Úvod > Aktuality > #světovéČesko a zámek Vizovice: biskupská barokní rezidence, obrazárna a park
Památky

#světovéČesko a zámek Vizovice: biskupská barokní rezidence, obrazárna a park

  • Vydáno19. května 2021
Vizovice, to je noblesní zámek s interiéry zařízenými ve stylu baroka, rokoka, empíru i biedermeieru. Vybrat si můžete z několika tras a po prohlídce se vydat třeba do zámeckého parku a do zámecké čokoládovny. Ale protože jste ve Vizovicích, byla by škoda vynechat další turistická lákadla – ano, máme na mysli návštěvnické centrum provoněné slivovicí, galerii, kde se budete cítit jako u babičky anebo supermoderní pavilon z výstavy EXPO 2015.
Malé barokní klenoty, ukryté v parcích uprostřed měst: zámek ve valašských Vizovicích a Villa Tesoriera v italském Turíně
Vizovice
Turín
Kdysi dávno ve Vizovicích stával cisterciácký klášter Rosa Mariae, nazývaný podle svého zakladatele Smilheim. V 16. století ho částečně přestavěli na renesanční zámek, pak ho poničily turecké vpády a nakonec v roce 1746 vstoupil na scénu ten, který nás zajímá nejvíc: Heřman Hannibal svobodný pán z Blümegenu (1716–1774), tehdy třicetiletý kanovník olomoucké Metropolitní kapituly u svatého Václava a probošt brněnské Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla. Vizovické panství koupil v dražbě za 176 500 zlatých, starý zámek nechal zbourat a na jeho místě dal postavit nové moderní sídlo: barokní zámek Vizovice.
 

Krátký život biskupa z Blümengenu

Heřman Hannibal z Blümegenu pověřil stavbou svého nového vizovického sídla brněnského architekta Františka Antonína Grimma (1710–1784), dvorního architekta a geometra Karla Maxmiliána Dietrichsteina a jeho bratra Leopolda. Ten pojal zámek v tehdy moderním francouzském stylu; stavěl se od roku 1750 do roku 1776, kdy byla vysvěcena zámecká kaple Panny Marie Matky Dobré Rady. Její interiér s působivou sochařskou a štukovou výzdobou byl dílem dalšího mistra svého oboru, sochaře Ondřeje Schweigla.

Majitel panství Heřman Hannibal z Blümegenu mezitím strmě stoupal po kariérním žebříčku: roku 1763 se stal biskupem královéhradeckým, do úřadu nastoupil o rok později a po dalším roce založil v královéhradecké diecézi dvacet nových farností. Při jejich obsazování se ale dostal do sporu s kapitulou u Svatého Ducha a to ho možná stálo zdraví. V roce 1767 ho ranila mrtvice, a tak se s Hradcem Králové rozloučil a vrátil se do Brna. Na sklonku života byl těžce nemocný a nedožil se ani dokončení vizovického zámku, ani roku 1777, kdy byla na žádost Marie Terezie bulou papeže Pia VI. založena brněnská diecéze. Jejím prvním biskupem se tak stal Blümegenův zástupce a jeho příbuzný, Matyáš František hrabě Chorinský z Ledské.
 

Biskupova obrazárna a ráj fanoušků deskových her

Biskup z Blümegenu byl velkým milovníkem umění a sběratelem cenných předmětů. Rozsáhlou sbírku, složenou především z obrazů středoevropských a italských umělců, nechal jeho dědic Petr z Blümegenu převézt do nového vizovického zámku a dál ji rozšířil o kolekci grafik a obrazů vlámských a holandských mistrů. Ve své době se vizovická sbírka významem řadila hned za kroměřížskou arcibiskupskou obrazárnu a obrazy dodnes tvoří nejcennější část zámeckého mobiliáře. Doplňuje je nábytek ve stylu baroka, rokoka, klasicismu a biedermeieru s množstvím vzácných kousků porcelánu či orientálních předmětů. Kuriozitou je soubor více než třiceti stolních společenských her z osobního vlastnictví posledních majitelů z rodu Stillfriedů z Ratěnic. Zámek vlastnili až do roku 1945, pak sídlo přešlo do státní správy a roku 1948 se do něj mohli podívat první návštěvníci.
 

Vizovický zámek a Alej roku východní Moravy

Město Vizovice neproslavila jen dlouholetá tradice pálení slivovice, zdejší rodák Bolek Polívka, sklářská huť anebo tradiční vizovické pečivo, ale také rozsáhlá barokní zámecká zahrada s rybníkem a plastikami Ondřeje Schweigla. V době svého vzniku se rozprostírala na ploše dvakrát větší než dnes a podtrhovala tak krásu velkoryse navrženého šlechtického sídla, dnes je sice menší, ale zato volně přístupná po celý rok.

Zvláštní pozornost si zaslouží vizovická zámecká alej, která v soutěži o titul Alej roku 2020 získala 1. místo na východní Moravě, tedy ve Zlínském kraji. Špatně nedopadla ani v celostátním kole, kde se v konkurenci 133 lokalit dělila o 14. a 15. příčku s Englickou alejí v Poštorné. Stříhané habro-lipové stromořadí už má svůj věk, sázelo se ve druhé polovině 18. století a bylo tak očitým svědkem vzniku zámku i barokní zahrady. Ze stejné doby pochází také budova předzámčí, kde najdete cukrárnu s čokoládovnou a Galerii Mariette, obchůdek s domáckou atmosférou s tradičními řemeslnými výrobky a českými vánočními ozdobami.

Ve Vizovicích je ale ještě jedno místo, které byste neměli minout: jedinečná budova KOMA, která reprezentovala Česko na Expo Milano 2015 a po jejím skončení se vrátila zpátky domů, do Vizovic, do areálu a sídla firmy KOMA MODULAR, která vyrábí stavební moduly a vozí je do celého světa. Pokud byl zámek Vizovice kdysi považován za žhavou barokní modernu, co teprve KOMA!?
 

Turín a barokní vila Tesoriera

  • Lidem z východní Moravy připomíná zámek Vizovice barokní vilu Sartirana, známější pod jménem Villa Tesoriera v italském Turíně. Byla totiž postavena pro mocného pokladníka a poradce savojského státu Ayma Ferrera di Cocconato.
  • Vilu Sartirana navrhl architekt Jacopo Maggi a slavnostní otevření proběhlo v roce 1715 za přítomnosti krále Vittoria Amedea II. Hlavní stavbu postupně doplnila dvě nová křídla, kaple, schodiště a knihovna. Vila sice nepatří mezi nejznámější turistické atrakce města, ale za návštěvu rozhodně stojí. Sídlí v ní Městská hudební knihovna.
  • Podobně jako ve Vizovicích i v Turíně je skutečným pokladem obrovská zahrada; Parco della Tesoriera má rozlohu asi 7,5 hektaru. U vchodu do parku stojí obrovský platan: podobně jako alej ve vizovickém zámeckém parku byl vysazen v 18. století a coby nejstarší strom v Turíně má roztomilou přezdívku „dědeček “.
  • Naopak přezdívka Parco della Tesoriera Giardin dël Diav / Ďáblova zahrada není roztomilá ani trochu: vychází z legendy, že každou chvíli zazní mezi stromy cval kopyt a mezi stromy se objeví přízrak tajemného černého rytíře. Možná je to duch pokladníka Ayma, který stále žije ve své nádherné vile.                 
Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených barokních a klasicistních interiérů s velmi významnou sbírkou obrazů a grafik. Součástí areálu je i volně přístupná zámecká zahrada.

Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny

Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny

Vizovické vrchy nabízejí bohaté možnosti trávení letní i zimní dovolené milovníkům přírodních krás, historie a památek, kultury i aktivního odpočinku.

Modulární EXPO pavilon 2015 ve Vizovicích

Modulární EXPO pavilon 2015 ve Vizovicích

Nízkoenergetická inteligentní polyfunkční budova, v které se nachází galerie, kavárna, recepce, kancelářské prostory a obytná zelená odpočinková střecha s výhledem na Bílé Karpaty a výrobní areál firmy KOMA MODULAR.

