Úvod > Aktuality > #světovéČesko a výlet s donem Quijotem za větrnými mlýny
Památky

#světovéČesko a výlet s donem Quijotem za větrnými mlýny

  • Vydáno22. června 2020
Česko je zemí větrných mlýnů – a navíc jejich počet se utěšeně rozrůstá. Zatímco na přelomu tisíciletí bylo starých velikánů s větrnými lopatkami jen pár, dnes jich po kopcích stojí desítky. Slouží jako muzea, neobvyklé chalupy anebo jen tak pro radost místním, kteří je obnovili jako vzpomínku na větrnou minulost svých vesnic a městeček.

Větrné mlýny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Díky množství větrných mlýnů se o Česku občas mluví jako o Holandsku v srdci Evropy, ale množstvím větrných mlýnů se proslavilo také Španělsko.
Jalubí
Španělsko

Obilí se v nich už dávno nemele – nanejvýš pro ukázku a jen tam, kde se dochovalo technické zařízení. Vám ale poslouží jako tip na zajímavý výlet anebo malou zastávku třeba cestou na dovolenou.

 

Větrný mlýn v Jalubí

A proto třeba až pojedete na Velehrad, do Modré nebo do Buchlovic, odbočte do kopců a zastavte se u větrného mlýna v Jalubí. Takzvaný Smolkův větřák tu stával až do roku 1938, kdy byl rozebrán a o rok později kameny z něj posloužily při stavbě koupaliště. Nový mlýn vznikl v letech 2007–2009 jako věrná replika původní stavby; je od něj nádherný výhled do okolí a přístupný je po domluvě.
 

Další mlýny v okolí

Velké štěstí měl větrný mlýn, který stojí na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad obcí Kuželov: o jeden z mála dochovaných větrných mlýnů holandského typu totiž pečuje Technické muzeum v Brně. Ve třech podlažích si prohlédnete strojní mechanismy, od větrného kola přes mlecí zařízení až po moučnici, k vidění je také chaloupka a hospodářství mapující bydlení a hospodaření na Horňácku na přelomu 19. a 20. století. Otevřeno tu je denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin s polední hodinovou přestávkou.

Pro expozici mlynářské techniky si Muzeum Kroměřížska vybralo větrný mlýn ve Velkých Těšanech: celodřevěný dvoupatrový mlýn z první poloviny 19. století stojí na severním úpatí Chřibů a podívat se do něj můžete také denně kromě pondělí. Ve všedních dnech je otevřeno odpoledne od 13 do 17 hodin, o víkendech od 9 do 17 hodin s polední přestávkou.

Skutečným královstvím větrných mlýnů bývaly Klobouky u Brna: v okolí jich stávalo celkem osm, poslední mlýn shořel při osvobozování města v roce 1945. Zůstalo po něm prázdné místo a spousta vzpomínek. Skupina nadšenců ho obnovila už v osmdesátých letech 20. století, větrný mlýn má dokonce kompletní vnitřní vybavení a je plně funkční. Prohlédnout si ho můžete o víkendech.

O víkendech má otevřeno také větrný mlýn v Rudici, který slouží jako muzeum s několika expozicemi; zastavit se tu můžete třeba cestou do jeskyní Moravského krasu a k propasti Macocha.
 

Chalupy a filmové hvězdy

Řada větrných mlýnů se proměnila v rekreační objekty a nejsou veřejnosti přístupné. Ojedinělou technickou památku, větrný mlýn s Halladayovou turbínou, se podařilo zachránit v Ruprechtově na Vyškovsku. Mlýn slouží jako rodinný penzion, přístupný je po dohodě, ale zvenčí si ho prohlédnete kdykoliv; dokonce u něj stojí i informační panel.

Jako malé soukromé muzeum je po domluvě přístupný také Kovářův větrný mlýn ve Štípě na Zlínsku. Raritou je novostavba větrného mlýna v Bukovanech u Kyjova se stylovým hotelovým areálem v tradičním stylu Slovácka s rustikálními interiéry navozujícími neopakovatelnou atmosféru, který mimo jiné slouží jako rozhledna.

Pouze zvenčí si prohlédnete větrný mlýn holandského typu ve Chvalkovicích. Mlít se v něm začalo v roce 1873, je postavený z cihel, kuželová střecha je krytá šindelem a zahrál si ve filmovém zpracování Máchova Máje režiséra a kameramana F. A. Brabce.
 

Víte, že…?

