Úvod > Aktuality > #světovéČesko a výlety v holandském stylu: dům, zahrady, větrné mlýny a sýry
#světovéČesko a výlety v holandském stylu: dům, zahrady, větrné mlýny a sýry
"> "> "> "> "> ">

#světovéČesko a výlety v holandském stylu: dům, zahrady, větrné mlýny a sýry

Vydáno 11. července 2020 Životní styl
Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.

Tulipány patří k nejoblíbenějším jarním květinám

Jarní Květná zahrada Kroměříž
Holandsko
Kdysi jich prý v českých zemích stávalo téměř tisíc. Nejvíc větrných mlýnů se točilo na Moravě mezi Přerovem, Ostravou a Opavou, a také na náhorní plošině Nízkého Jeseníku u horního toku řeky Odry. Krajině, kde dobře foukalo a tak se tu i dobře mlelo, se dokonce říkalo Moravské Holandsko. Jeden z nejkrásnějších a nejlépe dochovaných větrných mlýnů najdete v Cholticích na Opavsku, další mlýn stojí v Bravinném. Oblíbeným cílem výletů za větrnými mlýny bývá také jižní Morava a větrný mlýn v Kuželově, o který pečuje brněnské Technické muzeum, větrný mlýn v Rudici nebo větrný mlýn v Kloboukách u Brna. Mlýny podobné těm holandským najdete také ve Vrátně u Mšena anebo v Krchlebech na Nymbursku.
 

Tulipány a Holandská zahrada

Holandské týdny pořádají zahradní centra na jaře, kdy raší a kvetou cibuloviny a hlavně tulipány všech barev. Na ty si budeme muset počkat na příští jaro, ale Holandskou zahradu můžete navštívit hned. Říká se tak části Květné zahrady v Kroměříži, kde se kdysi cibuloviny pěstovaly ve zvláštních vyvýšených záhonech, skládaných do geometrických vzorů; ty mimochodem vycházely z dobových holandských předloh. Právě teď tu najdete v plné kráse trvalky a letničky – a samozřejmě i Neptunovu kašnu a Pomerančovou zahradu. Okamžik, kdy se citrusy a další subtropické rostliny v přenosných květináčích přestěhují do skleníků, bývá pro Kroměříž neklamným znamením, že končí teplý podzim a přichází zima.
 

Holandský selský dům ve Veltrusech

V parku u zámku Veltrusy najdete plnou náruč exotiky, například egyptský pavilon, most se sfingou nebo dórský chrám, proč tedy ne i stavbu, nazývanou Holandský selský domek? Přízemní budova v severní části zámeckého parku kdysi sloužila jako obydlí sadaře a později hajného, a také jako vycházkový nebo lovecký pavilon se salou terrenou, kde se panstvo zastavovalo při výletech k odpočinku a občerstvení. Dnes má domek běžnou okrovou barvu, ale kdysi podtrhovaly holandský styl červeně natřené zdi, členěné bělavými linkami a bílými rámy kolem oken, které měly připomínat stavby z režného cihelného zdiva. Dnes Holandský domek slouží jako galerie a výstavní prostor.
 

Delftská fajáns: zámek Křinec v modrobílé

Holandský Delft je kouzelné městečko, které proslavil rodák Jan Vermeer, malířská škola a také modrobílá keramika. Prazvláštní ozvěnou dalekého Holandska jsou rokokové salonky na zámku v Křinci. Majitelé typického venkovského sídla nižší šlechty ve středním Polabí prý neměli tolik peněz, aby komnaty vybavili hedvábnými tapetami a leštěným dřevěným obložením, a tak zvolili výmalbu ve stylu oblíbené keramiky. Vybrali si skvěle, salonky představují skutečný unikát a neměl by si je nechat ujít žádný milovník Holandska. Letos v létě se sem můžete podívat vždy v sobotu a v neděli od 10.30, 13 a 15 hodin, vstupné stojí 90/60 Kč.
 

Kde si budete připadat jako v Holandsku?

  • Třeba tam, kde ochutnáte sýry: vyzkoušejte třeba Festival sýrů v Mikulově. Slavnost, která proběhne 19. a 20. září, představí malé faremní i nefaremní zpracovatele mléka a mléčných výrobků, chystá se také národní soutěž malých sýrařů z Čech, Moravy a Slovenska.
  •  
  • Za dalšími větrnými mlýny se můžete vypravit také s naším projektem #světovéČesko. Možná vás překvapí, že průvodcem je don Quijote: množstvím větrných mlýnů je totiž proslavené nejenom Holandsko, ale také Španělsko.
Baťův kanál - dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Baťův kanál - dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Větrný mlýn v Kuželově

Větrný mlýn v Kuželově

Expozici mlynářství a života na Horňácku můžete zhlédnout v areálu u větrného mlýna v Kuželově. Samotný mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Větrný mlýn se nachází na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad obcí Kuželov, jihozápadně od Velké nad Veličkou.

Zřícenina bývalého mlýna Windsor u Siřejovic

Zřícenina bývalého mlýna Windsor u Siřejovic

Větrný mlýn holandského typu byl postaven v roce 1843 nedaleko Lovosic. Ve 2. polovině 19. století byl přestavěn na výletní letohrádek. Od roku 1958 je chráněný jako kulturní památka, zřícenina je volně přístupná.

Větrný mlýn ve Městě Libavá

Větrný mlýn ve Městě Libavá

Větrný mlýn z druhé poloviny 19. století je nemovitou kulturní památkou. Dlouhou dobu se nacházel ve vojenském prostoru Libavá a je posledním z 25 větrných mlýnů, který se v této oblasti, po působení armády, zachoval.

Větrný mlýn Vrátno poblíž Mšena

Větrný mlýn Vrátno poblíž Mšena

Větrný mlýn Vrátno je dominantou krajiny severně od obce Vrátno. Byl vystaven roku 1870 a jedná se o mlýn holandského typu s neobvykle vysokou kuželovitou střechou s vikýři. Mlýn je v současnosti veřejnosti nepřístupný, probíhá zde rekonstrukce.

Pension Větrný mlýn u Růžové

Pension Větrný mlýn u Růžové

Větrný mlýn holandského typu z roku 1844 stojí na vrchu Petřín (Sturmberg) na okraji obce Růžová.

Větrný mlýn Hodslavice

Větrný mlýn Hodslavice

Větrný mlýn holandského typu se nachází na návrší západně od obce Hodslavice. Mlýn pochází z roku 1864. Poslední mlynář mlel a šrotoval do roku 1931, kdy odstranil mlecí zařízení a v roce 1939 mlýn přestavil na obytnou budovu.

Větrný mlýn Partutovice - nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Větrný mlýn Partutovice - nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Jedná se o větrný mlýn dřevěný, nazývaný beranní neboli německý. Má tvar dřevěného čtyřstěnného hranolu a celá stavba se proti větru otáčí i s perutěmi - na rozdíl od méně obvyklého holandského typu mlýna, který je zděný, stavba má válcovitý, kónický tvar, zužující se do výšky.

Větrný mlýn Chvalkovice

Větrný mlýn Chvalkovice

Větrný mlýn holandského typu je postaven z cihel a kuželová střecha je kryta šindelem. Mlít se zde začalo v roce 1873 a prvním mlynářem byl Josef Vítek. Po něm se mlýnu přezdívá "Vítkův mlýn".

Dřevorubecké muzeum v Ratajích nad Sázavou

Dřevorubecké muzeum v Ratajích nad Sázavou

Ve středočeském městečku Rataje nad Sázavou je otevřeno nové lákadlo – dřevorubecké muzeum. Naleznete jej v Muzeu středního Posázaví, které je umístěno na Ratajském zámku a je součástí jeho prohlídkového okruhu.

Obrazárna Pražského hradu se vyrovná nejvýznamnějším evropským uměleckým kolekcím

Obrazárna Pražského hradu se vyrovná nejvýznamnějším evropským uměleckým kolekcím

Stálá expozice Obrazárny Pražského hradu představuje návštěvníkům reprezentativní výběr více než jednoho sta nejkvalitnějších obrazů z majetku Pražského hradu čítajícího kolem 4000 obrazů.

Bukovanský mlýn - areál zážitků pod lopatkami

Bukovanský mlýn - areál zážitků pod lopatkami

Rozhledna ve stylu větrného mlýna holandského typu vysoká 15 m je zdaleka viditelnou dominantou nad obcí Bukovany. Kolem mlýna vyrostl areál hotelu s restaurací nabízející krajovou kuchyni, jízdy na koních, zahrát si zde můžete také minigolf.

Větrný mlýn v Příčovech

Větrný mlýn v Příčovech

Na skalnatém návrší u Příčov se vypíná torzo větrného mlýnu holandského typu. Jde o zbytky jednoho z nejstarších, nejkrásnějších a největších větrných mlýnů holandského typu nejen u nás, ale dokonce i v celé Evropě. Lokalita je volně přístupná.

Větrný mlýn Světlík - největší dochovaný mlýn v České republice

Větrný mlýn Světlík - největší dochovaný mlýn v České republice

Větrný mlýn Světlík je jedním z největších dochovaných větrných mlýnů v České republice. Je jediným mlýnem holandského typu s dochovaným technickým vybavením v Čechách.

Holandský selský dům ve Veltrusech

Holandský selský dům ve Veltrusech

Unikátní a provozně ojedinělá stavba byla v roce 2015 celkově opravena. Jednalo se nejen o rekonstrukci holandského selského domu, ale i přístavku.

Větrný mlýn ve Štípě

Větrný mlýn ve Štípě

Jeden z našich nejmenších holandských větrných mlýnů stojí u čp. 130 asi 500 m jihovýchodně od obce Štípa. Mlýn je hodnotným dokladem lidového stavebnictví a jedinou dochovanou památkou tohoto druhu ve zlínském okrese.

Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm

Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm

Semlít si mouku a upéct z ní chleba v historické peci, podojit kozu nebo být při stříhání ovcí. To vše je možné ve skanzenu Stará Ves, který je součástí Podkrušnohorského zooparku v Chomutově.

Holandský větrný mlýn v Krchlebích

Holandský větrný mlýn v Krchlebích

Manželé Jaroslava a Bohumil Tuzarovi 
z Krchleb na Nymbursku si splnili svůj neobvyklý sen. V průběhu několika let vyrostl na jejich zahradě větrný mlýn holandského typu, který se stal zajímavou dominantou obce.

Větrný mlýn Přemyslovice

Větrný mlýn Přemyslovice

Původně dřevěný mlýn holandského typu byl do Přemyslovic z nedalekého Plumlova přestěhován roku 1841.

Holandský selský dům a Galerie Na Konci světa

Holandský selský dům a Galerie Na Konci světa

Zveme vás do překrásného prostředí zámeckého parku Veltrusy, do jeho severního cípu, kde stojí Holandský selský dům. Místo nabízí občerstvení, dětské hřiště, odpočinkový prostor, bezbariérový přístup.

Kovářův větřák ve Štípě

Kovářův větřák ve Štípě

Jeden z našich nejmenších dochovaných mlýnů holandského typu postavený v letech 1858 – 1860 najdete ve Štípě na Zlínsku. Mouka se tu mlela až do druhé světové války.

Větrný mlýn v Dolním Sklenově

Větrný mlýn v Dolním Sklenově

Větrný mlýn, a to holandského typu, byl v Dolním Sklenově, místní části Hukvald, od nepaměti. Patři ke sklenovskému fojtství. Také se na pozemcích fojství nacházel. Původně byl dřevěný.