Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Stará čistírna Bubeneč: podzemní vodní palác v Praze
#světovéČesko a Stará čistírna Bubeneč: podzemní vodní palác v Praze
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a Stará čistírna Bubeneč: podzemní vodní palác v Praze

Vydáno 17. června 2021
Stará čistírna odpadních vod v Bubenči je úžasné místo pro fandy technických památek, industriální architektury a historie. K vidění je tu nejedna kuriozita a prohlídky navíc slibují zajímavé zážitky: jedině tady můžete vyšplhat na vysoký tovární komín a na zem se vrátit jeho vnitřkem, anebo proplout zaplaveným podzemím na prámu.
Podzemní nádrže: kdysi ryze účelné stavby se proměnily v atraktivní turistické cíle. Podzemní prostory Staré čistírny v Praze – Bubenči a cisterna Yerebatan v tureckém Istanbulu
 
Bubeneč
Istanbul
Přestože v záplavě historických památek jsou mosty, vodárenské věže nebo železnice snadno přehlédnutelnou součástí dnešní Prahy, určitě stojí za pozornost. Některé jsou dokonce tak zajímavé, že je oficiální turistický portál Prahy zařadil mezi technické památky, které prostě musíte vidět. A protože prim hrají opravdové unikáty, nesmí mezi nimi chybět Stará čistírna odpadních vod v Praze 6 – Bubenči.
 

Stará čistírna v Bubenči

Vůbec nejstarší pražská kanalizační stoka vznikla už v polovině 12. století při stavbě Strahovského kláštera, kam zároveň jiné štoly přiváděly pitnou vodu ze svahů Petřína. Stavba na svou dobu ojedinělá bohužel zůstala nadlouho také jediná; středověká Praha si podobně jako jiná města na čistotu příliš nepotrpěla. Podpovrchová kanalizace se začala budovat až v druhé polovině 18. století. V roce 1828 bylo dokončeno 44 kilometrů stok, které na pětatřiceti místech – samozřejmě bez jakéhokoli čištění – ústily do Vltavy.O výstavbě nejstarší pražské kanalizace město rozhodlo až na sklonku 19. století. Zhruba 90 kilometrů dlouhou kanalizační síť, určenou pro tehdejších 650 000 obyvatel, navrhl a vybudoval britský inženýr William Henry Lindley, stoky pak odváděly odpadní vody z plochy větší než 8 000 hektarů. Splašky tehdy ústily do nově postavené čističky v Bubenči; ta byla ve své době nejmodernější čističkou odpadních vod v Evropě.

Jenou z rarit bylo to, že stejně jako na podzemní části čistírny byly i pro výstavbu budov na povrchu použity speciální dvakrát pálené cihly, takzvané zvonivky. Při poklepání totiž vydávají charakteristický zvuk a kromě toho nepropouštějí vodu, takže by při dobré údržbě měly vydržet celou věčnost. Původnímu účelu čistírna sloužila až do roku 1967, kdy bylo uvedeno do provozu moderní zařízení na blízkém Císařském ostrově.
 

Vstupenka do UNESCO

Koncem osmdesátých let objevili opuštěný areál nadšenci, kteří postupně začali obnovovat strojní vybavení včetně technologického zařízení; lapače písku, stavidla, podzemní sedimentační nádrže i unikátní dvoupodlažní strojovna s parními stroji se díky nim dochovaly v původním stavu. Unikátní technická památka byla slavnostně otevřena v září 1996 u příležitosti 90. výročí pražské kanalizace.

Industriální památkově chráněný areál staré čistírny nabízí prohlídky spojené se zážitky, od jištěných výstup na komín přes plavby po jedné z podzemních nádrží a hru pro děti až po nejrůznější akce. Stará čistírna ale neláká jen turisty a obdivovatele techniky, ale také filmaře: její interiéry poznal třeba Tom Cruise nebo Jack Nicholson.Najdete tu také kavárnu: jmenuje se Továrna, nachází se v budově Staré čistírny a kromě kávy nabízí jiné teplé i studené nápoje, domácí limonády a čaje, belgické pralinky, koláče, pizzu a rozpékané bagetky.

Stavba, na kterou byl dokonce kdysi vypsaný demoliční výměr, se v roce 2010 stala národní kulturní památkou a o šest let později byla zařazena i mezi nejvýznamnější industriální památky Evropy, když získala certifikát takzvaného kotevního bodu organizace Evropské cesty průmyslového dědictví (ERIH). To bývá předznamenání zápisu do UNESCO a čistírna skutečně je zařazená společně s dalšími stavbami na indikativním seznamu čekatelů. V jejím případě by šlo podobně jako u Průhonického zámeckého parku o další rozšíření historického centra Prahy, které už na seznamu kulturního dědictví UNESCO zapsáno je.
 

Víte, že…?

  • Když v roce 1967 původní mechanickou čistírnu v Praze nahradila modernější chemicko-technologická čistírna na Císařském ostrově, mnohá města v Československu teprve své odpadní vody začínala čistit.
  • seznamu sedmi doporučených technických památek Prahy dělají Staré čistírně v Bubenči společnost Pražský Semmering, Muzeum vodárenství a vodárna Podolí, nostalgická tramvajová linka č. 41, která se vydává na okružní jízdu městem během letních víkendů, Petřínská rozhledna a lanová dráha, podzemní kryt Folimanka a železniční most, který z Výtoně vede na Smíchov.
  • Při hledání podobných zážitků se seriál #světovéČesko vypravil do Istanbulu, do podzemní cisterny Yerebatan. Vznikla ve 4. až 6. století, je jednou z šedesáti, které se ve městě nacházejí, a jako jediná je přístupná. Obrovská podzemní prostora měří 140 metrů na délku, 70 metrů na šířku a pojme 80 000 kubických metrů vody, nyní je ale na dně stěží metr vody. Strop podpírá 336 mramorových korintských sloupů. První turisté tu proplouvali na loďkách, dnes nad hladinou vedou dřevěné chodníky s pevným zábradlím. Kuriozitou cisterny Yerebatan jsou zvláštní patky sloupů v podobě medúz, kdy některé z nich jsou pootočené. Nevýhodou bývají dlouhé fronty: cisterna je totiž místo, kde si odpočinete z rušných ulic Istanbulu a v letních měsících se v podzemí příjemně ochladíte.
Bývalé nádraží Praha-Bubeneč

Bývalé nádraží Praha-Bubeneč

Nádraží Bubeneč bylo postaveno roku 1850, jako druhé nejstarší pražské nádraží. Provoz zde byl ukončen v roce 2014, nyní patří městské části Praha 6. Během kompletní rekonstrukce by zde do roku 2022 mělo vzniknout multifunkční centrum Stanice 6.

Zřícenina Baba v Praze 6

Zřícenina Baba v Praze 6

Na návrší Baba na levém břehu řeky Vltavy se nachází zřícenina stejného jména. Dodnes není zcela jasné, zdali jde o zbytek kaple nebo budovy viničního lisu. Od zříceniny je pěkný výhled na Vltavu, Prahu 6 a okolí.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Co nevíte o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Co nevíte o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Na Vltavě v Praze to žije, ať už jste si oblíbili víkendové farmářské trhy na náplavce Rašínova nábřeží, ostrovy a přívozy, jezdíte po nábřeží na kolech nebo na kolečkových bruslích anebo podél řeky chodíte na procházky. Na portálu Kudy z nudy se ale o Vltavě dozvíte mnohem víc.

Čistírna odpadních vod Bubeneč usiluje o zápis UNESCO

Čistírna odpadních vod Bubeneč usiluje o zápis UNESCO

Stará čistírna odpadních vod v pražské Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Čistírna, jenž byla uvedena do provozu v roce 1907 bude od letoška usilovat o zápis na seznam UNESCO. Ministerstvo kultury má už všechny potřebné dokumenty k podání žádosti, bude se však jednat o proces dlouhý několik let.