Úvod > Aktuality > #světovéČesko a starobylé město Počátky na Vysočině
Památky

#světovéČesko a starobylé město Počátky na Vysočině

  • Vydáno4. srpna 2020
Kopcovitá krajina se spoustou lesů a rybníků, mimořádně čistý vzduch, cesty lemované alejemi stromů a řada památek, to jsou Počátky, městečko na Vysočině, na rozhraní Čech a Moravy. Ráz zdejší krajiny a malebné městečko může zcestovalým turistům připomínat italskou obec Greve in Chianti, jejímž charakteristickým znakem je asymetrické náměstí, stejně jako v Počátkách. Historické jádro města na Vysočině se dochovalo bez větších zásahů, v blízkých lesích objevíte zajímavý wellness resort.

Malebné městečko na rozhraní historické hranice Čech a Moravy se nachází v kopcovité krajině Českomoravské vrchoviny

Počátky
Greve in Chianti
počátkyMalebné městečko na rozhraní historické hranice Čech a Moravy se nachází v kopcovité krajině Českomoravské vrchoviny, nedaleko úpatí jejího nejvyššího vrcholu Javořice, v trojúhelníku měst Telč, Jindřichův Hradec a Pelhřimov. Na jeho krásném Palackého náměstí byl natáčen i poetický film Postřižiny Jiřího Menzela, oblíbení Návštěvníci nebo film Jízda. Kašna svatého Jana Nepomuckého uprostřed tohoto náměstí s reliéfními motivy znázorňujícími svatojánskou legendu je skutečnou chloubou města, vedle kostela sv. Jana Křtitele s přístupnou vyhlídkovou věží, Vlastivědným muzeem s národopisnými, cechovními a numismatickými památkami, rodným domem jednoho z nejvýznamnějších českých básníků, na Nobelovu cenu za literaturu 8x nominovaného Otokara Březiny i rodným domem moravského dějepisce, spisovatele a vlastence Tomáše Pěšiny z Čechorodu.

PočátkyMěstská památková zóna Počátky tvoří hodnotný historický urbanistický celek s minimálními rušivými zásahy a řada jeho domů má velmi zachovalé barokně-renesanční jádro. Pamětní deska na budově staré pošty na náměstí vám mj. připomene, že na své cestě do vyhnanství v Brixenu v r. 1851 se zde zastavil i Karel Havlíček Borovský a nedaleko od tohoto domu v letech 1870–1871 pobývala i „dcera národa“, jeho dcera Zdeňka Havlíčková.
 

Cestou k pramenům Počátek a okolí

PočátkyVětšina příjezdových cest do Počátek je lemována krásnými alejemi (lipová, modřínová, javorová, kaštanová apod.). Kališťská modřínová alej dlouhá 2,43 km, vede přes historickou zemskou hranici Čech a Moravy a je nejdelší modřínovou alejí v České republice.
 
Krajinou východně od Počátek směrem na Jihlávku vede další naučná stezka K pramenům Počátek a stezka Otokara Březiny, spojující Počátky, Telč a Jaroměřice nad Rokytnou. Obě vedou z náměstí Lázeňskou ulicí do známých Spa Resortu Svaté Kateřiny s Ájurvédským pavilonem, v jejichž blízkosti můžete navštívit i Kamenný kruh driudů a nádherný Kostel sv. Kateřiny, připisovaný Kiliánu Ignáci Dienzenhoferovi, jenž je však pravděpodobněji dílem Václava Špačka, žáka F. M. Kaňky, významného českého barokního architekta. Na cestě můžete udělat krátkou přestávku a odbočku do Letohrádku svatého Vojtěcha, hotýlku v prvorepublikovém stylu, zrekonstruovaném z tzv. bývalé Smrčkovy vily. Stezka Otokara Březiny dále pokračuje od Lázní svaté Kateřiny přes Horní Dubenky, Janštejn a Velký pařezitý rybník do Telče a odtud dále do cca 40 km vzdálených Jaroměřic nad Rokytnou.
 

Italské Greve in Chianti hledejte v Toskánsku

Greve in ChiantiChianti může turistům nabídnout krásnou přírodu i kulturní a historické památky. Nachází se v Toskánsku, v srdci oblasti Červeného kohouta (Gallo nero). Historická obec Greve leží na stejnojmenné říčce a jejím charakteristickým znakem je asymetrické náměstí s arkádami, kde se čas od času konají trhy starožitností.

Také pro okolí městečka Greve je typickou krajinou půvabná pahorkatina, kterou v Itálii ovšem pokrývají lesy, vinice a olivové háje či cypřišové aleje. Oblast se pyšní výrobou velmi známého a lahodného vína zvané Chianti.
 

Zajímavosti obou městeček aneb víte, že…

  • PočátkyV katastru obce Počátky byl nalezen stříbrný denár Marka Aurelia – v té době stálo i městečko Greve, které bylo založeno ještě v období před příchodem Etrusků (předchůdců starých Římanů).
  • Město Počátky se rozkládá po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice, v okrese Pelhřimov.
  • Město Greve je centrem oblasti Chianti, které nemá jasně definované hranice, ale obecně se nachází mezi provinciemi Florencie a Siena.
  • Greve in ChiantiPočátkách se natáčely filmy Postřižiny (1980), Návštěvníci (1983) nebo Jízda (1994).
  • Greve in Chianti si zahrálo ve filmovém zpracování komedie „Mnoho povyku pro nic“ W. Shakespeara, v originále Much Ado About Nothing (1993, Velká Británie).
  • Uprostřed náměstí v Greve stojí památník věnovaný nejslavnějšímu obyvateli města: je jím Giovanni da Verrazzano, florentský mořeplavec, který v roce 1524 objevil Hudsonův záliv, v němž bylo následně postaveno město New York.
  • Ve středu náměstí v Počátkách se nachází Kašna svatého Jana Nepomuckého s reliéfními motivy znázorňujícími svatojánskou legendu.
Stonehenge v resortu Svatá Kateřina – kamenný kruh druidů

Stonehenge v resortu Svatá Kateřina – kamenný kruh druidů

Kamenný kruh je novodobou replikou megalitické stavby. Byl postaven v roce 2014 jako největší kromlech v České republice. Jeho účelem je pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví.

Zpomalte! Ve Svaté Kateřině zapomeňte na všední starosti a odpočiňte si!

Zpomalte! Ve Svaté Kateřině zapomeňte na všední starosti a odpočiňte si!

Resort Svatá Kateřina je v České republice zcela jedinečný hotelový komplex, které se specializuje na zdravý životní styl, hubnutí, sportování, pobyt v přírodě a odpočinek. V lese, uprostřed nádherné přírody Vysočiny, nedaleko Počátek, naleznou návštěvníci luxusní resort, který je připraven vyhovět požadavkům velmi náročných klientů prahnoucích nejen po pohybu či odpočinku.

Ájurvédský pavilon v Resortu Svatá Kateřina

Ájurvédský pavilon v Resortu Svatá Kateřina

Speciální Ájuverdský pavilon naleznete v Resortu Svatá Kateřina. Je věnováno ájurvédě a ájurvédským terapiím. Po terapiích mohou klienti využít rozlehlé relaxační prostory a vnímat blízkost a sílu ozdravné vysočinské přírody.

Spa a wellness v Resortu Svatá Kateřina

Spa a wellness v Resortu Svatá Kateřina

Svatá Kateřina nadchne každého, kdo chce načerpat novou energii a odpočinout si v krásném prostředí uprostřed přírody. Areál nabízí moderní interiéry, příjemný personál, vynikající kuchyně a wellness o velikosti 1200 m².

Kamenný kruh Druidů v Resortu Svatá Kateřina

Kamenný kruh Druidů v Resortu Svatá Kateřina

Kamenný kruh je novodobou replikou megalitické stavby. Byl postaven v roce 2014 jako největší kromlech v České republice. Jeho účelem je pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví.

Hřbitovní kostel Božího těla v Počátkách

Hřbitovní kostel Božího těla v Počátkách

Hřitovní kostel na hřbitově severně od centra Počátek byl postaven na konci 16. století. Barokně přestavěn byl v letech 1705–1711, snad architektem Domenicem de Angeli.

Rodný dům Otokara Březiny v Počátkách

Rodný dům Otokara Březiny v Počátkách

Pokud se někdo chce dovědět více o životě básníka Otokara Březiny, může navštívit Březinův rodný dům v Počátkách.

Kostel sv. Jana Křtitele s vyhlídkovou věží v Počátkách

Kostel sv. Jana Křtitele s vyhlídkovou věží v Počátkách

Centru města vévodí vysoká hranolová věž kostela sv. Jana Křtitele. Kostel je poprvé zmiňován již roku 1273.

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Cesty roubené alejemi stromů, čistý a svěží vzduch, kapličky a mnoho rybníčků – to je procházka naučnou stezkou k pramenům Počátek. Pojďte se projít malebnou krajinou a načerpat sílu a energii na rozhraní Čech a Moravy v kraji Vysočina.

Pramen sv. Ludmily u Počátek

Pramen sv. Ludmily u Počátek

Pramen svaté Ludmily leží při cestě z Počátek do Polesí. Váže se k němu pověst o zázračném vyléčení.

Městské muzeum Počátky

Městské muzeum Počátky

Městské muzeum v Počátkách, založené v r. 1892, je nejstarší v regionu. Po jeho čtrnáctileté rekonstrukci byla v roce 1997 otevřena stálá expozice.

Další aktuality

V Bystřici nad Pernštejnem se budou konat Slavnosti brambor

V Bystřici nad Pernštejnem se o víkendu 23. a 24. září uskuteční již tradiční podzimní akce Slavnosti brambor a dalších podzimních plodin. V sobotu i neděli se mohou návštěvníci těšit na bramborové speciality, oživené expozice, přehlídku plemen koní anebo divadelní prohlídky a aktivity pro děti.
Kraj Vysočina | Životní styl

Temné příběhy zazděných dam, jeptišek i vozky

Veveří, Lipnice, Svojanov nebo Sovinec: to všechno jsou hrady, kde se zazdívalo zaživa. A zdaleka ne všechny příběhy dívek, dam a rytířů, přivázaných nebo přikovaných ve výklencích, před nimiž se zvolna zvedá zeď a nakonec zmizí i poslední paprsek denního světla, patří mezi pověsti a povídačky.
Kraj Vysočina | Památky

Historické slavnosti Zachariáše z Hradce oživí Telč

Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna proběhnou od pátku 18. do soboty 19. srpna 2023 v Telči. Tradiční kulturně společenská akce města s lidově historickou tematikou nabídne šermířské, hudební, taneční a divadelní produkce doplněné dobovými atrakcemi a dobovým jarmarkem. Užijte si dny plné zábavy i poučení pro malé i velké, dny historie a romantiky, dobrého jídla, prostě zážitky ve starých dobrých časech.
Kraj Vysočina | Kultura

Výlety pro samotáře: objevte pozapomenutá místa Vysočiny

O krásách toulání Vysočinou zpívá skupina Plavci ve známé písni. I my vás zveme do tohoto kraje plného hlubokých lesů, krásných rybníků, památných stromů, zurčících řek a říček, ale také starobylých hradů a zámků. Zavedeme vás na místa, kam příliš turistů nezavítá a kde si budete moci vychutnat kouzlo divotvorné přírody.
Kraj Vysočina | Příroda

Třebíč slaví 20 let v UNESCO a láká na dobovou akci Slavnosti tří kápí

Středověké městečko, dobová tržnice, vojenské ležení, historický průvod, hudba i tanec… To je pouze ochutnávka toho, co zažijete ve dnech 18. až 20. srpna 2023 na Středověkých slavnostech v Třebíči. Oslava 20. výročí zápisu Baziliky sv. Prokopa, židovské čtvrti a židovského hřbitova na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO nabídne zajímavý a bohatý program.
Kraj Vysočina | Památky

Centrum Eden zve o víkendu na Slavnosti sklizně

Centrum Eden na Vysočině připravuje na víkend 19. a 20. srpna 2023 tradiční dožínkovou oslavu Slavnosti sklizně. Akce je vyhlášena v širokém okolí svým bohatým programem – jako vždy se chystá krojovaný průvod horáckou vesnicí, poděkování panu Statkáři za sklizení úrody, ukázky folkloru či dobré jídlo a pití. Nejen děti potěší zvířátka, k vidění bude například přehlídka plemen koní.
Kraj Vysočina | Památky

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny!

Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
Kraj Vysočina | Zážitky

Jemnice se opět vrátí do středověku, doby chrabrých rytířů, bojujících za spravedlnost, lásku, čest a slávu

Jemnická bitva, v roce 2023 už třináctá v pořadí, nabídne 12. srpna program pro celou rodinu. V odpoledním programu budou k vidění šermířská, divadelní, taneční, kejklířská, hudební a ohnivá vystoupení skupin a umělců z různých koutů republiky, historické tržiště a další aktivity pro děti i dospělé. Vrcholem programu bude XIII. Jemnická bitva. Tím ale program zdaleka nekončí...
Kraj Vysočina | Zážitky