Úvod > Aktuality > #světovéČesko a velká jízda po nejdelší bobové dráze na Dolní Moravě
#světovéČesko a velká jízda po nejdelší bobové dráze na Dolní Moravě
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

#světovéČesko a velká jízda po nejdelší bobové dráze na Dolní Moravě

  • Vydáno18. června 2020
Loni v létě na Dolní Moravě otevřeli novou bobovou dráhu, v porovnání s konkurencí skutečně mamutí: adrenalinová jízda lesem i po otevřených pláních totiž měří tři kilometry. Jde o nejdelší dráhu u nás, v Evropě jí ale patří až druhá příčka. Nejdelší bobovka leží v pyrenejském knížectví Andorra.

Mamutí horská dráha na Dolní Moravě je nejdelší bobová dráha v Česku a v celé sřední Evropě

Dolní Morava
Tobotronc Andora
Od loňského léta jsou v resortu Dolní Morava dokonce dvě bobové dráhy. Kratší bobovku najdete v areálu U Slona (ovšem s délkou 1,6 km se snadno vyrovná většině dalších bobových drah v Česku), mamutí horská dráha začíná kousek nad Stezkou v oblacích. Na cestě do údolí projedete přesně 3 043 metrů s převýšením 364 metrů, 25 bleskurychlých zatáček, 360° otáčku dvanáct metrů nad zemí, osmičkovou smyčku, podzemní tunel a čtyři jumpy nad lesními cestami, to celé s maximální rychlostí 50 kilometrů za hodinu (a samozřejmě automatickým brzdicím systémem, který zajistí bezpečný odstup od dalších bobů). Je to vážně zážitek, navíc si ho můžete dopřávat celoročně. Má to jediný háček: obzvlášť o víkendech tu bývá hodně lidí, a tak můžete na svou jízdu dost dlouho čekat. I na to ale na Dolní Moravě pamatovali a našli řešení.
 

Mamutí horská dráha Dolní Morava

Na bobech si dokonce můžete vychutnat kompletní jízdu nahoru i dolů. V takovém případě vás čeká trať dlouhá 4 244 metrů, ale protože horní stanice je přestupní, budete muset vystoupit a přesednout. Jízdu tam i zpět si u pokladny Marcelka nebo v Mamutíkově vodním parku můžete objednat na konkrétní čas.

Většina návštěvníků se ale do kopce ke Stezce v oblacích nechá vyvézt lanovkou nebo vyjde pěšky a Mamutí horskou dráhu využije pouze na zpáteční cestě do údolí. Jízdenky koupíte v pokladně dráhy u horní stanice letní sedačkové lanovky Sněžník; pokud tu bude nával, ke vstupence dostanete také pořadový lístek. Na informačních panelech v okolí Mamutí horské dráhy můžete vidět čísla bobů, které právě odjíždějí; snadno tak odhadnete, jestli máte ještě čas na malou procházku či občerstvení na horské chatě Slaměnka nebo v restauraci Skalka mezi horní stanicí bobové dráhy a Stezkou v oblacích. Až se ukáže vaše pořadové číslo na panelu nebo se na vás dostane řada, nasednete na bob a pak už vás čeká jen velkolepý tříkilometrový sešup.

Doplňme ještě pár důležitých informací: boby jsou dvoumístné s maximální nosností 150 kg. V doprovodu dospělých mohou děti jezdit už od tří let. Od osmi let (a zároveň výšky 135 cm) mohou jet samostatně. Platí se za každou osobu, nikoliv za bob. Pokud proto na jednom bobu s dospělým pojede malé dítě, vždy musí mít vlastní vstupenku.
 

Zážitky na Dolní Moravě

Nabídka zábavy v relax a sport resortu Dolní Morava je skutečně široká. Rodiny s dětmi tu najdou několik zábavních areálů, třeba Lesní zážitkový park, Mamutíkův vodní park s největším mamutem na světě, dětský park Amálka nebo Pískový svět. Vyzkoušet můžete lanový park anebo lov Stamichštajnů ve Stamichmanově štole, zážitkovou hru ve 450 metrů dlouhé podzemní chodbě. Potřebovat budete mobil nebo tablet a vybrat si můžete variantu pro větší nebo pro menší hráče.

Navíc jsou tu trampolíny a naučné stezky, značené trasy pro malé i velké chodce i pro cyklisty, single traily, Disc Golf Park, šlapací káry a půjčovny kol a koloběžek. Když bude u Mamutí horské dráhy opravdu nával, proč si u horní stanice sedačkové lanovky Sněžník nevypůjčit kolo nebo koloběžku a nevydat se na cestu po vyhlídkové trase po úbočí Králického Sněžníku? Trasa měří víc než 15 kilometrů, ale do svahu vede jen na začátku, dál už téměř pořád pojedete z mírného kopce.
 

Klapající kameny na Klepáči

Výhled na druhou stranu údolí vás možná vyláká na výlet k rozhledně na Klepáči. K ní sice žádná lanovka nevede, zato výhled je prý ještě hezčí než ze Stezky v oblacích: kromě pohraničních hor a Jeseníků uvidíte také Orlické hory, Krkonoše, Českomoravskou vrchovinu nebo do Polska. Německý název hory je Klappersteine, tedy klapající kameny: vlivem mrazů se z kamenných moří na úbočí občas nějaký balvan uvolní a jak padá přes ostatní, je slyšet ono klapání. A proč se Králickému Sněžníku říká Střecha Evropy? Odpověď najdete v polštině, která Klepáč nazývá Trojmořský vrch. Na svazích zdejších kopců se totiž stýkají tři úmoří, odkud potoky odvádějí vody do tří moří, Severního, Černého a Baltského.
 

Andorra: bobová dráha, Naturlandia a zahrady Juberri

Andorra, stát přímo v srdci Pyrenejí, nabízí pár skvělých lyžařských center i historická města s úzkými uličkami a kamennými domky. Oblíbeným cílem je také nejvýše položené hlavní město v Evropě, Andorra la Vella (1 011 m), ale kdo miluje přírodu, nesmí vynechat park Naturlandia. Má otevřeno 365 dní v roce najdete tu nejenom různé rozhledny a vyhlídky na okolní horské velikány, ale také výběhy pro zvířata anebo bobovou dráhu Tobotronc, s délkou 5,3 km nejdelší v Evropě i na světě. K areálu vedou dvě silnice, jedna z Aixirivall a druha z Juberri. Tady na strmém horském úbočí, odkud je nádherný výhled na údolí, zvou k návštěvě originální moderní zahrady plné uměleckých soch a vodních prvků.
 
Mamutíkův vodní park v Dolní Moravě

Mamutíkův vodní park v Dolní Moravě

V Dolní Moravě najdete vodní přírodní areál, kde voda je základním prvkem k hraní, experimentování a získávání zkušeností o přírodě a jejích zákonitostech. Všechny části parku jsou interaktivní a návštěvníci mohou vše sami regulovat, vyzkoušet, uchopit či roztočit.

Horský resort Dolní Morava

Horský resort Dolní Morava

Moderní horský resort s celoročním provozem a širokou nabídkou sportovních, adrenalinových a rekreačních aktivit. Najdete několik světových unikátů v čele se Stezkou v oblacích, Mamutí horskou dráhou nebo Mamutíkových zážitkových parků s Obřím Mamutem. Najdete zde také Adrenalin park, lanovku aj.

Stamichmanova štola na Dolní Moravě

Stamichmanova štola na Dolní Moravě

Objevte 450 metrů podzemní štoly s hornickou expozicí a prožijte její příběh s interaktivními hrami Geofun.

Mamutí horská dráha na Dolní Moravě

Mamutí horská dráha na Dolní Moravě

Nejdelší bobová dráha svého druhu v Česku a druhá nejdelší v Evropě. Horská dráha měří více než 3 kilometry a pyšní se 25 zatáčkami, 360° otáčkou ve výšce 12 metrů nad zemí, osmičkovou smyčkou či podzemním tunelem. V provozu je v zimě i v létě.

Pěchotní srub K – S 5 U potoka – nejlépe zrekonstruovaný objekt na Kralicku

Pěchotní srub K – S 5 U potoka – nejlépe zrekonstruovaný objekt na Kralicku

Jedním ze zpřístupněných objektů předválečného pohraničního opevnění je pěchotní srub K-S 5 "U potoka" nacházející se v jižní části obce Dolní Morava. Jeho výzbroj tvořily dva protitankové kanóny a 13 kulometů. Posádka čítala 40 mužů.

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Lesní zážitkový park na Dolní Moravě

Lesní zážitkový park na Dolní Moravě

Unikátní zážitkový park uprostřed lesa s kouzelnými lesními domečky v korunách stromů a mnoha atrakcemi pro děti objevíte v Relax a sport resortu Dolní Morava.

Cyklo trasy Single Trails Dolní Morava

Cyklo trasy Single Trails Dolní Morava

Trail nazvaný Skalní začíná u vyhlídky na celé údolí Dolní Moravy zvané Skalka. Lesní cyklostezky jsou široké a svou obtížností a šířkou se přibližují spíše lesním cestám než náročným sjezdovým tratím. Celková délka trailu je 4,5 km, avšak v létě k němu přibude dalších 8 km.

Wellness Hotel Vista

Wellness Hotel Vista

Wellness hotel Vista je atraktivní family hotel v horském prostředí Králického Sněžníku s pestrou nabídkou animačních programů v hotelu i nevšedního vyžití v Horském resortu Dolní Morava, který mají hosté jako na dlani.

Bobová dráha U Slona na Dolní Moravě

Bobová dráha U Slona na Dolní Moravě

Skvělá atrakce a adrenalinový zážitek na jedné z nejdelších a profilem nejzajímavějších bobových drah ČR. Svézt se můžete celou zimní sezonu na nejmodernějším typu bezpečné bobové dráhy s množstvím zatáček, 360 stupňovými otočkami a terénními zlomy ve výšce až 6 metrů

Stamichmanova stezka na Dolní Moravě

Stamichmanova stezka na Dolní Moravě

Slyšeli jste už někdy o tajemném patronu hor Stamichmanovi? Jedná se o horského ducha okolí Kralického Sněžníku, který obývá zdejší kopce. Jeho chýše je dobře ukrytá v hlubokých lesích, ale vy můžete díky nové stezce navštívit model jeho obydlí v životní velikosti!

Pískový svět v Dolní Moravě

Pískový svět v Dolní Moravě

Přiznejte si i vy, že jste rádi stavěli bábovky a hrady z písku. Přímo u cyklotrasy v malebném údolí Dolní Moravy pod Králickým Sněžníkem je nový Pískový svět, nachází se u lanového parku a Aprés ski Hříbek. Na obřím pískovišti se zaručeně vydovádí všechny děti!

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 – 1424 m. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.

Fun Park Dolní Morava

Fun Park Dolní Morava

Fun Park Dolní Morava nabízí ideální místo, kde strávit s dětmi odpoledne. Kromě oblíbeného nafukovacího hradu si zde děti můžou vyzkoušet trampolíny, bungee trampolínu či dětský kolotoč a lezecké stěny. Aktivity jsou určeny pro děti všech věkových kategorií.

Patzeltova jeskyně u Dolní Moravy

Patzeltova jeskyně u Dolní Moravy

Patzeltova jeskyně se nachází v krystalických vápencích masivu Králického Sněžníku. Jde o jednu ze dvou větších jeskyní na tomto svahu. Objevil ji lesní příručí Řehoř Patzelt v roce 1864.