Úvod > Aktuality > #světovéČesko a nejvyšší vodopád Jeseníků
Příroda

#světovéČesko a nejvyšší vodopád Jeseníků

 • Vydáno3. září 2020
Pokud na svých cestách vyhledáváte přírodní zajímavosti a zejména ty, které souvisí s vodním živlem, neměli byste minout Vysoký vodopád, nejvyšší vodní kaskádu Hrubého Jeseníku, který rozhodně dostál svému jménu. Najdete jej ve stejnojmenné přírodní rezervaci a svým vzezřením vám může připomenout Gollingský vodopád u městečka Bad Gastein v Rakousku.

Vysoký vodopád na Studeném potoce leží v nadmořské výšce 1 007 m

Vysoký vodopád
Gollingský vodopád
vysoký vodopádPřírodní rezervace Vysoký vodopád se rozkládá na celkové ploše 141 ha ve výšce 840 – 1 200 m.n.m. v obci Bělá pod Pradědem. Je chráněnou přírodní památkou horských smrčin a bučin, které místy připomínají prales. Samotný Vysoký vodopád leží na Studeném potoce (pramení pod Švýcárnou a vlévá se do Bělé) v nadmořské výšce 1 007 m. Se svojí výškou 28 m je nejvyšším vodopádem Hrubého Jeseníku a také jedním z nejvyšších vodopádů v celé České republice. Vzdušnou čarou leží asi 3,5 km severozápadně od vrcholu Praděd. Přírodní památkou byl vyhlášen v roce 1982. Nejkrásnější pohled na vodopád se vám naskytne na podzim v období dešťů a potom během jarního tání, kdy jím protéká nejvíce vody.

vysoký vodopádPokud jste příznivci náročnějších výkonů, vydejte se k vodopádu po modré turistické stezce od zastávky autobusu „Bělá – hotel Eduard“ v obci Bělá pod Pradědem podél břehu Studeného potoka. Celková délka této trasy je asi 3,6 km s převýšením 380 m. Druhou, méně náročnější možností je vydat se na výlet od rozcestí pod Pradědem po červené, k turistické chatě Švýcárna a dále po modré značce až k vodopádu. Trasa je o pár kilometrů delší, měří zhruba 5,2 km, ale skoro celou dobu půjdete z kopce. Během cesty potkáte i několik menších kaskád a vodopádů. Pár desítek metrů před cílem vaší cesty se určitě zastavte na vrcholku Sokolí skály, která skýtá nádherný výhled na údolí Studeného potoka.
 

Vysoký vodopád je dnes nízký...

Podle historických záznamů byl v minulosti vodopád mnohem vyšší, měřil až 45 m (pro představu je to výška dvou sedmipatrových panelových domů na sobě). V roce 1880 však zasáhla oblast povodeň a došlo k mohutným sesuvům půdy a rozrušení skalní stěny tvořící podklad, a tak byl vodopád rozdělen na několik menších kaskád a proudů.

Došlo tím ke snížení jeho výšky z původních 45 metrů na dnešních 28 metrů. Díky tomuto sesuvu stojí za vidění nejen ten nejvyšší vodopád, ale i řada menších kaskád. Pod hladinou Studeného potoka můžete po menším soustředění zahlédnout i zajímavé erozní a evorzní tvary (kamenné hrnce, misky či dutiny), na vlhkých skalách rostou pozoruhodné mechorosty a kapradiny. Skály výšky několika desítek metrů jsou historickým hnízdištěm sokola stěhovavého, území je součástí areálu rysa ostrovida. Žije zde také krkavec velký a ořešník kropenatý.
 

Gollingský vodopád – přírodní perla Solnohradska

Golling waterfallNedaleko městečka Golling an der Salzach (u dálnice A 10 ze Salzburgu na Villach) se nachází jeden z nejkrásnějších vodopádů Rakouska – Gollinský vodopád. Z vesničky vede ke dvoustupňovému vodopádu lesní cesta. Vodopád s celkovou výškou 75 m leží na potoku Schwarzbach, který vyvěrá z obrovské krasové vyvěračky v jeskyni Schwarzbachfall-Höhle.
 
