Úvod > Aktuality > #světovéČesko a železniční výlet Posázavským Pacifikem
Zážitky

#světovéČesko a železniční výlet Posázavským Pacifikem

  • Vydáno28. června 2021
Nádherná krajina, lesy a skály, spousty výletních tras a řeka Sázava: to je Posázaví, ráj romantických duší jen kousek od hlavního města. Jedním z jeho klenotů je Posázavský Pacifik, legenda mezi našimi železnicemi. Víte, že už oslavil 120. narozeniny?

Výlet za kouzlem Posázavského pacifiku

Posázavský pacifik
Union Pacific
Bez trampů by Posázaví sice existovalo, ale nebylo by to ono: muzeumJílovém u Prahy by nemělo stálou expozici o trampingu, Sázavě by nikdo neříkal Zlatá řeka a Posázavský pacifik by byla jen jedna z pěkných železničních tratí. Svou přezdívku totiž dostala právě od prvních trempů, kteří divoký kaňon lemovaný skalami a lesy objevili za první republiky. Do svých oblíbených osad často jezdili vláčkem, který cestou překonával řadu mostů, tunelů a skalních zářezů. Právě místa, která byla pro stavitele trati noční můrou, připomínala výletníkům dobrodružné romány z Divokého západu, prošpikované příběhy o stavbě první transkontinentální železnice společnostmi Central Pacific a Union Pacific. Podle nich dostal jméno i Posázavský Pacifik.
 

Jak se stavěl Pacifik

Jméno Posázavský Pacifik neplatí jen pro úsek trati, která vede z Prahy do Vraného nad Vltavou a dál přes Davli a kolem soutoku Vltavy a Sázavy až do Čerčan, ale i pro její pokračování. Takzvaný „horní“ Posázavský pacifik pokračuje dál z Čerčan přes Ledečko, Kácov a Zruč nad Sázavou až do Světlé nad Sázavou. A ačkoli Posázavský pacifik oslavil 120 let své existence v roce 2020, ve skutečnosti je ještě o něco starší.

Ten vůbec nejstarší úsek trati, kterou dnes naleznete v jízdním řádu pod označením 210, najdete v Praze: od roku 1881 vedl z Vršovic do Modřan k bývalému cukrovaru. Postupně se ale železnice prodlužovala dál do Posázaví, a to v několika úsecích. Nejkrásnější – a stavebně nejnáročnější – úsek z Jílového u Prahy do Skochovic byl dokončen v roce 1900. První vlak tudy projel 1. května.

Podobně jako „dvěstědesítka“ se v etapách prodlužovala i druhá trať, v jízdních řádech zanesená pod číslem 212 z Čerčan přes Český Šternberk do Světlé nad Sázavou. Na ní byl pravidelný provoz zahájen v září 1903.
 

Viadukt přes Kocoura

Pacifik zdaleka není jen železnice: je to také patnáct tunelů a osm mostů v čele se Žampašským viaduktem. Nejslavnější most v Posázaví (a také možná nejvyšší kamenný most v Čechách) vede přes údolí Kocour u Jílového ve výšce 41,5 metrů a nabízí krásnou podívanou pro milovníky technických památek i romantických scenérií. Bezmála 110 metrů dlouhý a necelých šest metrů široký viadukt se sedmi oblouky stavěli v letech 1898 až 1899 dělníci z Rakouska a Itálie, kteří měli zkušenosti s podobnými projekty v Alpách. Hrubozrnná žula se na staveniště dopravovala z okolních lomů.

Kdo hledá nejhezčí výhled na viadukt v celé jeho kráse, může zamířit na Žampašskou vyhlídku na Posázavské stezce: ta vede po protějším břehu Sázavy a pro turisty je stejnou legendou jako Posázavský pacifik pro milovníky železnice. Hlavní část stezky je červeně značená jako pěší turistická trasa č. 0001 a její trasu navrhl pražský učitel Josef Kliment (1858–1938), po němž je také pojmenovaná jedna z vyhlídek. Stavět se začala už před první světovou válkou, ale nakonec se opozdila o deset let. První úsek byl slavnostně otevřen v červnu 1920 v místě zvaném Na Babách. Nejhezčí úsek mezi Pikovicemi a Kamenným Přívozem nabízí pohled do pravěku českého trampingu, na sto let staré osady s romantickými jmény i sruby a chatky, které se jako orlí hnízda drží na zdánlivě nepřístupných skalních stěnách.
 

Pár pacifických tipů, akcí a zajímavostí

  • Spousty krásných míst kolem trati uvidíte z oken vlaku, další se dají navštívit cestou. V Týnci nad Sázavou například čeká na výletníky hrad a městské muzeum s expozicí týnecké kameniny, asi 1,5 km od stanice Krhanice se nachází Vojenské muzeum Lešany, pohodlně se dostanete také k Sázavskému klášteru, na hrad Český Šternberk anebo ke zřícenině hradu Zbořený Kostelec.
  • Legendární je i takzvaná dobříšská větev Pacifiku, mezi trampy zvaná trať Praha–Paříž–Dobříš. Z trasy Posázavského Pacifiku odbočuje u Vraného nad Vltavou.
  • Stavbou, kterou sledoval celý svět, byla první transkontinentální železnice světa. Ze západu stavěla kolejnice společnost Central Pacific, z východu Union Pacific. Kolejnice trati dlouhé asi tři tisíce kilometrů se symbolicky propojily 10. května 1869 na planině Promotory v Utahu. Cesta z New Yorku do San Franciska se tak z měsíce zkrátila na pouhých sedm dnů.
Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček jezdí z Prahy po trati tzv. Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy do Týnce nad Sázavou a zpět. Vlak jede každou sobotu, neděli a svátek od posledního březnového víkendu do 28. září.

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.

Železniční viadukt Žampach

Železniční viadukt Žampach

Kamenný most na Žampachu je dle některých zdrojů nejvyšší kamenný železniční most v České republice, podle jiných pramenů dokonce v Evropě. Nachází se na trati "Posázavského pacifiku" mezi stanicemi Jílové u Prahy a Luka pod Medníkem.

Foglarova Sluneční zátoka na Sázavě

Foglarova Sluneční zátoka na Sázavě

Zátoku, kde se konalo několik táborů legendárního oddílu Pražská dvojka pod vedením spisovatele Jaroslava Foglara, najdete při trati Posázavského Pacifiku Světlá nad Sázavou – Čerčany. Část řeky Sázavy v těchto místech patří nejen mezi vodácké ráje, ale je i místem známým z knih Jaroslava Foglara.

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov

Společnost Zababa nabízí vypravení zvláštního vlaku na objednávku s parní nebo motorovou lokomotivou, barovým vozem a se soupravou historických železničních vozů. Zážitkový vlak udělá váš firemní večírek nebo narozeninovou oslavu nezapomenutelnou.

Lávka Park Skochovice

Lávka Park Skochovice

Lávka Park Skochovice se nachází u přehradního jezera ve Vraném nad Vltavou, 5 km jižně od Prahy. Můžete se zde ubytovat jak v ubytovacím zařízení hotelového typu, tak v kempu. Milovníci sportu si zde užijí tenis, beach volleyball nebo Flyboarding.

Přírodní rezervace Stvořidla u Světlé nad Sázavou

Přírodní rezervace Stvořidla u Světlé nad Sázavou

Peřeje Stvořidla jsou vodáckou lahůdkou. Válečky, vlny a jazyky mezi balvany, ale také krásná příroda okolo, to je recept na romantický výlet pro zkušené vodáky i suchozemské milovníky přírody.

Poklad na Zlaté Sázavě – po vodě za dobrodružstvím, po souši za historií

Poklad na Zlaté Sázavě – po vodě za dobrodružstvím, po souši za historií

CK Adrenaline Centre díky mnohaletým zkušenostem průvodců a organizátorů sportovně a expedičně laděných akcí nabízí řadu programů a kurzů pro školy. Akce Poklad na Zlaté Sázavě je připravena na míru školním kolektivům s doprovodem. Ideálním dopravním prostředkem je vlak – Posázavský Pacifik.

