Úvod > Aktuality > #světovéČesko a vinařská cesta jižní Moravou: z vinice Šobes přes Pálavu a Plže na rozhlednu v Kobylí
#světovéČesko a vinařská cesta jižní Moravou: z vinice Šobes přes Pálavu a Plže na rozhlednu v Kobyl
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

#světovéČesko a vinařská cesta jižní Moravou: z vinice Šobes přes Pálavu a Plže na rozhlednu v Kobylí

Vydáno 19. srpna 2021
Jižní Moravou se nejlépe cestuje se sklenkou vína v ruce. Víno je tu zkrátka doma, vinice a malebné vinné sklepy se vám nenápadně vsunou téměř do každého snímku a vinařských zajímavostí se na cestách nedopočítáte. Která místa mají světový punc a často se o nich říká a píše, že připomínají jiné slavné vinařské oblasti? Skvělý tip pro seriál #světovéČesko, co myslíte?

Znojemská vinařská podoblast a vinice Šobes

Poznávání všech vinařských krás jižní Moravy můžete zahájit třeba na Znojemsku, kde mezi nejoblíbenější vinařské i nevinařské výletní cíle patří nádherná vinice Šobes. Jedna z nejstarších a nejkvalitnějších vinic v Evropě se nachází v meandru řeky Dyje v národním parku Podyjí. Bezprostřední okolí řeky leží v klidovém území, kde platí zákaz vstupu do míst ležících mimo schválené turistické značení, ale Šobes je i v tomto směru výjimkou. K vinici se dá pohodlně dojít z nedaleké vinařské obce Hnanice anebo dojet na kole po cyklostezce. Zážitkem je i pohled na vinici z vyhlídky Devět mlýnů a úzká lávka, takzvaný houpací most přes Dyji.
 

Jedinečná vinice míří do UNESCO

Jedinečnost viniční tratě Šobes potvrdily závěry několika studií, které se shodují, že místní terroir (čti teroár; jde o vliv přírodních podmínek konkrétního místa na pěstované rostliny, a to včetně nadmořské výšky, sklonu svahu, jeho orientace a dalších faktorů) se výrazně liší od ostatních viničních tratí. Díky blízkosti Dyje a slunečních paprsků, které násobí odraz z její hladiny, vzniká na Šobesu podobný efekt jako na rakouském Neziderském jezeře nebo ve francouzském údolí řeky Rhôny.Vinice je skvělým místem pro bílé odrůdy vinné révy, které tak dosahují mimořádné aromatické vyzrálosti. Uprostřed vinice má její majitel, společnost Znovín Znojmo, každý rok od května do konce září otevřený vinařský stánek, kde můžete ochutnat Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Pálavu a Sauvignon přímo na místě, kde hrozny zrají. Znovín by rád Šobes nechal zapsat do indikativního seznamu ministerstva kultury a následně mezi přírodní památky UNESCO, což by Znojmu i celému Znojemsku vyneslo obrovský úspěch a vyšší prestiž.
Vinice Šobes
Francie, údolí řeky Rhôny

Slavné vinařské oblasti: Pálava na jižní Moravě a maďarská hora Tokaj, na jejímž úpatí leží město Tokaj

Mikulovská vinařská podoblast, Salon vín České republiky a Pálava

Na Mikulovsku neláká milovníky vína jen krásný Mikulov či Lednice, ale také Valtice a nejznámější degustační expozice v zemi, Salon vín České republiky. Přehlídku stovky nejlepších vín, vesměs vítězů Národní soutěže vín, najdete ve stylově upraveném podzemí zámku ve Valticích a slouží nejen k prohlížení a poučení, ale především k celoročnímu ochutnávání. Milovníci Ryzlinku vlašského by si neměli nechat ujít výlet na Pálavu a ochutnat vína s označením VOC Pálava. Vinařské toulky Pálavou vás provedou řadou vinařských obcí, jako jsou Perná, Bavory, Pavlov nebo Horní a Dolní Věstonice, a možná vás zlákají k návštěvě některých vinařství. Místní vinaři tu také pravidelně pořádají vinné slavnosti, trhy a hody, v letních měsících kromě toho zvou do otevřených sklepů.Výhled z Pálavy je úžasný, neméně fascinující ale je i pohled opačným směrem, z viniční trati Sonberk přes Novomlýnské nádrže na majestátný hřeben Pálavy s několika zříceninami hradů. Opět platí, že takový pohled je nejhezčí třeba se sklenkou Ryzlinku vlašského, Sauvignonu nebo samotné Pálavy.
 

Co navštívit na Velkopavlovicku a Slovácku?

Aby to dalším vinařským podoblastem nebylo líto, doplníme stručné pozvánky i na Velkopavlovicko a Slovácko. Například poblíž vinařské obce Kobylí můžete navštívit unikátní rozhlednu s tvarem kruhové rampy. Díky nakloněné rovině, která nahrazuje schody, je jako jedna z mála rozhleden u nás bezbariérová, a navzdory nevelké nadmořské výšce 334 metrů se z ní otvírá kruhový výhled do všech světových stran.Hlavním magnetem Slovácka je areál historických vinných sklepů zvaných Plže. Malebné sklepy na okraji obce Petrov jsou vůbec nejstarší vesnickou památkovou rezervací u nás. Areálem se můžete volně procházet, zastavit se tam, kde budou mít vinaři otevřeno, ochutnávat a kochat se.
 

Se seriálem #světovéČesko od Rhôny do Tokaje

  • Když někde přirovnávají vinici Šobes nad meandrující Dyjí k francouzskému údolí řeky Rhôny, je potřeba dodat, že Cotes du Rhone je po Bordeaux druhou největší francouzskou vinařskou oblastí s právem označovat vína ověřeným označením původu AOC a že se rozprostírá po obou březích řeky od Lyonu až k Avignonu v délce 200 kilometrů, což je o něco málo víc než kolik měří celá Dyje od pramene až po soutok s řekou Moravou.
  • Naopak Pálava je několik kilometrů dlouhý hřeben, zatímco hora Tokaj je osaměle se tyčící vrchol sopečného původu v severovýchodním Maďarsku. Přestože dosahuje výšky pouhých 512 metrů nad mořem (Děvín coby nejvyšší vrchol Pálavy na tom ovšem není o moc lépe, má 549 metrů), v maďarských rovinách ji uvidíte už z dálky několika desítek kilometrů. Na jejím úpatí leží malebné město Tokaj a proslulá vinařská oblast Tokaj. Na rozdíl od Pálavy se ale až na vrchol Tokaje k televiznímu vysílači dá dojet autem a cestou dokonce minete prastarou sjezdovku s torzem lyžařského vleku. Výhled je dle očekávání okouzlující!
Pálava
Tokaj
Čtyři vinařské podoblasti, každá jiná a svým vztahem k vínu jedinečná a specifická: to je jižní Morava. Komu zachutná víno v jednom regionu, často tu zakotví navždy a dál už nepokračuje. Těm, co si touží rozšířit vinařské obzory, nabízí portál Kudy z nudy malého průvodce výtečným a voňavým světem vinařské turistiky. Se seriálem #světovéČesko se vydáme hlavně do míst, která si na dálku podávají ruce s jinými věhlasnými vinařskými lokalitami – třeba s maďarskou Tokají nebo údolím řeky Rhôny ve Francii.
 
Sklepní uličky v Moravské Nové Vsi

Sklepní uličky v Moravské Nové Vsi

Sklepní kolonie Výmol, Zátiší a U trati tvoří zlatý kříž zdejšího vinařského společenství.

Vinařská naučná stezka Valtice

Vinařská naučná stezka Valtice

Vinařská naučná stezka ve Valticích a okolí představuje jedno z významných center Mikulovské vinařské podoblasti. Pětikilometrovou trasu naučné stezky lze absolvovat pěšky, nebo na kole. Trasa je značená a vybavena 19 trojjazyčnými informačními panely.

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Historické vinné sklepy v Olbramovicích u Znojma představují unikátní sklepní komplex, který byl ručně vyhlouben v měkkých pískovcových sedimentech během mnoha generací a který nyní dosahuje délky téměř půl kilometru.

