Úvod > Aktuality > #světovéČesko a příběh dvou radničních věží pro palác Signorie
Památky

#světovéČesko a příběh dvou radničních věží pro palác Signorie

  • Vydáno18. května 2020
Jeden z ostravských průvodců říká, že halda Ema je vlastně taková ostravská Etna: připomíná tvarem sopku a v jejím nitru stále hoří. V Ostravě ale najdete i jinou ozvěnu daleké Itálie: vysoká věž Nové radnice totiž nápadně připomíná věž radnice Palazzo Vecchio ve Florencii. A není to náhoda!

Věž ostravské Nové radnice je nejvyšší radniční věží u nás

Ostrava
Florencie
I když je od sebe věkem dělí více než 600 let, obě budovy mají ledacos společného. V obou případech jde o reprezentační budovy městských radnic, robustní a důstojné. Obě věže jsou také nápadně vysoké: ta v Ostravě měří 85,6 metrů, věž ve Florencii sahá ještě o devět metrů výš. Ale zatímco věž ostravské Nové radnice je nejvyšší radniční věží u nás, ta ve Florencii má o něco vyšší konkurentku hned v nedaleké Sieně.
 

Jak se staví radnice

Máte dojem, že doba před sto lety byla jedna velká idyla a všechno šlo hladce? Stavba Nové radniceOstravě vás vyvede z omylu: nejznámější budova metropole Severní Moravy a Slezska se stavěla v letech 1925 až 1930, ale coby o součásti nového obchodně-administrativního centra města u řeky Ostravice se o ní uvažovalo už před první světovou válkou. V roce 1923 byla vypsaná architektonická soutěž, o rok později byl vybrán vítězný projekt architektů Františka Koláře a Jana Rubého. Kvůli soudním tahanicím se nakonec poprvé koplo do země až v dubnu 1925 a slavnostní otevření proběhlo 28. října 1930 u příležitosti státního svátku Československé republiky. Sečteno a podtrženo, od záměru k dokončení uběhlo zhruba dvacet let.
 

Dvě Signorie

Původní návrhy počítaly s kamennou budovou i věží, která měla připomínat palác Signorie ve Florencii. Také ostravský „palác Signorie“ měl odkazovat na důstojnost a sebevědomí rychle se rozvíjející Ostravy, která se pod vedením prvního ostravského starosty Jana Prokeše rozrostla o okolní obce a stala se skutečným velkoměstem.

Jenže kvůli nestabilnímu podloží se nakonec musel projekt změnit a místo medově zbarvených kamenů nakonec věž má odlehčenou ocelovou konstrukci s měděným opláštěním. Pod ní je uložena unikátní žebrovaná železobetonová deska, která vyztužuje nejvíce namáhané partie.
 

Rekordy ostravské radnice

Radnice má na kontě několik nej: jde o nejrozsáhlejší radniční komplex v Českunejvyšší radniční věží. Ani věžní hodiny nejsou žádný drobeček: váží více než půl tuny a jejich ciferník má průměr 350 centimetrů. Na vyhlídkovou terasu ve výšce 73 metrů se pohodlně dostanete výtahem: i ten byl ve své době nejvyšší v republice (51 m) a věž se tak řadí k bezbariérovým rozhlednám. V sezoně od března do října je otevřená denně, běžné prohlídky střídají nejrůznější akce, má svou stránku na Facebooku a v ceně vstupného je výklad. Průvodce vám barvitě popíše historii a současnost města, doporučí zajímavá místa Ostravy i okolí, která jsou i nejsou vidět (včetně haldy Ema nebo Slezskoostravského hradu), a hlavně těm, kteří město dobře neznají, pomůže s orientací. Impozantní je především katedrála Božského Spasitele v centru města, podle věží kostelů se ale dají dobře rozeznat i jednotlivé části města.

Výhled do okolí je skutečně skvostný: panorama Moravskoslezských i Těšínských Beskyd střídá Moravská brána a Oderské vrchy, za dobré viditelnosti bývá vidět masiv Hrubého Jeseníku s Pradědem a také vrcholky Malé Fatry na Slovensku. Když se vrátíte k radnici večer, užijete si ji i s osvětlením: hrany věže lemují světelné řetězy, věž samotná je pak zespodu nasvícena reflektory.

A ačkoli z tuzemských radničních věží je nejvyšší, v Ostravě před několika lety o své prvenství přišla: ještě výš totiž leží vyhlídková terasa Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice.
 

Víte, že?

Útroby haldy Ema začaly hořet v šedesátých letech 20. století a hoří dodnes; uvnitř je teplota 1500 stupňů, a v různých místech vyvěrají na povrch plyny. Ema skutečně připomíná sopku: je tak horká, že na ní nikdy nevydrží sníh, naopak tu roste subtropická květena a po celý rok tráva.

Florentský Palazzo Vecchio, Starý palác (a původně Palazzo della Signoria, Palác signorie, tedy sídlo vlády florentské městské republiky) je středověký opevněný palác se strážní věží, vystavěný na přelomu 13. a 14. století, a přebudovaný v polovině 16. století v renesančním slohu. Stojí v centru Florencie na Piazza della Signoria a slouží zároveň jako reprezentační budova městské radnice i jako městské
Slezskoostravský hrad v Ostravě

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Hrad leží při soutoku řek Ostravice a Lučiny. Díky své poloze na průsečíku oblíbených cyklostezek je předurčen k tomu, aby se stal vyhledávaným výletním místem nabízející návštěvníkům nejen odpočinek, ale také pohled do ostravské historie.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Vítkovice, jedna z městských částí dnešní Ostravy, jsou ukázkou toho, jaké změny přinesla průmyslová revoluce. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum a to znamenalo vznik dělnické kolonie, kostela, radnice, tržnice, hospod a škol…

Národní divadlo moravskoslezské – jediné moravské divadlo se čtyřmi soubory

Národní divadlo moravskoslezské – jediné moravské divadlo se čtyřmi soubory

Národní divadlo moravskoslezské se sídlem v Ostravě je největším a nejstarším profesionálním divadlem v Moravskoslezském kraji a zároveň největší kulturní institucí zřizovanou statutárním městem Ostrava. Založeno bylo v roce 1919.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Ostravské muzeum

Ostravské muzeum

V historickém interiéru budovy Staré radnice na Masarykově náměstí v Ostravě se nachází stálá expozice Ostravského muzea. Expozice je rozdělena do tří celků, a to prezentace společenskovědných a přírodovědných sbírek, historie města a historie okolní přírody.

Nová radnice Ostrava – vyhlídka z radniční věže v Ostravě

Nová radnice Ostrava – vyhlídka z radniční věže v Ostravě

Nejvyšší radniční vyhlídkovou věž (85,6m) najdete v Ostravě. Vyhlídková terasa se nachází ve výšce 73 m a je z ní krásný rozhled na Ostravu (město v zeleni), panorama Beskyd, Poodří a příhraničí část Polska. Při dobré viditelnosti je možné zhlédnout také Praděd v Jeseníkách.

Další aktuality

Národní den železnice hostí letos Bohumín

Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholí letos v sobotu 23. září Národním dnem železnice, který se bude konat v Bohumíně. Program pro všechny fanoušky vlaků a světa na kolejích láká na prohlídku desítek kusů historické i moderní železniční techniky, nostalgické jízdy a na velkolepou světelnou show. Na doslech houkání lokomotiv bude ve stejný den slavit městská knihovna své stoleté výročí.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 16. až 17. září 2023 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
Moravskoslezský kraj | Gurmánská turistika

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Objevte Ostravu jinak, než ji znáte – jako město šetrné k životnímu prostředí. Podle finské studie Bounce má totiž slezská metropole druhou nejnižší uhlíkovou stopou v Evropě! Studie se zabývala analýzou 28 evropských měst, aby tím zjistila, která z nich dělají maximum pro ochranu planety a Ostrava se „v uhlíkové stopě“ umístila na samé špičce evropských měst. Vychutnejte si procházku bez smogu a oxidu uhličitého třeba na haldě Ema, u Heřmanického rybníka anebo v Plesné.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Osobnost nejlepšího atleta 20. století, čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka, si můžete připomenout účastí na 21. ročníku Memoriálu Emila Zátopka, který se koná v sobotu 16. září, a to jak v jeho rodišti – Kopřivnici, tak v Rožnově pod Radhoštěm, kde je pochován na čestném pohřebišti u kostela sv. Anny v areálu Valašského muzea v přírodě. Areál Dřevěného městečka bude tento den volně přístupný.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

O víkendu 16. a 17. září 2023 se na Letišti Leoše Janáčka Ostrava budou konat Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky. Vstup na show je zdarma a návštěvníci se mohou těšit na ukázky nejmodernější techniky a vybavení naší i spojeneckých armád, policie, záchranářů, hasičů i představení jejich umění v atraktivních dynamických ukázkách. Významným tématem letošního ročníku bude modernizace, když se při svých premiérách představí nejmodernější stroje a vedle nich i starší technika, jež se naopak může účastnit naposled. Celkem na mošnovském letišti bude více než 90 letounů a na tisíc kusů pozemní techniky!
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Botanické zajímavosti Zoo Ostrava – vůně Asie a krása japonského podzimu

Pokud se chystáte tento víkend do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava a máte v plánu navštívit i pěstební skleník v zázemí zoo, můžete aktuálně během komentované prohlídky zaznamenat velmi silnou a sladkou vůni. Pochází od malého keře ve skleníku tropů a subtropů. Lidé se často mylně domnívají, že se jedná o druh citrusu. Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Do tropů s průvodcem se můžete podívat každý víkend v 11:00 nebo ve 14:00 hod. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 6. 9. 2023 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zoo Ostrava se raduje z malého šimpanze, lze jej spatřit ve venkovním výběhu

Před dvěma týdny se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava narodilo mládě šimpanze hornoguinejského. Jeho matkou je 16letá samice. Přestože se jedná o prvorodičku, o svého potomka se pečlivě stará. Kvůli zachování klidu novopečené matce při odchovu mláděte je pavilon otevřen v omezeném režimu. Přesto mohou mladou matku s mládětem trpěliví návštěvníci přes den zahlédnout ve venkovní expozici.
Moravskoslezský kraj | Příroda