Poslední (dolní) stupeň je z parkoviště snadno dosažitelný, k prvnímu (hornímu) stupni vede poměrně krkolomná cesta se soustavou můstků. Ta vede až k vývěru vodopádu u jeskyně, odkud voda padá do obřího vodního kotle a poté protéká přírodním skalním mostem. Množství vody ve vodopádu záleží na přírodních podmínkách – zatímco v období srážek může průtok dosahovat 15 000 – 20 000 l/s, v zimě nebo během suššího období může průtok klesnout až na 20-30 l/s.


Zajímavosti obou vodopádu aneb víte, že...?

 • Vysoký vodopádVysoký vodopád je nejvyšším vodopádem v Jeseníkách a 6. nejvyšším v České republice, vyvěrá pod horou Malý Jezerník (1 208 m)
 • Gollingský vodopád vyvěrá pod horou Kleiner Göll (1 753 m)
 • Vysoký vodopád leží ve výšce 856 metrů nad mořem
 • Gollingský vodopád leží ve výšce 660 metrů nad mořem
 • Teplota vody Vysokého vodopádu je 6 − 7°C
 • Teplota vody Gollingského vodopádu je 5 − 6 °C
 • Průměrný průtok vody Vysokého vodopádu je asi okolo 15 l/s
 • Průměrně vyteče z vývěry Schwarzbachu (z jeskyně) 1, 261 l/s
 • Vysoký vodopád je přístupný celoročně, zdarma
 • Golling waterfall_Stupňovité cesty ke Gollingskému vodopádu jsou schůdné od začátku května do konce října, k vodopádu se platí vstupné
 • Zajímavá je také zdejší pověst o Františku Ferdinandovi d´Este, který žil na zámku Konopiště. Ten totiž patřil k vášnivým lovcům a oblíbil si i místa u vsi Golling an der Salzach. Právě zde zastřelil bílého kamzíka (k vidění v muzeu Haus der Natur v Salcburku), který podle dávné tradice přináší lovci do roka smrt. A skutečně, po deseti měsících od lovu ve zdejších lesích byl na Františka Ferdinanda spáchán atentát v Sarajevu.
Vrcholové rašeliniště na Malém Jezerníku

Vrcholové rašeliniště na Malém Jezerníku

Malý Jezerník je vlastně vedlejší vrchol Malého Děda (1 368 m). Plochý vrchol na pokračování hřebene Velkého Jezerníku (1 309 m). Na vrcholu je malá rašelinná louka s jezírky a zbytky lesa. Odlesněné místa nabízejí pěkné výhledy.

Praděd – nejvyšší hora Moravy

Praděd – nejvyšší hora Moravy

Praděd nejvyšší hora Moravy a Slezska (1491 m) je svou majestátností symbolem Jeseníků i celého kraje. Zároveň představuje nejvyšší horu Moravy, Českého Slezska i Horního Slezska. Masív Pradědu je přírodní rezervací s charakteristickou květenou alpských polí.

Pohoří Hrubý Jeseník

Pohoří Hrubý Jeseník

Po Krkonoších, druhé nejvyšší pohoří v České republice s horou Praděd. Krásné prostředí a dostatek ubytovacích kapacit ho řadí mezi oblíbené cíle turistů po celý rok.

Vysoký vodopád – nejvyšší vodopád Jeseníků

Vysoký vodopád – nejvyšší vodopád Jeseníků

Vysoký vodopád, který je považován za nejvyšší vodopád Jeseníků, leží na Studeném potoce asi 3 km severozápadně od vrcholu Pradědu, v nadmořské výšce 1007 metrů nad mořem. Nejkrásnější pohled na něj bývá na jaře, když má dostatek vody.

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Chata Švýcárna

Chata Švýcárna

Turistická chata Švýcárna se nachází na nejfrekventovanější části hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy – Pradědem v nadmořské výšce 1304 m n m.

Další aktuality

Tradiční týden Vincenze Priessnitze slibuje nabitý program

Stalo se již jesenickou tradicí připomenout si každý podzim osobnost zdejšího rodáka, která změnila nejen budoucnost podhorského městečka, ale také vývoj světového lázeňství, Týdnem Vincenze Priessnitze. Letošní celotýdenní slavnosti od 2. do 8. 10. 2023 v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku přináší opravdu nabitý program a navíc připomenou 224. výročí narození tohoto významného jesenického léčitele.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Na hradě Sovinci turistická sezóna ještě nekončí

Letošní sezóna na hradu Sovinci, který leží v Nízkém Jeseníku mezi Uničovem a Rýmařovem, ještě zdaleka nekončí. Během října se můžete těšit na několik pořadů, které se na hradě chystají. Už tento víkend 30. 9. a 1. 10. to bude akce věnovaná dějinám hradu ve středověku, ve dnech 7. a 8. 10. proběhnou netradiční prohlídky hradu plné tajemství, záhad a duchů. Na 21. a 22. 10. se chystá zcela nový pořad s názvem Na stráži a v úplném závěru sezóny 27. až 29. 10. se budou konat oblíbené Sokolnické lovy!
Olomoucký kraj | Památky

Putovní folklorní festival Setkání Hanáků se uskuteční tentokrát v Náměšti na Hané

Během Setkání Hanáků se ve čtvrtek 28. září 2023 v Kojetíně představí na 500 členů národopisných tanečních a hudebních souborů v hanáckých krojích. Čtrnáctý ročník festivalu nabídne kromě krojovaného průvodu městem a vystoupení hanáckých souborů také hanácké trhy, krojovou poradnu nebo prohlídky kojetínské synagogy či exkurze do Měšťanského pivovaru.
Olomoucký kraj | Kultura

Moravská filharmonie Olomouc zahájí 78. sezonu

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Svou 78. sezonu zahájí ve čtvrtek 21. září 2023 díly Richarda Wagnera, Dmitrije Šostakoviče a Johannese Brahmse. Filharmoniky povede jejich šéfdirigent Zsolt Hamar, sólisty večera budou sólotrumpetista Moravské filharmonie Ondřej Moťka a italská pianistka Mariangela Vacatello.
Olomoucký kraj | Kultura

Zavzpomínejte na léto na safari v Zoo Olomouc

I když příjemně teplé letní dny pomalu ale jistě střídá chladný podzim, podmínky pro poznávání Česka jsou stále ideální. Vydejte se zavzpomínat na horké léto na safari v Zoo Olomouc a využijte letošních posledních příležitostí účastnit se komentovaných krmení.
Olomoucký kraj | Příroda

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti

U příležitosti tradičních prostějovských hodů – svátku kostela Povýšení svatého Kříže, se konají v Prostějově v sobotu a neděli 16. a 17. září 2023 už 41. Prostějovské hanácké slavnosti. Tradiční lidový jarmark s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů je největší folklorní slavnost ve městě, kde se občanům a návštěvníkům města představují folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. V sobotu začíná program v 14:00 a v neděli už od 8:00 hodin.
Olomoucký kraj | Kultura

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany v Česku

Velkolepým návratem do chrámu svatého Mořice otevírá po dokončené rekonstrukci tamních varhan Mezinárodní varhanní festival Olomouc svůj 55. ročník. Čtyři festivalové koncerty nabídnou špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Krásu varhanní hudby si vychutnáte 7., 11., 14. a 18. září 2023.
Olomoucký kraj | Kultura

Trofeo Niké Jeseníky startuje letos z Priessnitzových lázní!

Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké se zase po roce vrací do Jeseníků, aby v okolí Pradědu od soboty 9. do neděle 10. září 2023 rozdávala radost a unikátní zážitky nejen posádkám cca čtyřiceti historických vozidel (vyrobených mezi lety 1917 – 1975), ale i všem divákům, kteří se 23. ročníku akce zúčastní plánovaně, nebo třeba jen jako náhodní kolemjdoucí.
Olomoucký kraj | Zážitky