Úvod > Aktuality > #světovéČesko a ztracený zámek Zvířetice
Památky

#světovéČesko a ztracený zámek Zvířetice

  • Vydáno12. srpna 2020
Nedaleko Bakova nad Jizerou nad řekou Jizerou se tyčí zřícenina hradu Zvířetice. Hrad byl cílem mnoha poutníků a výletníků romantického 19. století, včetně barda Karla Hynka Máchy, který dokonce stav hradu ze 30. let zachoval na své kresbě. Ačkoli stavba vznikla nejprve jako gotický hrad, v 17. století byla přestavěn na honosný renesančně-barokní zámek. Postupem času na jeho místě zůstaly jen ruiny, ty byly však oživeny do své původní podoby díky unikátnímu projektu Vision 21. Pomocí moderní grafiky se podařilo vytvořit první podrobnou 3D rekonstrukci zříceniny na území České republiky. Milovníky hradů a zámků možná překvapí až neuvěřitelná historická podobnost tohoto českého „hradozámku“ s polským hradem Ogrodzieniec.

Hrad byl cílem mnoha poutníků a výletníků romantického 19. století, včetně barda Karla Hynka Máchy

hrad Zvířetice
hrad Ogrodzieniec

Tajemný zámek nad řekou Jizerou

ZvířeticeMálokde v České republice narazíte na zříceninu zámku. Jedním z těchto míst jsou Zvířetice, rozsáhlý areál na pravém břehu řeky Jizery, nedaleko dnešního nádraží v Bakově nad Jizerou. Náhodného turistu asi ani nenapadne, že přišel ke zřícenině zámku, na první pohled rozdíl není poznat. A přece bývaly Zvířetice kdysi nádherným renesančně-barokním zámkem, jehož dávnou slávu odvály proudy času. Život v zámeckých komnatách utichl požárem roku 1720.
 
ZvířeticeJiž před rokem 1287 se v místech současných zřícenin vypínala gotická pevnost dvou věží – mocný hrad Zdislava z Lemberka, syna samotné legendami opředené léčitelky svaté Zdislavy. Své sídlo založil Zdislav na táhlé ostrožně nad řekou Jizerou na pradávné zemské stezce vedoucí z Prahy do Severních Čech. Cílem stavby byl výběr mýta od kupců při pojizerském brodu. Při pravé věži se nacházel padací most a gotická brána s lomeným obloukem, původní vstup do hradního nádvoří. Zbytky brány můžeme vystopovat na starých pohlednicích a jeden z kamenných článků je zachován na svém původním místě dodnes. Uprostřed nádvoří byla vyhloubena 42 metrů hluboká studna s průměrem přes 3 metry, zasahující svou hloubkou až na dno samotné Jizery. V ostatních částech nádvoří se v počátcích hradu nacházely zřejmě jen dřevěné hospodářské budovy. Prostor vnitřního hradu se však od 13. století v průběhu desítek let proměňoval a rostl, až byl původní hrad na konci 16. století za vlády Vartenberků na České Kamenici zcela přestavěn v pohodlný zámek ve stylu renesance, který původní středověkou pevnost proměnil k nepoznání.

Existenci hradu ohrozil požár roku 1693, jehož následky byly sice ještě odstraněny, ale po druhém požáru roku 1720 přestal být zámek obyvatelný. Z bývalého hradu a pozdějšího zámku tak do dnešní doby vydržely jen zdi paláců, část věže a zbytky hradeb.
 

Procházka minulostí pomocí 3D rekonstrukce a film Zvířetice: Vzkříšení

hrad ZvířeticeUnikátní projekt Zvířetice 3D vznikl jako velká vize: Zprostředkovat dávnou, již neexistující skutečnost prostředky virtuální reality a opět spatřit podobu míst, která nenávratně změnila svou původní tvář. I když původním úmyslem byl pouze papírový model zvířetického zámku, původní úmysl brzy přerostl v ambiciózní vizi průkopnického, v naší zemi dosud ojedinělého počinu. Rekonstrukčním bodem se stal rok 1683, kdy byly Zvířetice renesančně-barokním zámkem ve svém vrcholném stavebním rozkvětu: Právě tohoto roku vznikla barokní jízdárna v Podhradí, poslední stavba vystavěná v zámeckém areálu. Po třech letech usilovné práce týmu se na počátku roku 2015 podařilo dokončit a slavnostně odhalit první podrobnou rekonstrukci zříceniny prostředky moderní 3D grafiky vytvořenou na území České republiky. Díky moderním technologiím spatříte nyní v infocentru i na zřícenině Zvířetice zámek roku 1683 opět ve své původní kráse.
 
ZvířeticeFascinace minulostí však tvůrce neopouští a tajemné trosky nad Jizerou poutají i nadále jejich pozornost – tentokrát se zaměřili na období temného středověku, kdy okolí vládl Zdislav z Lemberka. Ve vývoji je tentokrát podoba středověkého hradu Zvířetice, a to hned ve 4 stavebních fázích. V návaznosti na nový model hradu probíhá rovněž vylepšení 3D modelu zámku, který bude obohacen o stavební fázi na konci 16. století, kdy ještě neexistovala barokní kaple.

Oba modely se stanou součástí připravovaného filmového projektu „Zvířetice: Vzkříšení“, celovečerního snímku sestávajícího z videoklipu a filmového dokumentu přibližující formou rámcových příběhů tří postav život objektu jakožto středověkého hradu, renesančního zámku i zříceniny současnosti.
 

Fascinující hradozámek Ogrodzieniec

OgrodzieniecPomyslným „dvojčetem“ našich Zvířetic by mohl být polský hradozámek Ogrodzieniec. Leží pouhých 145 km od Ostravy ve slezském vojvodství v okrese Zawiercie. Dnes rozlehlá zřícenina bývala ve 14. století mohutným hradem. Ten ze tří stran chránily vysoké útesy a kamenná zeď, vstup do hradu byl možný jen úzkou mezeru mezi skalami.
 
Od roku 1523 hrad vlastnil krakovský purkrabí Jan Boner. Když jeho syn Seweryn přestavěl pro krále krakovský Wawel, rozhodl se i Jan nechat si pro sebe postavit důstojnou rezidenci. Ze svých četných statků si vybral právě Ogrodziniec a nechal jej přestavět na okázalý renesanční zámek. Ve stavbě pak pokračoval sám Seweryn a jeho syn Stanislav, poslední Boner na hradě.

OgrodzieniecBěhem času se hradozámek ocitl několikrát v nebezpečí – roku 1587 jej ztečí obsadila rakouská vojska arcivévody Maximiliána, která ustupovala po neúspěšném obléhání Krakova. Třicetiletou válku zámek přežil beze škod, zato za švédského vpádu roku 1655 byl znovu obsazen, škody však nebyly příliš velké. Tečku za zámeckým životem představoval až požár založený roku 1702 švédskými vojsky. Pak již nebyl obnoven a pomalu se měnil ve zříceninu. Ještě roku 1784 bylo několik místností obyvatelných, definitivně byl hrad opuštěn roku 1810.
 

300 let výročí zvířetického požáru

zvířeticeV sobotu 5. 9. 2020 se na Zvířeticích bude konat velká akce připomínající třísté výročí od pádu zámku, který 15. září 1720 podlehl zničujícímu požáru. Připravena je speciální hra pro děti v okolí Zvířetic s dárkem od princezny Leontýnky. Velkolepou bubenickou show rozpoutá Václav Kořínek

O příjemnou atmosféru se postará kapela Mezi náma. Večer se můžete těšit na letní kino v areálu s pořady o Zvířeticích a celovečerním filmem Ať žijí duchové. Celodenní program začne v 10:00, letní kino od 19:30 hodin.
Zříceniny hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou

Zříceniny hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou

Nedaleko Bakova nad Jizerou nad řekou Jizerou se tyčí zřícenina hradu Zvířetice. Její okolí je vhodné k pěším i cyklo výletům. V současné době zřícenina opět ožívá v rámci projektu Vision 21.

