Úvod > Aktuality > #světovéČesko a zoo Zlín: přijeďte si pohladit a nakrmit rejnoky!
Příroda

#světovéČesko a zoo Zlín: přijeďte si pohladit a nakrmit rejnoky!

  • Vydáno13. července 2021
Zlínská zoologická zahrada patří k nejnavštěvovanějším místům u nás – a není divu, protože leccos z toho, co nabízí, jinde nezažijete. Žádná z domácích zoologických zahrad například zatím nenabízí prohlídku zámku anebo pohlazení rejnoků. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do nejoblíbenější expozice zlínské zoo, kde rejnoky můžete nejenom vidět, ale dokonce si je i pohladit a nakrmit.
Dva rejnoci: siba ománská v zoo Zlín a volně žijící rejnok v Rudém moři
Coby návštěvníci portálu Kudy z nudy a tím pádem i zkušení výletníci dobře víte, že na návštěvu Zoologické zahrady Zlín je nejlepší vyhradit si celý den. Je mimořádně rozlehlá, uspořádaná podle jednotlivých kontinentů, a na mnoha místech žijí savci a ptáci ve společných přírodních expozicích. Některé jsou průchozí, třeba Guayanas představující oblast Střední a Jižní Ameriky anebo Stezka běžce emu, kde společně žijí klokani, emu a husice. K nejoblíbenějším patří vodní expozice, hlavně s lachtany a rejnoky. Kde je objevíte?
 

Kudy k rejnokům aneb lachtani, vydry a aligátoři

První povinnou zastávkou za hlavním vchodem do zoo je bazén s lachtany hřivnatými. Expozice připomíná starý přístav na mořském pobřeží, ovšem tady můžete díky prosklené části ploutvonožce pozorovat i ve vodě a celý rok dvakrát denně při pravidelném krmení pozorovat, jak předvádějí své jedinečné kousky.



Od lachtanů stačí pár kroků a jste v tropické hale Yucatan, království středoamerického deštného pralesa. O radost dětí se tu starají hlavně opičky a vydry, které mají k dispozici samostatný vnitřní prostor a také velký venkovní výběh s bazénem. Pak zamiřte v doporučeném směru prohlídky; až zahlédnete věžičky romantického zámku Lešná, vězte, že jste na správné cestě. Za zámkem se schovává letní expozice aligátorů, uvidíte i výběhy plameňáků a vodního ptactva. Vede zámku pak najdete náš dnešní hlavní cíl: Zátoku rejnoků.
 

Do zátoky za rejnoky

Pavilon Zátoka rejnoků vznikl přestavbou bývalého pavilonu opic. Inspirací pro jeho vznik byly přírodovědné dokumenty, které ukazovaly, jak jsou rejnoci zvědaví a přátelští vůči potápěčům. Porůznu po světě rejnoci v zoologických zahradách jsou, ovšem ve venkovních nádržích, a to by v našich podmínkách nešlo. Proto ve Zlíně vznikla zátoka krytá – a dodejme, že podobné zařízení a navíc v takové velikosti jinde v Evropě neexistuje.

Domovinou rejnoků s neobvyklým jménem siba ománská (další český název pro tento druh je maran indický), je Rudé moře, v Zoologické zahradě ve Zlíně mají k dispozici bazén s mořskou vodou. Není potřeba ji ohřívat, rejnokům se nejlépe daří při teplotě 23 až 24 °C, o to důkladněji je však nutné dbát na její čistotu.

Rejnoky v bazénu nejenom uvidíte, ale můžete si je pohladit a dokonce i nakrmit. Jsou zvídaví a přátelští, a hodně rychle si zvykli i na to, že z rukou cizích lidí naklánějících se přes okraj bazénu dostávají chutná sousta krevet, kousků ryb nebo olihní. Jakmile ponoříte ruku do vody, budou u vás natošup.
 

Mazlové zlínské zoo

Abyste se ke krmičům mohli připojit, musíte splnit pár podmínek: pořádně si umýt ruce, sundat všechny prstýnky, náramky a hodinky, a nakonec si koupit krabičku mořských dobrot. Není to ale tak jednoduché, kvůli počtu zvířat a kvalitě vody je každý den k dispozici jen určité množství dávek. Zejména ve dnech, kdy do zoo přijde víc lidí, se na vás nemusí dostat, proto zoo doporučuje návštěvu buď ve všední den nebo o víkendech brzy dopoledne.

Strach mít rozhodně nemusíte, rejnoci jsou mazlové – podle chovatelů se ale není čemu divit, když vědí, že za pohlazení dostanou nějakou dobrotu. Nikdy nikomu neublížili. Naopak to bohužel neplatí: tu a tam je někdo nechtěně škrábne dlouhým nehtem.
 

Podmořský vysavač

Na začátku krmení je třeba ponořit ruku do vody, protože rejnoci musí zachytit vůni nabízené potravy. Potom už jen stačí ruku s dobrotou nechat otevřenou dlaní vzhůru: rejnoci sice jsou příbuzní žraloků, místo ostrých zubů ale mají jemně pilovitý okraj tlamy na spodní straně. Fungují spíš jako vysavače, takže i když kousek žrádla upadne, dokážou si ho seškrábnout ze dna bazénu.



Rejnoci, kteří každý den prý spořádají asi 4 kg potravy (od návštěvníků dostávají jen část, zbytek doplňují ošetřovatelé) v bazénu nežijí sami: o čistotu jejich kůže se starají drobné korálové rybky. V menších akváriích si prohlédnete další živočichy, od krevet přes sasanky, korály a ježovky až po mořské rybky, jako jsou oblíbení klauni, bodloci či klipky.
 

A kam dál? Do zámku nebo ke gaurům?

Bohatě vyzdobené interiéry, dřevořezby a sbírky orientálních předmětů, obrazů a porcelánu byste asi v zoologické zahradě nečekali, ale zoo Zlín je výjimečná ve všech směrech: jejím originálním doplňkem je zámek Lešná z konce 19. století, který můžete navštívit jedině při prohlídce zoo.



Zvířat, která si zaslouží vaši pozornost, jsou tu stovky. Mezi osvědčené taháky patří sloni,
tygři, žirafy a také gauři, nejmohutnější tuři na světě. Ve volné přírodě jich žije asi dvacet tisíc a patří mezi ohrožená zvířata, hlavně kvůli ničení životního prostředí a nelegálnímu lovu. Ve zlínské zoo je můžete ve venkovním výběhu v asijské oblasti, téměř na konci areálu, tedy pokud se budete držet doporučené trasy. Přicestovali z indické Zoo Mysore (do Evropy se tak gaury přímo z jejich domoviny podařilo dovézt poprvé po 60 letech) a obohatí evropské chovné programy, protože je chová jen pár evropských zoo.



Kromě zvířat najdete v areálu čtyři stylové zastřešené restaurace a čokoládovnu. Dospělí ocení japonskou meditační zahradu Mu-shin ve spodní části areálu, na děti čeká lanové centrum Lanáček, prolézačky, houpadla, svezení na poníkovi nebo velbloudovi a Australský zábavný koutek. Protože areál je skutečně rozlehlý, může se vám hodit i jízda vyhlídkovým vláčkem.
 

Víte, že…?

  • První rejnoci se v mořích objevili již před 150 miliony let.
  • Aby byla expozice pro návštěvníky co nejatraktivnější, v zoo Zlín se rozhodli pro chov sib ománských, klidných a kontaktních zvířat. V mořích se siby pohybují ve větších hejnech v několika desítkách jedinců.
  • Do Zlína siby přicestovaly z Nizozemska, ale jejich domovinou je Rudé moře.
  • Dospělé siby mívají rozpětí ploutví až 130 centimetrů ale je obtížné je změřit přesně, protože se tomu brání.
  • Když v roce 2014 ve zlínské zoo otvírali Zátoku rejnoků, v odchov mláďat doufali jen tajně. Přesto se siby pravidelně rozmnožují a bazénem se tak občas prohánějí i mláďata.
  • Největší ze všech rejnoků je manta obrovská s rozpětím ploutví téměř šest metrů. Může vážit až 900 kg a živí se hlavně planktonem.
Africa House – africký glamping nedaleko Zoo Lešná

Africa House – africký glamping nedaleko Zoo Lešná

Spojení luxusu, přírody a kempování v autentickém Safari stanu dovezeném z Jižní Afriky nabízí africký glamping nedaleko Zlína, u obce Štípa.

Zámek Lešná – pohádkový zámek ve Zlíně

Zámek Lešná – pohádkový zámek ve Zlíně

Pohádkově vyhlížející zámek patřil rodu Seilern-Aspangů, kteří jej vybudovali koncem 19. století podle návrhu vídeňského architekta Johanna Micka. Nachází se ve Štípě, místní části Zlína, v areálu místní zoologické zahrady. Nádherné interiéry zámku patří mezi nejkrásnější v České republice.

