!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a výlet k babylonské věži
#světovéČesko a výlet k babylonské věži
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a výlet k babylonské věži

Vydáno 25. dubna 2020
Krásno je místo, které láká k návštěvě samotným názvem: výlety sem zkrátka nemohou být jiné než krásné. Potvrzuje to i rozhledna, která zanedlouho oslaví rovnou stovku a pravidelně vítězí v soutěžích o nejhezčí vyhlídkovou věž Česka. Její stavitelé se prý inspirovali až v dalekém Iráku.

U Krásna na Sokolovsku najdete unikátní rozhlednu připomínající babylónskou věž

Krásno
Samara
Co je v Krásně nejkrásnější? Kdo nezná rozhlednu na Krásenském vrchu, možná by hlasoval pro dvě náměstí, prastarou zvonici nebo novorománský kostel sv. Kateřiny, rodiny s dětmi pak určitě pro Hornické muzeum. To mapuje historii těžby cínu a stříbra, dokonce se tu projedete důlním vláčkem. To nejkrásnější ale objevíte jižně od města. Rozhledna na Krásenském vrchu totiž má neobvyklý tvar, inspirovaný minaretem ve městě Samarrá v dnešním Iráku. Schody se vinou ve spirále po vnějším obvodu kamenné věže až do výšky dvacet pět metrů – a zatímco u základy věž měří jedenáct metrů, vyhlídková terasa má průměr jen necelé tři metry.
 

Krásná Krásenská rozhledna

Tvůrci Krásenské rozhledny byli místní sochař Willy Russ a architekt Fritz Hoffmann. Stavěla se ve třicátých letech 20. století, ale záměr byl podobný jako kdysi u Hladové zdi na PetříněPraze: dát práci místním nezaměstnaným v době hospodářské krize. Od zahájení stavby roku 18933 až do slavnostního otevření 23. června 1935 se jich tu vystřídaly asi dvě desítky.

Aby se ušetřilo na materiálu i jeho dopravě, kámen se lámal nedaleko v malém kamenolomu. Jeho zbytky jsou ve svahu pořád patrné, podobně jako základy výletního hostince, který postupně zanikl. Také rozhledna během let zažívala dobré i horší časy, ale dnes je opravená a výstup nahoru po sto dvaceti schodech je bezpečný. I když to není nic pro slabé povahy trpící závratí: kamenná zídka lemující schodiště není příliš vysoká. To ale Krásenské rozhledně neubírá na její půvabech. Řadí se mezi nejromantičtější a nejkrásnější rozhledny v Česku, v hrazení kolem vyhlídkové terasy jsou navíc vsazené přehledné tabulky s informacemi, co je vidět v okolí. Přehlédnete odtud Slavkovský les, Tepelskou vrchovinu, Doupovské hory, vysílač Krašov, stolovou horu Vladař, zříceninu hradu Andělská hora a samozřejmě i nejvyšší horu Krušných hor Klínovec.
 

Babylonská věž v Samaře

Při pohledu na Krásenskou rozhlednu si kdekdo vzpomene na slavnou babylonskou věž: ano, takhle nějak mohla vypadat. Právě proto také bývá srovnávána s velkou mešitou v Samaře. Pochází z 9. století, u základny měří 33 metrů a spirálovitá rampa sahá až do výšky 52 metrů. Po staletí vedle ní stávala mešita al-Askaríja, zničená roku 2006. Zbyl jen minaret, stavba natolik výjimečná že inspirovala několik dalších staveb ve světě, například kapli Díkůvzdání v americkém Dallasu.
 

Zázrak jménem Dlouhá stoka

Výlet z Krásna k rozhledně není nijak dlouhý ani náročný: cesta z náměstí měří 1,2 km, celou cestu vás povede žlutá značka. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat na malé odstavné ploše u silnice mezi Krásnem a Bečovem nad Teplou, odkud je to dokonce ještě o něco blíž. Tady dokonce narazíte na poklad: cestu částečně lemuje zachovalé koryto Dlouhé stoky, 24 kilometrů dlouhého umělého kanálu ze 16. století, který sloužil pro plavení dřeva a současně zásoboval důlní díla tolik potřebnou vodou. V dobách svého vzniku neměla Dlouhá stoka zvaná Flossgraben svým provedením a délkou ve střední Evropě obdoby, od roku 2003 je zařazená mezi kulturní památky.

Putování kolem Dlouhé stoky je výzvou hlavně pro fanoušky technických památek, ale cestou objevíte spousty dalších zajímavých míst. Kanál začíná u loveckého zámečku a Domu přírody Slavkovského lesa na Kladské, prodírá se přes Kladská rašeliniště a obtéká kolem obce Prameny. Za ní míjí ikonické místo Slavkovského lesa, návrší s trojicí kamenných křížů, uhání ke Krásenské rozhledně a v samotném Krásně se vlévá do potoka jménem Stoka.
 

Víte, že?

  • V dobách největší slávy Dlouhá stoka zásobovala vodou deset báňských rybníků a dvaapadesát mlýnů, vedly přes ní desítky mostů a nepočítaně lávek, o dostatek vody se staralo čtrnáct stavidel.
  • Jméno Krásenské rozhledny sice není nijak originální, ale buďme rádi, že jí nezůstal první název: obyvatelé Krásna ji v roce 1935 pojmenovali Hitlerka na počest Adolfa Hitlera.
  • Dole v rozhledně je malá místnost, kde se můžete schovat před deštěm, hezký je i pohled zdola vzhůru do dutého zužujícího se válce.
  • Město v odlehlém koutu regionu Západočeských lázní, kam lázeňský ruch z nedalekého známého trojlístku měst Karlovy VaryMariánské LázněFrantiškovy Lázně nedolehne, se jmenuje Horní Slavkov. Obdiv si zaslouží nejenom krásné gotické a renesanční domy, ale i impozantní kostel sv. Jiří a městské popraviště. Pochmurné, ale velmi přitažlivé místo má podobu z 19. století.
Národní přírodní památka Křížky

Národní přírodní památka Křížky

Unikátní lokalita vřesovišť Národní přírodní památka Křížky leží mezi obcí Prameny a Nová Ves u Bečova na Teplou. Hadec v podloží uvolňuje do půdy velké množství hořčíku. Mohou zde tak růst jen rostliny, které to vydrží. Některé jsou dokonce těmto podmínkám přizpůsobené a jinde je nenajdeme.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Bioferrata v Bečově nad Teplou - unikátní skalní stezka

Bioferrata v Bečově nad Teplou - unikátní skalní stezka

Zajímá vás příroda a lezení po skalách? Pak musíte navštívit botanickou zahradu v Bečově na Teplou. Nově vybudovaná ferrata v areálu láká na hezkou vyhlídku, rostliny ve skalách a krásné okolí.

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Sbírková zahrada byla založena za posledního majitele panství Jindřicha z Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie. Od 2. sv. války však nebyla udržovaná a z původního bohatství bylin se zachovalo minimum. Zahrada však díky úsilí několika nadšecům vstává z mrtvých.

Rozhledna na Krásenském Vrchu

Rozhledna na Krásenském Vrchu

Pár kilometrů od obce Krásno, uprostřed Slavkovského lesa stojí jedna z nejpozoruhodnějších rozhleden u nás. Unikátní tvar pětadvacetimetrové věže, jejíž spirálovité schodiště se neobvykle vine po vnějším obvodu, může připomínat babylonský zikkurat.

Pramen Grünské kyselky - dnešní Magnesie ve Slavkovském lese

Pramen Grünské kyselky - dnešní Magnesie ve Slavkovském lese

Minerální voda Magnesia se čerpá z pramene Grünské kyselky a dalších pramenů v okolí Louky u Bečova nad Teplou.

Přírodní rezervace vrch Milá

Přírodní rezervace vrch Milá

Vrch Milá je typickým osamoceným kopcem Ranského středohoří a nabízí nádherný rozhled do okolí. Jedná se o skalnatý čedičový vrch kuželovitého tvaru se zaobleným vrcholem, který je z části zalesněn. Horu obklopují lány polí, podél vede stromová linie s cestou. Na JZ úpatí leží stejnojmenná ves.