Úvod > Aktuality > #světovéČesko a výlety na Safari do českých zoologických zahrad
#světovéČesko a výlety na Safari do českých zoologických zahrad
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a výlety na Safari do českých zoologických zahrad

  • Vydáno20. června 2020
Říká se, že zvířata v divoké africké přírodě jsou stejně krásná jako ta v zoo, ale v očích mají něco úplně jiného: svobodu. Pro takový pohled nemusíte jezdit do rezervace Masai Mara v Keni, národního parku Serengeti a dalších legendárních míst Afriky, stačí se vypravit do královédvorského Safari Parku.

Po jediném Lvím safari ve střední Evropě se můžete projet safari busy a speciálními trucky

Ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem se před dvěma lety stal Safari Park. Novým jménem zoo připomněla zásluhy lidí, kteří se podíleli na vzniku Afrického safari. S nápadem přišel už v 60. letech minulého století tehdejší ředitel Josef Vágner, vlastní safari se však poprvé otevřelo pro veřejnost až v roce 1989.
 
Safari Park Dvůr Králové
Afrika

Jak vznikl Safari Park?

Podobně jak v případě jiných zoo byly i začátky Safari Parku skromné a úsměvné: šlo o zookoutek v parku zahrady vily bývalého továrníka Neumanna, který měl do blízkého Vlastivědného muzea přilákat víc návštěvníků. Vznik královédvorské zoo se odpočítává od roku 1946, kdy se v zookoutku v podomácku vyrobených klecích zabydlela evropská zvířata. O necelých dvacet let později v jejím čele stanul Josef Vágner, lesník, přírodovědec, cestovatel, učitel a nejvýznamnější ředitel zahrady. S cílem odlišit královédvorskou zoo od jiných se zaměřil na Afriku a také dbal na to, aby zvířata v lidské péči co nejvíce prosperovala: zvětšoval výběhy, klece nahrazoval příkopy, nechal vystavět moderně řešené pavilony a z legendárních expedic do Afriky se mu podařilo přivézt přibližně dva tisíce zvířat.
 

Nejkratší výlet do Afriky

Největším snem Josefa Vágnera bylo vybudovat safari podobné těm, která poznal na svých afrických cestách. Sen se mu splnil v roce 1989, kdy se královédvorské safari poprvé otevřelo návštěvníkům. O 25 let později bylo na jeho počest přejmenováno na Africké safari Josefa Vágnera a v roce 2016 bylo prohlášeno kulturní památkou. Po něm na trase dlouhé kolem pěti kilometrů i po jediném Lvím safari ve střední Evropě se můžete projet safari busy a speciálními trucky. Pěšky se můžete podívat k žirafám a k nosorožcům, jejichž chovem se dvorský safari park proslavil, je tu i galerie Zdeňka Buriana nebo lanový park.

Neplánovaná jarní pauza pomohla proměnit a vylepšit nejnavštěvovanější pavilony, například ptačí s dokonalou napodobeninou vyschlého koryta madagaskarské řeky a vzdušnými dřevěnými lávkami. Novinkou je další typ programů pro návštěvníky: kromě jednodenní ošetřovatelského zaměstnání a zážitkového programu do zoo zadními vrátky můžete pozvat na oběd vybrané zvíře a zaplatit mu tak denní krmnou dávku.

K nejnáročnějším strávníkům patří nosorožec černý, v jehož menu se objevují vedle kvalitního sena a píce také větve listnatých stromů, sladový květ, pivovarské kvasnice nebo cukrovarské řízky, na oběd ale můžete pozvat třeba servaly, lvy, surikaty a další. Safari Park vybízí, abyste se účtenkou za pozvání zvířete a #pozvizvirenaobed pochlubili na sociálních sítích.
 

Noc v Africe

Poznávání Safari Parku nemusí končit se zavírací dobou: během letní sezony se pořádají projížďky večerním safari, noc můžete strávit v originálním Safari kempu. Pro objevitele Afriky jsou celoročně k dispozici útulné bungalovy, milovníci dobrodružství a luxusu se mohou ubytovat ve stanech v korunách stromů a pro ty, kteří chtějí zažít Afriku tak jako na skutečném Safari, tu mají klasické africké stany s výhledem na výběhy žiraf, pakoňů a zeber. Ubytovat se ale můžete i s vlastním stanem či karavanem.
 

