Úvod > Aktuality > #světovéČesko a zoo Zlín: přijeďte si pohladit a nakrmit rejnoky!
#světovéČesko a zoo Zlín: přijeďte si pohladit a nakrmit rejnoky!
"> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a zoo Zlín: přijeďte si pohladit a nakrmit rejnoky!

Vydáno 13. července 2021
Zlínská zoologická zahrada patří k nejnavštěvovanějším místům u nás – a není divu, protože leccos z toho, co nabízí, jinde nezažijete. Žádná z domácích zoologických zahrad například zatím nenabízí prohlídku zámku anebo pohlazení rejnoků. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do nejoblíbenější expozice zlínské zoo, kde rejnoky můžete nejenom vidět, ale dokonce si je i pohladit a nakrmit.
Dva rejnoci: siba ománská v zoo Zlín a volně žijící rejnok v Rudém moři
Coby návštěvníci portálu Kudy z nudy a tím pádem i zkušení výletníci dobře víte, že na návštěvu Zoologické zahrady Zlín je nejlepší vyhradit si celý den. Je mimořádně rozlehlá, uspořádaná podle jednotlivých kontinentů, a na mnoha místech žijí savci a ptáci ve společných přírodních expozicích. Některé jsou průchozí, třeba Guayanas představující oblast Střední a Jižní Ameriky anebo Stezka běžce emu, kde společně žijí klokani, emu a husice. K nejoblíbenějším patří vodní expozice, hlavně s lachtany a rejnoky. Kde je objevíte?
 

Kudy k rejnokům aneb lachtani, vydry a aligátoři

První povinnou zastávkou za hlavním vchodem do zoo je bazén s lachtany hřivnatými. Expozice připomíná starý přístav na mořském pobřeží, ovšem tady můžete díky prosklené části ploutvonožce pozorovat i ve vodě a celý rok dvakrát denně při pravidelném krmení pozorovat, jak předvádějí své jedinečné kousky.Od lachtanů stačí pár kroků a jste v tropické hale Yucatan, království středoamerického deštného pralesa. O radost dětí se tu starají hlavně opičky a vydry, které mají k dispozici samostatný vnitřní prostor a také velký venkovní výběh s bazénem. Pak zamiřte v doporučeném směru prohlídky; až zahlédnete věžičky romantického zámku Lešná, vězte, že jste na správné cestě. Za zámkem se schovává letní expozice aligátorů, uvidíte i výběhy plameňáků a vodního ptactva. Vede zámku pak najdete náš dnešní hlavní cíl: Zátoku rejnoků.
 

Do zátoky za rejnoky

Pavilon Zátoka rejnoků vznikl přestavbou bývalého pavilonu opic. Inspirací pro jeho vznik byly přírodovědné dokumenty, které ukazovaly, jak jsou rejnoci zvědaví a přátelští vůči potápěčům. Porůznu po světě rejnoci v zoologických zahradách jsou, ovšem ve venkovních nádržích, a to by v našich podmínkách nešlo. Proto ve Zlíně vznikla zátoka krytá – a dodejme, že podobné zařízení a navíc v takové velikosti jinde v Evropě neexistuje.

Domovinou rejnoků s neobvyklým jménem siba ománská (další český název pro tento druh je maran indický), je Rudé moře, v Zoologické zahradě ve Zlíně mají k dispozici bazén s mořskou vodou. Není potřeba ji ohřívat, rejnokům se nejlépe daří při teplotě 23 až 24 °C, o to důkladněji je však nutné dbát na její čistotu.

Rejnoky v bazénu nejenom uvidíte, ale můžete si je pohladit a dokonce i nakrmit. Jsou zvídaví a přátelští, a hodně rychle si zvykli i na to, že z rukou cizích lidí naklánějících se přes okraj bazénu dostávají chutná sousta krevet, kousků ryb nebo olihní. Jakmile ponoříte ruku do vody, budou u vás natošup.
 

Mazlové zlínské zoo

Abyste se ke krmičům mohli připojit, musíte splnit pár podmínek: pořádně si umýt ruce, sundat všechny prstýnky, náramky a hodinky, a nakonec si koupit krabičku mořských dobrot. Není to ale tak jednoduché, kvůli počtu zvířat a kvalitě vody je každý den k dispozici jen určité množství dávek. Zejména ve dnech, kdy do zoo přijde víc lidí, se na vás nemusí dostat, proto zoo doporučuje návštěvu buď ve všední den nebo o víkendech brzy dopoledne.

Strach mít rozhodně nemusíte, rejnoci jsou mazlové – podle chovatelů se ale není čemu divit, když vědí, že za pohlazení dostanou nějakou dobrotu. Nikdy nikomu neublížili. Naopak to bohužel neplatí: tu a tam je někdo nechtěně škrábne dlouhým nehtem.
 

Podmořský vysavač

Na začátku krmení je třeba ponořit ruku do vody, protože rejnoci musí zachytit vůni nabízené potravy. Potom už jen stačí ruku s dobrotou nechat otevřenou dlaní vzhůru: rejnoci sice jsou příbuzní žraloků, místo ostrých zubů ale mají jemně pilovitý okraj tlamy na spodní straně. Fungují spíš jako vysavače, takže i když kousek žrádla upadne, dokážou si ho seškrábnout ze dna bazénu.Rejnoci, kteří každý den prý spořádají asi 4 kg potravy (od návštěvníků dostávají jen část, zbytek doplňují ošetřovatelé) v bazénu nežijí sami: o čistotu jejich kůže se starají drobné korálové rybky. V menších akváriích si prohlédnete další živočichy, od krevet přes sasanky, korály a ježovky až po mořské rybky, jako jsou oblíbení klauni, bodloci či klipky.
 

A kam dál? Do zámku nebo ke gaurům?

Bohatě vyzdobené interiéry, dřevořezby a sbírky orientálních předmětů, obrazů a porcelánu byste asi v zoologické zahradě nečekali, ale zoo Zlín je výjimečná ve všech směrech: jejím originálním doplňkem je zámek Lešná z konce 19. století, který můžete navštívit jedině při prohlídce zoo.Zvířat, která si zaslouží vaši pozornost, jsou tu stovky. Mezi osvědčené taháky patří sloni,
tygři, žirafy a také gauři, nejmohutnější tuři na světě. Ve volné přírodě jich žije asi dvacet tisíc a patří mezi ohrožená zvířata, hlavně kvůli ničení životního prostředí a nelegálnímu lovu. Ve zlínské zoo je můžete ve venkovním výběhu v asijské oblasti, téměř na konci areálu, tedy pokud se budete držet doporučené trasy. Přicestovali z indické Zoo Mysore (do Evropy se tak gaury přímo z jejich domoviny podařilo dovézt poprvé po 60 letech) a obohatí evropské chovné programy, protože je chová jen pár evropských zoo.Kromě zvířat najdete v areálu čtyři stylové zastřešené restaurace a čokoládovnu. Dospělí ocení japonskou meditační zahradu Mu-shin ve spodní části areálu, na děti čeká lanové centrum Lanáček, prolézačky, houpadla, svezení na poníkovi nebo velbloudovi a Australský zábavný koutek. Protože areál je skutečně rozlehlý, může se vám hodit i jízda vyhlídkovým vláčkem.
 

Víte, že…?

  • První rejnoci se v mořích objevili již před 150 miliony let.
  • Aby byla expozice pro návštěvníky co nejatraktivnější, v zoo Zlín se rozhodli pro chov sib ománských, klidných a kontaktních zvířat. V mořích se siby pohybují ve větších hejnech v několika desítkách jedinců.
  • Do Zlína siby přicestovaly z Nizozemska, ale jejich domovinou je Rudé moře.
  • Dospělé siby mívají rozpětí ploutví až 130 centimetrů ale je obtížné je změřit přesně, protože se tomu brání.
  • Když v roce 2014 ve zlínské zoo otvírali Zátoku rejnoků, v odchov mláďat doufali jen tajně. Přesto se siby pravidelně rozmnožují a bazénem se tak občas prohánějí i mláďata.
  • Největší ze všech rejnoků je manta obrovská s rozpětím ploutví téměř šest metrů. Může vážit až 900 kg a živí se hlavně planktonem.
Mezinárodní noc pro netopýry v Zoo Zlín

11.9.
Mezinárodní noc pro netopýry v Zoo Zlín

V sobotu 11. září (od 17:00 do 21:00 hod.) se můžete těšit na mezinárodní noc pro netopýry.

Mezinárodní den supů a hadilovů v Zoo Zlín

4.9.
Mezinárodní den supů a hadilovů v Zoo Zlín

V ZOO Zlín máme jednu z nejpočetnějších kolekcí obou skupin ptáků v Evropě. Oslavy tak budou opravdu pestré.

Prvňáčci, hurá do Zoo ve Zlíně

1.9.
Prvňáčci, hurá do Zoo ve Zlíně

Prvňáčci svůj první školní den mohou oslavit v ZOO – vstup je pro ně zdarma.

Africa House – africký glamping nedaleko Zoo Lešná

Africa House – africký glamping nedaleko Zoo Lešná

Spojení luxusu, přírody a kempování v autentickém Safari stanu dovezeném z Jižní Afriky nabízí africký glamping nedaleko Zlína, u obce Štípa.

Zámek Lešná – pohádkový zámek ve Zlíně

Zámek Lešná – pohádkový zámek ve Zlíně

Pohádkově vyhlížející zámek patřil rodu Seilern-Aspangů, kteří jej vybudovali koncem 19. století podle návrhu vídeňského architekta Johanna Micka. Nachází se ve Štípě, místní části Zlína, v areálu místní zoologické zahrady. Nádherné interiéry zámku patří mezi nejkrásnější v České republice.

Zlín

Zlín

Zlín je město, postavené obuvnickou firmou Baťa podle amerického vzoru, město s ojedinělým souborem funkcionalistické architektury. Mají tam mrakodrap s kanceláří ve výtahu, muzeum bot a botiček všech typů z nejrůznějších dob i koutů světa, renesanční zámek a navíc ještě skvělou zoologickou zahradu.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Japonská zahrada Mu-Shin ve zlínské zoo

Japonská zahrada Mu-Shin ve zlínské zoo

Ve zlínské zoo najdete jednu z nejrozsáhlejších japonských zahrad v Česku. Na ploše téměř 1000 m² můžete obdivovat typickou suchou kamennou horskou zahradu. Jejími dominantními prvky jsou tři stoleté exempláře borovice drobnokvěté dovezené přímo z Japonska.

Lanáček v Zoo  Zlín – dětské lanové centrum

Lanáček v Zoo Zlín – dětské lanové centrum

V areálu ZOO Zlín je připraveno dětské lanové centrum pro děti od 3 do 11 let. Zpříjemněte si návštěvu a nechte děti vyřádit v areálu Lanáčku.