Úvod > Aktuality > #světovéČesko a zábava na Lipně v jakékoliv roční době
#světovéČesko a zábava na Lipně v jakékoliv roční době
"> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

#světovéČesko a zábava na Lipně v jakékoliv roční době

  • Vydáno11. června 2020
Úspěch zaručen: přesně to platí pro rodinné výletní plavby a dovolenou na Lipně v jakékoliv roční době. V teplých dnech poskytne jihočeské moře vynikající koupání, na podzim, když už by vám byla ve vodě zima se vydejte na romantickou plavbu po jezeru a v zimě, až nastanou třeskuté mrazy, se Lipno promění v světovně unikátní bruslařskou dráhu.

Králičí ostrov na Lipně býval plný chlupatých ušáků, ty zde již nenajdete

Lipno
Japonsko
Vodní nádrži Lipno se přezdívá Jihočeské moře: z našich přehrad je totiž největší. Kdybyste ji chtěli přeplavat od začátku až k přehradní hrázi, museli byste překonat 42 kilometrů – což je dokonce o šest kilometrů víc, než musí zvládnout plavci přes kanál La Manche.

Jako správné moře má Lipno i ostrovy: největší v zadní části přehrady u Černé v Pošumaví se pyšní exotickým jménem Tajvan, poblíž Lipna nad Vltavou leží mrňavý tzv. Králičí ostrov na němž ještě donedávna žili králící a morčata. S koncem sezóny 2020 však skončil i pobyt těchto domácích mazlíčků.
 

Králičí ostrov – ztracený ráj ušáků

Králičí ostrov na Lipně byl netradičním, ale oblíbeným turistickým cílem – na ostrově o velikosti basketbalového hřiště žili od jara do podzimu králíci bez přirozeného nepřítele a zpět do kotců putovali až s prvními mrazíky. Bohužel od srpna 2020 zde ušáci již nepobývají. Došlo k tomu, že neukáznění turisté zvířata ohrožovali či vysazovali na ostrov své nechtěné domácí mazlíčky. Poté, co došlo ke zranění zvířat, byli všichni obyvatelé ostrůvku převezeni do bezpečí a na ostrov se nejspíše nevrátí.

I když zde již králící nežijí, můžete si sem udělat výlet – ovšem suchou nohou se sem nedostanete: musíte přijet na lodi nebo šlapadle, které si lze vypůjčit v půjčovně vodních plavidel na pláži u beachvolejbalové arény Amenity Resort.
 

Zábava na Lipně a zážitky pro každého

Krásná příroda, stovky kilometrů cyklistických a inline stezek, zábavné naučné stezky a skvělé zážitky pro celou rodinu – to je důvod, proč se naprostá většina lidí na Lipno ráda a opakovaně vrací. Navíc Lipensko se v posledních letech proměnilo v opravdový ráj. Lanovku, bobové dráhy nebo Stezku korunami stromů se 40 metrů vysokou vyhlídkovou věží a jedním z nejdelších suchých tobogánů v Česku už zřejmě znáte, ale víte také, že na svazích Kramolína vyrostlo obří dětské hřiště Království lesa? Že fandové cyklistiky tu nenajdou jen obyčejné cyklostezky, ale také bikepark, pumptrack nebo floutrejl, rodinnou terénní cyklotrasu? Po březích se svezete i na elektrokolech nebo koloběžkách, po hladině pak vyhlídkovou lodí.

Ve Frymburku dokonce můžete v celoročně otevřené expozici prozkoumávat i život pod hladinou. Nechybí ani aquaparky (AquaworldLipně a AquaPark ve Frymburku), lanový park, dětský zábavní park Hopsárium, půjčovny sportovního vybavení či plachetnic, kurzy a animační programy pro děti nebo pestrá nabídka letních akcí. Navíc můžete využít Lipno.card, věrnostní kartu plnou výhod a tipů, která nabízí zážitky a vstupenky za výhodnější ceny.
 

Japonský Králičí ostrov

  • Víte, že předobrazem jihočeského Králičího ostrova byl japonský ostrůvek Ókunošima nazývaný Usagi Džima, tedy Ostrov králíků? Leží kousek od Hirošimy, asi 15 minut plavby výletní lodí.
  • Ókunošima má dost temnou minulost: během druhé světové války se tam vyráběl jedovatý plyn a jeho účinky se prý testovaly na pokusných králících.
  • Historie králíků z japonského Králičího ostrova tak má dvě verze: podle první jde o potomky původních ušáků, kteří měli být po zavření továren utraceni. Zaměstnancům jich ale bylo líto, a tak je vypustili do volné přírody. Druhá verze tvrdí, že původní zvířata skutečně zahynula a dnešní králičí populace pochází z králíků, které na ostrov přivezli kolem roku 1971 děti z některé japonské školy.
  • Dnes jde o oblíbenou turistickou atrakci, králíci tu ale na rozdíl od těch jihočeských žijí celý rok a je jich přibližně tisíc. Kromě nich tu je muzeum jedovatého plynu, několik turistických stezek, golfové hřiště, plochy pro kempování i pěkné pláže.


Zimní sezóna na unikátní ledové dráze

lipno ledová dráhaO zábavu není na Lipně nouze ani v zimě. I když se musí počkat, až jezero zamrzne na bezpečnou tloušťku, čekání stojí za to. Mrazy dokáží na zamrzlé přehradě vykouzlit krásných 12 km bruslařské dráhy.  Za příznivých podmínek bývá dráha prodloužena až na rekordních 38 km z Lipna nad Vltavou až do Perneku!

Bruslařské dráha z Lipna nad Vltavou do Frymburku byla roku 2012 za přítomnosti komisaře oficiálně označena jako nejdelší bruslařská dráha na světě. Dráha se svou délkou 10 922 metrů překonala 7.8 kilometrů dlouhou bruslařskou dráhu v kanadské Ottawě. Bruslařská dráha je doslova dálnice šest až osm metrů široká a vstup na ni je zdarma. V Lipně nad Vltavou můžete využít půjčovnu bruslí. Po trase potkáte také několik ledových barů.
Škola jachtingu pro děti na Lipně

Škola jachtingu pro děti na Lipně

Škola jachtingu pro děti je na rozdíl od jednodenních kurzů rozdělena do bloků po 3 hodinách po dobu 3 dní. Vaše děti tak stráví vždy dopoledne nebo odpoledne na vodě. V průběhu kurzu je dostatek času vše si důkladně zapamatovat a zažít. Určeno pro děti od 9 let.

Králičí ostrov Lipno nad Vltavou – aktuálně bez králíků

Králičí ostrov Lipno nad Vltavou – aktuálně bez králíků

Králičí ostrov na Lipně byl netradičním, ale oblíbeným turistickým cílem – na ostrově o velikosti basketbalového hřiště žili od jara do podzimu králíci bez přirozeného nepřítele a zpět do kotců putovali až s prvními mrazíky. Bohužel od srpna 2020 zde ušáci již nepobývají.

Dvě bobové dráhy v areálu Bobovka na Lipně

Dvě bobové dráhy v areálu Bobovka na Lipně

Bobové dráhy přímo v obci Lipno nad Vltavou jsou ideálním celoročním cílem rodinných a školních výletů pro všechny, kteří preferují aktivní využití volného času. Užijte si nevšední zážitek z jízdy rychlým korytem či na horské dráze s překrásnými výhledy na Lipenské jezero.

Český Tajvan na Lipně – největší ostrov Lipenské přehrady

Český Tajvan na Lipně – největší ostrov Lipenské přehrady

Jde o největší ostrov přehrady Lipno a kolem jeho exotického jména se točí několik pověstí. Někomu snad tvarem připomněl daleký ostrov Tchaj-wan, jiní tvrdí, že tu žil rybář se zvláštníma šikmýma očima přezdívaný Číňan a exotický název získal i jeho oblíbený revír.

Království lesa na Lipně

Království lesa na Lipně

Nový zážitkový park Království lesa je určen pro rodiče s dětmi. Především těm nejmenším má příjemným způsobem přiblížit to, co se odehrává v mechu a mlází, v lesních houštinách nebo mezi mladými stromky či v mraveništi.

Přívoz přes Lipno Horní Planá – Bližší Lhota

Přívoz přes Lipno Horní Planá – Bližší Lhota

Chystáte se na Lipno a chcete si užít jízdu po obou březích "českého moře"? Tak to není žádný problém – na druhou stranu vás a vaše auto, kolo nebo motocykl přepraví přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Active Park Lipno – to musíte zažít

Active Park Lipno – to musíte zažít

Plánujete aktivní rodinnou dovolenou? Jste rodina, která ráda vyzkouší něco nového a chce si užít společné chvíle? Máte rádi dny nabité novými zážitky a poznáním? Pak je tu pro vás Active Park Lipno, který nabízí aktivity pro celou rodinu.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Bruslařská magistrála na Lipně – nejdelší dráha na přírodní bruslení

Bruslařská magistrála na Lipně – nejdelší dráha na přírodní bruslení

Pokud rádi bruslíte, využijte krásných 12 km bruslařské dráhy na zamrzlé lipenské přehradě. Bruslení na Lipně je českým unikátem, který láká o slunečných víkendech až pět tisíc lidí denně. Za příznivých pozmínek bývá dráha prodloužena až na rekordních 38 km z Lipna nad Vltavou až do Perneku!

Lipno Card – karta hosta

Lipno Card – karta hosta

Lipno.card − je to věrnostní karta plná výhod a tipů, která odemkne váš čas na Lipně v dovolenou plnou zábavy. Je zdarma, zaplatíte pouze vratnou zálohu ve výši 100 Kč. Aktivní je až po jejím přiřazení k registraci na webových stránkách projektu.

Jachting a pronájem plachetnic a jachet na Lipně

Jachting a pronájem plachetnic a jachet na Lipně

Pronájem plachetnic a jachet, kurzy a škola jachtingu na Lipně. Vyberte si některou z námi nabízených jachet a vyzkoušejte jachting v nejatraktivnějším revíru u nás.

Animační programy na Lipně

Animační programy na Lipně

Vychutnejte si dovolenou plnou zážitků na Lipně, v největším středisku programů pro volný čas. Připravili jsme nabídku volnočasových aktivit pro všechny věkové kategorie.