ÚvodAktuality#světovéČesko a zámek Kunín: barokní skvost a škola hraběnky Marie Walburgy
Památky

#světovéČesko a zámek Kunín: barokní skvost a škola hraběnky Marie Walburgy

  • 1. září 2021
Znáte odpověď na otázku, kterému moravskému zámku se přezdívá Malý moravský Mirabell? Je to zámek Kunín. Se známým palácem v rakouském Salzburgu si v ničem nezadá: obě sídla spojuje silný příběh lásky i to, že je navrhl věhlasný architekt Johann Lucas von Hildebrandt.
Dva barokní klenoty architekta Johanna Lucase von Hildebrandta: zámek Kunín aneb malý moravský Mirabell a skutečný palác Mirabell v rakouském Salzburgu
zámek Kunín
palác Mirabell
Milovníci baroka znají zámek Kunín jako jedno z míst, kde zanechal svou stopu rakouský architekt německo-italského původu Johann Lucas von Hildebrandt (1668–1745). Pro Evžena Savojského navrhl slavný vídeňský palác Belvedere, z českého prostředí jej známe například jako autora baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Pro hrabata z Harrachu postavil Johann Lucas von Hildebrandt jejich vídeňský palác a v letech 1726–1734 pracoval v Kuníně, kde Harrachové koupili starou kamennou tvrz. Po přestavbě se proměnila v pohodlné venkovské sídlo – zámek Kunín, jenže Harrachové zastávali vysoké úřady a pracovní povinnosti je vázaly k evropským metropolím. Kunín se tak nikdy nestal hlavním rezidenčním sídlem, sloužil spíš jako místo odpočinku uprostřed přírody.
 

Zámek Kunín

Navštívit zámek Kunín je jednoduché: leží mezi Ostravou a Olomoucí, necelých deset kilometrů od dálnice D1. V historických interiérech jsou vystavené původní zámecké sbírky a vybavení, k vidění je i velká část proslulé renesanční portrétní galerie Hohenemsů, původních majitelů dnešního Lichtenštejnska; druhou část najdete v Městském muzeu a galerii v Poličce. Závěr prohlídky potěší fandy technických památek: vystoupáte totiž na zámeckou půdu a prohlédnete si unikátní barokní komínový systém.



Možná příběh kunínského zámku znáte, pokud ale čekáte jen běžné barokní sídlo, zámecká instalace vás určitě překvapí. Kromě jídelny, obrazárny, loveckého či dámského pokoje a ložnic navštívíte i místnost, vybavenou jako učebnu. Ruku na srdce, to na našich šlechtických sídlech neuvidíte příliš často.
 

Škola, kde studoval Palacký

Doba největšího rozkvětu zámku totiž přišla na přelomu 18. a 19. století, kdy na zámku žila hraběnka Marie Walburga z Truchsess-Waldburg-Zeilu (1762–1828). O jedné z nejpozoruhodnějších osobností moravského osvícenství se mluvilo také jako o jedné z nejsečtělejších žen celého Rakouska. V osobním životě ale tolik štěstí neměla: zemřely jí tři malé děti, manželství se rozpadlo a posledního syna s sebou manžel odvezl do Švábska, kde v osmnácti letech zemřel. Hraběnka zůstala sama, ale rozhodně nesložila ruce do klína. Už předtím byla mimořádně oblíbená díky své dobročinnosti, v roce 1792 pak přímo na zámku založila dle vzoru obdobných škol v Německu jeden z nejmodernějších vzdělávacích ústavů tehdejší střední Evropy, Filantropinum.

Svůj život pak hraběnka věnovala výchově a vzdělávání talentovaných chudých dětí. Ústav, kde společně studovaly děti všech sociálních tříd a vyznání, vedl své svěřence především k toleranci. Výuka často probíhala v přírodě, děti chodily na výlety na Helfštýn, Radhošť či Lysou horu, nezbytnou součástí školy byla zdravá výživa i otužování. Jedním z kunínských studentů byl i František Palacký, rodák z nedalekých Hodslavic a budoucí významný učenec a přední politik Národní strany. Později napsal, že léta strávená na zámecké škole byl „krásný jarní čas života mého“.
 

Další život kunínského zámku

Kromě Kunína hraběnka vlastnila i další panství; v roce 1799 rovněž nechala provést první veřejné očkování dětí na Moravě, a to proti pravým neštovicím. Hraběnka je pochovaná v monumentální rodinné empírové hrobce na hřbitově v Kuníně. Tu nechal v roce 1828 postavit Friedrich Emil Schindler, její oblíbený žák a adoptivní vnuk, jemuž zámek odkázala.

