem z dob první republiky leží pod parkovištěm nemocnice a tvoří ho dvě železobetonové nádrže s rozměry 30×35 a 30×45 metrů; hloubka všech nádrží se pohybuje od pěti až po osm metrů.

Také tady bývala voda, a to vlastně docela nedávno: do roku 1997 vodojemy sloužily jako zdroj užitkové vody pro obyvatele vilové Masarykovy čtvrti. Památkově chráněné prostory by město rádo postupně zpřístupnilo, v technickém domku se plánuje kavárna se zázemím pro průvodce. Zájem o vodojemy projevili i filmaři, ale z natáčení zatím pokaždé sešlo kvůli špatnému přístupu šachtami a po žebřících. To se samozřejmě změní, vstupy pro veřejnost se už nyní postupně budují. Když si budete kontrolovat kalendář akcí, dočkáte se i Dnů otevřených dveří; plánují se ještě před oficiálním otevřením, které se dá očekávat přibližně za dva roky.
 

Brněnské podzemní poklady

K Labyrintu pod Zelným trhem, sklepení Domu mincmistrů, kostnici pod kostelem sv. Jakuba, Chrámu kamene na Špilberku i chodbám zdejších kasemat tak v Brně přibude další skvostný a veřejně přístupný podzemní prostor. Co ve vodojemech vznikne? Samy o sobě jsou úžasné, ale určitě si dovedete představit i umělecké produkce, videomapping, galerii, lázně nebo wellness.

Půlmetrová vrstva bílého jílu, která vodojemy obaluje, slouží jako dokonalá přírodní izolace: voda odtud neuniká a zůstávala chladná. Protože díky tomu je uvnitř stálá teplota kolem deseti stupňů, dalo by se uvažovat i o celoročním podzemním kluzišti. Anebo, pokud by se opět napustily vodou, by se mohly proměnit v podzemní jezero, kde se bude jezdit na lodičkách. Zkrátka nápadům se meze nekladou.
 

Z Brna až do Středozemě

  • Nejstarší brněnský vodovod pochází z doby panování Václava IV. a nefiltrovanou říční vodu z řeky Svratky přiváděl do města neuvěřitelných 450 let. Teprve na konci 19. století vznikla na břehu řeky v Pisárkách u Kamenného mlýna úpravna vody, kterou po vyčištění parní čerpadla hnala do vodojemů ve městě. Nejvyšší byl vodojem ve východním bastionu hradu Špilberk, druhé tlakové pásmo pak leželo na Žlutém kopci.
  • Křížové klenby z režného zdiva nesou pilíře a sloupy, díky nimž vodojemy na Žlutém kopci připomínají Morii, podzemní trpasličí město pod Mlžnými horami ve Středozemi, fiktivním světě anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena. Moria, původně zvaná Trpasluj, v trpasličí řeči Khazad-dûm, v elfštině Hadhodrond, se coby magická spleť podzemních chodeb, propastí, štol, dolů, jezer a obrovských sálů objevuje jak v knížce Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, tak v románu Pán prstenů, v Silmarillionu a dalších dílech. Ve filmové trilogii Pán prstenů byl její vzhled inspirován především ilustracemi, jež vytvořil ilustrátor Alan Lee.
Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, prvenství drží pařížská kostnice. Počet pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc.

Vodojemy Žlutý kopec v Brně

Vodojemy Žlutý kopec v Brně

Mysteriózní podzemní katedrály z let 1874, 1894 a 1917. Dva cihlové a třetí betonový vodojem, které nemají v Evropě obdoby a jejich návštěva vyrazí dech! Brněnské vodojemy se nachází pod nenápadnou travnatou plochou parku na Žlutém kopci a nabízí jedinečný zážitek.

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklepní komplex pod Novou radnicí (dříve Mincmistrovský sklep) tvoří sklepení domu mincmistrů a zrekonstruované sklepy Nové radnice. Sklep královskými mincmistry zřízený nedlouho po založení Brna představuje brněnské pověsti a historii Brna v multimediální expozici s názvem Ohnivý kůň a drak.

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Socha markraběte Jošta v Brně

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda