Úvod > Aktuality > #světovéČesko a tři křížky, ikonické místo Slavkovského lesa
#světovéČesko a tři křížky, ikonické místo Slavkovského lesa
"> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a tři křížky, ikonické místo Slavkovského lesa

  • Vydáno7. listopadu 2020
Magické, krásné, uhrančivé: takové jsou tři křížky, stojící na nízkém pahorku v lukách. Zelené srdce Slavkovského lesa, ráj všech botaniků a milovníků přírody, má jedinečný genius loci. Tři kříže sice stojí kousek od silnice, ale v okolí objevíte několik dalších perfektních míst, takže si sem klidně můžete naplánovat výlet na celý den.

Uhrančivé seskupení tří křížků provází jedinečné příběhy: tři kříže ve Slavkovském lese a tři kříže v litevském Vilniusu

Slavkovský les
Vilnius
Zatímco za některými přírodními krásami musíte cestovat pořádně daleko a z toho ještě pěkný kus pěšky, tři křížky jsou báječně dostupné i pro lenochy: stojí totiž kousek od silnice v polovině cesty mezi obcemi Prameny a Nová Ves. Jsou nepřehlédnutelné a určitě jste je už někde viděli: fotografií, jak se tyčí ve smaragdově zelené trávě, pod soumračnou oblohou anebo v záři zapadajícího slunce, koluje celá řada. Odkud se ve Slavkovském lese vlastně vzaly a proč jde o přírodní památku?
 

Kámen starověkého Egypta

Pro vysvětlení je třeba nahlédnout pod zem: v okolí křížků a vůbec na celém území mezi obcemi Prameny a Mnichov se nachází totiž největší hadcový komplex v Čechách. Serpentinit neboli hadec je druh metamorfované horniny. Obvykle bývá hodně tmavý, černozelený až černý, ale na světlejších místech kamene se dají najít atraktivní síťovité a skvrnité vzory, které připomínají kůži hada. Hadce se s oblibou využívaly ve starověkém Egyptě a Římě pro výrobu sarkofágů, votivních sošek, šperků a nádob, v Evropě se z nich zhruba od 15. století vyráběly mísy, talíře, džbány a poháry, černošedé desky se pak užívaly hlavně na náhrobky.

Podobně jako lidé si hadce oblíbily zejména některé rostlinné druhy. Protože vesměs chutnají vysoké zvěři, ty co rostou na území národní přírodní památky Křížky chrání ohrada. V plotě je ovšem průchod, kterým se zvěř neprotáhne, ale lidé ano, takže v cestě až na vrcholek skály se třemi kříži vám nic nebrání. Mimochodem, hned na druhé straně silnice leží další přírodní památka, Upolínová louka.
 

Tři kříže připomínají zánik horního města

A co tři křížky, stojící na skále? Magicky krásné místo si jistou tajuplnost uchovává i ohledně své historie. Verzí koluje několik: možná je postavili původní zbožní obyvatelé osady Prameny / Sangerberg, možná nemocní jako poděkování za své uzdravení. Na skále stojí zřejmě od roku 1849 a kdysi takových míst v okolí určitě bývalo víc.
Ať už to bylo jakkoliv, jisté je, že Prameny /Sangerberg kdysi bývaly mnohem větší než dnes: v okolí královského horního města, kde koncem 19. století žilo přes 2 000 obyvatel, se těžilo zlato a stříbro, cín a železná ruda. Doly ukončily těžbu v polovině 19. století, po druhé světové válce došlo k vysídlení původního německého obyvatelstva. Navíc až do roku 1954 byly Prameny součástí vojenského výcvikového prostoru; celkem bylo zbořeno více než 250 domů, jedenáct kaplí i kostel sv. Linharta, staré časy tak připomíná jen radnice a socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1855, křížová cesta a zřícenina barokní kaple v nedalekém lese.
 

Za tajemstvím hadce

Pokud se se zvláštní horninou chcete seznámit podrobněji, ve Slavkovském lese máte jedinečnou možnost: kousek od tří křížků totiž začíná dvanáct kilometrů dlouhá naučná stezka Mnichovské hadce. Vznikla v roce 2008 a vede přes národní přírodní rezervaci Pluhův bor a kolem Dominovy skalky, pojmenované po botanikovi Karlu Dominovi, k vývěrům Novoveské a Grünské kyselky. Na trase stezky najdete devět informačních tabulí, na kterých se dozvíte nejenom zajímavosti o hadcích a jejich využití, ale také proč a jak ovlivnily složení místních kyselek s neobvykle vysokým obsahem hořčíku. Výbornou minerálku ochutnáte u vývěru Grünské kyselky; ostatně vody z mnoha pramenů a vrtů kolem Mnichova jsou sváděné do stáčírny minerálních vod, kdy výslednou směs pijeme v minerální vodě Magnesia.

