Úvod > Aktuality > #světovéČesko a zámek Vimperk: renesance na zdech i stropech a skvělý cíl výletů na Šumavu
#světovéČesko a zámek Vimperk: renesance na zdech i stropech a skvělý cíl výletů na Šumavu
"> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a zámek Vimperk: renesance na zdech i stropech a skvělý cíl výletů na Šumavu

  • Vydáno20. května 2021
Město pod Boubínem a jedna z pověstných bran Šumavy s malebným historickým centrem a spoustou zajímavostí: tím vším je Vimperk, město v údolí řeky Volyňky. Hlavní dominantu uvidíte už z dálky: vimperský zámek se vznáší na strmém ostrohu přímo nad historickým centrem a po rekonstrukci doslova září.
Dvě zámecká muzea uprostřed malebných historických měst: zámek ve Vimperku a zámek v rakouském Freistadtu
Vimperk
Freistadt
Na seznam národních kulturních památek byl zámek Vimperk zapsaný v roce 2010, ale na lepší časy mu začalo svítat až po dalších pěti letech, kdy se ho ujal Národní památkový ústav. V té době uplynulo od poslední velké rekonstrukce už víc než 150 let, a tak se ve Vimperku začalo obnově říkat Probouzení zimního zámku. V něm zaznívá jak historický název města, který vychází z německého Winterberg, tak zajímavá pozvánka na zimu: Vimperk je totiž v okolí jedním z mála celoročně otevřených zámků. Pro milovníky krásné šumavské zimy, kteří si na chvíli budou chtít odpočinout od sjezdovek a běžek, to je vynikající zpráva.
Impozantní strážkyně středověkých měst: Černá brána ve Vimperku a Linecká brána ve Freistadtu, údajně největší stavba svého druhu ve střední Evropě
Vimperk
Freistadt

Hrad nad Zlatou stezkou

Ještě před obnovou se návštěvníci zámku Vimperk procházeli prázdnými a zdevastovanými místnostmi a o klasických prohlídkových trasách s nábytkem, koberci a obrazy si mohli leda nechat zdát. Podobně jako na desítkách jiných šlechtických sídel se ani tady z původního mobiliáře nedochovalo téměř nic, v posledních desetiletích tu byly jen kanceláře a byty.

Starší historie je ale mnohem zajímavější: v polovině 13. století vyrostl v místech dnešního Horního zámku gotický hrad, který měl chránit poutníky a obchodníky putující po Zlaté stezce, nejdůležitější středověké trase mezi českými a německými zeměmi. Do míst, jimiž vedla, přinášela blahobyt a prosperitu, a právě kvůli tomu se jí říkalo zlatá, byť hlavní přepravovanou surovinou nebylo zlato, ale sůl.

Hrad pak stovky let střídal majitele a postupně se rozrůstal a mohutněl; Kaplíři ze Sulevic ho propojili s městem a postarali se také o postavení předsunutého opevnění a dělostřelecké bašty Haselburg. Připomínkou slavného válečníka Václava Vlčka z Čenova, příbuzného Kaplířů, který hrad spravoval kolem roku 1470, je Vlčkova věž, vůbec nejstarší dochovaná část původního hradu.

V 16. století došlo k přestavbě hradu na pohodlnější renesanční zámek; ostatně jeho další majitelé, dva slavné rody s pětilistou růží v erbu – pánové z Hradce a Rožmberkové – se na Vimperk obvykle stěhovali v době morových epidemií.
 

Zámek Vimperk a renesanční interiéryOd těžce zadluženého Petra Voka z Rožmberka v roce 1601 koupil panství Volf Novohradský z Kolovrat. Právě on a jeho syn Jáchym se zasloužili o rozsáhlé renesanční úpravy, nástěnné malby a především malované záklopové stropy, které jsou skutečnou chloubou vimperského zámku. Jáchym Novohradský z Kolovrat se ale přestavbou sídla zadlužil natolik, že už v roce 1630 musel zámek prodat českokrumlovským Eggenbergům. Ti do Vimperku zajížděli jen zřídka, nicméně z časů, kdy jim zámek říkal pane, pochází nejstarší dochované vyobrazení hradu, a to na obrazu eggenbergského dvorního malíře Heinricha de Veerle z roku 1686.

Roku 1719 přešel zámek do rukou Schwarzenbergů, jimž však sloužil pouze jako centrum správy panství. Kanceláře a úřednické byty tu byly i po válce, od roku 1961 pak v části zámku sídlí expozice Muzea Vimperska.
 

Zámecké novinky

Zdevastovaný zámek se ztrouchnivělými okny, podlahami napadenými dřevomorkou a nefunkčními elektrickými rozvody se během několik let trvající rekonstrukce proměnil od základů. Opravené interiéry Horního zámku voní dřevem a vápennými omítkami, cenné výmalby a stropy prošly restaurováním a v roce 2021 zámek Vimperk po obnově znovu mohl přivítat první návštěvníky.

Zážitky slibuje i bývalá obytná Vlčkova věž či kaple sv. Josefa. Obnova ale zdaleka nekončí, na ozdravnou péči čekají kromě Dolního zámku ještě zahrada a most, Černá brána coby jedna z dochovaných šesti bašt, které byly součástí městského opevnění, a Míčovna. V ní sídlí kanceláře a správa zámku, vzniknout by měla i nová konzervátorská dílna.
 

Malá procházka po Vimperku

Po prohlídce zámku se vydejte alespoň na krátkou procházku do města. Jeho historické centrum tvoří svažité náměstí Svobody se dvěma věžemi: jedna patří ke kostelu Navštívení Panny Marie, druhá je městská zvonice, z níž se otvírá krásný výhled na Vimperk a horská pásma Šumavy. Ve Steinbrenerově ulici se zastavte u domu, kterému se dřív říkalo U slona: tady se narodil jeden z nejvýznamnějších vimperských rodáků, knihař Johann Steinbrener, který v 19. století navázal na tradici vimperského tiskařství. Na konci strmé uličky si prohlédněte vzácné srubové domy, postavené na konci 18. století. Pak odbočte do ulice Na baště a Kostelní ulicí pokračujte k Pivovarské ulici. Přímo proti ústí Kostelní ulice objevíte jeden z nejstarších vimperských domů, Dům U jelena, který zdobí hlava jelena s opravdovým parožím a nástěnná malba s legendou o sv. Hubertovi. Když pak půjdete Pivovarskou ulicí do kopce a u gymnázia odbočíte doprava, snadno trefíte zpět k zámku. 
           

Pozvánka na zámecké muzeum ve Freistadtu

  • Podobný počet obyvatel (7 až 8 tisíc), historické centrum se spletí malých uliček, staré hradby a městské bašty a brány, prostorné hlavní náměstí a někdejší středověký hrad s muzeem: Vimperk a rakouské město Freistadt mají víc společného, než byste na první pohled čekali.
  • Freistadt má i zajímavou českou stopu: právo vařit pivo ve vlastních domech obdrželi zdejší měšťané už v roce 1363 od vévody Rudolfa IV.; jeho manželkou byla Kateřina Lucemburská, dcera Karla IV. a Blanky z Valois. Právo se týkalo každého, kdo vlastnil dům uvnitř hradeb.
  • Také tady se otvírá krásný výhled na město, nikoli ovšem ze zvonice, ale z hradní věže. Hrad rovněž založil habsburský vévoda Rudolf IV., a to v roce 1363. V interiérech věže se nacházejí expozice Muzea kraje Mühlviertel / Mühlviertler Schlossmuseum, mapující zdejší národopis, tradiční řemesla a obchod, historii města a také místní specialitu, podmalby na skle.
  • Na vrcholu strážní věže ve výši 35 metrů se nachází bývalý byt věžníka a vyhlídkový ochoz; věžník byl současně strážcem a součástí obranného systému středověkého města.
Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prošel rozsáhlou obnovou. Od sezóny 2021 je turistům nově zpřístupněn jak okruh Dolní zámek, tak i okruh Horním zámkem, kde byla instalována nová prohlídková trasa, a expozice Muzea Vimperska.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Vimperk

Vimperk

Horské město Vimperk leží v srdci Šumavy, na úpatí rozlehlého masivu Boubína. Prohlédnete si tu historické centrum s řadou kostelů a kaplí, hrad s muzeem i staré šumavské roubené domy.

Jihočeské pivní stezky

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet šest pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na šesti pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.

Hrabický okruh ve Vimperku

Hrabický okruh ve Vimperku

Téměř čtyřkilometrová stezka s názvem Hrabický okruh začíná u vimperské ulice K Rokli, pokračuje přes Hrabice a končí v "Parku nad pekárnou" ve Vimperku.

Naučná stezka Sudslavický okruh

Naučná stezka Sudslavický okruh

Sudslavická naučná stezka prochází přírodní rezervací Opolenec. Její trasa vede po úbočí stejnojmenného kopce (649 m) nad osadou Sudslavice. Mezi zajímavosti na trase patří Sudslavická lípa, Sudslavická jeskyně či Mrazové sruby.

Muzeum Vimperska

Muzeum Vimperska

Muzeum Vimperska je součástí Státního zámku Vimperk a jeho expozice se zaměřují na témata spojená s Vimperskem (knihtisk, sklářství, atd.).

Vycházkový okruh Vimperkem

Vycházkový okruh Vimperkem

Vycházkový okruh Vimperkem vás provede po nejzajímavějších památkách ve městě.

Městská zvonice ve Vimperku

Městská zvonice ve Vimperku

Jako prst zatnutý do nebes se vznáší nad středověkým jádrem Vimperka štíhlá hranolová věž městské zvonice. Vlastním smyslem této stavby byly zavěšené zvony, které svým majestátním hlasem ohlašovaly pravidelné, zvláštní i mimořádné události v životě města.