  • Díky množství větrných mlýnů se o Česku občas mluví jako o Holandsku v srdci Evropy, ale množstvím větrných mlýnů se proslavilo také Španělsko. Objevují se i v nejslavnějším španělském románu Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha, jehož autorem je Miguel de Cervantes y Saavedra; kniha poprvé vyšla v roce 1605.
  • V románu Don Quijote bojuje se čtyřiceti větrnými mlýny, které považoval za bídné obry. Díky proslulosti knihy známe boj s větrnými mlýny jako ustálené slovní spojení a rčení pro boj s pomyslným nepřítelem, přeludem vlastní fantazie anebo s něčím, nad čím nikdy nemůžeme vyhrát.
  • Na autentické mlýny, s nimiž důmyslný rytíř vedl nerovný boj, si dělá nárok několik španělských oblastí, například La Mancha nedaleko Toleda anebo pahorek nad městečkem Campo de Criptana. Ať už to bylo kdekoliv, naše větrné mlýny jako by těm donquijotským mlýnům ve Španělsku z oka vypadly.
Větrný mlýn v Cholticích

Větrný mlýn v Cholticích

U severního okraje osady Choltice leží chráněná technická památka, dřevěný větrný otočný mlýn. Do obce Choltice byl tento mlýn přestěhován v roce 1878 z obce Sádek. Jako mlýn pracoval do roku 1953.

Muzeum v přírodě Rymice

Muzeum v přírodě Rymice

Jedinečnou atmosféru dávno zašlých časů zažijete v Muzeu v přírodě Rymice. Unikátní je v tom, že všech sedm objektů lidové architektury stojí na svém původním místě. Převezen byl pouze větrný mlýn z nedalekých Bořenovic.

Větrný mlýn u Borovnice na Trutnovsku

Větrný mlýn u Borovnice na Trutnovsku

Mlýn z obce Borovnice u Staré Paky byl posledním zachovalým sloupovým větrným mlýnem v Čechách. V roce 1968 byl rozebrán a uložen, v současné době je uložen v kouřimském skanzenu. Nedaleko místa, kde původně v Borovnici stál, vyrostla jeho kopie.

Větrný mlýn v Kuželově

Větrný mlýn v Kuželově

Expozici mlynářství a života na Horňácku můžete zhlédnout v areálu u větrného mlýna v Kuželově. Samotný mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Větrný mlýn se nachází na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad obcí Kuželov, jihozápadně od Velké nad Veličkou.

Zřícenina bývalého mlýna Windsor u Siřejovic

Zřícenina bývalého mlýna Windsor u Siřejovic

Větrný mlýn holandského typu byl postaven v roce 1843 nedaleko Lovosic. Ve 2. polovině 19. století byl přestavěn na výletní letohrádek. Od roku 1958 je chráněný jako kulturní památka, zřícenina je volně přístupná.

Větrný mlýn ve Městě Libavá

Větrný mlýn ve Městě Libavá

Větrný mlýn z druhé poloviny 19. století je nemovitou kulturní památkou. Dlouhou dobu se nacházel ve vojenském prostoru Libavá a je posledním z 25 větrných mlýnů, který se v této oblasti, po působení armády, zachoval.

Větrný mlýn Vrbice

Větrný mlýn Vrbice

Dřevěný větrný mlýn nedaleko vrbického hřbitova je replikou původních vrbických mlýnů stávajících v obci. Mlýn vysoký 5 metrů a nikdy nebyl funkční.

Větrný mlýn v Bravinném – mlýn, který putoval krajinou

Větrný mlýn v Bravinném – mlýn, který putoval krajinou

V okolí Bílovce v okrese Nový Jičín stávalo kdysi několik mlýnů. Jedním z nich je větrný mlýn v Bravinném, který je mlýnem německého typu a posledním z mnoha těchto mlýnů v okolí. Zachována je kompletní stavba mlýna a z větší částí také vnitřní mlecí vybavení.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Větrný mlýn Vrátno poblíž Mšena

Větrný mlýn Vrátno poblíž Mšena

Větrný mlýn Vrátno je dominantou krajiny severně od obce Vrátno. Byl vystaven roku 1870 a jedná se o mlýn holandského typu s neobvykle vysokou kuželovitou střechou s vikýři. Mlýn je v současnosti veřejnosti nepřístupný, probíhá zde rekonstrukce.

Větrný mlýn Kunkovice

Větrný mlýn Kunkovice

Významná technická památka a poslední zachovaný mlýn tohoto typu na Kroměřížsku u obce Kunkovice.

