Úvod > Aktuality > #světovéČesko a sloní výlety: do zoo i do restaurace, na Králický Sněžník i do pivovaru
#světovéČesko a sloní výlety: do zoo i do restaurace, na Králický Sněžník i do pivovaru
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a sloní výlety: do zoo i do restaurace, na Králický Sněžník i do pivovaru

  • Vydáno10. dubna 2021
Největší suchozemská zvířata na světě, exotická a úchvatná. Popularitu bychom jim mohli závidět: kdekdo má kamaráda s přezdívkou Slon, na ty skutečné čtyřnohé se jezdíme dívat do světa anebo do zoologických zahrad. Setkat se s nimi ale můžeme i jinde, třeba v horách anebo na cestách po světě.
Dva obří sloni, kteří zůstali zachyceni jen na starých rytinách a fotografiích: slon jako atrakce výletní restaurace v pražské čtvrti Sedlec a sloní kašna na pařížském Náměstí Bastilly
Praha
Paříž
Nejjednodušší je vypravit se do některé z našich zoologických zahrad. Začít nemůžeme nikde jinde než v zoologické zahradě v Praze, kde se v roce 1933, tedy dva roky po jejím otevření, objevil vůbec první slon v Československu. Slon Baby přijel z Cejlonu, dnešní Srí Lanky, a záhy se zařadil mezi zvířecí celebrity. Dnes v pražské zoo žije největší sloní stádo u nás a také největší, které kdy v Praze bylo. Nejstarší je slonice Gulab, narozená v roce 1959 v indickém táboře pracovních slonů; do Prahy přišla v roce 1966. V Údolí slonů, výběhu otevřeném k výročí 80 let pražského chovu, jí společnost dělají slon Ankhor, slonice Shanti, Janita a Tamara, mladí sloni Maxmilián (historicky první slůně, které se v pražské zoo narodilo a bylo zde také počato) a Rudi a malé „sloní princezny“ Lakuna a Amalee.
 

Sloni ze Zlína, Liberce, Dvora Králové, Ostravy a Ústí

zoologické zahradě Zlín mají sloni k dispozici prostorný areál Karibuni: pavilon, který tvarem připomíná velkou africkou chýši, a venkovní výběh, který je jedno velké sloní hřiště. Pařezy, kameny a klády slouží nejen jako hračky, ale také jako pomůcka k podrbání. Slonice Kali, Zola a Ulu, které do Zlína přijely roku 2003 z jihoafrického národního parku Kruger, mají k dispozici i vnitřní a venkovní bazén a také přírodní bahniště. V zoo Liberec žijí slonice Rání a Balu, v Safari Parku ve Dvoře Králové pak slonice Saly, Umbu a Drumbo. Pět členů má sloní stádo v ostravské zoologické zahradě: nejmladšího Chandru doplňují slonice Rashmi, Johti a Vishesh a samec Maxim. Zoo v Ostravě má na sloní samce smůlu, všichni uhynuli nebo byli utraceni předčasně. To byl i případ Calvina, který patřil mezi nejúspěšnější chovné samce v Evropě: zplodil 14 mláďat, z nichž 11 přežilo. Jedním ze symbolů zoo byl pouhých šest let, symbolem ale zůstal i po smrti, a to jako exponát Slezského zemského muzea v Opavě. Nejasná je budoucnost slonice Delhi ze zoo v Ústí nad Labem; po smrti slonice Kaly zůstala sama. Zatím je v Ústí, ale vedení zoo ji plánuje přesunout do jiné zoo mezi další slony, aby jí samotné nebylo smutno.
 

Slon v porcelánu

Přirovnání o slonovi v porcelánu zná kdekdo, ale víte, že jeden si skutečně v porcelánu mohl šlapat po libosti? V roce 1908 se obrovskou senzací Jubilejní výstavy v Praze-Holešovicích stala obří socha slona, který na zádech nesl sudy s pivem. Vyrobit ho nechal Pražský akciový pivovar a jeho autorem byl sochař Karel Novák, žák slavného J. V. Myslbeka. Uvnitř ve slonovi fungovala restaurace, po skončení výstavy ho koupil hostinský ze Sedlce u Prahy. Slon znovu změnil majitele v roce 1920: tehdy jej odkoupil Karel Pivoňka, který se do Čech vrátil z Ameriky a v Sedlci začal provozovat hotel California i s restaurací U Slona.

Na výletníky slon fungoval jako magnet, ve svých pamětech Všechny krásy světa na něj vzpomínal i básník Jaroslav Seifert. Slonův konec se nezadržitelně přiblížil po druhé světové válce, přesto vydržel až do roku 1969, respektive 1974, kdy byly odstraněny poslední trosky.
 

Sloni v horách

Jako hejno slonů, kteří upláchli ze zoo a teď se bázlivě tisknou k sobě, vypadají Sloní skály aneb Bílé kameny, viditelné ze silnice při stoupání do Jitravského sedla mezi Libercem a Jablonným v Podještědí. Pískovce vytvářejí malé skalní město, kolem nich vede naučná stezka Lužické a Žitavské hory.

Naopak statečně a samo čelí osudu i drsnému počasí slůně na Králickém Sněžníku. Kamenná soška stojí nedaleko vrcholku od roku 1932 a stala se symbolem horského masivu.
 

Za slony nejenom do Afriky

  • Pražský akciový pivovar nebyl jediný pivovar, jemuž dělali reklamu sloni: v areálu kodaňského pivovaru Carlsberg stojí Sloní brána. Vymyslel ji pivovarník, sběratel umění a filantrop Carl Jacobsen, který také roku 1913 daroval městu jednu z jeho dominant, bronzovou sochu Malé mořské víly. Sloni, kteří pro něj byli symboly stability, síly a věrnosti, v Kodani na svých hřbetech nesou masivní věž; ta dřív sloužila jako zásobárna surovin pro výrobu piva.
  • Kodaňskou Sloní bránu prý inspiroval mramorový slon nesoucí na svých zádech egyptský obelisk, který podle návrhu sochaře Berniniho vytesal Ercole Ferrata. Původně měl být ozdobou chrámu sv. Petra ve Vatikánu, dnes stojí na římském náměstí Piazza della Minerva.
  • Třetí slon podobně jako ten v Sedleci už neexistuje: šlo o obrovskou kašnu, která stála od roku 1808 na místě zbořené Bastily uprostřed dnešního Place de la Bastille v Paříži. Napoleon si tehdy přál, aby mohutný bronzový slon stál uprostřed bazénu, stříkal vodu z chobotu a nahoře měla být vyhlídka. Vznikl pouze model ze dřeva a sádry, po Napoleonově pádu odsunutý na okraj náměstí. Victor Hugo do jeho útrob umístil jednu ze scén Bídníků, ovšem lidé z okolí si stěžovali, že slon je rejdištěm zlodějů a jiných nekalých živlů. Slon postupně chátral, k jeho demolici došlo v roce 1846.
  • Ještě jednou se vypravíme za živými slony, tentokrát do sloního sirotčince Lilayi v zambijské metropoli Lusaka. Navzdory úsilí ochranářů a mezinárodnímu tažení proti pašování slonoviny africké slony decimují pytláci, o mláďata bez klů ale zájem nemají. Osiřelí malí sloni putují do sirotčince, kde se o sloní mimina starají ošetřovatelé. Čtyřleté slony pak čeká cesta do Kafue, největšího národního parku Zambie, kde zprvu nocují v bezpečných útulcích, pomalu si zvykají na sloní stádo a pod dohledem chovatelů se seznamují s divočinou.
Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Velké Tiské stěny

Velké Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Velké Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Údolí slonů v pražské zoo

Údolí slonů v pražské zoo

Půl kilometru dlouhá stezka vinoucí se kolem Údolí slonů je plná zážitků. Vychutnat si můžete nejen jedinečné výhledy na početné sloní stádo, ale i jízdu na unikátním sloním trenažéru, desítky originálních asijských artefaktů, domorodou vesnici, a dokonce i dva svatostánky.

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Skupina skal Bílé kameny leží asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomínajícími mohutné hřbety odpočívajících slonů, proto jsou někdy označovány jako Sloní skály.

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Kamenná soška slůněte na nevysokém pylonu se stala symbolem Králického Sněžníku. Byla postavena nedaleko vrcholu hory v roce 1932 na paměť 10. výročí založení skupiny Jescher. Návrh sošky vytvořila Amei Hallegerová.

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).

Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Secesní radnice v Tanvaldu

Secesní radnice v Tanvaldu

Secesní budova byla postavena v letech 1908 – 1909. Za pozornost stojí barevné okenní vitráže na schodišti a ve velké zasedací síni. Budova prošla v roce 1993 celkovou rekonstrukcí.

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Pro návštěvníky zoo je připraveno velké množství předváděcích akcí, jako je procházka a cvičení slonů, "medový strom" pro malajské medvědy, krmení tuleňů, lemurů, orangutanů, surikat, piraň a další lákadla.