!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a třpytivá krása jablonecké bižuterie a příběh značky Swarovski
#světovéČesko a třpytivá krása jablonecké bižuterie a příběh značky Swarovski
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

#světovéČesko a třpytivá krása jablonecké bižuterie a příběh značky Swarovski

Bižuterie ze skla, kovu a dalších materiálů se na severu Čech vyrábí již od konce 17. století. Našla si cestu do všech koutů světa, jejím domovem ale zůstává Jablonec nad Nisou; ostatně termín jablonecké zboží se už dávno stal mezinárodním synonymem pro ozdobné třpytivé šperky. Jen kousek od Jablonce pak leží Jiřetín pod Bukovou, místo, kde se v roce 1862 narodil Daniel Swarovski: muž, který vybudoval značku, jež se v módním světě stala ikonou.

Fantazie sklářů, šperkařů a výrobců bižuterie se odráží i v neobvyklých budovách: jablonecké Muzeum skla a bižuterie s přístavbou zvanou Krystal a horský obr, střežící Křišťálové světy Swarovski

Muzeum skla a bižuterie - Krystal
Muzeum Swarovski
Ačkoli Jablonec nad Nisou není jen městem skla a bižuterie, křehká krása skleněných výrobků a šperků se nedá přehlédnout. Skleněné perličky, krystaly a další poklady, které během staletí vznikaly v šikovných rukách zdejších sklářů, si navíc můžete prohlédnout v jedinečném muzeu, které v naší zemi nemá obdoby: v Muzeu skla a bižuterie.

Nabízí největší sbírku bižuterie na světě a největší expozici skla v zemi. Rozsáhlé sbírky jsou k vidění nejenom ve stálých expozicích Kouzelný svět bižuterie a Čarovná zahrada, ale také při pravidelných výstavách a rozmanitých akcích.
 

Obří krystal a tisíce dárků na jediném místě

Vůbec největší šperk jabloneckého Muzea skla a bižuterie nemusíte hledat mezi dvanácti miliony sbírkových předmětů, je dobře vidět přímo z ulice: secesní muzejní budovu, původně postavenou v roce 1904 pro exportní firmu Zimmer & Schmidt, zdobí skleněná přístavba, jíž se přezdívá Krystal. K vidění tu je stálá expozice vánočních ozdob, pro kterou muzeum nemělo vhodné výstavní prostory.

A protože jablonecké bižuterii na jejím vítězném tažení světem vždy pomáhali zdatní obchodníci, přímo v Jablonci vzniklo bižuterní centrum Palace Plus. Své zboží výjimečné kvality od bižuterie přes užitkové sklo a tradiční skleněné ručně dekorované vánoční ozdoby až po komponenty k výrobě bižuterie a značkové šperky tu společně nabízí desítky domácích výrobců. Palace Plus kromě prodeje bižuterie organizuje velké prezentační akce, workshopy a semináře.
 

Křišťálové údolí a příběh umělých kamenů

Na mapách je nenajdete, ale existuje: Křišťálové údolí se coby unikátní místo zrodu českých sklářských tradic táhne od Jizerských a Lužických hor přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Jedinečná příroda se tu snoubí s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo, Před více než 300 lety se v Křišťálovém údolí zrodil český křišťál, z něhož zdejší mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě; už po staletí se z nich vyrábějí ikonické lustry, které září po celém světě, od Versailles až po Dubaj. Podobně se zrodily i umělé drahokamy.

Obliba zlata a drahých kamenů dosáhla v období baroka takové míry, že zásoby ani nové nálezy sílící poptávce nestačily. Pak někoho napadlo napodobit pravé drahokamy skleněnými. Traduje se, že jako první s nápadem přišli mistři skláři v italských Benátkách, kam se dva bratři z Turnova vydali na výzvědy. Když se po pěti letech vrátili, přísně utajované tajemství přivezli s sebou – a netrvalo dlouho a turnovští skláři začali vyrábět dokonalé imitace diamantů, topazů, akvamarínů, safírů, smaragdů a dalších skvostů.

Fenomenální úspěch dal vzniknout úplně nové módní disciplíně, která přivedla na trh šperky levnější a dostupné – bižuterii. A ačkoli sklářské provozy v Křišťálovém údolí dodnes v hojné míře využívají principy manufaktury a s nimi spojený velký podíl ruční práce, v druhé polovině 19. století nastal čas předat dřinu strojům. A právě tehdy vstoupil na scénu Daniel Swarovski, zakladatel impéria na výrobu křišťálového skla.
 

Swarovski a voda z řeky Kamenice

Narodil se v roce 1862 v Jiřetíně pod Bukovou, vesničce na úbočí Jizerských hor. Vyučil se pasířem, ručně brousil sklo, ze kterého se pak zhotovovaly knoflíky, korálky a ověsy pro křišťálové lustry, a usilovně přemýšlel, jak celý proces zrychlit a zjednodušit. Firma ho poslala sbírat zkušenosti na veletrhy do Paříže a do Vídně, kde byly vůbec poprvé k vidění elektromotory. Tam se Daniel Swarovski seznámil s Františkem Křižíkem, posléze sestavil vůbec první stroj na broušení drobných skleněných polotovarů / šatonů v Rakousku-Uhersku a dokonce našel i nadšeného investora.

Dokázal by se Swarovski vypořádat s obrovskou konkurencí tradičních sklářských firem v okolí Jablonce? Možná ano, zájem o jeho šperky byl obrovský, ale bohužel mu na ruku šlo téměř všechno kromě přírody: řeka Kamenice totiž měla málo vody a neutáhla vodní turbínu na výrobu elektrické energie. Swarovski musel hledat lepší místo – a to objevil stovky kilometrů daleko, v tyrolském Wattens nedaleko Innsbrucku. Na řece Inn v roce 1895 vybudoval vlastní vodní elektrárnu, pronajal si bývalou továrnu na výrobu látek a po několika letech postavil i vlastní sklárnu.

Firma Swarovski existuje dodnes a dodnes také sídlí na původním místě. Kromě šperků a bižuterie, které se objevují na módních přehlídkách značek Versace, Channel či Luis Vuitton vyrábí také křišťálové lustry, skla do brýlí a dalekohledů, svítidla a lustry a tisíce dalších výrobků.
 

Křišťálové světy ve Wattens

  • Společnost, která po vyplacení společníků patří výhradně rodině, sobě i svým fanouškům dala skvělý dárek ke stým narozeninám: v roce 1995 se ve Wattens otevřela areál Swarovski Kristallwelten / Křišťálové světy Swarovski. Po vídeňském zámku Schönbrunn jde údajně o nejnavštěvovanější atrakci v Rakousku.
  • Kromě venkovních zahrad střežených obrem tu jsou k vidění kouzelné interiéry, plné fantastických iluzí. Na konci prohlídky pak každý návštěvník musí projít rozsáhlou prodejnou s kompletním sortimentem – od šperků a doplňků přes figurky až po optické výrobky.
Muzeum výroby korálků v Jablonci nad Nisou

Muzeum výroby korálků v Jablonci nad Nisou

Muzeum výroby korálků potěší korálkové nadšence i milovníky techniky a historie. Můžete si prohlédnout dobové fotografie a materiály, kde a jak se před více než 300 lety zrodily originální české skleněné korále. Pořádáme korálkové dílny pro dospělé, děti, jednotlivce i skupiny.

Sklářská osada Kristiánov

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

České sklo – synonymum kvality a tradice

České sklo – synonymum kvality a tradice

Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Skleněný krystal. Vydejte se za třpytivou krásou!

Palace Plus – česká bižuterie a sklo v Jablonci nad Nisou

Palace Plus – česká bižuterie a sklo v Jablonci nad Nisou

Všichni milovníci české bižuterie a skla by si neměli nechat ujít návštěvu prodejní galerie Palace Plus v Jablonci nad Nisou. Na ploše 650 metrů čtverečních si budou moci vybrat z více než 5 tisíc druhů módní bižuterie, designového i užitkového skla a vánočních ozdob od 51 českých firem.

AG Plus – výroba skleněných knoflíků v Jablonci nad Nisou

AG Plus – výroba skleněných knoflíků v Jablonci nad Nisou

AG Plus klade velký důraz na tradiční ruční výrobu, a to zejména u výroby letované štrasové bižuterie a štrasových polotovarů. Šikovné ruce pasířek, přísná kvalitativní kritéria a neustálé sledování módních trendů ve spolupráci s designery vám zaručují tu nejlepší možnou kvalitu jejich výrobků.

Další aktuality

25.1.
2022
Ve Smržovce se projedete na skvělé přírodní sáňkařské dráze

Ve Smržovce se projedete na skvělé přírodní sáňkařské dráze

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
22.1.
2022
Objevte kouzlo bílé stopy v Lužických horách

Objevte kouzlo bílé stopy v Lužických horách

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
22.1.
2022
Na Vysokém hřebeni v Jizerkách si běžkaři pěkně zalyžují

Na Vysokém hřebeni v Jizerkách si běžkaři pěkně zalyžují

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
14.1.
2022
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou slaví Mezinárodní rok skla 2022

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou slaví Mezinárodní rok skla 2022

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Kultura