Úvod > Aktuality > #světovéČesko a třpytivá krása jablonecké bižuterie a příběh značky Swarovski
Zážitky

#světovéČesko a třpytivá krása jablonecké bižuterie a příběh značky Swarovski

Bižuterie ze skla, kovu a dalších materiálů se na severu Čech vyrábí již od konce 17. století. Našla si cestu do všech koutů světa, jejím domovem ale zůstává Jablonec nad Nisou; ostatně termín jablonecké zboží se už dávno stal mezinárodním synonymem pro ozdobné třpytivé šperky. Jen kousek od Jablonce pak leží Jiřetín pod Bukovou, místo, kde se v roce 1862 narodil Daniel Swarovski: muž, který vybudoval značku, jež se v módním světě stala ikonou.

Fantazie sklářů, šperkařů a výrobců bižuterie se odráží i v neobvyklých budovách: jablonecké Muzeum skla a bižuterie s přístavbou zvanou Krystal a horský obr, střežící Křišťálové světy Swarovski

Muzeum skla a bižuterie - Krystal
Muzeum Swarovski
Ačkoli Jablonec nad Nisou není jen městem skla a bižuterie, křehká krása skleněných výrobků a šperků se nedá přehlédnout. Skleněné perličky, krystaly a další poklady, které během staletí vznikaly v šikovných rukách zdejších sklářů, si navíc můžete prohlédnout v jedinečném muzeu, které v naší zemi nemá obdoby: v Muzeu skla a bižuterie.

Nabízí největší sbírku bižuterie na světě a největší expozici skla v zemi. Rozsáhlé sbírky jsou k vidění nejenom ve stálých expozicích Kouzelný svět bižuterie a Čarovná zahrada, ale také při pravidelných výstavách a rozmanitých akcích.
 

Obří krystal a tisíce dárků na jediném místě

Vůbec největší šperk jabloneckého Muzea skla a bižuterie nemusíte hledat mezi dvanácti miliony sbírkových předmětů, je dobře vidět přímo z ulice: secesní muzejní budovu, původně postavenou v roce 1904 pro exportní firmu Zimmer & Schmidt, zdobí skleněná přístavba, jíž se přezdívá Krystal. K vidění tu je stálá expozice vánočních ozdob, pro kterou muzeum nemělo vhodné výstavní prostory.

A protože jablonecké bižuterii na jejím vítězném tažení světem vždy pomáhali zdatní obchodníci, přímo v Jablonci vzniklo bižuterní centrum Palace Plus. Své zboží výjimečné kvality od bižuterie přes užitkové sklo a tradiční skleněné ručně dekorované vánoční ozdoby až po komponenty k výrobě bižuterie a značkové šperky tu společně nabízí desítky domácích výrobců. Palace Plus kromě prodeje bižuterie organizuje velké prezentační akce, workshopy a semináře.
 

Křišťálové údolí a příběh umělých kamenů

Na mapách je nenajdete, ale existuje: Křišťálové údolí se coby unikátní místo zrodu českých sklářských tradic táhne od Jizerských a Lužických hor přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Jedinečná příroda se tu snoubí s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo, Před více než 300 lety se v Křišťálovém údolí zrodil český křišťál, z něhož zdejší mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě; už po staletí se z nich vyrábějí ikonické lustry, které září po celém světě, od Versailles až po Dubaj. Podobně se zrodily i umělé drahokamy.

Obliba zlata a drahých kamenů dosáhla v období baroka takové míry, že zásoby ani nové nálezy sílící poptávce nestačily. Pak někoho napadlo napodobit pravé drahokamy skleněnými. Traduje se, že jako první s nápadem přišli mistři skláři v italských Benátkách, kam se dva bratři z Turnova vydali na výzvědy. Když se po pěti letech vrátili, přísně utajované tajemství přivezli s sebou – a netrvalo dlouho a turnovští skláři začali vyrábět dokonalé imitace diamantů, topazů, akvamarínů, safírů, smaragdů a dalších skvostů.

Fenomenální úspěch dal vzniknout úplně nové módní disciplíně, která přivedla na trh šperky levnější a dostupné – bižuterii. A ačkoli sklářské provozy v Křišťálovém údolí dodnes v hojné míře využívají principy manufaktury a s nimi spojený velký podíl ruční práce, v druhé polovině 19. století nastal čas předat dřinu strojům. A právě tehdy vstoupil na scénu Daniel Swarovski, zakladatel impéria na výrobu křišťálového skla.
 

Swarovski a voda z řeky Kamenice

Narodil se v roce 1862 v Jiřetíně pod Bukovou, vesničce na úbočí Jizerských hor. Vyučil se pasířem, ručně brousil sklo, ze kterého se pak zhotovovaly knoflíky, korálky a ověsy pro křišťálové lustry, a usilovně přemýšlel, jak celý proces zrychlit a zjednodušit. Firma ho poslala sbírat zkušenosti na veletrhy do Paříže a do Vídně, kde byly vůbec poprvé k vidění elektromotory. Tam se Daniel Swarovski seznámil s Františkem Křižíkem, posléze sestavil vůbec první stroj na broušení drobných skleněných polotovarů / šatonů v Rakousku-Uhersku a dokonce našel i nadšeného investora.

Dokázal by se Swarovski vypořádat s obrovskou konkurencí tradičních sklářských firem v okolí Jablonce? Možná ano, zájem o jeho šperky byl obrovský, ale bohužel mu na ruku šlo téměř všechno kromě přírody: řeka Kamenice totiž měla málo vody a neutáhla vodní turbínu na výrobu elektrické energie. Swarovski musel hledat lepší místo – a to objevil stovky kilometrů daleko, v tyrolském Wattens nedaleko Innsbrucku. Na řece Inn v roce 1895 vybudoval vlastní vodní elektrárnu, pronajal si bývalou továrnu na výrobu látek a po několika letech postavil i vlastní sklárnu.

Firma Swarovski existuje dodnes a dodnes také sídlí na původním místě. Kromě šperků a bižuterie, které se objevují na módních přehlídkách značek Versace, Channel či Luis Vuitton vyrábí také křišťálové lustry, skla do brýlí a dalekohledů, svítidla a lustry a tisíce dalších výrobků.
 

Křišťálové světy ve Wattens

  • Společnost, která po vyplacení společníků patří výhradně rodině, sobě i svým fanouškům dala skvělý dárek ke stým narozeninám: v roce 1995 se ve Wattens otevřela areál Swarovski Kristallwelten / Křišťálové světy Swarovski. Po vídeňském zámku Schönbrunn jde údajně o nejnavštěvovanější atrakci v Rakousku.
  • Kromě venkovních zahrad střežených obrem tu jsou k vidění kouzelné interiéry, plné fantastických iluzí. Na konci prohlídky pak každý návštěvník musí projít rozsáhlou prodejnou s kompletním sortimentem – od šperků a doplňků přes figurky až po optické výrobky.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Muzeum výroby korálků v Jablonci nad Nisou

Muzeum výroby korálků v Jablonci nad Nisou

Muzeum výroby korálků potěší korálkové nadšence i milovníky techniky a historie. Můžete si prohlédnout dobové fotografie a materiály, kde a jak se před více než 300 lety zrodily originální české skleněné korále. Pořádáme korálkové dílny pro dospělé, děti, jednotlivce i skupiny.

AG Plus – výroba skleněných knoflíků v Jablonci nad Nisou

AG Plus – výroba skleněných knoflíků v Jablonci nad Nisou

AG Plus klade velký důraz na tradiční ruční výrobu, a to zejména u výroby letované štrasové bižuterie a štrasových polotovarů. Šikovné ruce pasířek, přísná kvalitativní kritéria a neustálé sledování módních trendů ve spolupráci s designery vám zaručují tu nejlepší možnou kvalitu jejich výrobků.

Sklářská osada Kristiánov

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

Další aktuality

Lázně Libverda slavnostně zahájí lázeňskou sezónu

V sobotu 25. května 2024 se v parku Lázní Libverda uskuteční slavností zahájení lázeňské sezóny. Akce se bude konat po několikaleté pauze. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, občerstvení, postaráno bude i o dětskou zábavu.
Liberecký kraj | Lázně a wellness

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek nebo zámek Zákupy a hrad Grabštejn. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, na rozhlednu U Borovice v Roprachticích , do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě.
Liberecký kraj | Památky

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky