Úvod > Aktuality > #světovéČesko a výlety v holandském stylu: dům, zahrady, větrné mlýny a sýry
Životní styl

#světovéČesko a výlety v holandském stylu: dům, zahrady, větrné mlýny a sýry

  • Vydáno11. července 2020
Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.

Tulipány patří k nejoblíbenějším jarním květinám

Jarní Květná zahrada Kroměříž
Holandsko
Kdysi jich prý v českých zemích stávalo téměř tisíc. Nejvíc větrných mlýnů se točilo na Moravě mezi Přerovem, Ostravou a Opavou, a také na náhorní plošině Nízkého Jeseníku u horního toku řeky Odry. Krajině, kde dobře foukalo a tak se tu i dobře mlelo, se dokonce říkalo Moravské Holandsko. Jeden z nejkrásnějších a nejlépe dochovaných větrných mlýnů najdete v Cholticích na Opavsku, další mlýn stojí v Bravinném. Oblíbeným cílem výletů za větrnými mlýny bývá také jižní Morava a větrný mlýn v Kuželově, o který pečuje brněnské Technické muzeum, větrný mlýn v Rudici nebo větrný mlýn v Kloboukách u Brna. Mlýny podobné těm holandským najdete také ve Vrátně u Mšena anebo v Krchlebech na Nymbursku.
 

Tulipány a Holandská zahrada

Holandské týdny pořádají zahradní centra na jaře, kdy raší a kvetou cibuloviny a hlavně tulipány všech barev. Na ty si budeme muset počkat na příští jaro, ale Holandskou zahradu můžete navštívit hned. Říká se tak části Květné zahrady v Kroměříži, kde se kdysi cibuloviny pěstovaly ve zvláštních vyvýšených záhonech, skládaných do geometrických vzorů; ty mimochodem vycházely z dobových holandských předloh. Právě teď tu najdete v plné kráse trvalky a letničky – a samozřejmě i Neptunovu kašnu a Pomerančovou zahradu. Okamžik, kdy se citrusy a další subtropické rostliny v přenosných květináčích přestěhují do skleníků, bývá pro Kroměříž neklamným znamením, že končí teplý podzim a přichází zima.
 

Holandský selský dům ve Veltrusech

V parku u zámku Veltrusy najdete plnou náruč exotiky, například egyptský pavilon, most se sfingou nebo dórský chrám, proč tedy ne i stavbu, nazývanou Holandský selský domek? Přízemní budova v severní části zámeckého parku kdysi sloužila jako obydlí sadaře a později hajného, a také jako vycházkový nebo lovecký pavilon se salou terrenou, kde se panstvo zastavovalo při výletech k odpočinku a občerstvení. Dnes má domek běžnou okrovou barvu, ale kdysi podtrhovaly holandský styl červeně natřené zdi, členěné bělavými linkami a bílými rámy kolem oken, které měly připomínat stavby z režného cihelného zdiva. Dnes Holandský domek slouží jako galerie a výstavní prostor.
 

Delftská fajáns: zámek Křinec v modrobílé

Holandský Delft je kouzelné městečko, které proslavil rodák Jan Vermeer, malířská škola a také modrobílá keramika. Prazvláštní ozvěnou dalekého Holandska jsou rokokové salonky na zámku v Křinci. Majitelé typického venkovského sídla nižší šlechty ve středním Polabí prý neměli tolik peněz, aby komnaty vybavili hedvábnými tapetami a leštěným dřevěným obložením, a tak zvolili výmalbu ve stylu oblíbené keramiky. Vybrali si skvěle, salonky představují skutečný unikát a neměl by si je nechat ujít žádný milovník Holandska. Letos v létě se sem můžete podívat vždy v sobotu a v neděli od 10.30, 13 a 15 hodin, vstupné stojí 90/60 Kč.
 

Kde si budete připadat jako v Holandsku?

  • Třeba tam, kde ochutnáte sýry: vyzkoušejte třeba Festival sýrů v Mikulově. Slavnost, která proběhne 19. a 20. září, představí malé faremní i nefaremní zpracovatele mléka a mléčných výrobků, chystá se také národní soutěž malých sýrařů z Čech, Moravy a Slovenska.
  •  
  • Za dalšími větrnými mlýny se můžete vypravit také s naším projektem #světovéČesko. Možná vás překvapí, že průvodcem je don Quijote: množstvím větrných mlýnů je totiž proslavené nejenom Holandsko, ale také Španělsko.
Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Větrný mlýn v Kuželově

Větrný mlýn v Kuželově

Expozici mlynářství a života na Horňácku můžete zhlédnout v areálu u větrného mlýna v Kuželově. Samotný mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Větrný mlýn se nachází na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad obcí Kuželov, jihozápadně od Velké nad Veličkou.

Zřícenina bývalého mlýna Windsor u Siřejovic

Zřícenina bývalého mlýna Windsor u Siřejovic

Větrný mlýn holandského typu byl postaven v roce 1843 nedaleko Lovosic. Ve 2. polovině 19. století byl přestavěn na výletní letohrádek. Od roku 1958 je chráněný jako kulturní památka, zřícenina je volně přístupná.

Větrný mlýn ve Městě Libavá

Větrný mlýn ve Městě Libavá

Větrný mlýn z druhé poloviny 19. století je nemovitou kulturní památkou. Dlouhou dobu se nacházel ve vojenském prostoru Libavá a je posledním z 25 větrných mlýnů, který se v této oblasti, po působení armády, zachoval.

Větrný mlýn Vrátno poblíž Mšena

Větrný mlýn Vrátno poblíž Mšena

Větrný mlýn Vrátno je dominantou krajiny severně od obce Vrátno. Byl vystaven roku 1870 a jedná se o mlýn holandského typu s neobvykle vysokou kuželovitou střechou s vikýři. Mlýn je v současnosti veřejnosti nepřístupný, probíhá zde rekonstrukce.

Pension Větrný mlýn u Růžové

Pension Větrný mlýn u Růžové

Větrný mlýn holandského typu z roku 1844 stojí na vrchu Petřín (Sturmberg) na okraji obce Růžová.

Větrný mlýn Hodslavice

Větrný mlýn Hodslavice

Větrný mlýn holandského typu se nachází na návrší západně od obce Hodslavice. Mlýn pochází z roku 1864. Poslední mlynář mlel a šrotoval do roku 1931, kdy odstranil mlecí zařízení a v roce 1939 mlýn přestavil na obytnou budovu.

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Jedná se o větrný mlýn dřevěný, nazývaný beranní neboli německý. Má tvar dřevěného čtyřstěnného hranolu a celá stavba se proti větru otáčí i s perutěmi – na rozdíl od méně obvyklého holandského typu mlýna, který je zděný, stavba má válcovitý, kónický tvar, zužující se do výšky.

Větrný mlýn Chvalkovice

Větrný mlýn Chvalkovice

Větrný mlýn holandského typu je postaven z cihel a kuželová střecha je kryta šindelem. Mlít se zde začalo v roce 1873 a prvním mlynářem byl Josef Vítek. Po něm se mlýnu přezdívá "Vítkův mlýn".

Dřevorubecké muzeum v Ratajích nad Sázavou – uzavřeno

Dřevorubecké muzeum v Ratajích nad Sázavou – uzavřeno

Ve středočeském městečku Rataje nad Sázavou je soukromé dřevorubecké muzeum. Naleznete jej v Muzeu středního Posázaví, které je umístěno na Ratajském zámku a je součástí jeho prohlídkového okruhu. V roce 2023 je uzavřené a připravuje se na nové otevření.

Obrazárna Pražského hradu

Obrazárna Pražského hradu

V Obrazárně jsou po celý rok vystavena díla z proslulých sbírek císaře Rudolfa II. Mezi více než stovkou unikátních děl nechybí obrazy Tiziana, Aachena či Rubense. Nově je obrazárna otevřena od 1.1.2023.