Vinné sklepy Valtice

Vinné sklepy Valtice

Jedná se o firmu rodinného typu s hlubokými moravskými kořeny a tradicemi. Základy tohoto vinařství byly položeny již ve 12. století na místech původního valtického hradu.

Kaplička sv. Antonína Paduánského v Němčičkách uprostřed vinic

Kaplička sv. Antonína Paduánského v Němčičkách uprostřed vinic

Drobná sakrální stavba pochází z poloviny 18. století a byla postavena a udržována majiteli Komárkova větrného mlýna, zaniklého v roce 1918. Je součástí kulturní historie obce, tvoří dominantu vinohradů Filiberk a Nové hory.

Jaroslavické vinné sklepy

Jaroslavické vinné sklepy

Přímo na státní hranici s Rakouskem, obklopeno rozlehlými vinohrady, leží v údolí potoka Daníž městečko Jaroslavice, kde teplé klima nížinaté oblasti a úrodná černozem odedávna vytvářely ideální podmínky pro pěstování révy vinné.

Ochutnávkový stánek na viniční trati Staré vinice Havraníky

Ochutnávkový stánek na viniční trati Staré vinice Havraníky

Pokud se od Louckého kláštera ve Znojmě vypravíte po cyklostezce směrem k vinici Šobes, přibližně v polovině cesty zahlédnete starou vinařskou obec Havraníky. Místo je vyhlášené dlouhými vinnými sklepy a vznikl zde také ochutnávkový stánek, který najdete přímo u cyklostezky, uprostřed mladých vinic.

Rozhledna Kraví hora u Bořetic

Rozhledna Kraví hora u Bořetic

Rozhledna Kraví hora se nachází na kopci Olbramy mezi obcemi Bořetice a Němčičky na Břeclavsku, kousek za hranicemi Svobodné spolkové republiky Kraví hora v nadmořské výšce 272 m.

Vinařství Starý vrch

Vinařství Starý vrch

Vinařský dům se nachází v Hustopečích, v bezprostřední blízkosti Mandloňové stezky. Hledáte možnost poznat malebná zákoutí jižní Moravy, degustovat jedinečná moravská vína v atraktivním prostředí nebo nahlédnout do provozu vinařství?

Loucký klášter ve Znojmě

Loucký klášter ve Znojmě

Vřelého přijetí se vám dostane v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo.

Nejhezčí místa národního parku Podyjí na kole

Nejhezčí místa národního parku Podyjí na kole

Nebýt Vranovské přehrady, Podyjí by zřejmě nebylo nejmenším národním parkem v Česku. Jeho osou je totiž nejkrásnější část středního toku řeky Dyje mezi Podhradím a Znojmem, kde západní část už před mnoha desetiletími zaplavila přehrada.

Naučná vinařská stezka v Mikulově

Naučná vinařská stezka v Mikulově

Dvacet kilometrů dlouhá tematická naučná stezka nabízí možnost seznámit se s taji vinařství pod Pálavou. Trasu mikulovské naučné vinařské stezky je možné absolvovat pěšky, na kole a dokonce i autem.

Hnanice

Hnanice

Obec jižně od Znojma poblíž česko-rakouských hranic je ideálním výchozím místem pro cyklistické i pěší výlety do přírody Národního parku Podyjí a do okolních vinic. Najdete tu hotely a penziony, vinné sklepy, restaurace i agroturistickou stáj, která nabízí projížďky na koních.

Šatov

Šatov

Stará vinařská obec leží jižně od Znojma na okraji národního parku Podyjí a jen pár kilometrů od rakouských hranic. Kromě sklepních uliček tu najdete řadu vinných sklepů včetně pitoreskního Malovaného sklepa a také pěchotní srub, který byl součástí předválečného opevnění.

Mikulov

Mikulov

Jen těžko byste našli město s hezčí polohou než právě Mikulov, rozložený na posledních výběžcích Pálavy a obklopený vinicemi. Právě vinohrady vám napoví, že jste v centru Mikulovské vinařské podoblasti a s vínem se tu potkáte doslova na každém kroku – v malebných historických uličkách i na zámku.

Putování nejen za vínem na Moravských vinařských stezkách

1.6.
30.10.
Putování nejen za vínem na Moravských vinařských stezkách

Při návštěvě Moravských vinařských stezek si určitě nenechejte ujít návštěvu některého ze sklepů, abyste si mohli popovídat s vinařem a odegustovat, co se ve vinohradech urodilo. V některých sklepních uličkách se vinaři střídají „ve službě“, a do otevřeného sklepa tu můžete zavítat kdykoliv.

Areál vinných sklepů Petrov – Plže u Strážnice

Areál vinných sklepů Petrov – Plže u Strážnice

Areál je tvořen jedněmi z nejstarších staveb lidové architektury v České republice. Horní areál slouží jako přírodní hlediště na nejstarší a nejhodnotnější sklepy. Najdete jej asi 4 km jihovýchodně od Strážnice a 14 km od Hodonína.

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer se opírá o silnou vinařskou tradici na Znojemsku, zejména pak o vinice U Hájku a Babičák. Z těchto vinic pochází všechny hrozny pro výrobu vína. Ústředním sloganem nové značky je Vinařství Lahofer – Vína z vlastních vinic.

NZM Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

NZM Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

V muzeu jsou umístěny stálé expozice historického vývoje zelinářství, ovocnářství a vinařství v českých zemích (mj. sbírka historických vinařských lisů), parafinových modelů ovoce a zeleniny, malé zahradní arboretum. Muzeum prošlo v letech 2017 – 2019 rozsáhlou proměnou.

Vinařství U Kapličky v Zaječí – relax uprostřed vinohradů

Vinařství U Kapličky v Zaječí – relax uprostřed vinohradů

Vinařská obec Zaječí je odpradávna zajímavá svou polohou na rozhraní dvou největších vinařských podoblastí "Velkopavlovická" a "Mikulovská". Zdejší kraj je zcela protkán vinařskými stezkami a určitě nadchne každého milovníka vín. Zdejší sklepy skrývají mnohdy nádherná a zajímavá vína.

Vinařský dům Sonberk nedaleko Mikulova

Vinařský dům Sonberk nedaleko Mikulova

Tento architektonický skvost, dílo architekta Josefa Pleskota, je první stavbou na Moravě, která je zasazena přímo uprostřed vinohradu. Již v roce 1522 byla vína z této vinice dodávána na Pražský hrad, na slavnostní tabule Jagellonců, později Habsburků do Vídně.

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Skvělá moravská a česká vína a romantické prostředí hradů a zámků vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy. Nádherně zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic

Na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje leží vinice, odborníky řazená mezi deset nejkvalitnějších evropských vinařských poloh. V letních měsících můžete přímo na vinici ochutnat místní vína.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Znovín Walking – chůze, která léčí

Znovín Walking – chůze, která léčí

Společnost Znovín se sídlem v Šatově rozšířila svůj vinařský turistický program o Znovín Walking – chůzi pomocí speciálních holí, při níž zapojíte až 90 % svalů celého těla. Znovín Walking vychází z všeobecně zaužívaného Nordic Walking, jenž má domov ve Finsku.

Vinařská stezka Lampelberg – Šobes

Vinařská stezka Lampelberg – Šobes

Vinný hrádek a vinici Lampelberg a vinici Šobes spojuje téměř osmnáct kilometrů dlouhá naučná stezka. Vydejte se do krajiny, která byla po dlouhou dobu uzavřená za železnou oponou.

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Naučná stezka Mezi vinicemi ve Velkých Bílovicích

Naučná stezka Mezi vinicemi ve Velkých Bílovicích

Velké Bílovice jsou největší vinařskou obcí v České republice. Naučná stezka vás seznámí se zajímavostmi Velkých Bílovic, vinařskou a vinohradnickou tradice i se současným životem vinařů. Stezku můžete projít jak pěšky, tak na kole.

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic se nachází na vinařská trati Nadzahrady nedaleko Velkých Pavlovic v nadmořské výšce 225 m. Z rozhledny se otevírají panoramatické výhledy na Pálavu, na Lednicko – valtický areál a okolní vinařské obce s přilehlými vinohrady.

Stezka bosou nohou ve Valticích

Stezka bosou nohou ve Valticích

Nevšední turistickou atrakci najdete od května 2013 ve Valticích. Okružní trasa o délce necelých 5 km vede ze sousední rakouské obce Schrattenberg k Valticím – k romantické stavbě Kolonáda na nejvyšším bodě Lednicko – valtického areálu.

Vrbovec – devátá největší vinařská obec České republiky

Vrbovec – devátá největší vinařská obec České republiky

V rovinách jihovýchodně od Znojma leží největší vinařská obec Znojemské vinařské podoblasti a devátá největší vinařská obec České republiky. Vinice se táhnou posvazích severně od obce, v oblasti česko-rakouských hranic kolem osady Hnízdo a bývalé zaniklé vsi Ječmeniště.

Moravský sklípek v Šatově

Moravský sklípek v Šatově

V Moravském sklípku v Šatově se podávají vína Znovínu Znojmo. Sklípek je rozdělen na několik částí – k nejvyhledávanější patří vinárna a venkovní terasa. Naproti stojí stoletá vinařská stodola, ochutnat sklenku lahodného moku můžete také v labyrintu sklepů v podzemí.

Vyhlídka Devět mlýnů v Národním parku Podyjí

Vyhlídka Devět mlýnů v Národním parku Podyjí

Vyhlídka Devět mlýnů nad unikátní údolní lokalitou nedaleko Hnanic nabízí atraktivní výhled na proslavenou vinici Šobes i meandry řeky Dyje.

Pálavská galerie vín

Pálavská galerie vín

Pálavská galerie nabídne celoroční výstavu 60 nezávisle vybraných vín – vypěstovaných výhradně na některé z 57 viničních tratí na svazích Pálavy. To vše pod jednou střechou – v novém komplexu apartmánů a sklepů U Venuše.

Plastika kvasinky v Hustopečích – největší zvětšenina živého organismu v České republice

Plastika kvasinky v Hustopečích – největší zvětšenina živého organismu v České republice

Kamenná plastikana nádvoří hustopečského Domu U Synků má tvar dělící se vinné kvasinky. Místní vinaři tímto způsobem vzdali hold organismu, kterému vděčí za proces nezbytný pro výrobu vína.

Zámek Lechovice – na víno i na piknik

Zámek Lechovice – na víno i na piknik

V obci Lechovice, asi 10 km od Znojma, objevíte zrekonstruovaný zámek s vinotékou a krásným anglickým parkem. V rozsáhlém areálu na vás dýchne kus historie, příjemně vás naladí romantická zahrada a rozhodně neodoláte připraveným pochutinám.

Zámecký sklep A.D. 1430 Valtice

Zámecký sklep A.D. 1430 Valtice

Zámecký sklep, který je nejstarším sklepem ve Valticích, nabízí návštěvníkům nejen prohlídku těchto unikátních prostor doplněnou výkladem o historii vinařství, ale také seznámení s produkcí valtické vinařské firmy Vinné sklepy Valtice.

Vinařství Havraníky – ochutnejte dary jižní Moravy v unikátním sklípku

Vinařství Havraníky – ochutnejte dary jižní Moravy v unikátním sklípku

Výborné moravské víno, rodinná atmosféra a jedinečné prostory pískovcového vinného sklepa.

Návštěvnické centrum vinařství Annovino

Návštěvnické centrum vinařství Annovino

Minutu jízdy z centra Lednice a od zámku (Nejdecká 714 – směr Bulhary) máte možnost navštívit unikátní návštěvnické centrum vinařství Annovino z mušličkového vápence tvořeného zkamenělinami.

Krajem vína – Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska

18.9.
Krajem vína – Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska

Zářijový díl seriálu cykloturistických akcí Krajem vína vás již tradičně zavede do podzimních, hrozny obtěžkaných vinic Znojemska.

Krajem vína – Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska

2.10.
Krajem vína – Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska

Přidáváme další výlet Krajem vína za burčákem! První říjnový víkend strávíme v podzimních vinicích v okolí Kyjova. Připraveny budou 2 trasy pro cyklisty a jedna pro pěší po vinařských stezkách Kyjovska. Na kole nebo pěšky budete objevovat krásy slovácké přírody a ochutnáte místní speciality.