Úvod > Aktuality > #světovéČesko a skalní miniměsto Kunratické Švýcarsko plné vyhlídek a kamenných reliéfů
#světovéČesko a skalní miniměsto Kunratické Švýcarsko plné vyhlídek a kamenných reliéfů
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a skalní miniměsto Kunratické Švýcarsko plné vyhlídek a kamenných reliéfů

  • Vydáno30. srpna 2020
České nebo Saské Švýcarsko znáte, ale o Kunratickém Švýcarsku jste možná nikdy neslyšeli. Nenajdete je ani na některých mapách a zvolna mizí i z lidské paměti. Přitom výstižně pasuje na nádhernou krajinu kolem Cvikova mezi Zeleným vrchem, Kloboukem a Kovářským vrchem.

Dva romantické pohledy na Švýcarsko: z vyhlídky Švýcárna na Kunratické Švýcarsko a z pavilonu Gebhardshöhe na pravé Švýcarské Alpy

Kunratické Švýcarsko
Švýcarsko
Oblast Kunratického Švýcarska má řadu výhod. Především tohle skalní miniměsto zná skutečně jen málokdo, takže při troše štěstí se jím možná budete toulat sami. Bonusem navíc je krásná příroda, klid a pohoda. A také řada malebných zákoutí, kde přírodě trochu pomohly lidské ruce.
 

Kolem Zeleného vrchu na vyhlídky a do divadla

Nejhezčí trasy hledat nemusíte, Kunratické Švýcarsko je skutečně maličké a značených cest je jen pár. Musíte se ale rozhodnout, kde začnete: třeba ve Cvikově procházkou po křížové cestě na Kalvárii a pak po neznačené cestě kolem Trávnické jehly? Zakrátko se tak dostanete na nádhernou vyhlídkovou cestu, která vede po úbočích Zeleného vrchu. Říká se jí Cvikovský okruh, je žlutě značená, takže se neztratíte, a navíc na ní najdete několik pěkných odpočívadel, třeba Schillerovu vyhlídku anebo Švýcárnu, romantický zastřešený pavilonek s fantastickým výhledem postavený nad zbytky bývalé Švýcarské boudy. Zastavit se můžete i v Lesním divadle, které nechal v pískovcovém lomu na jižním úbočí Zeleného vrchu kolem roku 1920 vybudovat místní ochotnický spolek.
 

Ke kapli a Karlovu odpočinku

Další kouzelná cesta vychází z Drnovce, který leží východně od Cvikova. Zeleně a žlutě značený okruh vede tesaným úvozem do lesa; zakrátko se dostanete k malebné skalní kapli z roku 1834, o kousek dál pak ve skalách nad cestou čeká vytesaný výklenek s lavicí a malým reliéfem. Místo se jmenuje Karlův odpočinek a vybudovali ho místní jako poděkování předsedovi horského spolku a řídícímu učiteli z Kunratic Karlu Beckertovi, který měl na zvelebování Kunratického Švýcarska největší zásluhy. Na výzdobě skal a okolí se podílel také četnický strážmistr Josef Bundesman.

Značený okruh vás dovede do lesů a luk severně od Drnovce, kde objevíte také jeskyni Waltro; na sklonku druhé světové války se v ní ukrývala skupina odbojářů. Nakonec se po silnici vrátíte zpět do obce; cesta dohromady měří přibližně tři kilometry.
 

Vyhlídka Dutý kámen a Skála smrti

Další krátký turistický okruh upravili Beckert s Bundesmanem na hřebínku, vystupujícím z krajiny mezi Cvikovem a Kunraticemi. Místu se říká Dutý kámen: jsou tu vytesané schody a kruhová skalní plošina s lavicí a kamenným stolem, na kterém se ještě dají rozeznat zbytky slunečních hodin, zeměpisné orientační tabule a datum zhotovení 19. 7. 1914. Opěradlo lavice zdobí reliéf koruny s již téměř nečitelným názvem Karolinenruh, Karolínin odpočinek. Objevit můžete také nevelkou jeskyni zvanou Ševcovská díra, reliéf zobrazující německého básníka Karla Theodora Körnera, jehož osudy v lecčems připomínají našeho Karla Hynka Máchu, a největší skalní blok, podle tvaru nazývaný Vějíř nebo Varhany.

Z Dutého kamene se ještě můžete zajít podívat ke Skále smrti: zeleně značená odbočka k ní vede ze silnice mezi Kunraticemi a Lindavou. Na konci se tyčí patnáct metrů vysoká skála s vytesaným reliéfem rytíře na koni a dívky, padající do propasti. Děsivý výjev vychází z místní pověsti, ale smrt úřadovala jinde, než by se na první pohled zdálo: mlynářova dcera prchající před surovým rytířem dopadla do měkkého mechu a zachránila ji i široká sukně, naopak rytířův kůň se na hladké skále neudržel a i se svým pánem se utopil na dně propasti.
 

Šest švýcarských zajímavostí a jeden krátký pohled do skutečného Švýcarska

  • Skalní reliéfy jsou výrazným fenoménem Lužických hor a v lesích kolem Cvikova jich objevíte několik. Například v lese severně od Kunratic je k vidění kamenný oltář Nejsvětější Trojice, ještě o kousek dál v dnes již nepoužívaném úvozu staré cesty z Kunratic do Mařenic objevíte skalní reliéf zobrazující útěk Svaté rodiny do Egypta.
  • U Mařenic se můžete podívat do Antonínova údolí, kde se dochovaly zbytky skalní kaple. U začátku náhonu bývalého Neumannova mlýna u silnice z Mařenic do Trávníku je vytesán skalní reliéf Ukřižování; okolo vede cyklostezka 3053.
  • V Lindavě u Cvikova sídlí Sklárna Ajeto; zdejší exkluzivní skleněné výrobky najdete v uměleckých galeriích celého světa. Zajímavou podívanou slibuje i Pačinek Glass, galerie a sklárna Jiřího Pačinka v Kunraticích.
  • Místo, které podobně jako Kunratické Švýcarsko také není všeobecně známé, sice neleží přímo ve Švýcarsku, ale otvírá se z něj pohled na Švýcarské Alpy. Řeč je o nostalgickém pavilonu Gebhardshöhe, stojícím na Rottachbergu nad německým Rettenbergem. Je to magické místo s oslnivou vyhlídkou na alpské masivy, ideální pro piknik nebo odpočinek. Jde také o oblíbené místo všech, kteří si v horách chtějí užít východ slunce.
Skalní město Kunratické Švýcarsko

Skalní město Kunratické Švýcarsko

Malé skalní město s názvem Kunratické Švýcarsko můžete navštívit u Cvikova nedaleko České Lípy. Při procházce potkáte skalní kapli vytesanou do pískovce, jeskyni Waltro, skalní suk Vějíř či výletní místo Körnerova výšina.

Jeskyně Waltro v Kunratickém Švýcarsku u Cvikova

Jeskyně Waltro v Kunratickém Švýcarsku u Cvikova

Jeskyně Waltro se nachází u obce Drnovec nedaleko Cvikova.

Skalní kaple u Kunratic na Českolipsku

Skalní kaple u Kunratic na Českolipsku

Skalní kaple u Kunratic je v pískovci vytesaný objekt v lesích nedaleko Cvikova na Českolipsku.

Karlův odpočinek v Kunratickém Švýcarsku

Karlův odpočinek v Kunratickém Švýcarsku

Uměle přitesaná převislá skála s lavicí, nazývaná Karlův odpočinek se nachází v téměř zapomenutém Kunratickém Švýcarsku nedaleko Cvikova.

Kunratické Švýcarsko – skalní město u Cvikova

Kunratické Švýcarsko – skalní město u Cvikova

Menší, přesto však malebné skalní město pískovcových skal a čedičových varhan se nachází poblíž Cvikova a v době rozvoje turistiky před 1. světovou válkou doplněno o několik ve skalách tesaných sochařských děl a lesní kapli.

Skála smrti u Kunratic u Cvikova

Skála smrti u Kunratic u Cvikova

Skála smrti, dříve nazývaná též Rytířský skok, stojí ukrytá ve stínu stromů na pravém břehu Svitávky asi 1,5 km jižně od středu Kunratic u Cvikova. Skála je vysoká 15 metrů a je v ní vytesán reliéf, který znázorňuje rytíře na vzpínajícím se koni a dívku padající ze skály.

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.

Kunratická naučná stezka ve Šluknově

Kunratická naučná stezka ve Šluknově

Kunratická naučná stezka byla realizovaná v roce 2011 Střední lesnickou školou a střední odbornou školou sociální Šluknov. Má celkem 5 zastavení.

Skalní reliéf útěk Svaté rodiny do Egypta

Skalní reliéf útěk Svaté rodiny do Egypta

Reliéf s biblickou tématikou naleznete v dnes již nepoužívaném úvozu staré cesty z Kunratic u Cvikova do Mařenic, asi 600 m severně od rozcestí v osadě Třídomí.