Úvod > Aktuality > #světovéČesko a retro lanovka – rekordmanka na Komáří vížku
Památky

#světovéČesko a retro lanovka – rekordmanka na Komáří vížku

  • Vydáno1. září 2020
Lanovka na Komáří hůrku v Krušných horách toho pamatuje opravdu hodně: poprvé se rozjela 25. května 1952. Jezdí dodnes a jako jediná svého druhu na světě se dokonce se dočkala zařazení mezi chráněné technické památky. Čeká vás jízda v jedinečném retro stylu, krásné výhledy a také spousta zajímavostí v nejbližším okolí.

Unikátní a jediné na světě: naše lanovka na Komáří hůrku a arménská Wings of Tatev

Komáří hůrka
Wings of Tatev
Modernu tu nehledejte: lehké retro k lanovce na Komáří hůrku zkrátka patří a změny vzhledu rozhodně nejsou v plánu. Může se pochlubit dvěma nej: je totiž jediná funkční svého druhu na celém světě a k tomu s délkou 2 348 metrů vůbec nejdelší lanovka ve střední Evropě bez mezistanice.
 

Lanovka na třetí pokus

Kdyby se splnilo přání majitele panství hraběte Klementa Augusta Westphalen-Fürstenberga, lanovka z Krupky na Komáří hůrku by zanedlouho mohla oslavit již dvousté jubileum. S prvním návrhem na její výstavbu totiž přišel už v roce 1838. Vůbec nešlo o pohodlí turistů; ostatně na ně si Krušné hory v té době musely ještě pár desítek let počkat. Hrabě si prý dělal starost o lidi žijící v horách, často na samotách odříznutých od zbytku světa, kteří neměli žádné spojení s městy v podhůří.

Od nápadu k realizaci ale uplynula hodně dlouhá doba. První jednání a přeměřování začalo v roce 1903. Projekt tehdy financovala firma Siemens a byl hotový v roce 1914, jenže plány zhatila první světová válka. Znovu se o lanovce začalo mluvit v roce 1932, kdy měla svahy pod Komáří vížkou protnout kolejová dráha tažená dvěma lany, ale čáru přes rozpočet udělala další válka.

Výstavba současné lanovky tak proběhla až na začátku padesátých let a zprovoznění se dočkala 25. května 1952. Mechanismus s oběžným lanem a odpojitelnými sedačkami vyrobila podle licence od švýcarské firmy Von Roll společnost Transporta Chrudim; stejné lanovky v minulosti jezdily na Sněžce nebo na Slovensku.
 

Rekordy

S délkou 2 348 metrů jde o nejdelší osobní visutou lanovou dráhu v Česku; delší je pouze nákladní lanovka z Černého Dolu do Kunčic nad Labem. Jízda na vrchol Komáří hůrky s nejstarší rozhlednou Krušných hor Komáří vížkou trvá jen čtvrt hodiny a překonáte přitom převýšení bezmála 500 metrů. Na trati je 29 podpěr a pět kilometrů dlouhé oběžné lano. Na něm jsou ve vzdálenosti 80 metrů zavěšeny dvoumístné sedačky bokem otočené ke směru jízdy. Díky tomu se můžete pohodlně rozhlížet kolem sebe při cestě nahoru i dolů: vidět je České středohoříMilešovkou, při dobré viditelnosti rozeznáte Říp nebo hrad Bezděz, vidět bývají i Krkonoše.
Lanovka každou hodinu vyveze na vrcholky hor do nadmořské výšky 808 metrů až 226 cestujících. Jezdí celoročně a provoz přerušuje jen za špatného počasí a při poryvech větru; počasí monitoruje meteostanice na Komáří vížce.

Možná vás překvapí, že navzdory názvu vás nahoře na Komáří hůrce nečekají hejna komárů: dříve užívané jméno Mückberg nemá s obtížným hmyzem nic společného, znamená vrtošivá nebo strašidelná hora. Zato tu najdete horský hotel s restaurací a podobně jako v mnoha jiných místech Krušných hor stopy po dobývání cínu a mědi. Ostatně doly na úbočí Komáří hůrky existovaly už ve středověku, podobně jako malebná hornická kaple sv. Wolfganga.
 

Víte, že?

  • Jde o technickou památku, a tak lanovka z Krupky na Komáří hůrku nesmí příliš měnit vzhled. Přesto občas dojde na nenápadná vylepšení: například po modernizaci lanovky na Sněžku putovaly staré sedačky právě do Krupky. Naopak část starých sedaček odcestovala do Švýcarska, kde má lanovka na Komáří vížku svůj fanklub.
  • Na světě prý existuje jediná lanovka podobná té naší, a to v Mexiku, ale už je mimo provoz.
  • Dodnes se najdou pamětníci, kteří si lístek nahoru kupovali za tři kačky a tam i zpátky za čtyři.
  • Komáří hůrky se do Krupky můžete vrátit pěšky i na kole, vybrat si můžete z několika tras. K nejoblíbenějším patří cesta po hornické naučné stezce kolem Kotelního rybníka a zříceniny hradu Kyšperk anebo panoramatická trasa přes Cínovec po Krušnohorské magistrále.
  • Pro srovnání jsme si vybrali lanovku s nejdelším úsekem z jedné stanice na druhou. Říká se jí Wings of Tatev anebo Létající tramvaj, najdete ji v jižní Arménii a byla postavena v říjnu 2010. Z jedné zastávky na druhou je to neuvěřitelných 5 752 metrů.
  • Lanovka byla záhy byla zapsána do Guinnessovy knihy rekordů jako nejdelší svého druhu. Byla také nejrychleji postavená: stavba trvala pouhých 10 měsíců.
  • Kabina se pohybuje ve výšce až 320 metrů nad zemí a šest kilometrů dlouhou trasu nad Vorotanskou roklí překoná za necelou čtvrthodinu. Kdybyste místo lanovkou cestovali autem, po prašných silnicích pojedete zhruba hodinu.
  • Lanovka stála 13 milionů Eur a financovali ji především Arméni, žijící v zahraničí. Podpořili tak turistický ruch v oblasti a také otevřeli návštěvníkům spousty krásných míst. Z lanovky se otvírají výhledy na klášter Tatev z 9. století, strážní věž Harsnadzor i Ďáblův most, jeden z arménských přírodních divů, který v rokli řeky Vorotan během věků vytvořily zkamenělá láva, vítr a voda.
Vrchol Komáří hůrka u Krupky v Krušných horách

Vrchol Komáří hůrka u Krupky v Krušných horách

Komáří hůrka je nejvyšším bodem Nakléřovské vrchoviny. Kromě horní stanice lanové dráhy a Horského hotelu Komáří vížka se zde nachází mnoho pozůstatků dobývání cínu – je zde jáma Ditrich, býv. Důl Glatz, Velká pinka a nedaleko se nachází kaple sv. Wolfganga.

Kaple sv. Wolfganga u Komáří vížky

Kaple sv. Wolfganga u Komáří vížky

Malebná zdaleka viditelná kaplička se nachází při silnici na Komáří vížku. Prostory barokní kaple sv. Wolfganga, patrona horníků, se využívají k výstavám, menším církevním slavnostem a ke společným setkáním obyvatel z obou stran hranice.

Muzeum v Krupce – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum v Krupce – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum v Krupce se od 31. ledna 2018 do 31. října roku 2023 uzavírá kvůli rozsáhlé rekonstrukci. Z muzea zmizí expozice věnovaná přírodě severozápadních Čech, nová bude patřit pouze historii hornického města a těžbě cínu.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Lanová dráha na Komáří vížku

Lanová dráha na Komáří vížku

Dvousedačková lanovka s celoročním provozem vás dopraví z centra města Krupky na vrchol Komáří vížky, kde se v blízkosti stanice nachází Horský hotel Komáří vížka s vyhlídkovou restaurací. Lanová dráha na Komáří vížku je nejdelší sedačková lanovka bez mezistanice v České republice.

Horský hotel Komáří vížka s rozhlednou

Horský hotel Komáří vížka s rozhlednou

Horský hotel s rozhlednou Komáří vížka stojí na vrcholu hory Komáří hůrka (808 m) v Krušných horách, nad městem Krupka. Horský hotel nabízí široký výběr jídel domácí kuchyně i možnost ubytování.

Fojtovická pláň v Krušných horách – místo vzácné květeny

Fojtovická pláň v Krušných horách – místo vzácné květeny

Fojtovická pláň je rozlehlá náhorní planina s horskými a rašelinnými loukami, charakteristickou flórou a faunou. Její nadmořská výška se pohybuje mezi 700 až 800 m. n. m.

Naučná stezka Rašeliniště U jezera

Naučná stezka Rašeliniště U jezera

Vydejte se na stezku do nitra Krušnohorských rašelinišť, která začala vznikat před 15 tisíci lety v době ledové. Rašeliniště v Krušných horách jsou jednou z nejpostiženějších lokalit na našem území.

Další aktuality

V Mostě uvidíte technický unikát – část kolejového lože použitého pro přesun mosteckého kostela

Zajímavý artefakt z nedávné historie Mostu věnovala obyvatelům města skupina Sev.en Česká energie, která v jeho okolí provozuje uhelné lomy ČSA a Vršany. Jejím pracovníkům se totiž podařilo objevit část speciální kolejové konstrukce, po které byl před 48 lety unikátně přesunut děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie.
Ústecký kraj | Památky

Letošní Josefínské slavnosti v Terezíně nabídnou dobové vojenské ležení a dvě bitevní ukázky

Dvě česká města spolehlivě poznáte podle jejich půdorysu: Terezín a Josefov. Obě vojenské pevnosti s pravoúhlou sítí ulic, mohutnými bastiony a rozsáhlou sítí podzemních chodeb dal postavit císař Josef II. Portál Kudy z nudy vás zve do Terezína na říjnové Josefínské slavnosti. A na co se můžete v sobotu 30. září 2023 těšit?
Ústecký kraj | Zážitky

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Zámek Velké Březno si na tento víkend 23. a 24. září 2023 připravil mimořádný program, kterým pomalu vrcholí letošní turistická sezóna. V rámci prohlídky interiéru zámku bude moci obdivovat vázy s jiřinkami, na 60 druhů nejkrásnějších podzimních jiřin na zámek laskavě zapůjčuje zahradnictví Dahlia Brzák, Sloveč.
Ústecký kraj | Památky

Kde je podzim nejkrásnější? Tipy pro milovníky fotografování a přírody

Podzim, čas barevného listí... Pro někoho nastává období plískanic a splínů, pro milovníky přírody a fotografy ale začíná krátké období, kdy by venku nejraději trávili celé dny. I když máte svá oblíbená místa, kam se chodíte těšit z podzimních barev, naše tipy se vám možná budou hodit jako inspirace. A přibalte si foťáky i stativy, budete je potřebovat!
Ústecký kraj | Příroda

Kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

Kostely bez střechy jsou magicky krásná místa a zároveň skvělé tipy pro podzimní procházky nebo výlety za tajemstvím. Jsou skvělé i pro uspořádání svatebních obřadů, protože netradiční prostředí se spoustou romantických detailů dokáže vykouzlit jedinečnou atmosféru.
Ústecký kraj | Památky

Přijďte o víkendu zažít Litoměřické vinobraní

I severní Čechy mají své vinohrady, vinobraní a také vynikající víno. Kromě těchto vín vám Litoměřické vinobraní 16. září nabídne dobové tržiště s ukázkami starých řemesel také žongléry, šermíře, kejklíře s ohněm a další představení. Oslava vína bude již tradičně podpořena slavnostním krojovaným průvodem v čele s českým králem a císařem Karlem IV. Vinobraní bude probíhat od 10 do 22 hodin.
Ústecký kraj | Gurmánská turistika

Železniční depozitář NTM Chomutov zve na nově zrestaurované lokomotivy

Národní technické muzeum zrestaurovalo vzácné památky železniční historie – lokomotivy 210.001 „Serényi“ a 411.019 „Conrad Vorlauf“. Lokomotivy mají velkou dokumentační hodnotu a v budoucnu se stanou stěžejními exponáty Muzea železnice a elektrotechniky, které Národní technické muzeum připravuje na Masarykově nádraží. Od druhé poloviny září 2023 si je však prozatím prohlédnete v Železničním depozitáři NTM v Chomutově, který je pro návštěvníky každoročně otevřen od dubna do října.
Ústecký kraj | Památky

Tradice: proč je pivo hořké aneb vše o chmelu, Žatecku a Žatecké chmelové oblasti

Tradiční, jemný, aromatický a zaručující excelentní chuť a vůni piva: takový je český chmel a především král mezi tuzemskými chmelovými odrůdami, Žatecký poloraný červeňák. Bez poctivého chmele by nebylo pivo pivem, pro Čechy to byla vždycky rostlina velmi hodnotná, ovšem díky svým účinkům i značně rozverná. Navíc město Žatec a okolní chmelařská krajina v září 2023 rozšířily české památky, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Ústecký kraj | Gurmánská turistika