Úvod > Aktuality > #světovéČesko a zámek Kunín: barokní skvost a škola hraběnky Marie Walburgy
#světovéČesko a zámek Kunín: barokní skvost a škola hraběnky Marie Walburgy
"> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a zámek Kunín: barokní skvost a škola hraběnky Marie Walburgy

Vydáno 1. září 2021
Znáte odpověď na otázku, kterému moravskému zámku se přezdívá Malý moravský Mirabell? Je to zámek Kunín. Se známým palácem v rakouském Salzburgu si v ničem nezadá: obě sídla spojuje silný příběh lásky i to, že je navrhl věhlasný architekt Johann Lucas von Hildebrandt.
Dva barokní klenoty architekta Johanna Lucase von Hildebrandta: zámek Kunín aneb malý moravský Mirabell a skutečný palác Mirabell v rakouském Salzburgu
zámek Kunín
palác Mirabell
Milovníci baroka znají zámek Kunín jako jedno z míst, kde zanechal svou stopu rakouský architekt německo-italského původu Johann Lucas von Hildebrandt (1668–1745). Pro Evžena Savojského navrhl slavný vídeňský palác Belvedere, z českého prostředí jej známe například jako autora baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Pro hrabata z Harrachu postavil Johann Lucas von Hildebrandt jejich vídeňský palác a v letech 1726–1734 pracoval v Kuníně, kde Harrachové koupili starou kamennou tvrz. Po přestavbě se proměnila v pohodlné venkovské sídlo – zámek Kunín, jenže Harrachové zastávali vysoké úřady a pracovní povinnosti je vázaly k evropským metropolím. Kunín se tak nikdy nestal hlavním rezidenčním sídlem, sloužil spíš jako místo odpočinku uprostřed přírody.
 

Zámek Kunín

Navštívit zámek Kunín je jednoduché: leží mezi Ostravou a Olomoucí, necelých deset kilometrů od dálnice D1. V historických interiérech jsou vystavené původní zámecké sbírky a vybavení, k vidění je i velká část proslulé renesanční portrétní galerie Hohenemsů, původních majitelů dnešního Lichtenštejnska; druhou část najdete v Městském muzeu a galerii v Poličce. Závěr prohlídky potěší fandy technických památek: vystoupáte totiž na zámeckou půdu a prohlédnete si unikátní barokní komínový systém.Možná příběh kunínského zámku znáte, pokud ale čekáte jen běžné barokní sídlo, zámecká instalace vás určitě překvapí. Kromě jídelny, obrazárny, loveckého či dámského pokoje a ložnic navštívíte i místnost, vybavenou jako učebnu. Ruku na srdce, to na našich šlechtických sídlech neuvidíte příliš často.
 

Škola, kde studoval Palacký

Doba největšího rozkvětu zámku totiž přišla na přelomu 18. a 19. století, kdy na zámku žila hraběnka Marie Walburga z Truchsess-Waldburg-Zeilu (1762–1828). O jedné z nejpozoruhodnějších osobností moravského osvícenství se mluvilo také jako o jedné z nejsečtělejších žen celého Rakouska. V osobním životě ale tolik štěstí neměla: zemřely jí tři malé děti, manželství se rozpadlo a posledního syna s sebou manžel odvezl do Švábska, kde v osmnácti letech zemřel. Hraběnka zůstala sama, ale rozhodně nesložila ruce do klína. Už předtím byla mimořádně oblíbená díky své dobročinnosti, v roce 1792 pak přímo na zámku založila dle vzoru obdobných škol v Německu jeden z nejmodernějších vzdělávacích ústavů tehdejší střední Evropy, Filantropinum.

Svůj život pak hraběnka věnovala výchově a vzdělávání talentovaných chudých dětí. Ústav, kde společně studovaly děti všech sociálních tříd a vyznání, vedl své svěřence především k toleranci. Výuka často probíhala v přírodě, děti chodily na výlety na Helfštýn, Radhošť či Lysou horu, nezbytnou součástí školy byla zdravá výživa i otužování. Jedním z kunínských studentů byl i František Palacký, rodák z nedalekých Hodslavic a budoucí významný učenec a přední politik Národní strany. Později napsal, že léta strávená na zámecké škole byl „krásný jarní čas života mého“.
 

Další život kunínského zámku

Kromě Kunína hraběnka vlastnila i další panství; v roce 1799 rovněž nechala provést první veřejné očkování dětí na Moravě, a to proti pravým neštovicím. Hraběnka je pochovaná v monumentální rodinné empírové hrobce na hřbitově v Kuníně. Tu nechal v roce 1828 postavit Friedrich Emil Schindler, její oblíbený žák a adoptivní vnuk, jemuž zámek odkázala.

Kunín vystřídal několik majitelů, tím posledním byl brněnský velkoprůmyslník Victor rytíř Bauer a jeho manželka Marie Chlumecká-Bauerová. Jejich hlavní sídlo se nacházelo na zámečku v areálu dnešního brněnského výstaviště, na Kunín jezdívali jen v letních měsících.

Ve 20. století zámek chátral a hrozila mu demolice. V roce 1999 získala zdevastovaný objekt obec Kunín, která jej rekonstruovala ve spolupráci s Muzeem Novojičínska. Se sousedním kostelem Povýšení sv. Kříže zámek tak jako dřív spojuje krytý dřevěný můstek; ten původní zchátral, obnoven byl v roce 1999. Z řady výstav a kulturních akcí je nejvýznamnější je každoroční slavnost růží k poctě hraběnky Walburgy.
 

Znáte rakouský Mirabell?

  • O pár let dřív než zámek Kunín přebudoval Johann Lucas von Hildebrandt palác Mirabell v Salzburgu, letní rezidenci arcibiskupů. O tamních zahradách se mluví jako o oáze klidu a harmonie, otvírá se z nich okouzlující výhled na pevnost Hohensalzburg i na salcburský dóm.
  • Zámek nazvaný Altenau nechal postavit na počátku 17. století kníže arcibiskup Wolf Dietrich von Reitenau, a to jako sídlo pro svou milenku, měšťanskou dceru židovského kupce Salome Altovou.
  • Měli spolu patnáct dětí, sňatek s vysoce postaveným církevním hodnostářem ale byl nemožný. Šťastně a spokojeně spolu žili jen do roku 1611, kdy synovec a nástupce kníže arcibiskup Markus Sittikus z Hohenemsu Wolfa Dietricha uvěznil a jeho milenku ze zámku vyhnal. Aby mu zámek nepřipomínal hříšný život jeho předchůdce, přejmenoval jej na Mirabell.
  • Chloubou zámku je romantická rozlehlá zahrada, barokní klenot zahradní architektury v centru města s geometrickým půdorysem, ornamentálními záhony, sochami a kašnami. Díky své poloze je jednou z nejvyhledávanějších atrakcí města. Pozornost přitahuje zejména Pegasova kašna, Velká fontána, rozárium, oranžerie a Trpasličí zahrada s mramorovými soškami.
Kunín

Kunín

Když se řekne Kunín, většině z nás se vybaví mlékárna a barokní známek. Obec, ještě po druhé světové válce nazývaná Kunvald, leží v Poodří mezi Novým Jičínem a Studénkou. Vynikající základy vzdělání tu získal rodák z nedalekých Hodslavic, historik a spisovatel František Palacký.

Rok osvícenské šlechty na zámku Kunín

1.6.
30.9.
Rok osvícenské šlechty na zámku Kunín

Zámek Kunín byl přizván do projektu Národního památkového ústavu Rok osvícenské šlechty.

Filantropinum hraběnky Marie Walburgy na zámku Kunín – první všeobecně vzdělávací ústav na území ČR

Filantropinum hraběnky Marie Walburgy na zámku Kunín – první všeobecně vzdělávací ústav na území ČR

Nejznámější obyvatelka zámku v Kuníně, hraběnka Marie Walburga hraběnka z Truchsess-Waldburg-Zeilu, rozená z Harrach-Hohenemsu založila na svou dobu pokrokový vzdělávací ústav. Pojmenovala jej filantropinum a mohly v něm vedle sebe studovat děti všech sociálních vrstev, děti šlechticů i měšťanů, děvčata i chlapci, Němci i Češi. Žáci se učili od rána do večera, a to všem předmětům, podnikali výlety po okolí a otužovali se.

Geopark Podbeskydí

Geopark Podbeskydí

Geopark Podbeskydí se rozkládá v centrální části Podbeskydské pahorkatiny na ploše 530 km². Území je ohraničeno sníženinou Oderské brány, úbočím Palkovických vrchů, prvním hřebenem Moravskoslezských Beskyd a úbočím Kojetínských vrchů.

Výstava obrazů

18.7.
31.10.
Výstava obrazů "Mezisvěty": Rosana de Montfort a Russell "Githyanki" de Montfort

Rosana De Montfort a Russell De Montfort, součástí je komentovaná prohlídka a pohoštění.

Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní skvost – jediná zámecká stavba slavného Johanna Lucase von Hildebrandt v Českých zemích – leží pouhých 25 minut po dálnici z Ostravy. V 16 historických pokojích na vás čekají původní zámecké sbírky a vybavení, na zámecké půdě nejpodivuhodnější komínový systém v celé střední Evropě.

Další aktuality

17.9.
2021
Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
15.9.
2021
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Severní Morava a Slezsko | Letní sporty
14.9.
2021
Garden Food Festival se letos koná v Ostravě

Garden Food Festival se letos koná v Ostravě

Severní Morava a Slezsko | Gurmánská turistika
12.9.
2021
Vydejte se do bylinných lázniček v Komorní Lhotce za harmonií těla i duše

Vydejte se do bylinných lázniček v Komorní Lhotce za harmonií těla i duše

Severní Morava a Slezsko | Lázně a wellness