Kunín vystřídal několik majitelů, tím posledním byl brněnský velkoprůmyslník Victor rytíř Bauer a jeho manželka Marie Chlumecká-Bauerová. Jejich hlavní sídlo se nacházelo na zámečku v areálu dnešního brněnského výstaviště, na Kunín jezdívali jen v letních měsících.

Ve 20. století zámek chátral a hrozila mu demolice. V roce 1999 získala zdevastovaný objekt obec Kunín, která jej rekonstruovala ve spolupráci s Muzeem Novojičínska. Se sousedním kostelem Povýšení sv. Kříže zámek tak jako dřív spojuje krytý dřevěný můstek; ten původní zchátral, obnoven byl v roce 1999. Z řady výstav a kulturních akcí je nejvýznamnější je každoroční slavnost růží k poctě hraběnky Walburgy.
 

Znáte rakouský Mirabell?

  • O pár let dřív než zámek Kunín přebudoval Johann Lucas von Hildebrandt palác Mirabell v Salzburgu, letní rezidenci arcibiskupů. O tamních zahradách se mluví jako o oáze klidu a harmonie, otvírá se z nich okouzlující výhled na pevnost Hohensalzburg i na salcburský dóm.
  • Zámek nazvaný Altenau nechal postavit na počátku 17. století kníže arcibiskup Wolf Dietrich von Reitenau, a to jako sídlo pro svou milenku, měšťanskou dceru židovského kupce Salome Altovou.
  • Měli spolu patnáct dětí, sňatek s vysoce postaveným církevním hodnostářem ale byl nemožný. Šťastně a spokojeně spolu žili jen do roku 1611, kdy synovec a nástupce kníže arcibiskup Markus Sittikus z Hohenemsu Wolfa Dietricha uvěznil a jeho milenku ze zámku vyhnal. Aby mu zámek nepřipomínal hříšný život jeho předchůdce, přejmenoval jej na Mirabell.
  • Chloubou zámku je romantická rozlehlá zahrada, barokní klenot zahradní architektury v centru města s geometrickým půdorysem, ornamentálními záhony, sochami a kašnami. Díky své poloze je jednou z nejvyhledávanějších atrakcí města. Pozornost přitahuje zejména Pegasova kašna, Velká fontána, rozárium, oranžerie a Trpasličí zahrada s mramorovými soškami.
Kunín

Kunín

Když se řekne Kunín, většině z nás se vybaví mlékárna a barokní známek. Obec, ještě po druhé světové válce nazývaná Kunvald, leží v Poodří mezi Novým Jičínem a Studénkou. Vynikající základy vzdělání tu získal rodák z nedalekých Hodslavic, historik a spisovatel František Palacký.

Filantropinum hraběnky Marie Walburgy na zámku Kunín – první všeobecně vzdělávací ústav na území ČR

Filantropinum hraběnky Marie Walburgy na zámku Kunín – první všeobecně vzdělávací ústav na území ČR

Nejznámější obyvatelka zámku v Kuníně, hraběnka Marie Walburga hraběnka z Truchsess-Waldburg-Zeilu, rozená z Harrach-Hohenemsu založila na svou dobu pokrokový vzdělávací ústav. Pojmenovala jej filantropinum a mohly v něm vedle sebe studovat děti všech sociálních vrstev, děti šlechticů i měšťanů, děvčata i chlapci, Němci i Češi. Žáci se učili od rána do večera, a to všem předmětům, podnikali výlety po okolí a otužovali se.

Geopark Podbeskydí Příroda

Geopark Podbeskydí

Geopark Podbeskydí se rozkládá v centrální části Podbeskydské pahorkatiny na ploše 530 km². Území je ohraničeno sníženinou Oderské brány, úbočím Palkovických vrchů, prvním hřebenem Moravskoslezských Beskyd a úbočím Kojetínských vrchů.

Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem Památky

Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní skvost – jediná zámecká stavba slavného Johanna Lucase von Hildebrandt v Českých zemích – leží pouhých 25 minut po dálnici z Ostravy. V 16 historických pokojích na vás čekají původní zámecké sbírky a vybavení, na zámecké půdě nejpodivuhodnější komínový systém v celé střední Evropě.

Další aktuality

Podzim láká k barevným výhledům z Lysé hory

Lysá hora přezdívána královna Moravskoslezských Beskyd představuje s 1323 m n.m. jejich nejvyšší horou. Přístup na vrchol je možný z mnoha směrů, nejčastěji se na něj turisté vydávají z Ostravice, v Malenovic, Krásné a z Visalají. Udělejte si podzimní výlet za nádhernými rozhledy do kraje. Ke snažší orinetaci v terénu vám pomůže speciální mapa, která popisuje hned 19 tras.
14. říjen 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Výlety pro samotáře na severní Moravě a ve Slezsku: objevte Moravské Kravařsko

Vzdálené hory na horizontu, rybníky, klidná Odra s houštinami vrb, dubů a olší na březích, šťavnaté louky, na nichž se pasou krávy. Takový je obrázek Moravského Kravařska, kraje s bohatou historií, kde se návalu turistů bát nemusíte – Kravařsko na své objevení zatím teprve čeká. Prozkoumejte města Fulnek a Bílovec, navštivte rodný dům zakladatele genetiky J. G. Mendela ve Vražném-Hynčicích a Vagonářské muzeum ve Studénce.
13. říjen 2024 15:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Podzimní prohlídky lákají do ostravské zoo i na pandy červené

Byli jste už v zoologické zahradě v Ostravě? Máte k tomu jedinečnou příležitost! Mláďata pandy červené se v ostravské zoo narodila už na začátku července, ale teprve nyní se odvažují vylézat z budek a objevovat okolní svět. I v přírodě tráví mláďata této ohrožené šelmy první tři měsíce života v bezpečí rodné dutiny. Lezení po větvích se musejí učit, jako se děti učí chodit. Trpěliví návštěvníci mají možnost pozorovat, že to není nic jednoduchého. Někdy dojde i na pády, ale ani ty malé pandy od dalšího průzkumu neodradí.
11. říjen 2024 16:05
Příroda, Moravskoslezský kraj

V Zoo Ostrava uvidíte žraloky v různých velikostech – od několika centimetrů až po více než metr!

Žralůčci okatí se v ostravské zoo pravidelně rozmnožují. Odchov mláďat však probíhá veskrze v zázemí mimo zraky návštěvníků. Nyní ale mají návštěvníci zoo jedinečnou možnost mláďata vidět v nádrži společně s dospělými žralůčky – od čerstvě vylíhnutých měřících okolo 14 cm až po cca půlmetrového. Kde? V pavilonu Papua.
11. říjen 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Věnujte své dýně do zoo Ostrava

Po roce se Zoo Ostrava opět obrací na pěstitele a zahrádkáře, kterým se urodilo na zahrádce velké množství dýní a nevědí, co s nimi. Ostravská zoologická zahrada ráda přijme vaše přebytky, jež poslouží k výzdobě areálu při listopadovém lampionovém průvodu a následně jako krmivo pro zvířata.
8. říjen 2024 8:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

V Zoo Ostrava se otevřela zrekonstruovaná Voliéra Papua – průchozí expozice s pestrými papuánskými ptáky

Voliéra Papua prošla výraznou rekonstrukcí a byla také rozšířena téměř o polovinu. Uvnitř je nově ztvárněn papuánský deštný les. Voliéra je pro návštěvníky průchozí, takže si mohou užít bezprostřední atmosféru deštného lesa a blízkost jejích obyvatel – pestrých papuánských ptáků.
5. říjen 2024 12:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Slezskoostravský hrad ožije opět Hradním hodokvasem

Víte, že Slezskoostravský hrad je jediným alespoň částečně dochovaným hradem na území města Ostravy? V sobotu 5. října 2024 vyrazte na Hradní hodokvas na Slezskoostravský hrad. Tato akce je určená pro všechny milovníky dobrého jídla a pití, ale i historie a řemesel. Již tradičně je doprovodnou akcí festival a výstava vína. Hlavní hvězdou ročníku 2024 je písničkář Michal Horák s kapelou, který na hrad zavítá v rámci svého podzimního turné.
29. září 2024 10:02
Kultura, Moravskoslezský kraj

Ostravská zoo zpřístupňuje každý víkend tropické skleníky

Návštěvníci ostravské zoologické zahrady mají i na podzim 2024 možnost každý víkend nahlédnout do pěstebních skleníků s exotickými druhy rostlin z celého světa. Pro milovníky exotické flory jsou otevřeny jinak nepřístupné pěstební skleníky, v nichž se nachází bohatá kolekce tropických a subtropických rostlin. Prohlídky s průvodcem probíhají vždy v sobotu a neděli v 11 a ve 14 hodin, a potrvají až do konce října.
29. září 2024 8:42
Zážitky, Moravskoslezský kraj