Úvod > Aktuality > #světovéČesko a výlet za nejslavnějším vystřeleným okem na hrad Rabí
Památky

#světovéČesko a výlet za nejslavnějším vystřeleným okem na hrad Rabí

  • Vydáno17. srpna 2020
Unikátní památka gotického stavitelství nad řekou Otavou, král mezi hrady jihozápadních Čech, dost možná i král všech českých hradů a také nejrozsáhlejší hradní zřícenina u nás: to všechno je Rabí, rozsáhlý hradní areál zasazený v malebné krajině Pošumaví. Navíc byl posledním místem, které spatřil Jan Žižka z Trocnova: při husitském obléhání v roce 1421 tu totiž přišel o druhé oko.
Sluncem zalité hradby zářící jako zlato, na pozadí strmé kopce: hrad Rabí a horská pásma Šumavy a pevnost Alhambra v Granadě v pozadí s pohořím Sierra Nevada
Rabí
Alhambra
Mohutný hrad Rabí, který kdysi chránil rýžoviště zlata na řece Otavě a obchodní stezku mezi Sušicí a Horažďovicemi, zřejmě založili kolem roku 1300 páni z Rýzmberka. Dvakrát jej obléhali a dvakrát dobyli husité: právě díky nim se Rabí dostalo i na stránky řady učebnic dějepisu jako místo, kde Žižka přišel o druhé oko.
 

Dali Rabí jméno krkavci, vrabci nebo zlatokopové?

Získalo Rabí své jméno podle krkavců (německy Raben), zlatokopů zvaných rabíři anebo Vrabího, tedy Vrabčího vrchu? Nevíme, zato s jistotou můžeme tvrdit, že hrdá bílá pevnost, která se už osm staletí tyčí nad údolím Otavy, patřila k největším a nejlépe opevněným hradům ve střední Evropě. V dobách největší slávy dosahovalo Rabí rozlohy kolem 10 tisíc metrů čtverečních a cesta podél mohutných hradebních zdí a obranných bašt s dělostřeleckým opevněním měřila zhruba tři kilometry.

Podobně jako spisovatel Karel Čapek popsal věž českokrumlovského zámku jako „nejvěžovatější“ ze všech věží, o Rabí můžeme směle prohlásit, že je nejhradovatějším hradem u nás. Mohutná 26 metrů vysoká obytná věž (donjon) sice nemá tak krásně zdobené fasády jako věž v Českém Krumlově, ale na kontě má jiné rekordy: třeba že kdysi prý byla po karlštejnské druhá největší v Čechách a z jejího ochozu se rozhlédnete po celém Prácheňském kraji.
 

Co uvidíte a zažijete na Rabí?

Působivým komplexem několika nádvoří, hradních paláců a rozlehlých sklepení s přírodní krápníkovou výzdobou vás provedou dva okruhy. Pozornost přitahuje zejména hradní sál s expozicí středověkých kamnových kachlů, modely hradu v různých historických obdobích, sklepení s vězeňskými kobkami a 60 metrů hluboká hradní studna, ručně vylámaná do skalního podloží. Z temné hlubiny prý kdysi nebylo slyšet jen hučení vody, ale také příšerné skřeky, navíc se tam zjevovaly nejrůznější obludy. Kdysi prý do studny a spletitého systému podzemních štol vypustili kachnu, které na krk uvázali červenou stužku. Říká se, že vyplavala na hladinu rybníka u nedalekých Žichovic.

Čekání na prohlídky si můžete zpestřit třeba obdivováním dravců ve vnějším hradním příkopu (až do konce letních prázdnin denně kromě pondělí v 11, 13.30 a 15.30), prohlídkou výstavy v podzemí hradního kostela anebo vyzkoušením svých dovednosti ve střelbě z luku nebo praku. Na hradě se také konají koncerty, divadelní představení či hudební festivaly, občas tu své umění předvádí řemeslníci.
 

Víte že aneb Rabí a Alhambra

  • Kolem Žižky se točí ještě jedna legenda: při dobývání Rabí prý husité v dálce spatřili tvrz v Chanovicích a chtěli ji vyplenit, jenže v členité kopcovité krajině plné kamenitých pahorků, lesů a úvozových cest ji nenašli. Kdesi u Rabí prý dodnes leží velký žulový balvan, kde Žižka při čekání na návrat svých průzkumníků vyseděl důlek.
  • Impozantní hrad se objevil v celé řadě filmů: Rabí poznáte například v Markétě Lazarové, v Radúzovi a Mahuleně, Božské Emmě nebo třeba ve francouzských Bídnících v hlavní roli s Gérardem Depardieu.
  • Hledáte romantické cíle výletů v okolí? K nejlepším patří novogotická vodárna v obci Rabí (stojí na svahu nad silnicí směrem do Budětic, GPS 49.2827239N, 13.6135478E), židovský hřbitov, zřícenina kaple Všech svatých, skleněná plastika sv. Jana Nepomuckého na mostě v obci Čepice nebo Čímické jezírko, zatopený vápencový lom jihozápadně od Žichovic. Koupání zde není oficiálně povoleno, majitel lomu netoleruje především hlučné mejdany, táboření a podobné činnosti, ale na procházku se sem vydat můžete.
  • Určitá podobnost spojuje Rabí se španělskou Alhambrou. Kdyby maurští básníci znali Pošumaví, možná by díky lesům v okolí Rabí také přirovnávali k „perle vsazené do smaragdu“. Středověký komplex paláců, pevností a zahrad maurských panovníků Granady se stavěl především v letech 1284 až 1354. Rozkládá na ploše 142 000 metrů čtverečních, mezi nejzajímavější místa patří Lví dvůr / Patio de los Leones nebo Síň Abencerrajů / Sala de los Abencerrajes, spojená s krvavou legendou o vyvraždění rodiny Abencerrajů na hostině krále Boabdila.
Zřícenina kaple Všech svatých u Rabí

Zřícenina kaple Všech svatých u Rabí

Nad městečkem Rabí u lomu stojí zřícenina kaple Všech svatých. Historie kaple je opředena mnoha legendami.

Netopýři na hradě Rabí

Netopýři na hradě Rabí

Největší hradní zřícenina v Čechách se tyčí nad údolím řeky Otavy. Místo, kde slavný velitel husitských vojsk, Jan Žižka z Trocnova, přišel o své pravé oko, je dnes útočištěm letounů. Na hradě pravidelně tráví zimu několik druhů netopýrů a někdy také vrápenci.

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.

Rozhledna Svatobor u Sušice s horskou chatou

Rozhledna Svatobor u Sušice s horskou chatou

Kamenná rozhledna leží na mystické hoře Svatobor asi hodinu pěší chůze od Sušice. Ten, kdo vyšplhá nahoru bude odměněn krásným kruhovým výhledem na zříceninu hradu Rabí, Javorník, Boubín, Sušici a Velký Javor. Chata Svatobor s poctivou českou kuchyní je otevřena celoročně.

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Bývalý vápencový lom v Rabí

Bývalý vápencový lom v Rabí

Lom nedaleko obce Rabí na Šumavě sloužil od středověku k těžbě vápence. Vápno se tu pak vypalovalo v primitivních pecích a jamách. Okolí lomu nabízí nádherné výhledy, vstup do lomu je na vlastní nebezpečí.

Další aktuality

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Tachovsko a do historického parku Bärnau-Tachov

Naplánujte si výlet nebo dovolenou v krásné přírodě Českého lesa a na Tachovsku! S portálem Kudy z nudy nejenom nezabloudíte, ale neunikne vám ani žádné zajímavé místo. Provedeme vás Tachovem i jeho okolím, a samozřejmě se podíváme i k sousedům. Hned za hranicemi totiž leží Historický park Bärnau-Tachov, největší středověký archeopark v Německu.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Historický víkend aneb Strašidla a mumraje plzeňské zabaví malé i velké

Mnozí Plzeňané, ale i přespolní si pravidelně rok co rok zapisují do svých kalendářů vždy v polovině června datum Historického víkendu, který oživuje centrum Plzně a láká malé i velké. Ve dnech 9. až 11. června 2023 zaplaví město strašidla a mumraje a centrum se přesune do doby husitské.
Plzeňský kraj | Kultura

Neobjevené ráje aneb pět míst bez turistů

Také někdy sníte o tom, že byste chtěli cestovat světem, který budete mít jen sami pro sebe? Prostě zažít Česko bez lidí a bez davů... Máme pro vás dobrou zprávu: ještě existují mísa, kde vládne klid a málokdy tam někoho potkáte. Kde se takové ráje nachází vám prozradíme v dnešních tipech!
Plzeňský kraj | Životní styl

Městské koupaliště v Rokycanech zahajuje sezónu

Sezona na Městském koupališti v Rokycanech startuje ve čtvrtek 1. června 2023. Příprava na sezonu začala již v dubnu, samotné napouštění 24 tisíc kubíků vody z Klabavy pak probíhalo od 21. dubna a trvalo celkem tři týdny. Návštěvníky koupaliště v letošním roce čekají novinky. Přírodní koupaliště o rozloze 12 tisíc metrů čtverečních je druhé největší v České republice a jedno z nejoblíbenějších v západních Čechách. Teplota vody (30 cm pod hladinou) bývá 21,7 °C.
Plzeňský kraj | Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Plzeňského kraje: pivovar Plzeňský Prazdroj, zoo a DinoPark

Prohlédnout si nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje je velmi jednoduché, stačí se vypravit do Plzně! Víte, že plzeňská zoo je druhou nejstarší zoologickou zahradou v ČR? Patří právem také mezi nejnavštěvovanější. Pozornost návštěvníků si zaslouží také historické centrum s katedrálou sv. Bartoloměje, pivovar Plzeňský Prazdroj, historické podzemí a četná muzea a galerie, rodiny s dětmi jistě ocení unikátní Dinopark. Cestovatelská potěšení nejen pro rodiny s dětmi najdete v celém regionu.
Plzeňský kraj | Zážitky

Plzeň čeká Muzejní noc

Láká vás výlet do západočeské metropole a zároveň byste chtěli zažít něco netradičního? Naplánujte si návštěvu na konec května, kdy bude v Plzni probíhat Muzejní noc a své dveře návštěvníkům za tmy otevřou muzea, galerie nebo třeba Semlerova rezidence či Plzeňský Prazdroj. Muzejní noc v Plzni proběhne v pátek 26. května 2023.
Plzeňský kraj | Kultura

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Muzea a galerie pro všechny – zábava a poučení v interaktivních expozicích

Přísný zákaz "nedotýkati se" už v našich muzeích dávno neplatí! Naopak v mnoha expozicích je aktivní zapojení návštěvníků dokonce vyžadováno. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte na výlet plný zábavy a poučení pro celou rodinu. Experimentujte s elektřinou, zahrajte si divadlo, vyrobte své nanovlákno, dřevěnou lžíci nebo vlastní klobouk... neboť fantazii a kreativitě se na těchto místech meze nekladou.
Plzeňský kraj | Kultura