Naučná stezka vede většinou po asfaltkách, které přímo vybízejí projet si celou stezku na kole a zakončit výlet v příjemné hospůdce v Pramenech nebo na Kladské. K posezení či svačině láká altán u vývěru Grünské kyselky, poslouží vám také jako úkryt před deštěm a nepohodou.
 

Víte, že…?

  • A kde hledat podobné tři kříže jako ve Slavkovském lese? Třeba ve Vilniusu, hlavním městě Litvy. Starobylé centrum plné romantických uliček je zapsané mezi památkami UNESCO, nás ale zajímá jiné místo: hora Tří křížů / Trijų kryžių kalnas nad řekou Vilnia.
  • V Litvě se dlouho udrželo původní pohanské náboženství, země oficiálně přijala křesťanství až v roce 1387. Do té doby všechny pokusy o obrácení na křesťanskou víru selhávaly: právě na hoře Tří křížů prý Litevci popravili sedm mnichů františkánů. Jejich památku dlouho připomínaly tři dřevěné kříže, které v roce 1916 nahradil nový betonový monument, postavený podle návrhu sochaře Antanase Vivulskise. V dob sovětské okupace byly tři kříže společně s dalšími náboženskými památkami zničeny, obnovy se dočkaly až v roce 1989.
Národní přírodní památka Křížky

Národní přírodní památka Křížky

Unikátní lokalita vřesovišť Národní přírodní památka Křížky leží mezi obcí Prameny a Nová Ves u Bečova na Teplou. Hadec v podloží uvolňuje do půdy velké množství hořčíku. Mohou zde tak růst jen rostliny, které to vydrží. Některé jsou dokonce těmto podmínkám přizpůsobené a jinde je nenajdeme.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Národní přírodní památka Upolínová louka pod Křížky

Národní přírodní památka Upolínová louka pod Křížky

Národní přírodní památka Upolínová louka pod Křížky se rozprostírá ve Slavkovském lese poblíž obce Prameny. Jak sám název napovídá roste zde především vzácný a ohrožený upolín evropský.

Dům přírody Slavkovského lesa

Dům přírody Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje návštěvníkům přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti CHKO Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte zajímavosti o minerálních pramenech, rašeliništích a zjistíte, co je hadec a jak s ním souvisejí mokřadní louky.

Dlouhá stoka ve Slavkovském lese

Dlouhá stoka ve Slavkovském lese

Dlouhá stoka je významná technická památka, protínající velkou část Slavkovského lesa. Rozsáhlé vodního dílo, budované v souvislosti s rozvíjející se důlní činností, nemělo v Evropě 16. století obdoby.

Lazurová hora u Chodové Plané

Lazurová hora u Chodové Plané

Na Lazurovém vrchu (650 m n. m.) nad Kosím potokem u Chodové Plané je možné nalézt zbytky hradu z poloviny 14. století, který se nazýval Michalšperk. Jeho hlavním úkolem bylo strážit stříbrné doly, které byly v majetku rodu Šliků.

Čedičové varhany u Hlinek

Čedičové varhany u Hlinek

Čedičové varhany u Hlinek patří k nejhezčím ukázkám čedičového geologického jevu u nás. Nachází se v opuštěném lomu, asi 1 kilometr od obce Hlinky při levé straně silnice na Přílezy pod vrchem Hůrka ve Žlutické vrchovině.

Tři Kříže v Slavkovském lese

Tři Kříže v Slavkovském lese

Nedaleko obce Prameny v Slavkovském lese se nalézá národní přírodní památka Tři kříže. Kamenné kříže se tyčí na skalce vpravo od silnice. Trojice křížů, které tvoří dominantu vrcholku kopce, byla vztyčena v roce 1859 jako díkuvzdání za vyléčení nemoci.

Přírodní památka Dominova skalka

Přírodní památka Dominova skalka

Přírodní památka Dominova skalka se nachází poblíž obce Nová Ves v CHKO Slavkovský les. Byla pojmenována podle botanika a autora fytogeografické studie o květeně Slavkovského lesa profesora Karla Domina.

Národní přírodní rezervace Novodomské rašeliniště

Národní přírodní rezervace Novodomské rašeliniště

Zdejší více než pětisethektarová národní přírodní rezervace vznikla v roce 1967. Jedná se o nejrozsáhlejší komplex rašelinišť v Krušných horách a nachází se u obcí Hora Svatého Šebestiána a Kalek v nadmořské výšce 810–830 metrů.

Barochův pramen u obce Prameny

Barochův pramen u obce Prameny

Barochova studánka nebo také pramen nese jméno po jednom ze svých objevitelů. V polovině 80. let ji vybudovali František Baroch a Jindřich Horáček ze správy CHKO Slavkovský les.