Úvod > Aktuality > #světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků
Památky

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

  • Vydáno19. srpna 2021
Kampa je ostrov všech romantiků a zamilovaných. Ostrov mlýnů, mlýnských kol a vodníků, parků a soch, umělců a křivolakých uliček, kde se tak trochu zastavil čas. Vychutnat si její tiché kouzlo je jednoduché: zkrátka se sem vydejte na procházku. Kampa je maličká, výlet vás rozhodně neunaví, a navíc určitě objevíte útulné zákoutí, lavičku nebo kavárnu, kde si vychutnáte kouzlo staré Prahy přímo v jejím srdci.
Dva nejkrásnější městské ostrovy na světě: pražská Kampa a Ostrov svatého Ludvíka v Paříži
Praha
Paříž
Ostrov nemůže existovat bez vody, což platí i pro Kampu. Od Malé Strany ji už od 12. století odděluje umělý vodní náhon Čertovka, jemuž se kdysi říkalo docela obyčejně Strouha. Na ostrůvku byly rozlehlé zahrady, většinou šlechtické a nepřístupné, a podél náhonu stávalo v řadě několik malostranských mlýnů: Huťský, Zlomkovský, Štěpánovský neboli Velkopřevorský či Sovovský. Už nemelou, ale na památku tu po nich dodnes zbylo několik mlýnských kol. A také vodník Kabourek, který hlídá to nejznámější a největší, kolo Velkopřevorského mlýna.
 

Kampa a Karlův most: městečko po mostem



Na Kampu se dá dostat z několika stran: uličkami od mostu Legií, po několika můstcích z Malé Strany, a na lodičkách a šlapadlech z Vltavy. A také po schodišti z Karlova mostu, jak kdysi pohled na Kampu vylíčil spisovatel František Langer (1888–1965): „Velikou krásou a překvapením Karlova mostu je, že jdete-li po něm, myslíte, že se pod vámi ještě vlní Vltava, a hle: vždyť jdete nyní po kamenné terase pověšené mezi vrcholky stromů! Až u vašich hlav září svíce kaštanových květů, zasazených do pětiprstých zelených svícnů a v létě kolem vás voní akáty jako čerstvě vymetaný med. Místo aby pod ním plynula voda, pod most se teď rozložilo městečko.“
 

Kampa a hrnčířské trhy

Když někdy během 15. století pražští konšelé dali souhlas, aby si na Kampě postavili domky první obyvatelé, uložili jim, aby se „za milostivé svolení k přebývání o Karlův most na věčné časy starali, jeho škody pečlivě odstraňovali a most v náležitém pořádku a bezpečnosti udržovali“. Právě proto byli mezi prvními usedlíky Kampy kameníci, zedníci a tesaři, bednáři, kováři a také hrnčíři. Postupně se ostrov zvětšil, hlavně když sem po roce 1541 naváželi suť po požáru Malé Strany a Hradčan. Na počátku 17. století dokonce byly z Pohořelce postiženého morem na Kampu přeneseny slavné hrnčířské trhy a konají se tu dodnes. Pokud máte čas, zajděte se na ně podívat: zajímavý koutek Prahy jako by se při nich ponořil do dávno minulých dob.
 

Kampa a Jak utopit doktora Mráčka?

Současný název Kampa se používá od roku 1770. Podle jedné verze je to podle jména Ticho Ganzneb z Kampu, což byl majitel jednoho ze zdejších domů, podle jiného výkladu je název Kampy odvozen od latinského výrazu „campus“, který označuje pole a vinice.



A také zahrady: první ze smíchovské strany bývala barokní zahrada Michnovského paláce, který stával za Čertovkou na Újezdě. Později se proměnil ve zbrojnici, což připomíná Hotel Kampa – Stará zbrojnice. V zahradě, která se proměnila v park, zase zbyl Michnovský letohrádek aneb dům, který znáte z filmu Jak utopit doktora Mráčka aneb konec vodníků v Čechách.

O kousek dál objevíte Sovovy mlýny, nejznámější mlýny na Kampě a také rodiště barokního hudebního skladatele Josefa Myslivečka (1737–1781). Dnes v nich sídlí Museum Kampa, které uchovává sbírku děl Františka Kupky, Otto Gutfreunda a dalších významných umělců 20. století. Opodál v parku vedle muzea určitě nepřehlédnete tři sochy od Davida Černého, bronzové sourozence miminek, která lezou po Žižkovské televizní věži.
 

Werichova vila a Třináctá komnata

Nedaleká Werichova vila vám Kampu představí jako oblíbené místo umělců a literátů. Tím prvním zřejmě byl abbé Josef Dobrovský (1753–1829), který se usadil v bývalé koželužně v Nosticovské zahradě. Hrabě Bedřich Jan Nostic ji dal upravit v pěkné obydlí uprostřed zahrad a nabídl ji učiteli svých synů, aby pobytem v přírodě a lehkou manuální prací překonal duševní chorobu; dnes tu stojí Dobrovského pomník. Dům se dostal do české literatury také jako místo, kam spisovatel Vladimír Neff umístil děj svého románu Třináctá komnata. Je náhoda, že dům v té době skutečně měl dvanáct pokojů a třináctou tajnou místnost pod schodištěm na půdu?



V domě, kde bydlíval Josef Dobrovský, později žil historik Zdeněk Wirth (1878–1961) a v prvním poschodí Jan Werich (1905–1980; oba mají na domku bustu), v přízemních místnostech pak bydlel básník Vladimír Holan (1905–1980). Na Kampě žil také Jiří Voskovec (1905–1981), malíř Antonín Kašpar (1877–1934), přímo na břehu Čertovky pak měl dům s ateliérem Jiří Trnka (1912–1969). Rád se prý díval na takzvané pražské Benátky, skupinu domů, které jako by vyrůstaly přímo z vody.

Bývala tu rovněž Kaiserštejnská zahrada, která se táhla kolem dnešního Lichtenštejnského paláce: traduje se, že šlo o první místo v Praze, kde vykvetly karafiáty a tulipány. V polovině 20. století šly zdi starých palácových zahrad k zemi a spojením pozemků vznikl dnešní park na Kampě, upravený ve volném anglickém krajinářském slohu.
 

Kampa, jeden z nejkrásnějších ostrovů světa

  • Spousty dalších krásných míst objevíte v těsném okolí Kampy. Lávka u Velkopřevorského mlýna vás dovede k Lennonově zdi, nejznámějšímu pražskému symbolu lásky a míru. Hned na druhém břehu Čertovky se nachází Muzeum Karla Zemana, o pár kroků dál pak v areálu Hergetovy cihelny najdete Franz Kafka Museum.
  • Cestovatelský server VirtualTurist vyhlásil Kampu druhým nejkrásnějším městským ostrovem na světě. První příčka patří Ostrovu svatého Ludvíka / Île Saint-Louis v Paříži, na třetím místě se pak umístil bělehradský Ada Ciganlija. V TOP 10 se umístily i další evropské ostrovy, například Isola Tiberina na Tiberu v centru Říma, ostrov Christianshavn v Kodani, Markétin ostrov na Dunaji v Budapešti a Trödelmarktinsel na řece Pegnitz v Norimberku.
  • Ostrov svatého Ludvíka je společně s Île de la Cité jedním ze dvou zbývajících přírodních ostrovů na francouzské řece Seině. Nachází se v samém srdci Paříže a byl také nejdříve osídlený, stojí na něm slavná katedrála Notre Dame.
Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Fronta tučňáků na Kampě

Fronta tučňáků na Kampě

Věděli jste, že v Praze na Kampě potkáte tučňáky? Jsou žlutí, je jich čtyřiatřicet a v noci svítí.

Plavby po Vltavě – Pražské Benátky

Plavby po Vltavě – Pražské Benátky

Zhlédnětě tajemnou Prahu nejen z paluby vytápěných vyhlídkových lodí postavených v duchu tradice z konce 19. století, ale i z gotických prostor Muzea Karlova mostu. Projeďte se podzemním vodním tunelem pod Starým městem, proplujte tajemnými prostory vodního kanálu Čertovka.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Socha Bruncvíka na Karlově mostě

Socha Bruncvíka na Karlově mostě

Na ohlaví mostního pilíře pod sousoším sv. Vincence Ferrerského se sv. Prokopem se nachází malebná socha Bruncvíka, legendárního českého rytíře který se podle pověsti vydal do světa, aby našel živého lva pro svůj erb.

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.

Komunitní a mateřské centrum Kampa

Komunitní a mateřské centrum Kampa

Srdečně vás zveme do KC Kampa, výjimečného prostoru v centru Prahy v nádherné zóně parku Kampa, kde si můžete hrát, odpočinout nebo setkat se s přáteli.

Sochy bronzových miminek na Kampě

Sochy bronzových miminek na Kampě

Tři bronzová miminka od Davida Černého jsou umístěna na Kampě v parku vedle Musea Kampa.

Divadlo Kampa

Divadlo Kampa

Divadlo Kampa vzniklo v září 2010 a svou laskavou záštitu a podporu tomuto prostoru poskytuje Jaroslav Dušek. Od ledna 2014 je divadlo provozováno o.p.s. Divadlo Kampa v čele s Ivetou Duškovou.

Kampa – romantika v centru Prahy

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Kanál Čertovka – pražské Benátky

Kanál Čertovka – pražské Benátky

Pražská Čertovka představuje místo, které odděluje Kampu od ostatní částí Malé Strany. Jedná se o uměle vytvořený vodní náhon, který ve 12. století vybudoval řád Maltézských rytířů, aby sloužil jako přívod vody do původních devíti malostranských mlýnů, které se kolem ostrova Kampy rozprostíraly.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Smetana u Dvořáka, Tajemství zaniklých řemesel na zámku Brandýs nad Labem. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness