Úvod > Aktuality > #světovéČesko a návrat nejvzácnější šumavské sovy
Příroda

#světovéČesko a návrat nejvzácnější šumavské sovy

  • Vydáno18. srpna 2020
Uhodli byste, která sova je na Šumavě nejvzácnější? Není to ani výr velký, ani sýček nebo sova pálená. Po mnoha letech od svého vyhubení se do šumavských lesů jako zázrakem navrátil puštík bělavý, druhá největší evropská sova. Mimo Šumavy žije puštík také v Alpách a Karpatech. Prohlédnout si tuto vzácnou „sůvu šumavskou“, jak dravce nazývali naši předkové, můžete v soví voliéře nedaleko Borové Lady.

Voliéry návštěvnického centra na Borové Ladě jsou domovem pro skupinu sov běžně žijících na Šumavě

Soví voliéry Borová Lada
Soví rezervace Screech Owl
puštík bělavýTéměř vyhubená evropská sova, puštík bělavý, se pomalu navrací do šumavské přírody, kde bývala odedávna doma. Díky změně lesního hospodářství byl však puštík na Šumavě vyhuben, poslední hnízdění tohoto druhu bylo zaznamenáno v roce 1922. K opuštění tradičních hnízdišť docházelo od přelomu 18. a 19. století, kdy se měnily původní horské pralesy tvořené listnatými i jehličnatými stromy na lesy smrkové. Navíc byl pták intenzivně loven, neboť v době péče o mláďata shání potravu i ve dne, čímž se stává pro lovce snadnou kořistí. Poslední puštík bělavý byl uloven v roce 1938 a jednalo se o vůbec posledního ptáka tohoto druhu u nás.

puštík letícíNávrat puštíka souvisí s podporou jeho hnízdění na bavorské straně, odkud se puštíci začali šířit i do české části Šumavy. V Německu se s návratem puštíka bělavého začalo počátkem sedmdesátých let. Mláďata byla poprvé odchována v zajetí v roce 1973, o dva roky později byli první puštíci vypuštěni do volné přírody. Do roku 1985 na Šumavu navrátilo 75 jedinců (dodnes 200). Také na české straně se přistoupilo k tomuto kroku, avšak až s rokem 1990. Ze Slovenska přicestovalo 34 puštíků, z nich se postupně povedlo sestavit 15 chovných párů a od roku 1995 do roku 2010 vypustit 107 v zajetí odchovaných jedinců.
 

Budky na bucích a soví voliéry

budka puštíkPuštík bělavý teď žije opět s námi, ale ohrožení trvá. Lesníci se proto intenzivně starají o příhodná místa k hnízdění. Speciální „puštíkovské“ budky zavěšují především na buky, které mají ptáci nejraději. Budka se instaluje ve výšce pěti až šesti metrů nad zemí. Návrat těchto velkých sov je pro lesníky i nespornou výhodou, protože tento dravec je významným predátorem hlodavců. Hlodavci působí nemalé škody na mladých lesních porostech a jsou schopní zlikvidovat kompletní výsadby mladých porostů. Dnes se odhaduje, že na Šumavě hnízdí a vyvádí mláďata již minimálně 15 až 25 párů.
 
soví voliéra borová ladaKdo by se na puštíka bělavého chtěl podívat blíže, může navštívit soví voliéry u Borové Lady. Soví voliéry jsou rozdělené do šesti částí. Dvě voliéry jsou volně průchozí a jsou zde neagresivní druhy, u kterých nehrozí, že zaútočí na návštěvníky. Zbylé čtyři voliéry jsou oddělené přepážkou z nerezových lanek, které zamezují kontaktu s většími, agresivnějšími sovami. Ve vstupním objektu jsou i pozorovací kukátka, kterými je možné sledovat i takové detaily ze života sov, jako je například hnízdění a přijímání potravy. K voliéře se dostanete od parkoviště Borová Lada. Odtud vede trasa necelých 250 m od parkoviště na stejné straně silnice (směr Horní Vltavice) za mostem kolmo na komunikaci poválková stezka (cca 150 m) až k areálu. Sovy jsou k vidění od června do září každý den od úterý do neděle 10:00 – 16:30 hodin. Vstupné se neplatí.
 

Šumavské nejhojnější sovy: sýc rousný a kulíšek nejmenší

sýc rousnýŠumavské noci v temných lesích ovládají především dva druhy sov – sýc rousný a kulíšek nejmenší. Ten patří mezi nejhojnější sovy Šumavy. Dalším zástupcem sov je puštík obecný. Vzácně lze pozorovat i výra velkého, největší evropskou sovu.

Členitá zemědělská krajina, okolí lidských sídel i ostrovy bezlesí po zaniklých osadách nabízí ideální podmínky pro kalouse ušatého, sýčka obecného a sovu pálenou. Sova pálená a sýček obecný patří k ubývajícím druhům, vyskytují se spíše v okrajových částech Šumavy.
 

Soví záchranná stanice Screech Owl Sanctuary v Británii

Sovích voliér nebo rezervací v Evropě mnoho není. Jednou z výjimek tvoří speciální soví rezervace u městečka St. Columb Major v britském Cornwallu. Screech Owl Sanctuary, útočiště nemocných či zraněných ptáků, hostí stovky sov v řadě voliér organizovaných podle druhů. V roce 2002 bylo místo oceněno cenou BBC Animal Award za péči o zvířata v dobrých životních podmínkách. Do sovích voliér je zároveň zvána široká veřejnost, otevřeno zde mají denně. Zájemci se zde dozví spoustu informací o životě sov a jejich nárocích na životní prostředí.

Soví rezervace poskytuje péči a rehabilitaci divokým sovám, které se pak vrací zpět do přírody. Trvale postižení ptáci zde najdou pohodlný domov ve vhodném prostředí. Návštěvníci se mohou pod dohledem chovatelů sovy pohladit a dostupné jsou také komentované prohlídky.
Alpská vyhlídka u Borových Lad

Alpská vyhlídka u Borových Lad

Severovýchodně od Borové Lady, těsně pod lesem, najdete Alpskou vyhlídku. Jak již název napovídá, za krásného počasí jsou odsud vidět Alpy.

Rybí líheň u Borových Lad

Rybí líheň u Borových Lad

Jednou z hlavních činností Rybí líhně Správy NP a CHKO Šumava, se sídlem v Borové Ladě, je chov původních a v ekosystému NP Šumava žádoucích rybích druhů. Tímto chovem se zajišťuje přirozená druhová i věková rovnováha rybích společenstev.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

Chalupská slať – největší rašelinové jezírko v České republice

Chalupská slať – největší rašelinové jezírko v České republice

Chalupská slať leží v mělkém údolí Vydřího potoka ve výšce 910 m, severně od Borové Lady. Kolem největšího rašelinového jezírka v ČR roste rašelinná kleč, srmky, borovice blatka či suchopýr pochvatý. K jezírku, na kterém se tvoří plovoucí ostrůvky, vede přes rašeliniště krátká naučná stezka.

Naučná stezka Les Borová Lada

Naučná stezka Les Borová Lada

Stezka začíná na lesní cestě vlevo mezi Borovými Lady a Svinnými Lady. Průvodcem návštěvníků je na ní symbol datla černého – typického obyvatele přírodního lesa. Věž Vyhlídka na naučné stezce (1068 m. n. m.) byla v roce 2016 demontována.

Soví voliéra na Borových Ladech – největší voliéra v Česku

Soví voliéra na Borových Ladech – největší voliéra v Česku

Venkovní voliéry pro pěvce a skupinu sov běžně žijících na Šumavě. Nad hlavami vám tu bude poletovat dvacet různých sov. Součástí jsou expoziční panely a pozorovací kukátka. Sovy jsou bezplatně zapůjčeny ze zoologických zahrad v Hluboké nad Vltavou a v Plzni.

Další aktuality

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Správa NP Šumava spustí 3. dubna 2023 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě si vodáci užijí opět plnohodnotně (loni byla zkrácena kvůli rekonstrukci mostu u Pěkné). Započne tradičně 1. května a potrvá do 31. října. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Vypravte se na Šumavu za vodopády svatého Wolfganga

Vodopády svatého Wolfganga objevíte nedaleko Vyššího Brodu na Šumavě. Nejde však o vodopády v pravém slova smyslu, ale pouze o kaskády přepadávající vody na toku Menší Vltavice. Nejpůsobivější jsou právě v tomto období, na přelomu zimy a jara.
Jihočeský kraj | Příroda

7 věcí, které nevíte… o řádu maltézských rytířů a expozici na hradě ve Strakonicích

Kdo jsou johanité nebo špitálníci, maltézští rytíři aneb Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě? Proč má jedna z nejvýznamnějších a nejstarších církevních organizací tolik jmen? A víte, že Muzeum středního Pootaví na strakonickém hradě otevřelo expozici věnovanou právě řádu maltézských rytířů, která je ojedinělá nejenom v České republice, ale dokonce na celém světě?
Jihočeský kraj | Památky

Přijeďte do Protivína za unikátními krokodýly – některé si můžete dokonce i pohladit

Krokodýlí zoo v Protivíně má otevřeno i v březnu a dubnu. Prohlídky se konají každý den od 10:00 do 16:00 hodin. Každý víkend zde uvidíte krmení nejagresivnějšího druhu ze všech krokodýlů na světě. Skupina 21 krokodýlů kubánských vám předvede, jak se umí poprat o kořist. Tím však podívaná nekončí! Ve stejný čas dochází i na krmení Golema II! Obrovský samec krokodýla mořského, se se svou kořistí nemazlí, nevěříte? Přijďte se podívat!
Jihočeský kraj | Příroda

Kalendář 2023: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Jihočeský kraj | Ubytování

Skvělé lyžování na Šumavě si užijete na Lipně!

Lyžařské podmínky jsou ve Skiareálu Lipno ideální. Počasí dovoluje zasněžování technickým sněhem a k tomu připadlo i několik cm sněhu přírodního. Sjezdovky jsou tak dokonale pokryté 100 cm vrstvou sněhu a perfektně upravené. Všechny sjezdovky jsou v plném provozu, vychutnáte si tak úsek s měřeným slalomem, skicross, i snow park. Celkem téměř 13 km zimního sportování. Lyžařská škola jede také naplno a nejlepší je ji rezervovat online, a navíc se slevou.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihočeského kraje

Jaké proměny prožily jižní Čechy během posledních třiceti let? V Českém Krumlově vzniklo například Egon Schiele Art Centrum a Museum Fotoatelier Seidel, Holašovice se dočkaly zápisu do UNESCO, otevřely se Stezka korunami stromů a Království lesa na Lipně, Dům přírody Třeboňska anebo tajuplné podzemí ve Slavonicích. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít po Jihočeském kraji rok za rokem!
Jihočeský kraj | Zážitky