Úvod > Aktuality > #světovéČesko a zábavná plavba po Lipně na Králičí ostrov
#světovéČesko a zábavná plavba po Lipně na Králičí ostrov
"> "> "> "> "> "> "> ">

#světovéČesko a zábavná plavba po Lipně na Králičí ostrov

Vydáno 11. června 2020 Letní sporty
Úspěch zaručen: přesně to platí pro rodinné výletní plavby, které míří na Králičí ostrov na Lipně. Maličký ostrůvek se každý rok v létě mění v domov roztomilých ušáků. Můžete je krmit, fotografovat anebo si jen užívat volný den v jejich společnosti.

Zpestřete dětem letní dovolenou na Lipně a vypravte se na Králičí ostrov, který leží poblíž Lipna nad Vltavou

Lipno
Japonsko
Vodní nádrži Lipno se přezdívá Jihočeské moře: z našich přehrad je totiž největší. Kdybyste ji chtěli přeplavat od začátku až k přehradní hrázi, museli byste překonat 42 kilometrů – což je dokonce o šest kilometrů víc, než musí zvládnout plavci přes kanál La Manche. Jako správné moře má Lipno i ostrovy: největší v zadní části přehrady u Černé v Pošumaví se pyšní exotickým jménem Tajvan, poblíž leží mrňavý bezejmenný ostrůvek. Naším cílem tentokrát je ten třetí: leží uprostřed přehradního jezera u Lipna nad Vltavou, nazývá se Králičí ostrov a už deset let na něm rok co rok tráví letní měsíce králíci a morčata.
 

Králičí ostrov, ráj ušáků, dětí a milovníků zvířat

Nápad umístit na ostrůvek uprostřed Lipna nové ušaté obyvatele a tak k němu přilákat návštěvníky se prý zrodil v hlavě starosty Lipna nad Vltavou. Od nápadu byl jen krůček k realizaci: obec nechala na ostrově vysekat trávu, vybudovala přístřešky, domečky i krmítka a vysadila tu několik párů ušáků.

Od té doby se sem králíci vracejí každé léto. Protože na ostrově nežijí žádní predátoři, mohou tu nerušeně žít a dovádět. Na lidi jsou zvyklí, nechají se krmit z ruky i hladit. Zpátky na pevninu putují až s prvními mrazíky přibližně v polovině listopadu. Zimu pak tráví v králíkárně u Václava Chalupy, stříbrného olympijského medailisty z Barcelony a majitele zdejšího penzionu.

Králičí ostrov je volně přístupný, ale suchou nohou se sem nedostanete: musíte přijet na lodi nebo šlapadle, které si lze vypůjčit v půjčovně vodních plavidel na pláži u beachvolejbalové arény Amenity Resort. Využít můžete i komentované krmení, které se odehrává dvakrát týdně, vždy v úterý a ve čtvrtek v 9 hodin ráno.

Králíci ale rozhodně nestrádají hlady: téměř každý, kdo na Králičí ostrov jede, jim s sebou veze něco dobrého na zub. Pochutnají si na trávě a seně, milují mrkev, různé natě, kořenovou či košťálovou zeleninu, starý chleba nebo rohlíky. Kdybyste snad nevěděli, čím vylepšit jejich jídelníček, na ostrově je cedule s informacemi, jaké jídlo je pro králíky vhodné.
 

Zábava na Lipně a zážitky pro každého

Krásná příroda, stovky kilometrů cyklistických a inline stezek, zábavné naučné stezky a skvělé zážitky pro celou rodinu – to je důvod, proč se naprostá většina lidí na Lipno ráda a opakovaně vrací. Navíc Lipensko se v posledních letech proměnilo v opravdový ráj. Lanovku, bobové dráhy nebo Stezku korunami stromů se 40 metrů vysokou vyhlídkovou věží a jedním z nejdelších suchých tobogánů v Česku už zřejmě znáte, ale víte také, že na svazích Kramolína vyrostlo obří dětské hřiště Království lesa? Že fandové cyklistiky tu nenajdou jen obyčejné cyklostezky, ale také bikepark, pumptrack nebo floutrejl, rodinnou terénní cyklotrasu? Po březích se svezete i na elektrokolech nebo koloběžkách, po hladině pak vyhlídkovou lodí. Ve Frymburku dokonce můžete v celoročně otevřené expozici prozkoumávat i život pod hladinou. Nechybí ani aquaparky (AquaworldLipně a AquaPark ve Frymburku), lanový park, dětský zábavní park Hopsárium, půjčovny sportovního vybavení či plachetnic, kurzy a animační programy pro děti nebo pestrá nabídka letních akcí. Navíc můžete využít Lipno.card, věrnostní kartu plnou výhod a tipů, která nabízí zážitky a vstupenky za výhodnější ceny.
 

Japonský Králičí ostrov

  • Víte, že předobrazem jihočeského Králičího ostrova byl japonský ostrůvek Ókunošima nazývaný Usagi Džima, tedy Ostrov králíků? Leží kousek od Hirošimy, asi 15 minut plavby výletní lodí.
  • Ókunošima má dost temnou minulost: během druhé světové války se tam vyráběl jedovatý plyn a jeho účinky se prý testovaly na pokusných králících.
  • Historie králíků z japonského Králičího ostrova tak má dvě verze: podle první jde o potomky původních ušáků, kteří měli být po zavření továren utraceni. Zaměstnancům jich ale bylo líto, a tak je vypustili do volné přírody. Druhá verze tvrdí, že původní zvířata skutečně zahynula a dnešní králičí populace pochází z králíků, které na ostrov přivezli kolem roku 1971 děti z některé japonské školy.
  • Dnes jde o oblíbenou turistickou atrakci, králíci tu ale na rozdíl od těch jihočeských žijí celý rok a je jich přibližně tisíc. Kromě nich tu je muzeum jedovatého plynu, několik turistických stezek, golfové hřiště, plochy pro kempování i pěkné pláže.
  • Podobně jako na Lipně ale i japonskému Králičímu ostrovu vládnou králíci, takže své čtyřnohé domácí mazlíčky sem na výlet vzít nesmíte.
Králičí ostrov Lipno nad Vltavou

Králičí ostrov Lipno nad Vltavou

Králičí ostrov na Lipně je netradičním, ale velmi oblíbeným turistickým cílem - na ostrově o velikosti basketbalového hřiště nemají králíci přirozeného nepřítele proto zde mohou nerušeně žít a dovádět. Zpět do kotců putují až s prvními mrazíky.

Lipno Card - karta hosta

Lipno Card - karta hosta

Lipno.card − je to věrnostní karta plná výhod a tipů, která odemkne váš čas na Lipně v dovolenou plnou zábavy. Je zdarma, zaplatíte pouze vratnou zálohu ve výši 100 Kč. Aktivní je až po jejím přiřazení k registraci na webových stránkách projektu.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 - 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Dvě bobové dráhy v areálu Bobovka na Lipně

Dvě bobové dráhy v areálu Bobovka na Lipně

Bobové dráhy přímo v obci Lipno nad Vltavou jsou ideálním celoročním cílem rodinných a školních výletů pro všechny, kteří preferují aktivní využití volného času. Užijte si nevšední zážitek z jízdy rychlým korytem či na horské dráze s překrásnými výhledy na Lipenské jezero.

Jachting a pronájem plachetnic a jachet na Lipně

Jachting a pronájem plachetnic a jachet na Lipně

Pronájem plachetnic a jachet, kurzy a škola jachtingu na Lipně. Vyberte si některou z námi nabízených jachet a vyzkoušejte jachting v nejatraktivnějším revíru u nás.

Český Tajvan na Lipně - největší ostrov Lipenské přehrady

Český Tajvan na Lipně - největší ostrov Lipenské přehrady

Jde o největší ostrov přehrady Lipno a kolem jeho exotického jména se točí několik pověstí. Někomu snad tvarem připomněl daleký ostrov Tchaj-wan, jiní tvrdí, že tu žil rybář se zvláštníma šikmýma očima přezdívaný Číňan a exotický název získal i jeho oblíbený revír.

Království lesa na Lipně

Království lesa na Lipně

Nový zážitkový park Království lesa je určen pro rodiče s dětmi. Především těm nejmenším má příjemným způsobem přiblížit to, co se odehrává v mechu a mlází, v lesních houštinách nebo mezi mladými stromky či v mraveništi.

Přívoz přes Lipno Horní Planá - Bližší Lhota

Přívoz přes Lipno Horní Planá - Bližší Lhota

Chystáte se na Lipno a chcete si užít jízdu po obou březích "českého moře"? Tak to není žádný problém - na druhou stranu vás a vaše auto, kolo nebo motocykl přepraví přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty.

Animační programy na Lipně

Animační programy na Lipně

Vychutnejte si dovolenou plnou zážitků na Lipně, v největším středisku programů pro volný čas. Připravili jsme nabídku volnočasových aktivit pro všechny věkové kategorie.

Vodní nádrž Lipno - jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno - jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Active Park Lipno - to musíte zažít

Active Park Lipno - to musíte zažít

Plánujete aktivní rodinnou dovolenou? Jste rodina, která ráda vyzkouší něco nového a chce si užít společné chvíle? Máte rádi dny nabité novými zážitky a poznáním? Pak je tu pro vás Active Park Lipno, který nabízí aktivity pro celou rodinu.

Škola jachtingu pro děti na Lipně

Škola jachtingu pro děti na Lipně

Škola jachtingu pro děti je na rozdíl od jednodenních kurzů rozdělena do bloků po 3 hodinách po dobu 3 dní. Vaše děti tak stráví vždy dopoledne nebo odpoledne na vodě. V průběhu kurzu je dostatek času vše si důkladně zapamatovat a zažít. Určeno pro děti od 9 let.