Úvod > Aktuality > #světovéČesko a starobylé město Počátky na Vysočině
#světovéČesko a starobylé město Počátky na Vysočině
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a starobylé město Počátky na Vysočině

  • Vydáno4. srpna 2020
Kopcovitá krajina se spoustou lesů a rybníků, mimořádně čistý vzduch, cesty lemované alejemi stromů a řada památek, to jsou Počátky, městečko na Vysočině, na rozhraní Čech a Moravy. Ráz zdejší krajiny a malebné městečko může zcestovalým turistům připomínat italskou obec Greve in Chianti, jejímž charakteristickým znakem je asymetrické náměstí, stejně jako v Počátkách. Historické jádro města na Vysočině se dochovalo bez větších zásahů, v blízkých lesích objevíte zajímavý wellness resort.

Malebné městečko na rozhraní historické hranice Čech a Moravy se nachází v kopcovité krajině Českomoravské vrchoviny

Počátky
Greve in Chianti
počátkyMalebné městečko na rozhraní historické hranice Čech a Moravy se nachází v kopcovité krajině Českomoravské vrchoviny, nedaleko úpatí jejího nejvyššího vrcholu Javořice, v trojúhelníku měst Telč, Jindřichův Hradec a Pelhřimov. Na jeho krásném Palackého náměstí byl natáčen i poetický film Postřižiny Jiřího Menzela, oblíbení Návštěvníci nebo film Jízda. Kašna svatého Jana Nepomuckého uprostřed tohoto náměstí s reliéfními motivy znázorňujícími svatojánskou legendu je skutečnou chloubou města, vedle kostela sv. Jana Křtitele s přístupnou vyhlídkovou věží, Vlastivědným muzeem s národopisnými, cechovními a numismatickými památkami, rodným domem jednoho z nejvýznamnějších českých básníků, na Nobelovu cenu za literaturu 8x nominovaného Otokara Březiny i rodným domem moravského dějepisce, spisovatele a vlastence Tomáše Pěšiny z Čechorodu.

PočátkyMěstská památková zóna Počátky tvoří hodnotný historický urbanistický celek s minimálními rušivými zásahy a řada jeho domů má velmi zachovalé barokně-renesanční jádro. Pamětní deska na budově staré pošty na náměstí vám mj. připomene, že na své cestě do vyhnanství v Brixenu v r. 1851 se zde zastavil i Karel Havlíček Borovský a nedaleko od tohoto domu v letech 1870–1871 pobývala i „dcera národa“, jeho dcera Zdeňka Havlíčková.
 

Cestou k pramenům Počátek a okolí

PočátkyVětšina příjezdových cest do Počátek je lemována krásnými alejemi (lipová, modřínová, javorová, kaštanová apod.). Kališťská modřínová alej dlouhá 2,43 km, vede přes historickou zemskou hranici Čech a Moravy a je nejdelší modřínovou alejí v České republice.
 
Krajinou východně od Počátek směrem na Jihlávku vede další naučná stezka K pramenům Počátek a stezka Otokara Březiny, spojující Počátky, Telč a Jaroměřice nad Rokytnou. Obě vedou z náměstí Lázeňskou ulicí do známých Spa Resortu Svaté Kateřiny s Ájurvédským pavilonem, v jejichž blízkosti můžete navštívit i Kamenný kruh driudů a nádherný Kostel sv. Kateřiny, připisovaný Kiliánu Ignáci Dienzenhoferovi, jenž je však pravděpodobněji dílem Václava Špačka, žáka F. M. Kaňky, významného českého barokního architekta. Na cestě můžete udělat krátkou přestávku a odbočku do Letohrádku svatého Vojtěcha, hotýlku v prvorepublikovém stylu, zrekonstruovaném z tzv. bývalé Smrčkovy vily. Stezka Otokara Březiny dále pokračuje od Lázní svaté Kateřiny přes Horní Dubenky, Janštejn a Velký pařezitý rybník do Telče a odtud dále do cca 40 km vzdálených Jaroměřic nad Rokytnou.
 

Italské Greve in Chianti hledejte v Toskánsku

Greve in ChiantiChianti může turistům nabídnout krásnou přírodu i kulturní a historické památky. Nachází se v Toskánsku, v srdci oblasti Červeného kohouta (Gallo nero). Historická obec Greve leží na stejnojmenné říčce a jejím charakteristickým znakem je asymetrické náměstí s arkádami, kde se čas od času konají trhy starožitností.

Také pro okolí městečka Greve je typickou krajinou půvabná pahorkatina, kterou v Itálii ovšem pokrývají lesy, vinice a olivové háje či cypřišové aleje. Oblast se pyšní výrobou velmi známého a lahodného vína zvané Chianti.
 

Zajímavosti obou městeček aneb víte, že…

  • PočátkyV katastru obce Počátky byl nalezen stříbrný denár Marka Aurelia – v té době stálo i městečko Greve, které bylo založeno ještě v období před příchodem Etrusků (předchůdců starých Římanů).
  • Město Počátky se rozkládá po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice, v okrese Pelhřimov.
  • Město Greve je centrem oblasti Chianti, které nemá jasně definované hranice, ale obecně se nachází mezi provinciemi Florencie a Siena.
  • Greve in ChiantiPočátkách se natáčely filmy Postřižiny (1980), Návštěvníci (1983) nebo Jízda (1994).
  • Greve in Chianti si zahrálo ve filmovém zpracování komedie „Mnoho povyku pro nic“ W. Shakespeara, v originále Much Ado About Nothing (1993, Velká Británie).
  • Uprostřed náměstí v Greve stojí památník věnovaný nejslavnějšímu obyvateli města: je jím Giovanni da Verrazzano, florentský mořeplavec, který v roce 1524 objevil Hudsonův záliv, v němž bylo následně postaveno město New York.
  • Ve středu náměstí v Počátkách se nachází Kašna svatého Jana Nepomuckého s reliéfními motivy znázorňujícími svatojánskou legendu.
Stonehenge v resortu Svatá Kateřina – kamenný kruh druidů

Stonehenge v resortu Svatá Kateřina – kamenný kruh druidů

Kamenný kruh je novodobou replikou megalitické stavby. Byl postaven v roce 2014 jako největší kromlech v České republice. Jeho účelem je pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví.

Zpomalte! Ve Svaté Kateřině zapomeňte na všední starosti a odpočiňte si!

Zpomalte! Ve Svaté Kateřině zapomeňte na všední starosti a odpočiňte si!

Resort Svatá Kateřina je v České republice zcela jedinečný hotelový komplex, které se specializuje na zdravý životní styl, hubnutí, sportování, pobyt v přírodě a odpočinek. V lese, uprostřed nádherné přírody Vysočiny, nedaleko Počátek, naleznou návštěvníci luxusní resort, který je připraven vyhovět požadavkům velmi náročných klientů prahnoucích nejen po pohybu či odpočinku.

Ájurvédský pavilon v Resortu Svatá Kateřina

Ájurvédský pavilon v Resortu Svatá Kateřina

Speciální Ájuverdský pavilon naleznete v Resortu Svatá Kateřina. Je věnováno ájurvédě a ájurvédským terapiím. Po terapiích mohou klienti využít rozlehlé relaxační prostory a vnímat blízkost a sílu ozdravné vysočinské přírody.

Spa a wellness v Resortu Svatá Kateřina

Spa a wellness v Resortu Svatá Kateřina

Svatá Kateřina nadchne každého, kdo chce načerpat novou energii a odpočinout si v krásném prostředí uprostřed přírody. Areál nabízí moderní interiéry, příjemný personál, vynikající kuchyně a wellness o velikosti 1200 m².

Kamenný kruh Druidů v Resortu Svatá Kateřina

Kamenný kruh Druidů v Resortu Svatá Kateřina

Kamenný kruh je novodobou replikou megalitické stavby. Byl postaven v roce 2014 jako největší kromlech v České republice. Jeho účelem je pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví.

Hřbitovní kostel Božího těla v Počátkách

Hřbitovní kostel Božího těla v Počátkách

Hřitovní kostel na hřbitově severně od centra Počátek byl postaven na konci 16. století. Barokně přestavěn byl v letech 1705–1711, snad architektem Domenicem de Angeli.

Rodný dům Otokara Březiny v Počátkách

Rodný dům Otokara Březiny v Počátkách

Pokud se někdo chce dovědět více o životě básníka Otokara Březiny, může navštívit Březinův rodný dům v Počátkách.

Kostel sv. Jana Křtitele s vyhlídkovou věží v Počátkách

Kostel sv. Jana Křtitele s vyhlídkovou věží v Počátkách

Centru města vévodí vysoká hranolová věž kostela sv. Jana Křtitele. Kostel je poprvé zmiňován již roku 1273.

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Cesty roubené alejemi stromů, čistý a svěží vzduch, kapličky a mnoho rybníčků – to je procházka naučnou stezkou k pramenům Počátek. Pojďte se projít malebnou krajinou a načerpat sílu a energii na rozhraní Čech a Moravy v kraji Vysočina.

Pramen sv. Ludmily u Počátek

Pramen sv. Ludmily u Počátek

Pramen svaté Ludmily leží při cestě z Počátek do Polesí. Váže se k němu pověst o zázračném vyléčení.

Městské muzeum Počátky

Městské muzeum Počátky

Městské muzeum v Počátkách, založené v r. 1892, je nejstarší v regionu. Po jeho čtrnáctileté rekonstrukci byla v roce 1997 otevřena stálá expozice.