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský Pacifik je vyhlášenou železniční tratí z Prahy do Čerčan (č. 210) a z Čerčan do Světlé nad Sázavou (č. 212), která se vine cca 130 km podél řeky Sázavy. Jezdí po ní jak pravidelná osobní doprava, tak nostalgické vláčky a parní lokomotivy nebo víkendové turistické linky.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (02.12. – 03.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Valašský mikulášský jarmek, Mikulášské jízdy v Prahou a okolím – Čertohráček, Vánoce na Hrádku, Čertovské řádění našich i krampus čertů v Dětenicích, Nebíčko a peklíčko na Rabí. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Středočeský kraj | Zážitky

20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

Krásné a oblíbené adventní trhy ve středních Čechách a Svatý Mikuláš s anděly i čerty lákají k prosincovým výletům. S dětmi si můžete užít ve Středočeském kraji velké průvody i komornější akce s přátelskou atmosférou. Vydejte se třeba na Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, na adventní program do zooparku Zájezd, za tradicemi do Hornického domku v Příbrami anebo si počkejte na mikulášskou nadílku ve skanzenu v Kouřimi. Kam vyrazit za Mikulášem vám poradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Zážitky

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v zimě zůstává otevřený

Novorenesanční zámeček ve Vysoké u Příbrami, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Od letošního roku je to vůbec poprvé, kdy bude památník možné navštívit i v zimní sezóně. Otevřeno zde je každý víkend od 10:00 do 15:00 hodin, a to od listopadu 2023 až do konce března 2024.
Středočeský kraj | Kultura

Zámek Loučeň vstoupí do adventu křestem největšího adventního věnce

Již jedenáct let je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách, zdobící kašnu na nádvoří. Každoročně se zde zahajuje advent krásným rituálem, při kterém čtyři andělé v doprovodu Bílé paní loučeňské slavnostně rozsvěcí svíce na loučeňském věnci a žehnají klid a lásku pro celé předvánoční období. Advent bude na středočeském zámku zahájen křtem největšího adventního věnce v Česku i tento rok, a to v sobotu 25. listopadu.
Středočeský kraj | Zážitky

Prohlídky hradu Křivoklátu lákají po celý rok

Vydejte se na prohlídku královského hradu Křivoklátu v zimním období. Zachovalý hrad si prohlédnete o víkendech – na prohlídkovém okruhu Gotické paláce, kde se podíváte do křivoklátských interiérů. Navštívit můžete i Stříbrnici, hradní kapli, rytířský a velký královský sál, Fürstenberskou knihovnu, obrazárnu a hradní knihovnu. Hrad otevírá svoje brány vždy o víkendech od 10 do 15 hodin.
Středočeský kraj | Památky

Areál Monínec otevřel lyžařskou sezónu jako první! Pod Javorovou skálou se už lyžuje

Středočeský Skiareál Monínec spustil provoz hlavní sjezdovky již 17. listopadu 2023. Během týdne jsou lyžaři zváni na večerní lyžování standardně od úterý do soboty. Denním lyžování je možné vždy od pátku do neděle od 9 do 16 hodin. Na denní lyžování se všechny vleky včetně lanové dráhy rozjedou pravděpodobně během vánočních svátků.
Středočeský kraj | Zimní sporty

V Máslovicích se bude vytvářet betlém z másla

Ve středočeských Máslovicích staví každoročně betlém – a jak jinak než z másla. Betlém pojme stovku figurek a spotřebuje se na něj 25 kilo másla. Při jeho stavbě pomáhá takřka celá obec a můžete pomoci také vy. V sobotu 25. listopadu 2023 se koná dílna na výrobu figurek z másla, přijďte si to zkusit. Malé máslovické muzeum másla pak vytvořený betlém vystaví a slibuje, že tady vydrží až do konce ledna 2024.
Středočeský kraj | Kultura

Byli Petrovští loupežníci doma ve Vidrholci, na Kokoříně nebo na Petříně?

Lotr Babinský, Don Špagát, Špinifiks, Lotrando, Vilda, Rumcajs, Ledříček, Grasel nebo Štětka: to jsou jména nejslavnějších českých loupežníků. Když se dalo víc dobrodruhů dohromady, vznikla loupežnická tlupa. Z nich nejznámější byli Petrovští, jejichž působištěm prý býval les Vidrholec. Na rozdíl od Petrovských existuje dodnes!
Středočeský kraj | Památky