!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko, brněnské nádraží Zvonařka a nejkrásnější nádraží světa
#světovéČesko, brněnské nádraží Zvonařka a nejkrásnější nádraží světa
"> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko, brněnské nádraží Zvonařka a nejkrásnější nádraží světa

Vydáno 24. ledna 2021
Když v Brně zazní jméno Zvonařka, téměř každý ví, o čem je řeč: legendární autobusové nádraží meziměstských linek, kudy denně projdou desetitisíce lidí. Místo pár kroků od Vaňkovky, kam se sice z centra města dá pěšky dojít za pár minut, ale přesto to dlouho byl temný svět na periferii, kterým bylo lepší rychle proběhnout a dlouho se v něm nezdržovat. Po nedávno dokončené modernizaci Zvonařka vypadá docela jinak: ožila a rozzářila se.

Moderní dopravní terminály

Moderní architektura a červené „třešničky na dortu“: autobusové nádraží Zvonařka po revitalizaci s červenou vlnovkou a japonská stanice Kanazawa s bránou inspirovanou tvarem tradičních japonských bubnů.
Zvonařka
Kanazawa
Ústřední autobusové nádraží Brno-Zvonařka vyrostlo v letech 1977–1985, aby ulevilo přetíženému starému nádraží proti hotelu Grand. Místo nebylo vybráno náhodně: vzniklo v prostoru plánovaného Jižního centra, nové čtvrti, kam se má přesunout železniční stanice Brno hlavní nádraží. Zvonařka bezprostředně navazuje na nákupní a společenské centrum Galerie Vaňkovka, které vzniklo v prostoru nevyužívaného a opuštěného industriálního areálu. Jméno dodnes připomíná podnikatele Friedricha Wanniecka, který tu postupně vybudoval strojní továrnu, slévárnu, dílny a další provozy. Mimo jiné tu bývala i továrna, kde se odlévaly zvony – a právě podle ní je pojmenovaná jak ulice Zvonařka / Na Zvonařce, tak autobusové nádraží.
 

Brutalismus třetího tisíciletí

Kdo zná Brno, zná i Zvonařku: pro ty, co do města dojíždějí autobusem, je to každodenní realita, právě tak tady často začínají výlety po jižní Moravě. Opotřebované a zastaralé autobusové nádraží se coby jeden z klíčových městských veřejných prostorů dočkalo modernizace. Ujali se jí architekti ze studia Chybík+Krištof: prostor nejenže esteticky sjednotili tak, aby splňoval nároky aktuální architektury, ale zároveň zvýšili jeho funkčnost a přehlednost.

Ačkoli Zvonařka nezapře původní podobu z éry brutalismu, po revitalizaci má mnohem přívětivější tvář. Nástupiště jsou širší, lépe členěná a doplněná mobiliářem, který je částečně dílem české firmy specializované na venkovní nábytek mmcité, zčásti se jedná o lavičky repasované dle návrhu studia Chybík+Krištof. Vítanou novinkou je centrální bezbariérový přechod. Nezměnila se ocelová příhradová konstrukce zastřešení, která je technicky i funkčně unikátní v celoevropském měřítku, jen původní tmavé barvy vystřídaly světlé odstíny, které opticky zvětšují výšku zastřešeného prostoru.
 

Elegantní a plná světlaÚhlednější a elegantnější Zvonařku osvětluje téměř čtyři sta nových světel, která nesvítí jen na plochu, ale i na konstrukci, od které se světlo odráží. Nádraží také má novou výpravní budovu ze skla a hliníku. Ta slouží hlavně jako čekárna, ale najdete tam i informace, směnárnu, toalety a bistro. Zvonařka je také lépe dostupná než dřív: zmizely všechny stánky a terminál se tak nově otevřel směrem do města. K nádraží se pohodlně dostanete jak z Galerie Vaňkovka, tak na úrovni ulice z budoucí tramvajové zastávky Plotní.

Modernizace se dočkala i střecha; i nadále na ní budou parkovat autobusy, nově tu ale vzniklo několik desítek parkovacích míst pro veřejnost, výtahem propojených s nástupišti. Úprav se dočká rovněž okolí odbavovací haly a najdete tu také několik nových parkovacích míst Kiss and Ride pro krátká zastavení: ocení je každý, kdo někdy někoho na Zvonařku vezl autem a zastavením u chodníku riskoval pokutu.
 

Znáte nejkrásnější světová nádraží?

Nádraží jako turistický cíl? Proč ne? Pro Zvonařku to zřejmě platit nebude, ale jinde ve světě to funguje. Se seriálem #světovéČesko se teď podíváme na sedm nejkrásnějších nádraží:
  • Poměrně často se v žebříčcích nejkrásnějších nádraží světa objevuje Central Station v mozambickém Maputu z roku 1910. Nádraží, které spíš připomíná palác, projektoval slavný Gustave Eiffel.
  • Cestovatele i návštěvníky Madridu uchvacuje nádraží Atocha, postavené v roce 1851. Pod ocelovou konstrukcí najdete obrovský tropický skleník, plný palem a exotických rostlin. Džungle uprostřed nádraží slouží cestujícím jako skvělý orientační bod.
  • Hlavní nádraží New Yorku Grand Central Terminal (GCT) má dva hlavní symboly: zlaté hodiny a americkou vlajku, která dominuje celé hale od útoku na město 11. září 2001. Původní plány počítaly s tím, že stavba poroste do výšky a stane se z ní mrakodrap, desetipatrový suterén je prý dodnes nejhlubším sklepem v New Yorku.
  • Skvostem moderní japonské architektury je stanice Kanazawa. Vstup do hlavní haly zdobí 14 metrů vysoká rudá brána Tsuzumi, jejíž design vychází z tvaru tradičních japonských bubnů.
  • Nádraží Chhatrapati Shivaji Terminus ve městě Mumbai / Bombaj je jednou z nejrušnějších dopravních křižovatek v celé Indii. Je postavené ve viktoriánském stylu a původně se skutečně jmenovalo po britské královně Victorii. V roce 2004 bylo zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO jako vynikající ukázka prolínání dvou kultur pod jednou střechou.
  • Nádraží v Antverpách z let 1895–1905 je tradiční zastávkou milovníků umění: nazývají ho železniční katedrála a skutečně spíš připomíná chrám než nádraží. Pozornost přitahuje hlavně velká kupole nad čekárnou.
  • Své fanoušky má i londýnské nádraží St. Pancras Station: viktoriánská budova byla v roce 1960 zachráněna před demolicí, dočkala se revitalizace a dnes tu objevíte úžasné sochy, například devět metrů vysokou plastiku The Meeting Point / Místo setkání. Nástupiště zastřešuje prosklená hala o rozpětí 75 metrů, dlouhou dobu největší svého druhu na světě.
Ústřední autobusové nádraží Zvonařka v Brně

Ústřední autobusové nádraží Zvonařka v Brně

Autobusové nádraží Zvonařka je tím prvním, co turista přijíždějící do Brna autobusem uvidí. Vyžilý a zanedbaný prostor se citlivou rekonstrukcí, která trvala od roku 2019-2021, změnil k nepoznání. Z potemnělého prostoru staré stavby ve stylu brutalismu se stal moderní dopravní terminál 21. století.

#světovéČesko a brněnský časostroj: nábojnice, fontána nebo …?

#světovéČesko a brněnský časostroj: nábojnice, fontána nebo …?

Výška šest metrů, váha pětadvacet tun, a k tomu spousta nepublikovatelných přezdívek: to je černý orloj na náměstí Svobody v Brně. Stojí tu od roku 2010 a od samého začátku budil rozruch. Budí ho dodnes, ale jisté je, že je jedinečný a v žádném jiném městě nic podobného nemají. Anebo přece…?

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Galerie Vaňkovka – nákupní a společenské centrum

Galerie Vaňkovka – nákupní a společenské centrum

Nákupní a společenské centrum Galerie Vaňkovka je vybudováno na ploše 28.800 m2 na kraji historického jádra města Brna, přímo mezi vlakovým a autobusovým nádražím Zvonařka. Moderní nákupní centrum obohacuje obchodní a společenský život v centru Brna.

BVV - Brněnské výstaviště

BVV - Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Fait Gallery v Brně - galerie současného umění

Fait Gallery v Brně - galerie současného umění

Fait Gallery je mladá galerijní instituce, jejíž vznik podnítil a program zaštiťuje brněnský podnikatel Igor Fait. Kromě systematicky budovaného kvalitního výstavního programu je snahou Fait Gallery podporovat rozvoj současného umění.