Úvod > Aktuality > #světovéČesko a skalní miniměsto Kunratické Švýcarsko plné vyhlídek a kamenných reliéfů
Příroda

#světovéČesko a skalní miniměsto Kunratické Švýcarsko plné vyhlídek a kamenných reliéfů

  • Vydáno30. srpna 2020
České nebo Saské Švýcarsko znáte, ale o Kunratickém Švýcarsku jste možná nikdy neslyšeli. Nenajdete je ani na některých mapách a zvolna mizí i z lidské paměti. Přitom výstižně pasuje na nádhernou krajinu kolem Cvikova mezi Zeleným vrchem, Kloboukem a Kovářským vrchem.

Dva romantické pohledy na Švýcarsko: z vyhlídky Švýcárna na Kunratické Švýcarsko a z pavilonu Gebhardshöhe na pravé Švýcarské Alpy

Kunratické Švýcarsko
Švýcarsko
Oblast Kunratického Švýcarska má řadu výhod. Především tohle skalní miniměsto zná skutečně jen málokdo, takže při troše štěstí se jím možná budete toulat sami. Bonusem navíc je krásná příroda, klid a pohoda. A také řada malebných zákoutí, kde přírodě trochu pomohly lidské ruce.
 

Kolem Zeleného vrchu na vyhlídky a do divadla

Nejhezčí trasy hledat nemusíte, Kunratické Švýcarsko je skutečně maličké a značených cest je jen pár. Musíte se ale rozhodnout, kde začnete: třeba ve Cvikově procházkou po křížové cestě na Kalvárii a pak po neznačené cestě kolem Trávnické jehly? Zakrátko se tak dostanete na nádhernou vyhlídkovou cestu, která vede po úbočích Zeleného vrchu. Říká se jí Cvikovský okruh, je žlutě značená, takže se neztratíte, a navíc na ní najdete několik pěkných odpočívadel, třeba Schillerovu vyhlídku anebo Švýcárnu, romantický zastřešený pavilonek s fantastickým výhledem postavený nad zbytky bývalé Švýcarské boudy. Zastavit se můžete i v Lesním divadle, které nechal v pískovcovém lomu na jižním úbočí Zeleného vrchu kolem roku 1920 vybudovat místní ochotnický spolek.
 

Ke kapli a Karlovu odpočinku

Další kouzelná cesta vychází z Drnovce, který leží východně od Cvikova. Zeleně a žlutě značený okruh vede tesaným úvozem do lesa; zakrátko se dostanete k malebné skalní kapli z roku 1834, o kousek dál pak ve skalách nad cestou čeká vytesaný výklenek s lavicí a malým reliéfem. Místo se jmenuje Karlův odpočinek a vybudovali ho místní jako poděkování předsedovi horského spolku a řídícímu učiteli z Kunratic Karlu Beckertovi, který měl na zvelebování Kunratického Švýcarska největší zásluhy. Na výzdobě skal a okolí se podílel také četnický strážmistr Josef Bundesman.

Značený okruh vás dovede do lesů a luk severně od Drnovce, kde objevíte také jeskyni Waltro; na sklonku druhé světové války se v ní ukrývala skupina odbojářů. Nakonec se po silnici vrátíte zpět do obce; cesta dohromady měří přibližně tři kilometry.
 

Vyhlídka Dutý kámen a Skála smrti

Další krátký turistický okruh upravili Beckert s Bundesmanem na hřebínku, vystupujícím z krajiny mezi Cvikovem a Kunraticemi. Místu se říká Dutý kámen: jsou tu vytesané schody a kruhová skalní plošina s lavicí a kamenným stolem, na kterém se ještě dají rozeznat zbytky slunečních hodin, zeměpisné orientační tabule a datum zhotovení 19. 7. 1914. Opěradlo lavice zdobí reliéf koruny s již téměř nečitelným názvem Karolinenruh, Karolínin odpočinek. Objevit můžete také nevelkou jeskyni zvanou Ševcovská díra, reliéf zobrazující německého básníka Karla Theodora Körnera, jehož osudy v lecčems připomínají našeho Karla Hynka Máchu, a největší skalní blok, podle tvaru nazývaný Vějíř nebo Varhany.

Z Dutého kamene se ještě můžete zajít podívat ke Skále smrti: zeleně značená odbočka k ní vede ze silnice mezi Kunraticemi a Lindavou. Na konci se tyčí patnáct metrů vysoká skála s vytesaným reliéfem rytíře na koni a dívky, padající do propasti. Děsivý výjev vychází z místní pověsti, ale smrt úřadovala jinde, než by se na první pohled zdálo: mlynářova dcera prchající před surovým rytířem dopadla do měkkého mechu a zachránila ji i široká sukně, naopak rytířův kůň se na hladké skále neudržel a i se svým pánem se utopil na dně propasti.
 

Šest švýcarských zajímavostí a jeden krátký pohled do skutečného Švýcarska

  • Skalní reliéfy jsou výrazným fenoménem Lužických hor a v lesích kolem Cvikova jich objevíte několik. Například v lese severně od Kunratic je k vidění kamenný oltář Nejsvětější Trojice, ještě o kousek dál v dnes již nepoužívaném úvozu staré cesty z Kunratic do Mařenic objevíte skalní reliéf zobrazující útěk Svaté rodiny do Egypta.
  • U Mařenic se můžete podívat do Antonínova údolí, kde se dochovaly zbytky skalní kaple. U začátku náhonu bývalého Neumannova mlýna u silnice z Mařenic do Trávníku je vytesán skalní reliéf Ukřižování; okolo vede cyklostezka 3053.
  • V Lindavě u Cvikova sídlí Sklárna Ajeto; zdejší exkluzivní skleněné výrobky najdete v uměleckých galeriích celého světa. Zajímavou podívanou slibuje i Pačinek Glass, galerie a sklárna Jiřího Pačinka v Kunraticích.
  • Místo, které podobně jako Kunratické Švýcarsko také není všeobecně známé, sice neleží přímo ve Švýcarsku, ale otvírá se z něj pohled na Švýcarské Alpy. Řeč je o nostalgickém pavilonu Gebhardshöhe, stojícím na Rottachbergu nad německým Rettenbergem. Je to magické místo s oslnivou vyhlídkou na alpské masivy, ideální pro piknik nebo odpočinek. Jde také o oblíbené místo všech, kteří si v horách chtějí užít východ slunce.
Jeskyně Ševcovská díra u Cvikova

Jeskyně Ševcovská díra u Cvikova

Částečně zasypaná puklinová jeskyně je až 20 metrů dlouhá. Hlavní chodba se směrem do hloubky zužuje, asi po 7 metrech se větví na dvě nízké a úzké chodby, levá ústí do rozšířeného prostoru, vysokého až 2 metry.

Jeskyně Waltro v Kunratickém Švýcarsku u Cvikova

Jeskyně Waltro v Kunratickém Švýcarsku u Cvikova

Jeskyně Waltro se nachází u obce Drnovec nedaleko Cvikova.

Skalní kaple u Kunratic na Českolipsku

Skalní kaple u Kunratic na Českolipsku

Skalní kaple u Kunratic je v pískovci vytesaný objekt v lesích nedaleko Cvikova na Českolipsku.

Karlův odpočinek v Kunratickém Švýcarsku

Karlův odpočinek v Kunratickém Švýcarsku

Uměle přitesaná převislá skála s lavicí, nazývaná Karlův odpočinek se nachází v téměř zapomenutém Kunratickém Švýcarsku nedaleko Cvikova.

Kunratické Švýcarsko – skalní město u Cvikova

Kunratické Švýcarsko – skalní město u Cvikova

Menší, přesto však malebné skalní město pískovcových skal a čedičových varhan se nachází poblíž Cvikova a v době rozvoje turistiky před 1. světovou válkou doplněno o několik ve skalách tesaných sochařských děl a lesní kapli.

Skála smrti u Kunratic u Cvikova

Skála smrti u Kunratic u Cvikova

Skála smrti, dříve nazývaná též Rytířský skok, stojí ukrytá ve stínu stromů na pravém břehu Svitávky asi 1,5 km jižně od středu Kunratic u Cvikova. Skála je vysoká 15 metrů a je v ní vytesán reliéf, který znázorňuje rytíře na vzpínajícím se koni a dívku padající ze skály.

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.

Kunratická naučná stezka ve Šluknově

Kunratická naučná stezka ve Šluknově

Kunratická naučná stezka byla realizovaná v roce 2011 Střední lesnickou školou a střední odbornou školou sociální Šluknov. Má celkem 5 zastavení.

Skalní reliéf útěk Svaté rodiny do Egypta

Skalní reliéf útěk Svaté rodiny do Egypta

Reliéf s biblickou tématikou naleznete v dnes již nepoužívaném úvozu staré cesty z Kunratic u Cvikova do Mařenic, asi 600 m severně od rozcestí v osadě Třídomí.

Další aktuality

Na hřebenech Krkonoš slouží turistům krkonošské útulny a nouzové přístřešky po celý rok

Možná se vám to také stalo – vyrazili jste na výlet po hřebenech Krkonoš, ale počasí se náhle změnilo a přišla pořádná bouřka nebo v zimě sněhová vánice. Právě pro tyto případy slouží turistům nouzové přístřešky, které se nachází obvykle u křižovatek cest. Na území Krkonoš mají útulny dlouhou tradici. Jejich dveře jsou otevřené každému, kdo potřebuje nabrat síly na další cestu. Najdete jich v regionu více než dvacet. Od tradičních dřevěných přístřešků, až po relativně nové, architektonicky jedinečné stavby.
Liberecký kraj | Ubytování

Hrad Grabštejn zve na Grabštejnské Vánoce

Pokud se vám stýská po prohlídkách památek, přijďte o víkendu 9. a 10. prosince 2023 na hrad Grabštejn, kde probíhají netradiční prohlídky nazvané Grabštejnské Vánoce s adventní a vánoční výzdobou hradu i tematicky zabarveným vyprávěním.
Liberecký kraj | Zážitky

Na Jizerské magistrále panují skvělé podmínky, vyražte do stopy!

Jizerská magistrála má na víkend skvěle upravené stopy z Bedřichova, Maliníku i Jizerky. Na tratích panují ideální sněhové podmínky, které lákají na krásný běžkařský výlet! Stopy pravidelně upravuje Jizerská o.p.s., která tak navazuje na vůbec nejdelší tradici úprav běžeckých tratí. Ta v Jizerských horách začala již roku 1984.
Liberecký kraj | Zimní sporty

10 tipů, kam za krásou bižuterie na severu Čech

Severní Čechy byly a jsou významným centrem českých šperkařů. Především Jablonecko patří stále mezi největší světové producenty skleněných polotovarů, jako jsou bižuterní kameny, perle a perličky. Víte, že nejdelší náhrdelník na světě můžete vidět v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci? Je dlouhý 220 metrů, skládá se z 9.244 perel a v roce 1994 ho vyrobili studenti tamější střední umělecko-průmyslové školy. Stejné muzeu spravuje největší veřejnou sbírku skleněných vánočních ozdob. Více než 300 let tradice jablonecké bižuterie je symbolem kvality, nadčasové krásy a řemeslného umění. Podívejte se do míst, kde se zrodila sláva české bižuterie.
Liberecký kraj | Zážitky

Vánoční trhy na Bělišti v Železném Brodě trvají až do neděle

V prostorách národopisné expozice na Bělišti v Železném Brodě je od 30. listopadu do 3. prosince 2023 připravena bohatá nabídka vánočního a dárkového zboží, těšit se můžete také na výrobky Sdružení zdravotně postižených či studentů železnobrodské sklářské školy. V sobotu navíc můžete vyrazit na železobrodské náměstí 3. května, kde se bude rozsvícen strom a konají se tu trhy s kulturním programem.
Liberecký kraj | Kultura

Skiareál Ještěd zahájí lyžařskou sezónu již tuto sobotu!

Díky příznivým podmínkám pro technické zasněžování a bohaté nadílce přírodního sněhu zahájí Skiareál Ještěd lyžařskou sezónu již v sobotu 2. prosince 2023, a to na oblíbené sjezdovce Efecta Nová Skalka. Skipasy za zaváděcí ceny již od 390 korun mohou lyžaři zakoupit v předprodeji online přes věrnostní program Gopass. Volné kapacity stále hlásí i většina hotelů a penzionů v Liberci, tak neváhejte, odpočiňte si od předvánočních nákupů a přijeďte si zalyžovat do nejdostupnějšího střediska v Čechách! Z centra Liberce jste na lyžích za pár minut tramvají a autem z Prahy za pouhou hodinu.
Liberecký kraj | Zimní sporty

#světovéČesko a železniční viadukt v Kryštofově Údolí: most téměř jako z filmů o Harrym Potterovi

Čtrnáct oblouků, délka 230 metrů, výška třicet metrů nad údolím: to jsou parametry železničního viaduktu v Kryštofově Údolí. Slušela by mu role v nějakém filmovém trháku, aby dosáhl stejné popularity jako viadukt Glenfinnan ve Skotsku. Ten zná z filmů o Harrym Potterovi skutečně celý svět.
Liberecký kraj | Památky

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby

Společnost Regata Máchovo jezero připravila na každou adventní neděli sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut na vodě!
Liberecký kraj | Zážitky