Další aktuality

Střední Čechy: hrady, zámky, města a tradice královského regionu

Střední Čechy, to jsou královské zážitky na dosah Prahy. Tradiční krajina českých knížat a králů se jako pomyslná koruna vine kolem hlavního města. Láká k výletům na jedinečné hrady a zámky, královská města i do lázní.
Středočeský kraj | Památky

Za Českou mší vánoční J. J. Ryby se vypravte do Rožmitálu pod Třemšínem

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby je tradiční součástí vánočních svátků. Příběh o narození Krista a putování k jesličkám každý rok zaznívá v celé řadě kostelů, na vánočních koncertech i tam, kde roku 1796 mše zazněla patrně vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem. Udělat si výlet po stopách České mše vánoční můžete nejen o Vánocích.
Středočeský kraj | Kultura

Zimní výlet do Dobříše: adventní prohlídky zámku, vánoční trh a zajímavosti v okolí

Mnohé památky s příchodem zimy uzavřely své brány na petlici. Na některých historických sídlech to ale žije i v mrazivých dnech. Zámek Dobříš zve i letos na tradiční adventní trh s lokálními produkty, rukodělným vánočním zbožím a občerstvením. Na nádvoří zámku se uskuteční v sobotu 9. prosince 2023 od 11 do 19 hodin, vstupné je zdarma. Od středy do neděle je i v zimních měsících v zámecké Galerii JCM pro veřejnost otevřena také originální výstava Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Seznamuje s více i méně známými historickými zajímavostmi a nechybí autentické repliky dobových předmětů.
Středočeský kraj | Památky

Oslavte dnes svátek sv. Barbory

Svatá Barbora, jejíž památku slaví římskokatolická církev 4. prosince, je mimo jiné patronkou dělostřelců či horníků. Svátek svaté Barbory slavili již naši předci, dnešní generace zná více než příběh sv. Barbory tradiční zvyk trhání barborek – větviček ze stromů, např. třešní. Dívce, které do 24. prosince větvička vykvetla, bylo souzeno, že se do roka vdá. Svaté Barboře je zasvěceno několik kostelů, z nichž nejznámější je kutnohorský chrám svaté Barbory.
Středočeský kraj | Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2023, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Středočeský kraj | Zážitky

Kam vyrazit na běžky v okolí Prahy a středních Čechách?

V posledních dnech se doslova protrhla sněhová peřina a o slovo se přihlásila pravá zima. Sněhová nadílka potěší nejen děti, ale i dospělé. Přišel čas uskladnit kolo a oprášit v koutě zapomenuté běžky. Pojďte se s námi přesvědčit, že střední Čechy mají rozhodně běžkařům co nabídnout.
Středočeský kraj | Zimní sporty

Kam na výlet v okolí Prahy v zimě? Trojice tipů na netradiční zimní procházku!

Zimní počasí, sníh a mráz určitě nemusí znamenat konec výletům a poznávání nových míst. Naopak. Jestliže hledáte, kam se vydat na pěknou procházku, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na tři impozantní místa v okolí Prahy, která jsou pro zimní výlety jako stvořená.
Středočeský kraj | Letní sporty

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

Od 17. listopadu a během celého prosince 2023 můžete přijet do Přerova na Labem za zajímavým programem. V předvánočním a vánočním období zde naleznete svátečně vyzdobené chalupy, betlémy i různé zdobení vánočních stromků. A nebude chybět ani možnost nákupu drobných vánočních dárků a doprovodný řemeslný program během víkendů.
Středočeský kraj | Památky