Vizovice

Vizovice

Vizovice, brána Valašska, leží východně od Zlína v kotlině, obklopené kopci Vizovických vrchů. Stéká se tu sedm potoků, mají tu pěkný barokní zámek s parkem, město proslavila také slivovice, ozdobné vizovické pečivo a písničky kapely Fleret. Přijeďte se sem podívat třeba na tradiční Trnkobraní!

Vizovické pečivo – nejslavnější dekorativní pečivo

Vizovické pečivo – nejslavnější dekorativní pečivo

Jak už sám název napovídá, jedná se o pečivo, které pochází z malého městečka Vizovice nedaleko Zlína. Vizovické pečivo je významnou ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Ve Vizovicích má výroba pečiva starou tradici, její původ sahá mnoho století nazpět. Má své známé charakteristické znaky a vyniká přesně vyhraněnou specifičností. Není určeno k jídlu, ale k dekoraci.

Zámecká čokoládovna Chocolaterie Chapeau ve Vizovicích

Zámecká čokoládovna Chocolaterie Chapeau ve Vizovicích

Ochutnejte vynikající čokoládové speciality v Zámecké čokoládovně ve Vizovicích. Kromě čokoládových pralinek a figurek chuťovým buňkám zalahodí také horká čokoláda různých příchutí, výborná káva nebo originální poháry.

Glass Atelier Morava – Ručně vyráběné skleněné výrobky ve Vizovicích

Glass Atelier Morava – Ručně vyráběné skleněné výrobky ve Vizovicích

První soukromá sklářská huť v Čechách postavená po listopadu 1989. To je Glass Atelier Morava.

Návštěvnické centrum Vizovice – Exkurze s chutí a vůní slivovice

Návštěvnické centrum Vizovice – Exkurze s chutí a vůní slivovice

Smyslem exkurzní trasy je seznámení veřejnosti s hlavními principy výroby, historií a tradicí firmy Rudolf Jelínek jako významného českého výrobce a exportéra v oblasti výroby alkoholických nápojů.

Zámecká zahrada ve Vizovicích ve francouzském stylu

Zámecká zahrada ve Vizovicích ve francouzském stylu

Zahrada byla vybudována současně s dostavbou zámku v 70. letech 18. století. Ve 20.letech 19. století došlo k přebudování původní klasicistní kompozice zahrady do podoby přírodně-krajinářského parku. Nová zahrada byla pojata v romantickém duchu.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Zlínském kraji

Užijte si dovolenou na Valašsku, Slovácku, Zlínsku nebo Kroměřížsku v některém z pohodlných a komfortně vybavených kempů. A nemusí zůstat jen při stanu nebo chatkách – ubytovat se můžete třeba v mobilheimu, vinařských búdách nebo u přírodního biotopu.
Zlínský kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Toulejte se s portálem Kudy z nudy Zlínským krajem a vyberte si některé z neobjevených míst. O nezapomenutelné zážitky se postará třeba Muzeum v přírodě v Rymicích, vesnici na úpatí Hostýnských vrchů, prohlídka romantických zřícenin hradu Lukov, zámek Vizovice s volně přístupnou zámeckou zahradou anebo Brumov, někdejší strážní hrad Valašského království. Poznejte další neobjevené skvosty východní Moravy, například židovskou synagogu a hřbitov v Holešově, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
Zlínský kraj | Památky

Máte rádi Baťovskou historii? Objevte Baťův region!

V dubnu 2024 vznikl ve Zlínském kraji nový turistický produkt pro všechny obdivovatele Baťova impéria, příznačně nazvaný Baťův region. Sdružuje atraktivity a místa spojená s baťovskou historií, od ikonického Baťova mrakodrapu až po památník Tomáše Bati nebo Baťův kanál. Zájemcům slouží nový web a tištěný průvodce, ve kterém najdou kompletní přehled baťovských památek a atrakcí.
Zlínský kraj | Památky

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness