Úvod > Aktuality > #světovéČesko a radnice v Liberci: kde na světě mají podobnou?
#světovéČesko a radnice v Liberci: kde na světě mají podobnou?
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a radnice v Liberci: kde na světě mají podobnou?

  • Vydáno19. dubna 2020
Zamilovali jste si adventní trhy a jiné akce před vídeňskou radnicí? Kouzelnou atmosféru plnou vůní, zářících světel a dobrot si zrovna tak užijete na trzích před radnicí v Liberci. Té vídeňské se hodně podobá, a rozhodně nejde o náhodu.

Při procházce Libercem by byla chyba nenavštívit novorenesanční budovu radnice

Liberec
Vídeň
Neogotická vídeňská radnice se stavěla v osmdesátých letech podle návrhu architekta Friedricha von Schmidta.

Jen o pár let později byly položeny základy reprezentativní radniceLiberci: její výstavba začala v roce 1888 podle plánů vídeňského architekta Franze Neumanna, Schmidtova žáka a později také spolupracovníka. Obě stavby s bohatě zdobenými fasádami vycházejí z gotické architektury vlámsko-brabantských světských staveb, jejichž dokonalým vzorem je radnice v Bruselu.
 

Pět věží, dva rytíři a jedna rudá hvězda

Stavby mají společných prvků víc, než byste čekali. Obě například mají pět věží; ta nejvyšší ve Vídni došplhala do výšky 98 metrů, hlavní věž dominanty severočeské metropole je vysoká 61 metrů. K tomu ale musíme připočítat sochy rytířů, železných mužů neboli Rolandů. Jde o symbol ochrany městských práv a najdete je v řadě měst po celé Evropě. Vídeňský radniční muž třímající vlajku měří celkem šest metrů a pomohl tak věži vyrůst na celkových 104 metrů. Tím se radnice zařadila mezi nejvyšší budovy světa a ve Vídni jí toto prvenství patřilo dokonce do roku 1979.

Zatímco vídeňský Roland se po dokončení radnice roku 1882 rychle stal jedním ze symbolů města, liberecký Roland měl smůlu: v roce 1952 ho nahradila rudá pěticípá hvězda. Nenáviděný symbol komunistického režimu zmizel záhy po sametové revoluci, kdy ho vystřídal lev coby symbol českého království. Kopie původní sochy rytíře věž zdobí od roku 2005 a pro rodiny s dětmi dokonce v Liberci připravili hravou trasu historickým centrem, spojenou s pátráním po rytířově brnění.
 

Nejkrásnější interiéry

Obě radnice mají překrásné a bohatě zdobené interiéry, které můžete navštívit při komentovaných prohlídkách. Nejkrásnějším sálem liberecké radnice je obřadní síň s vynikající akustikou, bezmála půltunovým lustrem vyrobeným v Berlíně, šesti vitrážemi a nástropní malbou znázorňující vítězství pravdy nad temnými silami od vídeňského malíře Andrease Grolla. Největším sálem vídeňské radnice je 71 metrů dlouhý, 20 metrů široký a 18,5 metru vysoký Festsaal, dějiště honosných bálů. Někdo si dal tu práci a spočítal, že by tu najednou mohlo tančit valčík až 1 500 párů.

Obě radnice jsou živým srdcem svých měst. Tu vídeňskou obklopuje Radniční park s Radničním náměstím, kde se konají adventní trhy, v zimě tu bývá kluziště a v létě letní kino. Liberecká radnice je pro místní oblíbeným místem schůzek a při adventních trzích na náměstí Dr. E. Beneše vypadá jako zářící pohádkový zámek. Mimochodem, zamilovali si ji i filmaři: natáčely se tu například některé záběry z filmu Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále, životopisný seriál Génius o Albertu Einsteinovi a při jednom z posledních natáčení dokonce liberecká radnice hrála roli své vídeňské radniční kolegyně.
 

Víte, že?

  • Stavba liberecké radnice mohla začít díky hlavně díky štědrému daru Franze Liebiega mladšího, který ve své závěti odkázal městu sto tisíc zlatých. Sochy velkorysých mecenášů, které původně zdobily schodiště, se sice nedochovaly, ale rodinu Liebiegových připomíná jiné místo: Liebiegovo městečko, postavené pro zaměstnance rodinné textilní továrny.
  • Městečko vznikalo postupně už od poloviny 19. století, ale jednotný styl inspirovaný historizujícími prvky a secesí mu vdechnul teprve mladý norimberský architekt Jakob Schmeissner v prvním desetiletí 20. století. Dnes tu najdete především menší rodinné domy s malými byty, srdcem Liebiegova městečka pak je náměstí Pod Branou. Tomu dal jméno průjezdní dům s branou, uzavírající jeho severní stranu. Ucelené zahradní město, které mělo vlastní školku, školu, kostel, hospodu i obchody, dodnes v Liberci představuje pověstnou dobrou adresu. Nabízí přesně to, co při výletech hledáte: zajímavý příběh, výjimečnou atmosféru i fotogenická místa.
Novorenesanční radnice v Liberci – klenot města pod Ještědem

Novorenesanční radnice v Liberci – klenot města pod Ještědem

Liberecká radnice patří k nejcennějším památkám ve městě. Honosná novorenesanční budova byla postavena v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta F. Neumanna.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Oblastní galerie v Liberci je specializovanou sbírkotvornou institucí – muzeem umění – působící v regionu Liberecka. Pečuje o rozsáhlé umělecké sbírky a návštěvníkům nabízí prohlídku čtyř stálých expozic evropského a českého umění.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Liebiegovo městečko v Liberci

Liebiegovo městečko v Liberci

Bývalé sídliště v okolí náměstí Pod Branou v Liberci, vznikalo od poloviny 19. století do 20. let 20. století pro zaměstnance textilní továrny. Do současnosti se dochovalo v původní podobě a stále slouží k bydlení.

Pátrání libereckého rytíře Rolanda

Pátrání libereckého rytíře Rolanda

Rodinná hra a výlet za poznáním v centru Liberce. Pomozte vypátrat rytířovi Rolandovi, kam se podělo jeho brnění. Za správné zodpovězení tajenky na vás čeká v Městském informačním centru Liberec malá odměna.

Procházkové okruhy Visit Liberec

Procházkové okruhy Visit Liberec

Zveme vás na procházky libereckých čtvrtí – nechte na sebe dýchnout atmosféru starého Liberce v Novém Městě, projděte se kolem zámku, bývalé galerie a přehrady v Kristiánově nebo se nechte unést architekturou vilové čtvrti ve Starém Městě.

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci prošlo mezi lety 2018 až 2020 nákladnou rekonstrukcí. Návštěvníkům se jeho zrekonstruované prostory, a nové moderní expozice otevřely začátkem roku 2021. Naleznete zde nové expozice uměleckých řemesel a průmyslu, kterým je vyhrazeno celé jedno patro muzea.

Vyhlídková věž Lidových sadů v Liberci

Vyhlídková věž Lidových sadů v Liberci

V okolí Liberce se nachází několik vyhlídkových staveb. Nejblíže centru jsou Lidové sady, honosný společenský a restaurační podnik, který se dodaleka pyšní vysokou vyhlídkovou věží, která poskytuje krásný výhled na město Liberec.

Vila ve stylu barokizující moderny v Liberci

Vila ve stylu barokizující moderny v Liberci

Vila vyprojektována renomovanou drážďanskou architektonickou kanceláří Lossow & Kühne byla vystavěna v letech 1924-1925 v Liberci a v roce 2014 se stala kulturní památkou.

Neptunova kašna v Liberci

Neptunova kašna v Liberci

Na náměstí před libereckou radnici se po dlouhých letech vrátila Neptunova kašna. Dominantou současné kašny je socha Neptuna s trojzubcem stojícího na delfínu.