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Rozhledna ve stylu větrného mlýna holandského typu vysoká 15 m je zdaleka viditelnou dominantou nad obcí Bukovany. Kolem mlýna vyrostl areál hotelu s restaurací nabízející krajovou kuchyni, jízdy na koních, zahrát si zde můžete také minigolf.

Větrný mlýn v Příčovech

Větrný mlýn v Příčovech

Na skalnatém návrší u Příčov se vypíná torzo větrného mlýnu holandského typu. Jde o zbytky jednoho z nejstarších, nejkrásnějších a největších větrných mlýnů holandského typu nejen u nás, ale dokonce i v celé Evropě. Lokalita je volně přístupná.

Větrný mlýn Světlík – největší dochovaný mlýn v České republice

Větrný mlýn Světlík – největší dochovaný mlýn v České republice

Větrný mlýn Světlík je jedním z největších dochovaných větrných mlýnů v České republice. Je jediným mlýnem holandského typu s dochovaným technickým vybavením v Čechách.

Holandský selský dům ve Veltrusech

Holandský selský dům ve Veltrusech

Unikátní a provozně ojedinělá stavba byla v roce 2015 celkově opravena. Jednalo se nejen o rekonstrukci holandského selského domu, ale i přístavku.

Větrný mlýn ve Štípě

Větrný mlýn ve Štípě

Jeden z našich nejmenších holandských větrných mlýnů stojí u čp. 130 asi 500 m jihovýchodně od obce Štípa. Mlýn je hodnotným dokladem lidového stavebnictví a jedinou dochovanou památkou tohoto druhu ve zlínském okrese.

Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm

Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm

Skanzen Stará Ves je součástí Zooparku Chomutov. Otevřeno je zde každý den a za jeho návštěvu neplatíte ani korunu navíc. Stačí platná vstupenka do zooparku. Dozvíte se tu, jak dříve žili lidé v Krušnohoří, jaká řemesla je živila nebo co pěstovali na svých zahrádkách.

Holandský větrný mlýn v Krchlebích

Holandský větrný mlýn v Krchlebích

Manželé Jaroslava a Bohumil Tuzarovi 
z Krchleb na Nymbursku si splnili svůj neobvyklý sen. V průběhu několika let vyrostl na jejich zahradě větrný mlýn holandského typu, který se stal zajímavou dominantou obce.

Větrný mlýn Přemyslovice

Větrný mlýn Přemyslovice

Původně dřevěný mlýn holandského typu byl do Přemyslovic z nedalekého Plumlova přestěhován roku 1841.

Holandský selský dům a Galerie Na Konci světa

Holandský selský dům a Galerie Na Konci světa

Zveme vás do překrásného prostředí zámeckého parku Veltrusy, do jeho severního cípu, kde stojí Holandský selský dům. Místo nabízí občerstvení, dětské hřiště, odpočinkový prostor, bezbariérový přístup.

Kovářův větřák ve Štípě

Kovářův větřák ve Štípě

Jeden z našich nejmenších dochovaných mlýnů holandského typu postavený v letech 1858 – 1860 najdete ve Štípě na Zlínsku. Mouka se tu mlela až do druhé světové války.

Větrný mlýn v Dolním Sklenově

Větrný mlýn v Dolním Sklenově

Větrný mlýn, a to holandského typu, byl v Dolním Sklenově, místní části Hukvald, od nepaměti. Patři ke sklenovskému fojtství. Také se na pozemcích fojství nacházel. Původně byl dřevěný.

Další aktuality

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
Životní styl

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.
Životní styl

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
Životní styl

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?
Životní styl

Neobjevené skvosty pro sezonu 2024

Zažít Česko a objevit zajímavá místa bez davů? Vybírejte z bohaté nabídky tipů na dosud neobjevené skvosty Česka pro letošní rok. Cílem agentury CzechTourism spolu s regiony je rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. Nechte se inspirovat dosud neobjevenými místy a vydejte se za poznáním napříč Českou republikou. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl