Úvod > Aktuality > #světovéČesko a příběh dvou radničních věží pro palác Signorie
#světovéČesko a příběh dvou radničních věží pro palác Signorie
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a příběh dvou radničních věží pro palác Signorie

  • Vydáno18. května 2020
Jeden z ostravských průvodců říká, že halda Ema je vlastně taková ostravská Etna: připomíná tvarem sopku a v jejím nitru stále hoří. V Ostravě ale najdete i jinou ozvěnu daleké Itálie: vysoká věž Nové radnice totiž nápadně připomíná věž radnice Palazzo Vecchio ve Florencii. A není to náhoda!

Věž ostravské Nové radnice je nejvyšší radniční věží u nás

Ostrava
Florencie
I když je od sebe věkem dělí více než 600 let, obě budovy mají ledacos společného. V obou případech jde o reprezentační budovy městských radnic, robustní a důstojné. Obě věže jsou také nápadně vysoké: ta v Ostravě měří 85,6 metrů, věž ve Florencii sahá ještě o devět metrů výš. Ale zatímco věž ostravské Nové radnice je nejvyšší radniční věží u nás, ta ve Florencii má o něco vyšší konkurentku hned v nedaleké Sieně.
 

Jak se staví radnice

Máte dojem, že doba před sto lety byla jedna velká idyla a všechno šlo hladce? Stavba Nové radniceOstravě vás vyvede z omylu: nejznámější budova metropole Severní Moravy a Slezska se stavěla v letech 1925 až 1930, ale coby o součásti nového obchodně-administrativního centra města u řeky Ostravice se o ní uvažovalo už před první světovou válkou. V roce 1923 byla vypsaná architektonická soutěž, o rok později byl vybrán vítězný projekt architektů Františka Koláře a Jana Rubého. Kvůli soudním tahanicím se nakonec poprvé koplo do země až v dubnu 1925 a slavnostní otevření proběhlo 28. října 1930 u příležitosti státního svátku Československé republiky. Sečteno a podtrženo, od záměru k dokončení uběhlo zhruba dvacet let.
 

Dvě Signorie

Původní návrhy počítaly s kamennou budovou i věží, která měla připomínat palác Signorie ve Florencii. Také ostravský „palác Signorie“ měl odkazovat na důstojnost a sebevědomí rychle se rozvíjející Ostravy, která se pod vedením prvního ostravského starosty Jana Prokeše rozrostla o okolní obce a stala se skutečným velkoměstem.

Jenže kvůli nestabilnímu podloží se nakonec musel projekt změnit a místo medově zbarvených kamenů nakonec věž má odlehčenou ocelovou konstrukci s měděným opláštěním. Pod ní je uložena unikátní žebrovaná železobetonová deska, která vyztužuje nejvíce namáhané partie.
 

Rekordy ostravské radnice

Radnice má na kontě několik nej: jde o nejrozsáhlejší radniční komplex v Českunejvyšší radniční věží. Ani věžní hodiny nejsou žádný drobeček: váží více než půl tuny a jejich ciferník má průměr 350 centimetrů. Na vyhlídkovou terasu ve výšce 73 metrů se pohodlně dostanete výtahem: i ten byl ve své době nejvyšší v republice (51 m) a věž se tak řadí k bezbariérovým rozhlednám. V sezoně od března do října je otevřená denně, běžné prohlídky střídají nejrůznější akce, má svou stránku na Facebooku a v ceně vstupného je výklad. Průvodce vám barvitě popíše historii a současnost města, doporučí zajímavá místa Ostravy i okolí, která jsou i nejsou vidět (včetně haldy Ema nebo Slezskoostravského hradu), a hlavně těm, kteří město dobře neznají, pomůže s orientací. Impozantní je především katedrála Božského Spasitele v centru města, podle věží kostelů se ale dají dobře rozeznat i jednotlivé části města.

Výhled do okolí je skutečně skvostný: panorama Moravskoslezských i Těšínských Beskyd střídá Moravská brána a Oderské vrchy, za dobré viditelnosti bývá vidět masiv Hrubého Jeseníku s Pradědem a také vrcholky Malé Fatry na Slovensku. Když se vrátíte k radnici večer, užijete si ji i s osvětlením: hrany věže lemují světelné řetězy, věž samotná je pak zespodu nasvícena reflektory.

A ačkoli z tuzemských radničních věží je nejvyšší, v Ostravě před několika lety o své prvenství přišla: ještě výš totiž leží vyhlídková terasa Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice.
 

Víte, že?

Útroby haldy Ema začaly hořet v šedesátých letech 20. století a hoří dodnes; uvnitř je teplota 1500 stupňů, a v různých místech vyvěrají na povrch plyny. Ema skutečně připomíná sopku: je tak horká, že na ní nikdy nevydrží sníh, naopak tu roste subtropická květena a po celý rok tráva.

Florentský Palazzo Vecchio, Starý palác (a původně Palazzo della Signoria, Palác signorie, tedy sídlo vlády florentské městské republiky) je středověký opevněný palác se strážní věží, vystavěný na přelomu 13. a 14. století, a přebudovaný v polovině 16. století v renesančním slohu. Stojí v centru Florencie na Piazza della Signoria a slouží zároveň jako reprezentační budova městské radnice i jako městské
Slezskoostravský hrad v Ostravě

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Hrad leží při soutoku řek Ostravice a Lučiny. Díky své poloze na průsečíku oblíbených cyklostezek je předurčen k tomu, aby se stal vyhledávaným výletním místem nabízející návštěvníkům nejen odpočinek, ale také pohled do ostravské historie.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Vítkovice, jedna z městských částí dnešní Ostravy, jsou ukázkou toho, jaké změny přinesla průmyslová revoluce. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum a to znamenalo vznik dělnické kolonie, kostela, radnice, tržnice, hospod a škol…

Národní divadlo moravskoslezské – jediné moravské divadlo se čtyřmi soubory

Národní divadlo moravskoslezské – jediné moravské divadlo se čtyřmi soubory

Národní divadlo moravskoslezské se sídlem v Ostravě je největším a nejstarším profesionálním divadlem v Moravskoslezském kraji a zároveň největší kulturní institucí zřizovanou statutárním městem Ostrava. Založeno bylo v roce 1919.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Ostravské muzeum

Ostravské muzeum

V historickém interiéru budovy Staré radnice na Masarykově náměstí v Ostravě se nachází stálá expozice Ostravského muzea. Expozice je rozdělena do tří celků, a to prezentace společenskovědných a přírodovědných sbírek, historie města a historie okolní přírody.

Nová radnice Ostrava – vyhlídka z radniční věže v Ostravě

Nová radnice Ostrava – vyhlídka z radniční věže v Ostravě

Nejvyšší radniční vyhlídkovou věž (85,6m) najdete v Ostravě. Vyhlídková terasa se nachází ve výšce 73 m a je z ní krásný rozhled na Ostravu (město v zeleni), panorama Beskyd, Poodří a příhraničí část Polska. Při dobré viditelnosti je možné zhlédnout také Praděd v Jeseníkách.

Další aktuality