Úvod > Aktuality > #světovéČesko a zámek v Novém Městě nad Metují: Jurkovičův krytý dřevěný most
Památky

#světovéČesko a zámek v Novém Městě nad Metují: Jurkovičův krytý dřevěný most

  • Vydáno8. října 2021
O Novém Městě nad Metují se mluví jako o perle Kladského pomezí. Kromě náměstí s nádhernými renesančními domy a zámku s válcovou věží zvanou Máselnice stojí za vidění zámecká zahrada: stojí tu totiž dřevěný Jurkovičův most, jeden z nejkrásnějších v Česku.
Dva staré dřevěné kryté mosty: Jurkovičův most v zahradě zámku v Novém Městě nad Metují a most Kapellbrücke, symbol švýcarského města Luzern
Jurkovičův most v Novém Městě
most Kapellbrück ve švýcarském Luzernu
Není nejdelší ani nejvyšší, přesto mezi našimi mosty působí jako zjevení ze sna. Krytý dřevěný most, který navrhl známý architekt Dušan Jurkovič, patří mezi nejzajímavější památky Královéhradecka. Zahradní most s domkem uprostřed skutečně vypadá jako z pohádky, tím spíš, že je dokonale ukrytý před okolním světem. Schovává se totiž za novoměstským zámkem a spojuje upravené zámecké terasy se zahradou.
 

Zámek a rodina Bartoň-Dobenín

V meandru řeky Metuje kdysi stávala gotická tvrz a později hrad. Vystřídala se tu celá řada rodů, od roku 1908 jsou tu doma Bartoňové z Dobenína. Nejúspěšnějším členem rodiny byl Josef Bartoň, prapradědeček dnešního majitele, který začínal jako tkadlec v chalupě a vypracoval se až na majitele textilní továrny a starostu města Náchoda. Oceněním jeho celoživotní práce bylo v roce 1912 povýšení do šlechtického stavu, kdy mu císař František Josef I. udělil dědičný šlechtický titul rytíř s predikátem z Dobenína. V jeho erbu najdete stylové symboly textilní výroby, vřeteno a tkalcovské člunky. Současně možná šlo o poslední český rod, povýšený do šlechtického stavu: v roce 1919 bylo používání šlechtických titulů zakázáno zákonem.Rodina, která dnes používá zjednodušené příjmení Bartoň-Dobenín, se mimo jiné finanční podporou významně zasloužila o dostavbu katedrály sv. Víta na Pražském hradě a výzdobu kaple Bartoňů z Dobenína; od svatořečení Anežky České v roce 1989 se pro ni užívá i druhý název kaple sv. Anežky České.

Záhy po koupi nechali Bartoňové z Dobenína zámek v Novém Městě nad Metují kompletně přestavět, a to podle projektu vynikajících soudobých architektů Dušana Jurkoviče a Pavla Janáka. Vzniklo moderní sídlo ve stylu secese, art deco, kubismu a funkcionalismu, kde nechyběly technické novinky jako vodovod, ústřední topení, elektřina, telefon a jídelní a osobní výtah.
 

Zámecká zahrada a Jurkovičův most

Horní část zahrady u zámku nechal Jurkovič rozdělit na terasy s květinovými záhony a bílými dřevěnými plůtky, bývalý hospodářský dvůr se proměnil v květinový park. Na zámeckých terasách si všimněte zdejší kuriozity: sochy střežící zahradu sice vypadají sice jako kamenní trpaslíci, ve skutečnosti ale jde o karikatury panského úřednictva, služebnictva a měšťanů z dílny barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna.

Kromě architektonických úprav Jurkovič zřídil vytápěný skleník a z Metuje napájený vodní systém, který sloužil k zavlažování užitkových zahrad, zásoboval kašnu a další vodní prvky. Protože terasy a park odděloval starý obranný příkop, Jurkovič nechal strhnout starou dřevěnou lávku a obě části propojil novým dřevěným mostem ve svém originálním stylu s využitím prvků lidové architektury. Od roku 1911 Jurkovičův most slouží jako malebná vyhlídka i úkryt před špatným počasím.

Prostřední části v podobě domečku či věže se říká Perníková chaloupka nebo Valašská jizba. Je zhruba dvanáct metrů vysoká, a protože vnitřní chodba je poměrně úzká, slouží i jako místo, kde se vyhnete protijdoucím. Z oken je mimo jiné vidět do květinové zahrady i do bývalého příkopu. Ačkoli Jurkovičův most návštěvníky zámku překvapuje, působí velmi harmonicky, navíc jako ekologická stavba ze dřeva do přírody skvěle zapadá.

Pokud se po Jurkovičově mostě nechcete projít a stačí vám pohled zvenčí, můžete z náměstí Republiky (leží kousek od hlavního Husova náměstí) odbočit do uličky U Špýcharu. Tak se dostanete do bývalého obranného příkopu, nad nímž se most klene.
 

Jurkovič a Náchodsko

Významný architekt na Náchodsku zanechal nesmazatelné stopy, ale nepřivedly ho sem ambice Bartoň-Dobenínů. Dušan Jurkovič žil od roku 1899 v Brně, kde v té době byl založen Klub přátel umění, spolek literátů, hudebníků, architektů, výtvarníků, stavitelů a průmyslníků. Po dokončení areálu Pusteven začal být o jeho projekty velký zájem, a lákání neodolal ani místopředseda klubu Robert Bartelmus, vlastenec, technik a významný podnikatel. Jurkoviče požádal o návrh letoviska nedaleko lázní na RezkuNového Města nad Metují. Architekt vilu navrhl, dohlížel na její stavbu a poté, co se v roce 1903 oženil s jednou ze sedmi dcer manželů Bartelmusových, Boženou, tu také trávil rodinné dovolené. V Bartelmusově vile pobýval i v době, kdy pracoval na rekonstrukci novoměstského zámku.

V okolí Nového Města nad Metují objevíte i další místa, kde Jurkovič zanechal svůj originální podpis, například mlýn s pilou v Pekle proměnil na turistickou útulnu s restaurací, vypracoval rovněž projekt rekonstrukce Jiráskovy turistické chaty s rozhlednou na Dobrošově.
 

#světovéČesko a nejstarší dřevěný krytý most v Evropě

  • Asi 200 metrů dlouhý most Kapellbrücke, který vede úhlopříčně přes řeku Reuss, je nejenom symbolem švýcarského města Luzern, ale také nejstarším zastřešeným dřevěným mostem v Evropě.
  • Pochází z roku 1333 a opakovaně ho ničily požáry, naposled v srpnu 1993. Most byl opraven a slavnostně otevřen už o rok později. Obrazy z doby protireformace ve stříškách „kapliček“ nahrazují v karnevalové sezóně veselejší stylové motivy.
  • Součástí mostu je 35 metrů vysoká osmiboká Vodní věž / Wasserturm, postavená po roce 1262. Byla součástí městského opevnění.
Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Údolí Peklo je romantické údolí při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem. Cestou se můžete zastavit na některé z čertovských specialit ve stylové Bartoňově útulně, kterou navrhl známý architekt Dušan Jurkovič.

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Není divu, že město s pohádkovým náměstím má i most jako z pohádky. Pravda, z náměstí ho neuvidíte, protože se skrývá v zámeckých zahradách. Je dřevěný, pochází z roku 1911 a jeho autorem byl známý architekt Dušan Jurkovič, který se podílel na úpravách zámku.

Nové Město nad Metují

Nové Město nad Metují

Malebnému náměstí v centru města se říká Český Betlém. Stojí tu zámek s válcovou věží zvanou Máselnice a renesanční domy s podloubími a štíty, zdobené takzvanými vlaštovčími ocásky. Náměstí možná znáte ze seriálu F. L. Věk, kde si Nové Město nad Metují zahrálo roli nedaleké Dobrušky.

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje nabízí několik zajímavých tras po celý rok. Nevšední zážitek slibují jak peřeje v Pekle, tak spodní úsek Metuje s průjezdem Nového Města, kde z lodi uvidíte novoměstský zámek, pod kterým přímo projedete i pěknou přírodu v klidném a tichém údolí bez civilizace.

Piknik v zahradě zámku v Novém Městě nad Metují

Piknik v zahradě zámku v Novém Městě nad Metují

Rádi byste zažili nevšední zážitek s vaší láskou, přítelem nebo partou kamarádů? Nebo sháníte vhodný dárek pro své blízké? Máme pro vás tip! Využijte jedinečnou možnost strávit romantické a pohodové chvíle v zámecké zahradě s piknikovým košem plným čerstvých dobrot.

Bartoňova útulna v Pekle – stylová chata podle Dušana Jurkoviče

Bartoňova útulna v Pekle – stylová chata podle Dušana Jurkoviče

Bartoňova útulna se nachází v romantickém údolí Peklo nedaleko Nového Města nad Metují. Turistická chata byla na soutoku Metuje a Olešenky postavena v roce 1912 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Další aktuality

Hrad a zámek Staré Hrady zve o pololetních prázdninách děti i dospělé na prohlídku

Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady zve děti i dospělé na výlet do pohádky. Nechte se unést atmosférou čarodějné pohádkové prohlídky. Otevřeno je v pátek, sobotu a neděli 3. – 5. 2. 2023 od 10.00 do 17.00 hod. Navštívit můžete hrad a zámek s Dračí královskou komnatou, zámecké pohádkové sklepení, hradní pohádkovu půdu, Zdravosvět a Dračí království nebo čarodějnou Bestyjolu.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Běžkařský okruh v Orlickém Záhoří je v provozu

V Orlickém Záhoří na Rychnovsku naleznete 4,5 kilometru dlouhý běžkařský okruh, který je nejdelší osvětlenou tratí pro běžecké lyžování v zemi. Díky nynější sněhové nadílce je okruh všem milovníkům bílé stopy k dispozici. Večerní osvětlení probíhá od denně od setmění do 21 hodin. Běžkování i parkování v aréně je zcela zdarma.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Špindlerův Mlýn opět hostí světový pohár žen v alpském lyžování

Ve Špindlerově Mlýně se po čtyřech letech opět pojede světový pohár žen v alpském lyžování. Vrcholný závod sezóny proběhne na sjezdovce ve Svatém Petru v sobotu 27. a neděli 28. ledna 2023. Na černé sjezdovce změří své síly světová sjezdařská špička.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Orlické hory opět ovládne extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long

V Deštném v Orlických horách se od 24. do 28. ledna 2023 opět pojede nejdelší závod psích spřežení v České republice a jeden z nejtěžších v Evropě – Šediváčkův long. Téměř stovka musherů bude muset zvládnout trať dlouhou 200 nebo 300 kilometrů. Mezinárodní etapový závod psích spřežení letos sice nebude Mistrovstvím České republiky v Longu, ale do Orlických hor se tak sjede na 700 tažných psů a téměř 90 závodníků z 10 zemí Evropy.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty