ÚvodAktuality#světovéČesko, Králický Sněžník a další hory, z jejichž jmen mrazí
Příroda

#světovéČesko, Králický Sněžník a další hory, z jejichž jmen mrazí

  • 23. ledna 2021
Králický Sněžník už svým názvem varuje: i letní výlet tady může skončit broděním ve sněhu. Zároveň ale neodolatelně vábí všechny turisty, skialpinisty, běžkaře, běžce, milovníky dalekých výhledů a vůbec ty, kteří hledají klidná místa bez davů: tak vysokou horu bez rozhledny, turistické chaty a lanovky totiž u nás jen tak lehce nenajdete.

Sníh a mráz vane ze sněžných hor

Dva oblíbené horské vrcholy, kde i v letních měsících objevíte sněhová pole: pohoří Králický Sněžník na česko-polských hranicích a hora Schneeberg v Rakousku
 
Králický Sněžník
Schneeberg v Rakousku
Sníh a mráz vane ze všech názvů, které kdy Králický Sněžník měl: v němčině to byl Spieglitzer Schneeberg, Grosser Schneeberg, Grulicher Schneeberg nebo aktuální Glatzer Schneeberg, Poláci používají název Śnieżnik, Śnieżnik Kłodzki anebo Masyw Śnieżnika. Sníh je tu zkrátka na prvním místě a není divu: sněhová pokrývka se na Králickém Sněžníku drží až osm měsíců v roce.
 

Sníh, voda a turistika

Přestože měří 1 424 metrů, ve výškovém žebříčku našich hor patří Králickému Sněžníku až jedenáctá příčka. Jinak je to s dostupností: když z první desítky našich nejvyšších tisícovek vyřadíme ty, které leží v Krkonošském národním parku a jsou nepřístupné, rázem se Sněžník posouvá na páté místo. Výjimečný je i v tom, že potoky z jeho úbočí totiž svádí vodu do tří evropských moří, pohoří se proto přezdívá střecha Evropy. Potvrzuje to i polský název pro Klepáč (1 144 m), kterému naši sousedé říkají Trojmorski wierch.

První výletníci si na Sněžník našli cestu už na konci 18. století, ale k rozmachu turistického ruchu došlo hlavně po roce 1838, kdy vesnici Międzygórze / Mezihoří koupila nizozemská a pruská princezna Mariana Oranžská. Získala tak i horskou louku pod vrcholem Sněžníku, kde o pár desítek let později nechala vybudovat horskou chatu ve švýcarském stylu. To je dnešní polská chata Na Sněžníku / schronisko Na Śnieżniku v nadmořské výšce 1 218 metrů. Už před sto padesáti lety si sem lidé přijížděli užít krásnou přírodu a také zdolat poslední strmý úsek cesty, aby z vrcholku Sněžníku mohli pozorovat východy nebo západy slunce.
 

Věž gotického hradu střídá moderní rozhledna

Kdysi na kopcích jako pověstné houby po dešti vyrůstaly rozhledny, a navzdory krásnému kruhovému výhledu do všech stran nemohla chybět ani na Králickém Sněžníku. Třiatřicet metrů vysokou kamennou válcovou věž v romantickém, lehce středověkém stylu vybudoval spolek Kłodzkie Towarzystwo Górskie / Kladský horský spolek a pojmenoval ji po císaři Vilémovi I. U rozhledny stála i malá turistická chata, další útulna zvaná Lichtenštejnova chata vyrostla těsně před druhou světovou válkou na naší straně hranice poblíž pramene řeky Moravy. Dnes už žádná z nich nestojí: z Lichtenštejnovy chaty rozebrané v roce 1971 zbyly jen základy, o pár let později byla zbořena i zanedbaná chátrající rozhledna. Na vrcholu z ní zbyla jen hromada kamení.

Nerušený výhled na Jeseníky, Rychlebské a Orlické hory, Krkonoše či Beskydy si ale z Králického Sněžníku už nebudeme užívat dlouho: v roce 2020 tu začala vyrůstat nová rozhledna, rovněž třiatřicet metrů vysoká, s krytou vyhlídkovou plošinou a provizorním přístřeškem před nepříznivým počasím. Je to kontroverzní stavba, kterou si mnozí roky přáli a jiní proti ní bojovali ze všech sil. S jejím dokončením se počítá v roce 2021 nebo 2022 – přesný termín nikdo nezná. Jsme na Sněžníku, a tak si podmínky bude diktovat především počasí.
 

Kýchající sluně, symbol Sněžníku

Pro Čechy je symbolem Králického Sněžníku kamenná socha slůněte; pod vrcholem hory nedaleko základů Lichtenštejnovy chaty ji v roce 1932 postavili členové umělecké skupiny Jescher, kteří se přátelili s tehdejším provozovatelem chaty Oskarem Gutwinským. Spolek se původně scházel na Ještědu a měl svou oblíbenou píseň „V ještědském údolí kvete šeřík“, v originále „In Jeschental da blüht der Flieder“. Když členové spolku vyměnili Ještěd za Králický Sněžník, hledali pro své jméno jiné vysvětlení a všimli si, že sloní kýchání zní jako „jesch“: jejich symbolem se pak stal vedle šeříku také slon. Citoslovce „ješ“ používali jako pozdrav a při desátém výročí vzniku skupiny u Lichtenštejnovy chaty vztyčili žulovou sochu svého idolu. Návrh slůněte vypracovala Amei Hallegerová, manželka vůdce spolku Kurta Hallegera, a vytesala jej kamenická firma Förster ze Zlatých Hor. Chata i spolek zanikly, slůně žije dál.
 

Kudy na Sněžník?

Kolem sochy slůněte vede také nejkratší trasa z české strany: začíná ve Stříbrnici u Starého Města (6,7 km, převýšení 752 m). Půjdete kolem turistické chaty Návrší, kde byl v roce 1969 vybudován nejstarší lyžařský vlek v oblasti Staroměstska, dál po žluté k rozcestníku Nad Adéliným pramenem a pak po červeně značené Hřebenovce až na vrchol Králického Sněžníku.

Láká vás celý hřeben, který jako obrovská podkova obkružuje údolí Horní Moravy a Králický Sněžník se tyčí přímo v jejím středu? Pak můžete využít lanovkuareálu Dolní Morava, vyjet k chatě Slaměnka a Stezce v oblacích, a pak po zelené a modré značce pěšky pokračovat přes Podbělku, Sušinu, Černou kupu a Stříbrnickou k rozcestí Stříbrnická – sedlo. Po červené pak dojdete na vrchol Sněžníku a stejná značka vás bezpečně dovede přes vrch Klepáč s rozhlednou zpět na Dolní Moravu. Celá trasa měří 27 kilometrů a zdoláte na ní převýšení 1 215 metrů, v zimě se dá projet na lyžích. Mimochodem, v okolí Králického Sněžníku je společně s propojením na Jesenickou lyžařskou magistrálu přibližně 50 km upravovaných stop.
 

Sníh a další radovánky na Sněžnících

  • Sníh a mráz vane také ze jmen Děčínský Sněžník (i když tam to se sněhem není zdaleka tak dramatické jako na téměř dvakrát vyšším Králickém Sněžníku), Sněžka, Sněžné jámy nebo Sněžné věžičky. Další Sněžník / Schneeberg najdete v Rakousku: s nadmořskou výškou 2076 metrů jde o nejvýchodnější alpskou dvoutisícovku a také nejvyšší horu Dolního Rakouska. Je to skvělý cíl pro výlet na pouhý jeden den: Schneeberg totiž leží přibližně 50 kilometrů jihozápadně od Vídně.
  • Na Schneeberg se samozřejmě můžete vydat pěšky, jenže kdekdo sem jede nejenom kvůli krásným výhledům a turistickým zážitkům, ale také kvůli ozubené dráze Schneebergbahn. Horská železnice začíná v Puchbergu a vozí turisty na Schneeberg už od roku 1897. V létě tu dodnes jezdí historické vláčky, hlavní úlohu ale už dávno převzaly moderní soupravy Salamander s fantastickým designem skvrnitých mloků. Bezmála jedenáct kilometrů dlouhou trasu ke stanici na vrcholu Hochschneeberg zdolají za čtyřicet minut.
  • U horní stanice v nadmořské výšce 1795 metrů začíná okružní trasa Paradies der Blicke / Ráj výhledů, která vede k různým vyhlídkovým místům. Můžete se ale vydat i na Klosterwappen, hlavní vrchol masivu Schneeberg, kam to od horní stanice železnice jsou necelé tři kilometry s převýšením 331 metrů. Zpátky do údolí se svezete opět Salamandrem anebo půjdete pěšky po cestě, která většinou vede podél trati.
  • Oblíbenou zastávkou je mezistanice Baumgartner ve výšce 1322 metrů, kde musíte ochutnat místní specialitu, obrovské buchty / Schneeberg-Buchteln plněné povidly nebo meruňkami.
Rozhledna Suchý vrch Příroda

Rozhledna Suchý vrch

Nejvyšším bodem Bukovohorské hornatiny je dvouvrcholový protáhlý masiv Suchého vrchu (995 m. n. m.). Pod vrcholem, ve výšce 975 metrů, byla postavena stejnojmenná rozhledna, ze které je nádherný rozhled do širokého okolí, např. na Šerlich, Králický Sněžník, Kladsko, Hrubý Jeseník s Pradědem.

Po hřebenech masivu Králického Sněžníku na běžkách Zimní sporty

Po hřebenech masivu Králického Sněžníku na běžkách

Náročná trasa o celkové délce 24,5 km vás zavede nejvýše, jak je to vůbec v tomto regionu možné – na vrchol Králického Sněžníku. Od Ski centra Sněžník vás trasa zavede okolo vrcholů Slamník, Podbělka a Sušina až ke Slůněti. Z vrcholu Sněžníku povede zpáteční cesta po hraničním hřebenu.

Skialpinistické trasy na Dolní Moravě Zimní sporty

Skialpinistické trasy na Dolní Moravě

Skialpinistické trasy na Dolní Moravě vedou po lesních přístupových cestách v blízkosti sjezdovek, část z nich pak souběžně s běžeckými trasami a značenými turistickými cestami. Vyznačeny jsou tři trasy pro výstup a dvě sestupové.

Rozhledna Stříbrná Twiggy na vrcholu Štvanice ve Skiareálu Králičák Příroda

Rozhledna Stříbrná Twiggy na vrcholu Štvanice ve Skiareálu Králičák

Ve Ski areálu Kraličák ve Stříbrnicích u Starého Města na Šumpersku se v listopadu 2018 otevřela nová rozhledna, která dostala jméno Stříbrná Twiggy. Z jejího vrcholu si vychutnáte panorama Jeseníků a Králického Sněžníku.

Skiareál Kraličák – lyžařská střediska Stříbrnice a Hynčice pod Sušinou Zimní sporty

Skiareál Kraličák – lyžařská střediska Stříbrnice a Hynčice pod Sušinou

Ve třech údolích kolem vrchu Štvanice, mezi obcemi Hynčice pod Sušinou, Stříbrnice a Štěpánov, se rozprostírá horský areál Králický Sněžník – Kraličák. V zimě nabízí přes 10 kilometrů sjezdovek a 70 kilometrů běžeckých tras zasazených do krásné přírody na severovýchodním úpatí Králického Sněžníku.

Ztracené kameny v Hrubém Jeseníku Příroda

Ztracené kameny v Hrubém Jeseníku

Ztracené kameny nedaleko motorestu Skřítek, jsou skalní útvar na hřebenu Hrubého Jeseníku v nadmořské výšce 1250 metrů. Je to místo širokého rozhledu na Sobotínsko se siluetami Králického Sněžníku a Orlických hor.

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou Letní sporty

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.

Sáňkařská dráha a večerní sáňkování na Dolní Moravě Zimní sporty

Sáňkařská dráha a večerní sáňkování na Dolní Moravě

Přijďte si užít jedinečný zážitek nočního sáňkování na osvětlené trati dlouhé 2,5 kilometru bez jediného kroku pěšky. Tuto trať najdete ve skiareálu Sněžník na Dolní Moravě. Čeká na vás skvělá zábava a zážitek pro lyžaře i nelyžaře.

Stezka v oblacích Dolní Morava Příroda

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Běžky v okolí Dolní Moravy Zimní sporty

Běžky v okolí Dolní Moravy

V okolí Dolní Moravy je v návaznosti na Jesenickou lyžařskou magistrálu až 50 km upravovaných běžeckých stop.

Rozhledna Děčínský Sněžník Příroda

Rozhledna Děčínský Sněžník

Rozhledna na Děčínském Sněžníku prošla rekonstrukcí, nově je od roku 2016 opět otevřena. Přístup na náhorní plošinu i Drážďanskou vyhlídku je bez omezení a provoz občerstvení je i nadále zajištěn.

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála Příroda

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka – vrcholová trasa vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd. Poznejte trasu, která byla proznačena již na začátku 20. století a provede vás přes vrcholky všech pohoří při hranici.

Naučná stezka Zapomenuté pohraničí Příroda

Naučná stezka Zapomenuté pohraničí

Trasa naučné stezky začíná na vrchu stolové hory Děčínský Sněžník u rozhledny. Celou stolovou horu lze obejít po stezkách s výhledy na všechny světové strany. Délka naučné stezky je přibližně 20 km a je na ní 19 informačních tabulí.

Jedlová hora – třetí nejvyšší hora Lužických hor Příroda

Jedlová hora – třetí nejvyšší hora Lužických hor

Mohutná znělcová kupa Jedlová (774 m) je po Luži a Pěnkavčím vrchu třetí nejvyšší horou Lužických hor. Pojmenována byla podle mohutných jedlových lesů, které ji pokrývaly ještě v roce 1890, kdy byly podnětem ke stavbě rozhledny.

Na běžkách do skalního města a na stolovou horu Zimní sporty

Na běžkách do skalního města a na stolovou horu

Česká republika má mnoho atraktivních běžkařských terénů, ale pokud se chcete vydat na lyžích do úzkých kaňonů lemovaných pískovcovými věžemi a zároveň vystoupat na vrchol mohutné stolové hory, vydejte se na Děčínský Sněžník.

Adrenalin park Dolní Morava Letní sporty

Adrenalin park Dolní Morava

Lanový park je pro každého, kdo má rád zábavu, dobrodružství, adrenalin a nezapomenutelné okamžiky. V Adrenalin parku najdete lanový park, lezeckou stěnu, skok volným pádem nebo obří tandemovou houpačku.

Další aktuality

Dolní Morava láká na správnou jarní lyžovačku

V Horském resortu Dolní Morava vládne po celý týden slunečné počasí a přichází čas na tu správnou jarní lyžovačku. Na sjezdovkách leží 45 – 105 cm sněhu a lyžuje se na 10 kilometrech upravených sjezdovek od modré po černou, pro lyžaře je k dispozici také zábavná snow fun zóna U Slona s tunely, klopenkami a terénními vlnami, snowparkem a špičkovou crossovou tratí. Večerní lyžování probíhá po celé jarní prázdniny vždy v pondělí, středu, pátek a sobotu od 18:00 do 21:00 hodin na sjezdovce Kamila. Večerní sáňkování na osvětlené sáňkařské dráze si užijete ve středu, pátek a sobotu v čase 17:00 až 20:00 hodin. Mamutíkův skipark i lyžařská škola jsou otevřeny denně. Pro běžkaře je upraveno 39 kilometrů běžkařských tras. Přijeďte si užít zábavu nejen na sjezdovkách od rána do večera!
7. březen 2025 16:00
Zimní sporty, Pardubický kraj

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

V úterý 4. března 2025 se bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Celodenním programem ožije celé město. Součástí programu bude i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.
2. březen 2025 15:00
Kultura, Pardubický kraj

Poličská radnice opět ožívá – zve na besedy, prohlídky, dílny i výstavy

Poličská radnice se otevírá veřejnosti po dvouleté obnově, kdy prošla velkou rekonstrukcí zvenku, ale také uvnitř. Tento rok připravilo muzeum speciální program „Radnice ožívá“ s různorodou nabídkou pro všechny věkové kategorie. Během celé sezony 2025 zde můžete navštívit besedy, oživené prohlídky, kreativní dílny a workshopy, koncerty i výstavy.
1. březen 2025 6:00
Zážitky, Pardubický kraj

Perníková chaloupka u Pardubic zahajuje v sobotu novou sezonu

Ježibaba z Perníkové chaloupky u Pardubic procitne z dvouměsíčního zimního spánku v sobotu 1. března 2025 v 10:00 hodin a až do 15:00 se bude oslavovat. I tentokrát se v útulně U Všech čertů chystají vepřové hody. Ježibaba se prý na svůj velký den pečlivě připravila a dětem i dospělým bude předvádět své mistrovské umění.
26. únor 2025 10:00
Zážitky, Pardubický kraj

Hrad Svojanov otevírá návštěvníkům své brány první březnový víkend

Zatímco většina hradů a zámků se turistům otevře v dubnu, na hrad Svojanov se můžete vypravit již začátkem měsíce března, a to od soboty 1. 3. 2025. Po celý první jarní měsíc pak můžete na Svojanov přijít o všech víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. V dubnu již bude otevřeno denně kromě pondělí.
25. únor 2025 13:00
Památky, Pardubický kraj

Masopustní průvod Vortová vyrazí na svou cestu už tuto sobotu

V obci Vortová, jakož i v několika dalších obcích v okolí Hlinska v Čechách, se dodnes zachovává stará lidová tradice obcházení masopustního průvodu maškar, lidově se tomuto zvyku v tomto kraji říká vostatky. Starobylá tradice byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Také letos se můžete na svérázné maškary přijít podívat, a to už tuto sobotu 22. února 2025.
18. únor 2025 6:00
Kultura, Pardubický kraj

Navštivte stálou Expozici masopustních obchůzek v Hlinsku

Stálá expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je otevřena v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Ve zpřístupněných roubenkách si můžete prohlédnout dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jednom z roubených domků naleznete expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka.
13. únor 2025 12:00
Kultura, Pardubický kraj

Tradiční masopust v Hamrech představí dávné rituály

Po několik generací obyvatelé na Hlinecku udržují obyčej, při němž ožívají tradiční masky a rituály. Pro svoji jedinečnost byly v roce 2010 Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku zapsány na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Obchůzek se můžete zúčastnit například v obcích Hamry, Studnice, Hlinsko – Blatno a Vortová. Už tento víkend, v sobotu 15. února 2025 si užijete maspustní rej s maškarami z Hamrů.
11. únor 2025 10:00
Kultura, Pardubický kraj