Zlín

Zlín

Nezaměnitelná funkcionalistická architektura, kulturní i sportovní vyžití a mnoho zábavy pro dospělé i děti. Přijeďte poznat Zlín a jeho okolí.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Japonská zahrada Mu-Shin ve zlínské zoo

Japonská zahrada Mu-Shin ve zlínské zoo

Ve zlínské zoo najdete jednu z nejrozsáhlejších japonských zahrad v Česku. Na ploše téměř 1000 m² můžete obdivovat typickou suchou kamennou horskou zahradu. Jejími dominantními prvky jsou tři stoleté exempláře borovice drobnokvěté dovezené přímo z Japonska.

Lanáček v Zoo  Zlín – dětské lanové centrum

Lanáček v Zoo Zlín – dětské lanové centrum

V areálu ZOO Zlín je připraveno dětské lanové centrum pro děti od 3 do 11 let. Zpříjemněte si návštěvu a nechte děti vyřádit v areálu Lanáčku.

Další aktuality

CHKO Beskydy letos slaví 50 let!

Celých 50 let trvání oslavuje v letošním roce Chráněná krajinná oblast Beskydy. Byla vyhlášena v březnu roku 1973 a svou rozlohou 1 160 km² je největší chráněnou krajinnou oblastí České republiky. Zahrnuje oblast Moravskoslezských Beskyd, Vsetínských vrchů a Javorníků, kde se nacházejí hluboké lesy a výjimečné pralesní porosty i s více než 300 let starými stromy. Beskydy jsou také domovem vzácných velkých šelem, jako je kočka divoká, rys, vlk nebo medvěd. Nejkrásnější místa na výlet do divoké přírody Beskyd vám doporučí Kudy z nudy.
Zlínský kraj | Příroda

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku začínají kvést. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2023. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Zlínského kraje

Jaké proměny prožil Zlínský kraj během posledních třiceti let? Mezi památky UNESCO byly zapsány Jízda králů a arcibiskupský zámek v Kroměříži s krásnými zahradami Podzámeckou a Květnou. Poprvé jsme se mohli projít proskleným podvodním tunelem v expozici Živá voda a skanzenem Rochus, podívat se do Filmového uzlu ve Zlíně anebo se projet lodí po Baťově kanále. Pojďte s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism procestovat východní Moravu rok za rokem!
Zlínský kraj | Zážitky

Jaro probouzí památky Zlínského kraje

Památky Zlínského kraje se těší na své první návštěvníky, většina z nich otevírá své brány 1. dubna. Portál Kudy z nudu vám přináší, kam se můžete vydat na zajímavý výlet.
Zlínský kraj | Památky

Folklor, lázně, příroda: Severní a východní Morava, jak ji možná neznáte

Na Kudy z nudy vám vždy rádi poradíme, kam na pěkný výlet. Nejinak je tomu i nyní, kdy vás pozveme na krásný moravský venkov. Nezavedeme vás sice tam, kam lidská noha nevkročila, ale možná vám ukážeme místa, která jste na svých cestách dosud míjeli.
Zlínský kraj | Zážitky

Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

Ve Strání na Uherskohradišťsku se opět bude konat Festival masopustních tradic. Letos se jedná už o 36. ročník, který proběhne od pátku 17. února do úterý 21. února, kdy o půlnoci symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a bude zahájen půst, který dle tradice trvá do Velikonoc. Nebude scházet jedinečný tanec Pod šable a bonusem pro návštěvníky bude Den otevřených dveří v místní sklárně.
Zlínský kraj | Zážitky

15 tipů, kam za kouzlem zimy v Beskydech

Při toulkách beskydskou přírodou objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě mráz a sníh změní k nepoznání. Hory, kopce a vrcholky pokryje sněhobílá peřina, horské potoky i přehrady zamrznou a křišťálové rampouchy dodají horským stavbám pohádkový ráz. Všechny krásy přírody je možné si prohlédnout z běžkařských stop, které vás provedou téměř celým pohořím. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy v Beskydech!
Zlínský kraj | Příroda

Dopřejete si saunové rituály ve Velkých Karlovicích

Jedním z účinných způsobů, jak si udržet dobrou kondici a podpořit imunitu, je saunování. Moderní saunové rituály navíc dokážou pobyt v sauně zpestřit, a ještě zvýšit jeho efekt. Vyhlášené jsou ty v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích, při nichž se například používá i med a slivovice.
Zlínský kraj | Lázně a wellness