…a tři pozvánky na další Safari

  • Safari s tak širokým výběrem služeb jako v Safari Parku nikde jinde v Česku nezažijete, ale podobné areály postupně vznikají i v dalších zoologických zahradách. Například safari v Podkrušnohorském zooparku Chomutov si prohlédnete z terénní soupravy Safari expres. Jezdí od dubna do října každý víkend a státní svátek, začíná se vždy ve 12, 13, 14, 15 a 16 hodin.
  • Velké areály safari, pojednané jako tematické zoogeografické zóny, se postupně otvírají v zoo Olomouc. Proveze vás jimi Safari vláček, který odjíždí v deseti až patnáctiminutových intervalech ze zastávky Safari Afrika pod pavilonem žiraf. Letošní novinkou je vlčí safari. Jde o výběh s arktickými vlky, kam se návštěvníci podívají z turistického vláčku. Jedná se o jedinou zoo v Česku, která zážitek z pohybu mezi vlky nabízí a ani ve světě takových expozic není mnoho.
  • Na safari se můžete vypravit i do zoologické zahrady v Ostravě. Trasa Safari expresu vede přes tři výběhy, začíná Afrikou dále pokračuje přes Persii až do Indie; jezdí každý den v době od 10 do 17 hodin a jízda trvá 15 až 20 minut. Nástupiště najdete pod výběhem žiraf.                 
Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Safari v Zoo Olomouc – Svatý Kopeček

Safari v Zoo Olomouc – Svatý Kopeček

Počínaje rokem 2012 počala Zoo Olomouc připravovat přestavbu rozlehlého areálu zahrady do podoby safari. V současné době je možné navštívit tři z pěti plánovaných areálů – Safari Euroasie, Safari Afrika a Safari Amerika s expozicí vlků.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Safari Expres v Zoo Ostrava

25.5.
30.9.
Safari Expres v Zoo Ostrava

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava můžete využít možnosti projet se přímo mezi stády afrických a asijských kopytníků elektrickým vláčkem, přezdívaným Safari Expres.

Safari expres v Podkrušnohorské zooparku Chomutov

Safari expres v Podkrušnohorské zooparku Chomutov

Velkým lákadlem v Podkrušnohorském zooparku Chomutov je safari, které si lze prohlédnout z terénní soupravy Safari expres.

Večerní safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

1.6.
30.9.
Večerní safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Objevte kouzlo afrického soumraku! Zažijte atmosféru podvečerní jízdy mezi velkými stády zvířat. Pozorujte zebry, žirafy a antilopy v záři zapadajícího slunce. Připravte se na jízdu, jakou jinde v Evropě nezažijete.

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Exotice můžete být blíž než kdykoli předtím, doslova na dosah ruky. Nahlédněte do zoo zadními vrátky, zkuste si kontakt s hadem, přivoňte k žirafě nebo poznejte mořské akvárium z druhé strany. Objevte to nejlepší ze zoo a poznejte tajemství jejího zákulisí.

Lví safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Lví safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Lví safari vzniklo ve svahu nad bývalým pavilonem lvů. Smečka lvů se tam zcela volně pohybuje po rozlehlé oplocené pláni, zatímco návštěvníci mezi nimi mohou projíždět buď ve speciálně upravených vozech zoo nebo ve vlastním autě. Safari bylo oficiálně otevřeno v červenci 2015.

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové

Pohlaďte si žirafu, podejte ruku lemurovi, nebo nakrmte šelmy. Staňte se na jeden den jedním z nás a poznejte zákulisí zoo a každodenní život exotických zvířat. Být ošetřovatelem zvířat možná je dětským snem vašich blízkých a vy jim ho můžete splnit.

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Safari v Zoo Ostrava

Safari v Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě se na ploše okolo šesti hektarů se nacházejí rozsáhlé výběhy, kudy projíždějí vláčky. Je tak možné pozorovat stáda různých druhů kopytníků zcela novým způsobem, mnohdy z bezprostřední blízkosti.

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. Zoo Brno nemá zavírací den a láká návštěvníky po celý rok!

Safari výběh v Zoo Brno

Safari výběh v Zoo Brno

Rozlehlý výběh pro africké kopytníky v brněnské zoologické zahradě si vysloužil název Safari.

Safari Kemp ve Dvoře Králové

Safari Kemp ve Dvoře Králové

Pozorujte antilopy a zebry přímo ze svého bungalovu, stanu nebo karavanu – budete si připadat jako na dovolené v Africe. Vybírat můžete mezi stylovým ubytováním v bungalovech nebo využít pohodlí vlastního stanu či karavanu. Ubytovat se můžete i v korunách stromů s výhledem na africká zvířata!