Úvod > Aktuality > #světovéČesko objevuje labyrintárium Loučeň pro zábavu, relaxaci i meditaci
#světovéČesko objevuje labyrintárium Loučeň pro zábavu, relaxaci i meditaci
"> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko objevuje labyrintárium Loučeň pro zábavu, relaxaci i meditaci

 • Vydáno14. června 2020
V zámeckých zahradách na Loučeni vše krásně kvete a voní. Člověk zde může obdivovat nejenom přírodu, park lze využít i jako místo odpočinku nebo naopak ke sportovním aktivitám. Milovníci originálních zážitků zde objeví největší Labyrintárium Evropy! Některé z bludišť byly inspirovány svými světovými bratříčky – například Prstový labyrint připomene IL Labirinto v italské Lucce, Kamenný labyrint je podobný The Bewarea Labirinth – Yzerfontein v Jižní Americe a tisové bludiště je na zámku Loučeň vystavěno v podobném duchu jako rakouské Iggarten Schönbrunn. Park má rovněž svého Minotaura, podobně jako Minotaurus – Cawdor Castle ve Skotsku... Celkově je na zámku Loučeň a v jeho zahradách k vidění dvanáct labyrintů a bludišť!

Labyrintové unikáty na Loučeni

Loučeň
Longleat Anglie
loučeňLabyrinty na Loučeni tvoří největší Labyrintárium Evropy. Místo nabývá díky nim určitou mystickou až tajemnou atmosférou. Historicky vznikaly labyrinty vždy na místech se zvláštní energií. Zámecká zahrada nabízí skvosty rovněž milovníkům světových unikátů, těch nalezete v parku hned šest. A to v podobě Prstového labyrintu, díky kterému si budete připadat jako u Il Labirinto – v Cathedrale di san Martino v italské Lucce. Návštěvou loučenského Kamenného labyrintu se můžete přenést k The Bewarea Labirinth – Yzerfontein v Jižní Americe. Tisové bludiště je na zámku Loučeň vystavěno v podobném duchu jako je Iggarten Schönbrunn v Rakousku. Park má rovněž svého Minotaura, podobně jako Minotaurus – Cawdor Castle ve Skotsku. Travnatý labyrint středočeského zámku Loučeň pak připomíná Labyrinth Seaton, Devon v Anglii. A nakonec nově osvětlené zámecké průčelí Loučeně evokuje podobu Edinburgh castle ve Skotsku.

Loučeň labyrintLoučeňské Labyrintárium je světový unikát. Jeho projektantem byl Adrian Fisher z Velké Británie, autor absolutně nejvíce novodobých realizací labyrintů a bludišť na světě. Původní záměr pro labyrintárium byl ten, aby byl park obohacen o novou estetickou hodnotu, de facto instalaci exteriérových prvků, která by návštěvníkům přiblížila koncept labyrintu. Již první měsíce po otevření ukázaly, že tento prvek je pro návštěvníky velice přitažlivý fenomén, a že jej vnímají nikoliv jako pouhý exponát, ale jako interaktivní prvek a nalézají v něm radost z hledání, putování a nalézání. Zejména děti intuitivně cítí energii, která se v labyrintech vytvořila, přirozeně zrychlí a začnou utíkat ke středu.


Jako v Anglii: Piknik uprostřed labyrintů

loučeň labyrintUprostřed labyrintů mohou návštěvníci navíc také využít všechny louky k občerstvení. Ve všech koutech zámeckého parku si lze připravit piknik. Buď svůj vlastní, ze zásob s sebou donesených nebo lze využít Piknikové koše, které nachystal zámek Loučeň v několika variantách včetně vegetariánské, romantické nebo rodinné tak, aby si každý užil dne nic nedělání naplno. Pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu a zvláště na místech, která lahodí lidské duši lze přirovnat k terapii, která po dnech strávených doma může velmi pozitivně ovlivnit tělo i ducha.

Celková rozloha parku o dvaceti hektarech nabízí klid i soukromí. Například během nordic wolking či při dlouhých zdravotních nebo romantických procházkách nemusíte nikoho potkat, vydáte-li se do odlehlejších míst parku.
 

Británie, země zahradních labyrintů

Hedge MazeZa kolébku zahradních labyrintů se dá právem považovat Velká Británie, kde mají tyto "stavby" z živých rostlin dávnou tradici. Umění šlechtění zahrad převzali Britové již od starých Římanů. První zmínky o velkolepě upravených sadech a zahradních labyrintech pocházejí z roku 1100 n.l., velké popularity dosáhly labyrinty v 17.  a 18. století. Mít u šlechtického sídla labyrint bylo prostě považováno za samozřejmost, s oblibou se do nich usazovaly také sochy. Vznikaly však i labyrinty ve veřejných parcích, kam chodila za zábavou široká veřejnost. 

Hedge Maze, bludiště v hrabství Wiltshire u zámku Longleat je nejdelším bludištěm světa vytvořeným tvarováním dlouhověkých dřevin. Labyrint chodeb o délce až 3 km vzniklo díky pečlivým zahradníkům, kteří dokázali vytvarovat do příslušných tvarů více než 16 tisíc tisů. Bludiště navrhl architekt Greg Bright a první návštěvníci do něj vkročili roku 1975. Pro zajímavost ještě připomeneme, že hrabství Wiltshire se nachází v jižní části Anglie.
 

Jaké labyrinty ukrývá největší Labyrintárium v Eropě?

Dvanáct loučeňských labyrintů je světovým unikátem. Každý je z jiného materiálu, jiné velikosti a tvaru. Přijeďte na zámek Loučeň a poznejte je všechny.  které to vlastně jsou?
 • Labyrinty loučeňBuxusové bludiště umístěné na jižní terase zámku, je připomínkou barokní zahrady, která zámek Loučeň v 18. století obklopovala. Tvoří je nízký porost buxusů.
 • Světelný labyrint vyplňuje zámecké nádvoří. Přes den je velmi nenápadný, po setmění ale dokáže naplno očarovat svým kouzlem. Je tvořen pískovcem a světelnými diodami.
 • Travnatý labyrint je vysypaná pěšinka v trávě. Představuje křesťanský pohled na život člověka, vstup je narození, cesta život a střed je Bůh. Je umístěn přímo proti dveřím do kostela.
 • Tisové bludiště je největší a nejoblíbenější bludiště celého labyrintária. Obsahuje 2 vysoké lávky, tři odpočívadla a 12 branek, které symbolizují osoby, které se zasloužily o revitalizaci zámeckého areálu. Přepínáním branek do různých poloh vznikají další varianty k zabloudění.
 • bludištěDlážděné bludiště je romantické bludiště uprostřed zámeckého parku, v těsné blízkosti altánku princezny Almérie. Patří k těm menším, a je úlevou pro ty, kteří nechtějí nachodit po bloudění v tisovém další kilometry.
 • Palisádové bludiště – Bludiště ve tvaru lidského chodidla, které ukrývá 13tou branku paní majitelky, najdete v nejvzdálenějším místě zámeckého parku. Postaveno je z kulatých palisád.
 • Kamenný labyrint - energeticky nejnabitější labyrint inspirovaný kamennými stavbami Keltů, vypadá jako by na stejném místě byl přinejmenším po staletí. Labské valouny vymezují cestu do středu.
 • labyrintárium loučeňProvazové bludiště je tvořeno 4 provazy, 4 barvami pro 4 týmy. Ta nejlepší zábava pro ty, kteří chtějí soutěžit.
 • Pískovcový labyrint představuje kulturu jihoamerických indiánů. Jeho 4 uši symbolizuji 4 živly a ve středu je slunce jako pevný bod Vesmíru. Stezka labyrintu je vyložena z pískovce v zelené trávě.
 • Grotta – prstový labyrint - Minotaurus strážce labyrintů chrání svým tělem ten nejznámější labyrint v Knossu, a ten loučenský hlídá ten úplně nejmenší labyrint, vyrytý v kameni.
 • Písmenkový labyrint – Thurn-Taxisové byli pošťáci a písmenkový labyrint naučí jejich píseň. Sestavený je z dřevěných nášlapů s barevně veselými písmenky.labyrinty loučeň
 • Královský labyrint - dárek k 700. narozeninám krále a císaře Karla IV. Je tvořen ze sedmi druhů kamene a kovu. Labyrint je především mandalou, v níž si každý najde své. Tento labyrint znamená cestu do vyšších sfér a popírá tak de facto zažitou tezi, že labyrintem vede jedna přímočará cesta. Tento labyrint nic nekopíruje, je to originální počin lidí dnešní doby. Uvidíme, co o něm budou psát za 700 let.
Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Labyrintárium Loučeň – první v České republice, jediné v Evropě

Labyrintárium Loučeň – první v České republice, jediné v Evropě

Jestliže hledáte něco, co nemá obdoby v Čechách, ba ani v Evropě, pak jste se ocitli na správné adrese. Přesně takovou raritou, kterou hledáte, ať už vědomě, či podvědomě, je labyrintárium, umístěné v loučeňském zámeckém parku.

Zámecký hotel Maxmilián – romantika zámecké noci na zámku Loučeň

Zámecký hotel Maxmilián – romantika zámecké noci na zámku Loučeň

Noc na zámku je snem mnoha romantických duší. Splňte si ho na Zámku Loučeň. Zaručený způsob, jak potěšit svého partnera: romantika zámecké noci v zámeckém hotelu Maxmilián, zámeckém apartmánu nebo Domečku knížete Alexandra.

Další aktuality

20.6.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky
17.6.
2022
Zkroťte vítr, věnujte se windsurfingu!

Zkroťte vítr, věnujte se windsurfingu!

Středočeský kraj | Letní sporty
16.6.
2022
Na Mělníku se pojede

Na Mělníku se pojede "Jizerská padesátka"

Středočeský kraj | Zimní sporty