Scholzeho větrný mlýn v Hrádku nad Nisou

Scholzeho větrný mlýn v Hrádku nad Nisou

Mlýn holandského typu postavil v letech 1842 – 1843 tesař Josef Schulz. Vystřídalo se zde mnoho mlynářů, v 90. letech 19. století z něj byla odstraněna křídla a poté došlo k přestavbě na seník. Dnes je mlýn opraven a slouží jako rekreační objekt.

Dolní mlýn s muzeem u Větrného Jeníkova

Dolní mlýn s muzeem u Větrného Jeníkova

Vodní mlýn, který se nachází zhruba 1 km od Jeníkova. V současnosti je vlastníkem mlýna umělecký kovář Leopold Habermann se ženou. Mlýn prošel velmi šetrnou rekonstrukcí. Je stále plně funkční s tím rozdílem, že mlýnské kolo slouží ke kovářskému umění.

Větrný mlýn Hodslavice

Větrný mlýn Hodslavice

Větrný mlýn holandského typu se nachází na návrší západně od obce Hodslavice. Mlýn pochází z roku 1864. Poslední mlynář mlel a šrotoval do roku 1931, kdy odstranil mlecí zařízení a v roce 1939 mlýn přestavil na obytnou budovu.

Větrný mlýn Spálov – nejmenší větrný mlýn v České republice

Větrný mlýn Spálov – nejmenší větrný mlýn v České republice

Na okraji malebné obce Spálov se nachází nejmenší větrný mlýn v České republice. Stavba, jež je také nazývána jako Balerův mlýn, má u země průměr pouhých 3,2 metru.

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Jedná se o větrný mlýn dřevěný, nazývaný beranní neboli německý. Má tvar dřevěného čtyřstěnného hranolu a celá stavba se proti větru otáčí i s perutěmi – na rozdíl od méně obvyklého holandského typu mlýna, který je zděný, stavba má válcovitý, kónický tvar, zužující se do výšky.

Větrný mlýn Chvalkovice

Větrný mlýn Chvalkovice

Větrný mlýn holandského typu je postaven z cihel a kuželová střecha je kryta šindelem. Mlít se zde začalo v roce 1873 a prvním mlynářem byl Josef Vítek. Po něm se mlýnu přezdívá "Vítkův mlýn".

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Rozhledna ve stylu větrného mlýna holandského typu vysoká 15 m je zdaleka viditelnou dominantou nad obcí Bukovany. Kolem mlýna vyrostl areál hotelu s restaurací nabízející krajovou kuchyni, jízdy na koních, zahrát si zde můžete také minigolf.

Muzeum Větrný mlýn v Rudici

Muzeum Větrný mlýn v Rudici

V Rudici nedaleko Brna se mohou pochlubit stylově opraveným větrným mlýnem z 19. století, které slouží dnes jako muzeum s několika expozicemi. Mlýn je památkově chráněným objektem.

Větrný mlýn Starý Poddvorov

Větrný mlýn Starý Poddvorov

Větrný mlýn beraního typu, celodřevěné konstrukce, pochází z roku 1870. Je situován na návrší, asi 3 km od obce Starý Poddvorov směrem na Čejkovice, v krajině vínorodé, plné pečlivě ošetřovaných vinohradů a ovocného stromoví.

Větrný mlýn v Příčovech

Větrný mlýn v Příčovech

Na skalnatém návrší u Příčov se vypíná torzo větrného mlýnu holandského typu. Jde o zbytky jednoho z nejstarších, nejkrásnějších a největších větrných mlýnů holandského typu nejen u nás, ale dokonce i v celé Evropě. Lokalita je volně přístupná.

Větrný mlýn v Ruprechtově s unikátní Halladayovou turbínou

Větrný mlýn v Ruprechtově s unikátní Halladayovou turbínou

Pro obdivovatele technických památek, větrných mlýnů a motorů, neobvyklých rekonstrukcí a fotografií. Halladayova turbína je ojedinělá nejen u nás, ale i v Evropě. Turbína se dnes otáčí ve výšce 16 m nad zemí, má průměr 10 m a váží asi 2 tuny.

Větrný mlýn Světlík – největší dochovaný mlýn v České republice

Větrný mlýn Světlík – největší dochovaný mlýn v České republice

Větrný mlýn Světlík je jedním z největších dochovaných větrných mlýnů v České republice. Je jediným mlýnem holandského typu s dochovaným technickým vybavením v Čechách.

Větrný mlýn Jalubí

Větrný mlýn Jalubí

Výstavbou větrného mlýna, který by se stal v širokém okolí jedinečnou turistickou zajímavostí a svou polohou i dominantou obce Jalubí, se zastupitelstvo obce zabývalo od r. 2005

Větrný mlýn Klobouky u Brna

Větrný mlýn Klobouky u Brna

Historie větrných mlýnů v Kloboukách je velmi bohatá a proto se skupina místních nadšenců rozhodla, že nepřipustí, aby navždy zanikla. Z podobného mlýna se podařilo zajistit hlavní části a ty byly převezeny do Klobouk. V letech 1983 – 1985 byl mlýn renovován a postaven na původním místě, kde stával.

Větrný mlýn ve Štípě

Větrný mlýn ve Štípě

Jeden z našich nejmenších holandských větrných mlýnů stojí u čp. 130 asi 500 m jihovýchodně od obce Štípa. Mlýn je hodnotným dokladem lidového stavebnictví a jedinou dochovanou památkou tohoto druhu ve zlínském okrese.

Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm

Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm

Skanzen Stará Ves je součástí Zooparku Chomutov. Otevřeno je zde každý den a za jeho návštěvu neplatíte ani korunu navíc. Stačí platná vstupenka do zooparku. Dozvíte se tu, jak dříve žili lidé v Krušnohoří, jaká řemesla je živila nebo co pěstovali na svých zahrádkách.

Holandský větrný mlýn v Krchlebích

Holandský větrný mlýn v Krchlebích

Manželé Jaroslava a Bohumil Tuzarovi 
z Krchleb na Nymbursku si splnili svůj neobvyklý sen. V průběhu několika let vyrostl na jejich zahradě větrný mlýn holandského typu, který se stal zajímavou dominantou obce.

Raabův větrný mlýn v Hlavnici

Raabův větrný mlýn v Hlavnici

Dřevěný větrný mlýn v Hlavnici, mlýn beraního či tzv. německého typu, pochází z roku 1810 a nabízí zajímavé ubytování. Mlýn má jednu zvláštnost, dvě mlýnská složení o průměru 1340 mm pohánějí dvě palečná kola na jedné hnací hřídeli.

Větrný mlýn Velké Těšany

Větrný mlýn Velké Těšany

Na severním úpatí Chřibů stojí celodřevěný dvoupatrový mlýn z první poloviny 19. století.

Větrný mlýn Přemyslovice

Větrný mlýn Přemyslovice

Původně dřevěný mlýn holandského typu byl do Přemyslovic z nedalekého Plumlova přestěhován roku 1841.

Kovářův větřák ve Štípě

Kovářův větřák ve Štípě

Jeden z našich nejmenších dochovaných mlýnů holandského typu postavený v letech 1858 – 1860 najdete ve Štípě na Zlínsku. Mouka se tu mlela až do druhé světové války.

Muzeum obilnářství Skočice

Muzeum obilnářství Skočice

Expozice představuje řadu nástrojů, které pomáhaly v procesu pěstování obilí – od přípravy půdy, setí, až po sklizeň.

Větrný mlýn v Dolním Sklenově

Větrný mlýn v Dolním Sklenově

Větrný mlýn, a to holandského typu, byl v Dolním Sklenově, místní části Hukvald, od nepaměti. Patři ke sklenovskému fojtství. Také se na pozemcích fojství nacházel. Původně byl dřevěný.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Zlínském kraji

Užijte si dovolenou na Valašsku, Slovácku, Zlínsku nebo Kroměřížsku v některém z pohodlných a komfortně vybavených kempů. A nemusí zůstat jen při stanu nebo chatkách – ubytovat se můžete třeba v mobilheimu, vinařských búdách nebo u přírodního biotopu.
Zlínský kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Toulejte se s portálem Kudy z nudy Zlínským krajem a vyberte si některé z neobjevených míst. O nezapomenutelné zážitky se postará třeba Muzeum v přírodě v Rymicích, vesnici na úpatí Hostýnských vrchů, prohlídka romantických zřícenin hradu Lukov, zámek Vizovice s volně přístupnou zámeckou zahradou anebo Brumov, někdejší strážní hrad Valašského království. Poznejte další neobjevené skvosty východní Moravy, například židovskou synagogu a hřbitov v Holešově, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
Zlínský kraj | Památky

Máte rádi Baťovskou historii? Objevte Baťův region!

V dubnu 2024 vznikl ve Zlínském kraji nový turistický produkt pro všechny obdivovatele Baťova impéria, příznačně nazvaný Baťův region. Sdružuje atraktivity a místa spojená s baťovskou historií, od ikonického Baťova mrakodrapu až po památník Tomáše Bati nebo Baťův kanál. Zájemcům slouží nový web a tištěný průvodce, ve kterém najdou kompletní přehled baťovských památek a atrakcí.
Zlínský kraj | Památky

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness