Úvod > Aktuality > #světovéČesko a železné ostravské Hradčany
Památky

#světovéČesko a železné ostravské Hradčany

  • Vydáno10. července 2021
Nemusíte jezdit do světa, říkají na Severní Moravě a ve Slezsku, když celý svět najdete v našem kraji. Stejně jako k Praze neodmyslitelně patří Hradčany, symbolem Ostravy jsou Dolní Vítkovice. A pokud si myslíte, že se romantické sídlo českých králů nedá porovnávat s industriální krásou starých vysokých pecí, podívejte se na jejich siluety. Panoramata obou míst se s trochou nadsázky podobají, nemyslíte?

Pražské i ostravské Hradčany mají hodně společných rysů

Ostrava
Praha
Podobně jako celý průmyslový areál Dolních Vítkovic je i pojmenování Ostravské Hradčany překvapivě mnohem starší, než byste si mysleli. Dolu Hlubina, koksovnám a vysokým pecím vítkovických železáren se tak říkalo už za první republiky, kdy se do oběhu dostaly dvě poštovní známky. Jedna s motivem pražských Hradčan a nápisem Československo – Hradčany, druhá se siluetou Vítkovic a s nápisem Československo – Moravská Ostrava. Lidová tvořivost tehdy vykonala své a označení Ostravské Hradčany bylo na světě. Takže vidíte sami, #světovéČesko v tom je nevinně.
 

Za vším hledejte Habsburky

Pražské i ostravské Hradčany ale mají víc společných rysů. Nejde jen o architektonické dominanty, vypínající se nad domovskými městy, společné pro ně je i působení panovnického rodu Habsburků. Na Pražském hradě jich žila celá řada a například císař Leopold II. byl v katedrále sv. Víta korunován českým králem. U vzniku Ostravských Hradčan stál jeho syn, Rudolf Jan Habsbursko-Lotrinský (1788–1831), olomoucký arcibiskup a bratr císaře Františka I. V Dolních Vítkovicích se mělo zpracovávat železo, vyrobené v dřevouhelných vysokých pecích v Čeladné a Frýdlantě nad Ostravicí. Zakládací listina byla podepsána 9. prosince 1828.

Pro vaši představu: Vítkovice v té době byly malou zemědělskou osadou, kde žilo 160 lidí. Ani blízká Ostrava, tehdy středověké město obehnané hradbami, nebyla o moc větší, žily tam necelé dva tisíce obyvatel. Když byla roku 1830 v Rudolfově huti uvedena do provozu první pudlovací pec v zemích tehdejší habsburské monarchie, konstruovaná podle projektu profesora vídeňské polytechniky F. X. Riedla, pracovalo tam jen 60 dělníků. Areál se ale postupně rozrůstal: roku 1836 se připojila první vysoká pec, v roce 1843 už tvořily areál železáren dvě vysoké pece, slévárna, pudlovna, válcovna, kolárna a kotlárna. Když byl v roce 1852 v blízkosti huti založen důl Hlubina, počet zaměstnanců už vyšplhal na čtyři stovky.
 

Prohlídka Dolních Vítkovic

Tehdy před 190 let nikdo netušil, nakolik Vítkovické železárny v dalších letech ovlivní rozvoj celé Ostravy a širokého okolí. Nejvíc zaměstnanců v historii měly Vítkovické železárny v roce 1989, asi 43 tisíc. Pak se firma začala dělit, část firem zanikla a šest vysokých pecí bylo postupně odstavováno; poslední odpich byl proveden v září 1998.

Unikátní soubor industriální architektury a jeho tři navazující celky – černouhelný důl, koksovna a vysoké pece – zůstaly stát jako technická památka, která neodmyslitelně patří k historii regionu. Zároveň se areál Dolních Vítkovic postupně proměnil v jedinečné vzdělávací, společenské a kulturní centrum. Nejlépe je prozkoumáte během komentované prohlídky v doprovodu bývalých zaměstnanců; podíváte se dokonce i do nitra vysoké pece.

Dolní Vítkovice jsou také jednou ze zastávek Technotrasy, která na několika tematických stezkách propojuje nejenom technické památky, ale také zajímavé vojenské nebo zemědělské objekty Severní Moravy a Slezska.
 

Jako v románu Julese Verna

Ve světově unikátním areálu si možná budete připadat, jako byste se zázrakem dostali do knížky Ocelové město. Míst, která můžete navštívit, je tu celá řada: například multifunkční aulu Gong, bývalý plynojem přetvořený na koncertní halu, starou koksovnu KOX, science centrum Velký svět techniky, který ukazuje vědu a techniku jako zábavnou hru, střešní zahradu i Malý svět techniky, kde si vyhrají děti i jejich rodiče. Prohlédnout si můžete i rozlehlý průmyslový areál Landek, který mapuje lidské aktivity od doby kamenné přes typickou průmyslovou architekturu až po důlní techniku 20. století. Nejstarší ostravská šachta, důl Anselm, se proměnila v Hornické muzeum, kde si užijete fárání do dolu, projížďku důlním vláčkem a procházku podzemím, k vidění je i expozice báňského záchranářství. Nechybí ani lezecká stěna, jedna z nejvyšších u nás.
 

Bolt Tower aneb stará vysoká pec

Na místě bývalých železáren, kde dnes stojí Bolt Tower, vznikla první vysoká pec roku 1871. Postupně ji nahradily nové stavby, konečnou podobu získala po generální opravě v roce 1988. V té době patřila k nejmodernějším svého druhu v Evropě a při maximálním výkonu byla schopna vyrobit až 300 000 tun speciálního a slévárenského železa. Pak přišel poslední odpich (1998) a po něm přestavba podle projektu architekta Josefa Pleskota. Od roku 2012 ovíjí bývalou vysokou pec 233 metrů dlouhá adrenalinová lávka s interaktivní naučnou a vyhlídkovou trasou. O tři roky později na vrcholku pece ve výšce 77 metrů vznikla rozhledna, bar a kavárna.

A proč Bolt Tower? To na počest jamajského sportovce Usaina Bolta, který Ostravu pravidelně navštěvoval: vyhlídku pokřtil v roce 2015.
 

Víte, že?

Obě místa patří k nejnavštěvovanějším místům svých regionů. Zatímco pražské Hradčany byly cílem turistů už na začátku 20. století, ty ostravské si na příliv návštěvníků musely počkat až do století jednadvacátého. Dnes je Pražský hrad nejoblíbenějším turistickým cílem v České republice a Dolní Vítkovice nejnavštěvovanější mimopražskou turistickou atraktivitou. Takový zájem si industriální skvost v srdci Ostravy určitě zaslouží!
 
Vysoká pec v Dolních Vítkovicích

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích

Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolní oblasti Vítkovic. Ta je v současnosti nejvyšším geografickým bodem ve městě. Po okolí se odtud rozhlédnete z téměř 80 metrů.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Beats for Love 2024

3. 7.6. 7.
Beats for Love 2024

Beats for Love je festival taneční hudby pořádaný v jádru industriální národní kulturní památky. Prostředí Dolních Vítkovic plné železných kulis se na čtyři dny zaplní spoustou hudby a programu. Vzniká tak jedinečná atmosféra plná zábavy a zážitků.

Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole

Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole

Landek Park – dříve Důl Anselm, dnes na jednom místě najdete historii hornictví, sport, relax, kemp.

Rothschildův zámeček ve Vítkovicích

Rothschildův zámeček ve Vítkovicích

Rothschildův zámeček z roku 1847 je nejstarší památkou na území ostravské městské části Vítkovice. V kontrastu s okolní industriální architekturou – továrními halami, komíny a železárenskými provozy je opravdu nepřehlédnutelný. Objekt není přístupný veřejnosti.

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Unikátní Plynojem postavený Vítkovickými železárnami v roce 1924 se proměnil v multifukční centrum, které je možné využít jak pro vzdělávací, kulturní a společenské akce, tak i pro konferenční, kongresové účely a výstavnictví. Po vyhlášené soutěži získal název Gong.

Pragulic Ostrava aneb Ostrava očima lidí bez domova

Pragulic Ostrava aneb Ostrava očima lidí bez domova

Projděte svérázné město s lidmi, kteří v něm žijí na ulici a poznejte jejich příběh a tajemná zákoutí města.

Ostravar Aréna v Ostravě

Ostravar Aréna v Ostravě

V moderní víceúčelové hale se konají nejvýznamnější kulturní, sportovní, společenské akce a koncerty. Hala je domácím prostředím hokejového týmu HC Vítkovice Steel, pro veřejnost se zde pravidelně koná veřejné bruslení.

Trojhalí Karolina v Ostravě – nový multifunkční prostor

Trojhalí Karolina v Ostravě – nový multifunkční prostor

Trojhalí Karolina je historickým prostorem nově určeným pro širokou veřejnost, která zde nachází rozmanitý program. Jde o kulturní památku, která svým moderním využitím vytváří unikátní kombinaci ostravského průmyslového dědictví a nové multifunkčnosti, krásy, energie a síly.

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Vítkovice, jedna z městských částí dnešní Ostravy, jsou ukázkou toho, jaké změny přinesla průmyslová revoluce. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum a to znamenalo vznik dělnické kolonie, kostela, radnice, tržnice, hospod a škol…

Další aktuality

Pevné nervy, jistá ruka aneb tipy na místa, kde si zahrajete minigolf

Minigolf je nenáročným sportem pro všechny bez rozdílu věku a zkušeností. Spíše než svaly a fyzická kondice jsou potřeba pevné nervy a jistá ruka. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kam můžete vyrazit s rodinou či přáteli a užijte si zábavné chvilky.
Moravskoslezský kraj | Životní styl

Přijďte se v dubnu podívat do skleníků v zoo Ostrava

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava není k vidění jen pestrá kolekce zvířat z různých koutů světa, ale také velmi pestrá kolekce rostlin. Kromě planě rostoucích je to celá řada tropických a subtropických druhů. Největší koncentrace exotiky se nachází v pěstebních sklenících, které se po zimní přestávce opět otevírají návštěvníkům, a to již od dubna 2024! Botanické zázemí ostravské zoologické zahrady bude otevřeno až do konce října, a to každý víkend vždy v 11:00 a ve 14:00 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Oslavte o víkendu Den ptactva v Zoo Ostrava

Pozvánka platí pro všechny Kosy, Pěnkavy, Hýly, Dudky, Ptáčky – v sobotu 6. dubna se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku všech opeřenců. Tento den budou mít nositelé ptačích příjmení zvýhodněné vstupné do zoo a pro všechny návštěvníky bude připraven doprovodný ptačí program. Program bude připraven nejen pro milovníky ptactva, ale také rostlin – tento den budou zahájeny komentované prohlídky pěstebních skleníků.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Legiovlak vyjel do nové sezony, začíná ve Středočeském kraji

Nádraží Městec Králové je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak přístupný zdarma, ve všední dny od 8:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 9:00 do 19:00 hodin. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

Nevíte, co s načatým dnem? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které budou tentokrát lákat na výlet turisty z Ostravy a okolí. Snad nikde nenajdete tolik pozoruhodných technických památek jako v Ostravě – rozhlédněte se po nich třeba z haldy Ema nebo z vyhlídkové věže Nové radnice! Vedle dolu Michal a Hornického muzea v areálu Landek parku si zaslouží pozornost bývalý průmyslový areál dolních Vítkovic. Kdo má raději procházky v přírodě ocení tipy na rozhledny, naučné stezky, přírodní zajímavosti a další místa.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

Nenechte si ujít Velikonoce na raduňském zámku

Tradiční akce s jarně a velikonočně vyzdobenými interiéry, to jsou Velikonoce na raduňském zámku. Přiblíží zvyky posledních majitelů Blüchery z Wahlstattu a představí nejen místní, ale také zahraniční zvyky, především anglické a německé, které Blücherové přenášeli na Raduň.
Moravskoslezský kraj | Památky

Frekventovaná bohumínská cyklostezka se na celý letošní rok uzavře

Jedna z nejoblíbenějších cyklotras v Bohumíně, kterou během sezóny využívají tisíce lidí z celého regionu, se po Velikonocích na celý letošní rok uzavře. Stojí za tím výstavba ochranných protipovodňových zdí u dálnice D1, které buduje Ředitelství silnic a dálnic ČR. Trasa, která je z hlediska turistiky ve městě zásadní, je jedinou přístupovou cestou pro stavební techniku. Město Bohumín se snaží najít alternativní trať alespoň pro cyklisty. Bruslařům bohužel nemá jak zajistit náhradní řešení. Kola by mohla projet přímo po břehu řeky Odry. V jednání je také provoz po cyklostezce alespoň o víkendech, kdy se na navýšení protizáplavových zdí nebude pracovat a technika bude stát.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

10 tipů, kam na výlet na zajímavou rozhlednu ještě před hlavní turistickou sezónou

Češi prostě výhledy z rozhleden milují. Od roku 1800 bylo na území České republiky postaveno více než 500 vyhlídkových staveb a pořád přibývají další. Stavitelé novodobých rozhleden se snaží zaujmout zvláštními tvary i originálními názvy rozhleden. Než se opět otevřou sezónní vyhlídky, doporučíme vám výlet k zajímavým rozhlednám, které jsou přístupné po celý rok. K nejoriginálnějším i nejmladším patří spirálovitá rozhledna v Kobylí, Salaš ve tvaru dvou sedmiček, Doubravka v Praze, Růženka na Pastevním vrchu anebo třeba Dalimilova rozhledna.
Moravskoslezský kraj | Příroda