Úvod > Aktuality > #světovéČesko a stavby s půdorysem hvězdy: cesta z Břevnova až do Tibetu
Památky

#světovéČesko a stavby s půdorysem hvězdy: cesta z Břevnova až do Tibetu

  • Vydáno17. září 2020
Tajemství, magická číselná symbolika a zašifrované vzkazy dávných architektů, které nedokážeme rozluštit: takové příběhy provázejí stavby s půdorysem hvězd. Možná znáte letohrádek Hvězda v Praze, ale další…? Na portálu Kudy z nudy jsme se sami divili: objevili jsme totiž dalších šest a pro kampaň #světovéČesko jednu hvězdnou záhadu až v dalekém Tibetu.

Umění dávných stavitelů a hvězdy, zářící přes propast mnoha staletí

Praha
Tibet
Pár kilometrů od Pražského hradu objevíte oázu zeleně a klidu: v tisíc let starém lese, který dřív patřil Břevnovskému klášteru, stojí bílá renesanční stavba s pravidelným půdorysem šesticípé hvězdy. Říká se jí letohrádek Hvězda a její základy položil sám rakouský arcivévoda Ferdinand Tyrolský v roce 1555. Proč zvolil takový tvar a skutečně může rozluštění jeho symboliky vést až receptu na výrobu Kamene mudrců?
 

Letohrádek Hvězda

Tím příběh podivné Hvězdy zářící uprostřed zeleně teprve začíná. Dala si ji šlechta postavit z pouhého rozmaru, byl to dárek z lásky pro Ferdinandovu utajenou manželku anebo jde o filozofickou stavbu se symbolickým půdorysem, zdobností i účelem? Hvězdu zkrátka můžete vnímat mnoha způsoby: jako pohlednou kulisu víkendové procházky, jako pohádkový začarovaný zámeček anebo jako lovecký letohrádek, který v roce 1620 zázrakem přečkal bitvu na Bílé hoře. Ostatně expozici věnovanou této potyčce, která předcházela třicetileté válce, si prohlédnete přímo v interiéru, respektive v suterénu, v bývalém vinném sklepě.

Ferdinandova Hvězda sice vypadala poněkud jinak než dnešní stavba, která svého času sloužila jako sklad střelného prachu, ale leccos zůstalo stejné, třeba tři patra, číselná symbolika i podlahy z italského teraca, které mají pokaždé jiný vzor. Stejná je i 450 let stará mozaika z keramických dlaždic na podlaze hodovní síně, změnila se jen její výška: prostor se kdysi otvíral vysoko do střešní klenby. Stejné jsou i renesanční stropy zdobené figurami i ornamenty, ba i akustika.

Hvězda je místem pořádání výstav, koncertů a akcí. Prohlédnout si ji můžete sami, díky informačním panelům věnovaným Ferdinandu Tyrolskému, historii Hvězdy, hvězdné magii a pobělohorské době o žádnou ze zajímavostí nepřijdete. Nespěchejte a nechte na sebe působit zdejší genius loci: žádné dokonalejší hvězdné místo zřejmě na světě nenajdete.
 

Santiniho hvězda nad Vysočinou

Číslo pět není zakomponováno jen ve zdech letohrádku Hvězda, ale také v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Pro první velký kostel zasvěcený Janu Nepomuckému vybral opat žďárského cisterciáckého kláštera Václav Vejmluva návrší nad klášterem, podle mučedníkova rodiště nazvané Zelená hora.

Protože podle legendy se po Janově smrti na hladině Vltavy objevilo pět hvězd, i vrcholné dílo architekta Jana Blažeje Santiniho provází magické pětky v mnoha verzích: kostel je vystavěn na půdorysu pěticípé hvězdy, má pět vchodů, pět kaplí a pět oltářů, i na hlavním oltáři je pět hvězd a pět andělů. Ti společně se třemi menšími prozrazují věk, jehož se Jan Nepomucký dožil, tedy třiapadesát. Dobu i jazyk Jana Nepomuckého připomíná tvar „gotických“ hrotitých oken, v lunetách nad nimi září pět pozlacených hvězd. Pět slov má i latinské slovo tacui, mlčel jsem. V kupoli se pak uprostřed malované deseticípé hvězdy ze zlatých paprsků „vznáší“ dřevěná plastika jazyka svatého Jana Nepomuckého, tvar deseticípé hvězdy má i ohradní zeď kostela s ambity. Výjimečnost stavby byla roku 1994 oceněna zápisem na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
 

Barokní i moderní hvězdy mistrů stavitelů

Víme ale i o dalších stavbách na hvězdných půdorysech. Santini vedle „velké“ žďárské hvězdy rozzářil i jednu menší, kapli Jména Panny Marie v Mladoticích, postavenou na půdorysu šestiúhelníku. Šlo o jeho první zakázku pro cisterciácký klášter v Plasích.

S hvězdou experimentoval i mistr českého baroka Kilián Ignác Dientzenhofer, jehož pěticípá kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě patří k nejnavštěvovanějším místům Broumovských stěn. Pojmenování Hvězda vzniklo kolem roku 1670, kdy byl vysoko na skalách vztyčen vysoký dřevěný kříž se zlacenou hvězdou; prý zdaleka ukazovala příchozím směr jejich cesty. Samotná kaple vznikla roku 1733 a dnes ji doplňuje kamenný vyhlídkový ochoz a nedaleká chata Hvězda; byla postavena v polovině 19. století v alpském stylu a dodnes slouží jako výletní restaurace.

Neobvyklý půdorys hvězdy má i kostel Panny Marie Pomocné z HvězdyŽelezné Rudě. Všimněte si také dvou šindelem krytých cibulovitých kopulí: místo kříže se na jejich vrcholcích třpytí hvězdy. Stejnou ozdobu mají i další hvězdné stavby, od Dientzenhoferovy  kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě až po barokní kapli sv. Jana Nepomuckého v Běstvině u Seče, postavené pro změnu na půdorysu šesticípé hvězdy.

Že hvězdy nelákaly jen barokní mistry potvrzuje kostel sv. Karla Boromejského, který stojí v části města Písku zvané Hradiště. Dřív tu bývaly keltské mohyly, pak zdejší pole obhospodařoval Jan Cimbura, hrdina románu Jindřicha Šimona Baara, dnes tu stojí velké sídliště a v jeho těsné blízkosti originální moderní kostel rovněž s půdorysem šesticípé hvězdy.
 

…a za hvězdami až do Tibetu

  • V horách Tibetu stojí záhadné vysoké věže. Mají půdorys válců, čtverců a hvězd se třemi až deseti hroty, jsou stovky let staré a dosahují výšky od deseti do šedesáti metrů – a to je přibližně všechno, co se o nich podařilo všetečným cestovatelům zjistit. Místní si s nimi příliš hlavy nelámou: používají je jako chlévy nebo dřevníky, většina věží ale není využitá nijak.
  • Někde stojí věže přímo ve vesnici, jinde v krajině a na polích. Po vnitřní výzdobě, pokud vůbec nějaká existovala, se nedochovala ani stopa. Píše se o nich jen v několika čínských spisech z 14. až 17. století a ve zprávách anglických cestovatelů z 19. století, ale bez sebemenších podrobností. Záhada, která teprve čeká na své prozkoumání?
Přírodní rezervace Obora Hvězda v Praze

Přírodní rezervace Obora Hvězda v Praze

Obora Hvězda je nejen lesem a přírodní památkou, ale především národní kulturní památkou. Nejspíš právě proto je oblíbeným místem mnoha Pražanů.

Bojiště Bílá hora – bitva na Bílé hoře a památník porážky českých stavů

Bojiště Bílá hora – bitva na Bílé hoře a památník porážky českých stavů

Památné místo na Bílé hoře v Praze 6 připomíná neslavnou bitvu, která se zde odehrála 8. 11. 1620. Katolické armády porazily vojska českých stavů, hájící reformní náboženství a kulturu. V následujících letech byla česká politika zcela podřízena habsburské nadvládě, a to na 298 let.

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Další aktuality

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky