Úvod > Aktuality > #světovéČesko a tajemství skrytého pokladu: znáte relikviář svatého Maura?
Památky

#světovéČesko a tajemství skrytého pokladu: znáte relikviář svatého Maura?

  • Vydáno25. srpna 2020
Příběhy o pokladech, ukrytých ve starých hradech, patří do říše pohádek – podobně jako povídačky o ohnivých psech a další havěti, která se v noci za svitu měsíce a kvílení větru prohání po hradbách. Jenže občas se takový poklad skutečně podaří objevit: třeba v listopadu 1985, kdy byl pod podlahou kaple na hradě a zámku v Bečově nad Teplou nalezen relikviář sv. Maura.

Památky nevyčíslitelné hodnoty

Relikviář svatého Maura
Tutanchamonova hrobka
O relikviáři sv. Maura se říká, že je hned po korunovačních klenotech českých králů druhý nejcennější umělecký předmět v České republice. Památka nevyčíslitelné hodnoty přitom nebyla pod podlahou hradní kaple v areálu hradu a zámku v Bečově nad Teplou schovaná nijak dlouho: od jejího ukrytí do znovuobjevení uplynulo necelých padesát let. Příběh o nalezení relikviáře ale je kombinací detektivky, dobrodružného thrilleru i těžko uvěřitelných náhod.
 

Na hradě je poklad

Jak relikviář sv. Maura vypadá? Skříňka ze zlaceného stříbra a mědi se složitou figurální výzdobou, cennými smalty a asi pěti sty drahými kameny je 140 centimetrů dlouhá, 42 centimetrů široká a 65 centimetrů vysoká. Na čelech jsou sošky Krista a sv. Maura, na bocích sošky dvanácti apoštolů a dvanáct kruhových reliéfů. Relikviář se skládá ze 3 000 jednotlivých částí a pohromadě jej původně drželo přibližně 800 měděných hřebů.

Relikviář byl vyroben na zakázku benediktinského kláštera ve Florennes na území dnešní Belgie někdy během 13. století. Byly v něm údajně uloženy ostatky čtyř svatých – celé tělo sv. Maura kromě hlavy, lebka sv. Timoteje, článek jednoho z prstů sv. Jana Křtitele a část ostatků sv. Apolináře.

Po zrušení kláštera se relikviář přestěhoval do kostela, kde byl uložen mezi starým nábytkem – než jej roku 1838 koupil tehdejší majitel bečovského panství Alfréd de Beaufort-Spontin. Poškozený relikviář nechal opravit a někdy koncem 19. století se pak vzácný předmět přestěhoval na zámek v Bečově nad Teplou.
 

Tajemství za půl milionu dolarů

Beaufortové prý o relikviáři příliš nemluvili a jeho existenci chtěli utajit. Na začátku druhé světové války jej pro jistotu ukryli pod podlahou v hradní kapli Navštívení Panny Marie na Bečově. Když Christian Beaufort-Spontin musel po válce opustit západní Čechy kvůli kolaboraci s nacisty, velký zlatý předmět si samozřejmě netroufl odvézt s sebou. To neznamená, že na rodinnou památku zapomněl, ale dostat se k ní nemohl: zůstala ukrytá v zemi za železnou oponou dalších šestačtyřicet let.

V roce 1984 se americký obchodník Danny Douglas pokusil na československé ambasádě ve Vídni zprostředkovat zvláštní obchod: šlo o umělecký předmět, ukrytý na našem území. Nikdo o něm neví, nikdo ho nebude postrádat, a za určitých podmínek by jej bylo možné vyvézt do zahraničí. Cena: půl milionu dolarů.

Některé podrobnosti – například že předmět je ukrytý přibližně 100 až 150 kilometrů od Norimberku – prozradil Douglas spíš omylem, nepočítal ale s tím, že ho bude sledovat Státní tajná bezpečnost. Agenti zjistili, že je v kontaktu s rodinou Beaufort-Spontinů, a tak se pátrání kriminalistů nakonec omezilo na Bečov nad Teplou.
 

Stará památka v novém 

Relikviář byl objeven 5. listopadu 1985 poté, co si někdo všiml uvolněných prken v podlaze hradní kaple. Když je vytrhli, objevila se suť a pod ní se zalesklo zlato. Relikviář svatého Maura pak putoval k restaurátorům, po několika letech se vrátil na hrad a od roku 2002 jej můžete vidět opět v plné kráse na speciálním prohlídkovém okruhu.

Právě letos se po bezmála dvaceti letech prohlídková trasa změní; do konce roku relikviář uvidíte ještě postaru, od příštího roku bude hlavní hvězdou nové interaktivní expozice v Pluhovských domech. Kromě toho vznikne kavárna ve francouzském stylu, odkazující na poslední frankofonní šlechtické majitele, a ke 35. výročí jeho nalezení vydala Česká národní banka ve sběratelské edici zlatou investiční minci. V belgickém Florennes probíhá mezinárodní výstava Devět století společné historie, věnována právě relikviáři a jeho příběhu.

Hrad a zámek v Bečově nad Teplou je přístupný denně kromě pondělí, vstupné na prohlídku relikviáře sv. Maura stojí 160/110 Kč, rodinné 420 Kč, děti do šesti let mají vstup zdarma.
 

Známé poklady u nás i ve světě

  • Kdo hledá, nemusí vždy najít: to si na vlastní kůži vyzkoušel třeba hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré, někdejší majitel hradu Potštejn v podhůří Orlických hor. Kdysi tu žil loupeživý rytíř Mikuláš a hrabě uvěřil legendám, že kdesi v hradním sklepení je zakopaný poklad. Ačkoli se poctivě snažil osmatřicet let, kromě sítě středověkých chodeb nenašel nic, potštejnskou zříceninu proměnil ve skutečnou ruinu a ještě zkomplikoval práci dnešním archeologům.
  • Zuřivé pátrání ovšem vyneslo ovoce jinde: Aloise Jiráska příběh inspiroval k sepsání novely Poklad, Elišku Krásnohorskou k libretu pro operu Bedřicha Smetany Tajemství a Zdeňka Trošku k natočení filmu Poklad hraběte Chamaré. Protože originální Potštejn hrabě proměnil v hromadu kamení, natáčelo se samozřejmě jinde, třeba na Valečově.
  • Dokonalým symbolem bohatství starověkého Egypta se stala Tutanchamonova hrobka. Na západním břehu Nilu v Luxoru v Údolí králů ji v roce 1922 našel jako zázrakem téměř neporušenou anglický archeolog Howard Carter. Kromě tisíců předmětů od vozů přes truhlice, sochy a alabastrové vázy až po hračky, šperky a zbraně byla nejcennější faraonova rakev z 1 140 kilogramů čistého zlata.
  • Tutanchamon vládl Egyptu v letech 1332 až 1323 před naším letopočtem a zemřel jak sedmnácti- nebo osmnáctiletý. Objevení jeho hrobky probudilo ve světě fascinaci Egyptem a jeho pohřbenými poklady.
  • V minulých letech objela řadu světových metropolí výstava Tutanchamonových pokladů. Jejím úkolem bylo přilákat turisty nejenom k návštěvě hrobky nedaleko Luxoru, nedávno otevřené po rekonstrukci, ale i nového Velkého egyptského muzea nedaleko pyramid v Gíze.
Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Mezi největší poklady v Česku patří zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který si dnes můžete prohlédnout na zámku v Bečově nad Teplou. Jedno z nejvýznamnějších šperkařských děl nalezli za zvláštních okolností v roce 1985 kriminalisté.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Přírodní lezecká stěna v Bečově nad Teplou

Přírodní lezecká stěna v Bečově nad Teplou

Pod západní stranou hradu v Bečově nad Teplou si můžete vyzkoušet přírodní lezeckou stěnou. V současné době je stěna ve zkušebním provozu.

Bioferrata v Bečově nad Teplou – unikátní skalní stezka

Bioferrata v Bečově nad Teplou – unikátní skalní stezka

Zajímá vás příroda a lezení po skalách? Pak musíte navštívit botanickou zahradu v Bečově na Teplou. Nově vybudovaná ferrata v areálu láká na hezkou vyhlídku, rostliny ve skalách a krásné okolí.

Dlouhá stoka ve Slavkovském lese

Dlouhá stoka ve Slavkovském lese

Dlouhá stoka je významná technická památka, protínající velkou část Slavkovského lesa. Rozsáhlé vodního dílo, budované v souvislosti s rozvíjející se důlní činností, nemělo v Evropě 16. století obdoby.

Muzeum historických motocyklů a expozice hraček Bečov nad Teplou

Muzeum historických motocyklů a expozice hraček Bečov nad Teplou

Muzeum historických motocyklů v Bečově nad Teplou nabízí ukázku více než 50 kusů historických motocyklů, dále historická jízdní kola a motocyklové motory.

Rodinné muzeum žehlení a praní v Bečově nad Teplou

Rodinné muzeum žehlení a praní v Bečově nad Teplou

Poutavý pohled do historie nejméně oblíbené domácí práce doplněný úžasným výkladem paní majitelky.

Další aktuality

Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

Ať už se s dětmi na hory teprve chystáte anebo máte vybráno, seznam tipů portálu Kudy z nudy vám určitě přijde vhod. Prozradíme vám nejenom to, kde si užijete spousty radovánek s prcky i většími dětmi, ale nabídneme i zábavná místa v okolí a letošní novinky na horách.
Karlovarský kraj | Zimní sporty

Ježíškova vánoční pošta na Božím Daru se rozjede 1. prosince

Od roku 1994 funguje na Božím Daru Ježíškova pošta. Do Ježíškovy speciální poštovní schránky může každý dětský i dospělý návštěvník během celého roku vkládat svá přání. V prosinci pak přání rozešle Ježíšek adresátům. Ti kteří se na Boží Dar nedostanou osobně, mohou svá přáníčka zaslat na poštu Boží Dar. Ježíšek tato přání rozešle v prosinci spolu s ostatními. Každý rok se na přáních objevuje nové speciální vánoční razítko. V místním infocentru razítkují pracovnice dopisy nejen z celé České republiky, ale prakticky ze všech koutů světa. Každý den čeká na speciální vánoční razítko několik tisíc dopisů.
Karlovarský kraj | Zážitky

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Od 5. listopadu do 26. března funguje Chebský hrad v omezeném zimním režimu, v němž je hradní areál otevřený o víkendech. Přístupná zůstává za vhodných klimatických podmínek hradní dominanta, Černá věž, z níž se příchozím nabízí neopakovatelný pohled na celé město. Víte, že Chebský hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území? Další se nacházejí až na území dnešního Německa a severní Itálie.
Karlovarský kraj | Památky

Ekofarmy Karlovarského kraje: tipy, kam za relaxací i skvělými bioprodukty

Chybí vám k pocitu štěstí příroda, klid a relaxace? Pak je pro vás výlet na farmu skvělým řešením! Dopřejte si pár dnů na venkově a věnujte se docela obyčejným věcem, jako jsou procházky, práce kolem hospodářství, péče o zvířata, projížďky na koních, rybolov, houbaření a hlavně – ochutnávání domácích dobrot.
Karlovarský kraj | Životní styl

Rej strašidel propukne na hradě Loket

Po roce si všechna strašidla mohou prověřit svoji zručnost a důvtip v soutěžích o ceny, ukázat své dovednosti v tanečním reji nebo získat to nejvyšší ocenění za svůj vzhled na hradě Loket. Mistři ohně a jejich magický tanec ukončí rej strašidel na nádvoří hradu večer 3. listopadu 2023. Hrad se otevře všem strašidlům úderem osmnácté hodiny na kostelní věži.
Karlovarský kraj | Zážitky

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

Od chvíle, kdy se britský tajný agent 007 James Bond ve filmu Dr. No poprvé objevil na filmovém plátně, uplynulo už přes šedesát let. Natočeno bylo celkem 25 oficiálních celovečerních filmů, ten poslední s názvem Není čas zemřít byl do kin uveden v říjnu 2021. Jak dobře znáte Jamese Bonda, jeho elegantní obleky, drahá auta, krásné ženy a oblíbený drink, provázený nezbytným „protřepat, nemíchat“?
Karlovarský kraj | Zážitky

Lázeňský festival jablek se chystá tuto neděli v Mariánských Lázních

V neděli 15. října se bude konat na Kolonádě Maxima Gorkého v Mariánských Lázních dvanáctý ročník podzimního festivalu s vůní jablečného štrůdlu. Přijďte nasát atmosféru sklizně, dozvědět se zajímavosti z oblasti ovocnářství a vychutnat si jablečné speciality. Hezkou tradicí festivalu se stalo hlasování návštěvníků v soutěži o „Nejkrásnější jablko“ vypěstované místními zahrádkáři.
Karlovarský kraj | Gurmánská turistika

V Karlových Varech začala nová koncertní sezóna

Nejen léčebné prameny a mezinárodní filmový festival proslavily největší západočeské lázně. Pojmem je Karlovarský symfonický orchestr. Ten právě vstoupil do nové koncertní sezóny 2023/24 a posluchačům přinese nezapomenutelné hudební zážitky. Těšit se mohou například na Mou vlast, závěrečný koncert Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, koncert v rámci Jazzfestu Karlovy Vary anebo vánoční koncerty.
Karlovarský kraj | Kultura