ÚvodAktuality#světovéČesko a poznávání krásy empíru (a Bílého domu) na zámku Kačina
Památky

#světovéČesko a poznávání krásy empíru (a Bílého domu) na zámku Kačina

  • 10. června 2020
Zatímco do Bílého domu ve Washingtonu D.C. se dostanete jedině po rezervaci s několikaměsíčním předstihem, do českého Bílého domu je cesta mnohem jednodušší. Stavba nápadně připomínající sídlo prezidenta Spojených států amerických totiž leží jen hodinu cesty od Prahy.

Klasicistní stavba zámku Kačina s antickými vzory připomíná sídlo prezidenta Spojených států amerických Bílý dům

Kačina
Bílý dům
Empír, okázalý styl vojevůdce Napoleona, ovlivněný uměním starověkého Egypta, Řecka a Říma, ovládl interiéry, nábytek i architekturu střední Evropy na začátku 19. století. Pro své letní reprezentační sídlo si jej vybral i Jan Rudolf Chotek, tehdejší nejvyšší purkrabí Království českého.

Protože stavba měla už zdálky vynikat nad svým okolím, volba padla na jedinou vyvýšeninu v širokém okolí. Tomu místu poblíž Kutné Hory se říkalo V kačinách – a tak se zrodil zámek Kačina. Elegantní bílá budova postavená podle projektu drážďanského architekta Ch. F. Schurichta je jednou z našich nejslavnějších empírových památek.
 

Bílé stěny Bílého domu

Stavět se začalo v roce 1806 a ze svého dosavadního sídla v nedalekých Nových Dvorech se na nově dokončenou Kačinu Chotkové stěhovali v srpnu 1823. V té době sice byl americký Bílý dům starý jen dvacet let (stavěl se od roku 1792, dokončen byl o osm let později), ale už stačil vyhořet a projít rekonstrukcí, při níž byl poprvé vymalován bílou barvou.

Oba „bílé domy“ se podobají velikostí: na Kačině je celkem 125 místností, v Bílém domě 132. Jenže zatímco Kačina se od doby svého vzniku měnila jen málo, na podobě Bílého domu se podílel téměř každý prezident. Po sérii rekonstrukcí vznikla také slavná Oválná pracovna. Ta má na Kačině velmi důstojný protějšek: Chotkovskou knihovnu. Nejkrásnější a nejmystičtější místo na zámku, kde bývalo více než 40 000 svazků naučné i krásné literatury z 16. až 19. století, si prohlédnete společně s divadlem, galerií a nedokončenou kaplí na samostatném prohlídkovém okruhu.
 

Muzeum venkova

Od poloviny 20. století se sice na Kačinu jezdilo na prohlídky Zemědělského muzea, ale na rod Chotků se nezapomnělo: původní zemědělské a potravinářské expozice postupně rozšířily expozice o venkovském životě různých společenských vrstev 19. století i o dějinách Chotků a jejich panství. Když připočteme rozsáhlý přírodně krajinářský park s okrasnou i užitkovou částí, vodními plochami, arboretem, oranžerií a bylinkovou zahrádkou, poznáte Kačinu jako skutečné Muzeum venkova v jeho ideální podobě.
V interiérech se podobně jako na jiných zámcích podíváte do hospodářského zázemí a prostor, odkud se zajišťoval chod celého zámku včetně skladování dříví a vytápění. K vidění je zámecká truhlárna a lednice, dozvíte se také, jak se do zámku přiváděla voda, jak se pralo a žehlilo, kde se připravovaly pokrmy a skladovaly potraviny. Prohlédnete si rovněž konírnu s interaktivní expozicí, nové výstavy o venkovských stavbách, rostlinách vzdušných zahrad a obrazech zemědělství v socialistickém realismu a novou mlynářskou expozici s atraktivními modely mlýnů, mlýnských strojů a nářadí.

Po předchozí rezervaci se můžete dokonce vypravit na zámeckou půdu nad reprezentativní části interiéru anebo do zámecké lázně: koupele v suterénu tak poznáte ještě před rekonstrukcí. Novinkou letošní sezony by měla být půjčovna dobových kostýmů.
 

Víte, že…?

  • Zámecký park na Kačině je otevřený celoročně a vstup do něj je zdarma. Zpestřením je naučná stezka Ze života hmyzu, která hravou formou přibližuje ohrožené druhy hmyzu. Kromě informačních panelů cestou potkáte dřevěné modely zvířat v nadživotní velikosti.
  • Až do konce října je přístupná expozice, která detailně mapuje krajinářské aktivity hraběcího rodu Chotků; je součástí jedné z prohlídkových tras.
  • Po vynuceném odložení nové sezony už je na Kačině otevřeno a chystá se tu řada akcí. V červnu to bude Makačíno, malý kačinský divadelní festival, a během letních prázdnin program plný zábavy pro celou rodinu. Těšit se můžete i na divadelní představení Strašidlo Cantervillské, tradiční Vinobraní, Výstavu psů loveckých plemen, akci Koně na Kačině i na adventní program.
Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina Památky

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda Příroda

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda

Rozhledna na Kaňku u Kutné Hory nabízí díky svému umístění a výšce 30 metrů rozhled do celého kraje. Součástí rozhledny se stala i kavárna se čtyřiadvaceti a restaurace se šedesáti místy. K dispozici je také penzion se šesti pokoji.

Konírna na zámku Kačina Památky

Konírna na zámku Kačina

Interaktivní expozice představuje chod zámecké konírny a její fungování za časů šlechtického rodu Chotků. Zažijete zde jedinečný výlet do historie a navíc na vlastní oči spatříte historického osminásobného dostihového šampiona, plnokrevného hřebce Gradiva!

Klasicistní divadlo na zámku Kačina Památky

Klasicistní divadlo na zámku Kačina

Divadlo na zámku Kačina bylo slavnostně otevřeno 4. listopadu 1851. Intenzivní provoz trval téměř dvacet let, během kterých se zde hrály mimo jiné hry Rudolfa Karla Chotka, pravnuka stavebníka zámku a hlavního hybatele zdejšího divadelního dění.

Zámecký park Kačina Příroda

Zámecký park Kačina

Přijďte se projít krásným kačinským parkem, který je starší než samotný kačinský zámek a relaxovat uprostřed nádherné přírody tvořené historickými úpravami majitelů panství.

Další aktuality

Léto mezi labyrinty zámku Loučeň bude bosé

Odložte v labyrintáriu zámku Loučeň své kecky, žabky, sandály, botky či boty a s nimi i stud. Zámek Loučeň vás zve na další ročník oslavy Mezinárodního dne turistiky naboso, který se bude konat v sobotu 27. července 2024.
25. červenec 2024 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Na tajemném hradě Houska proběhne opět akce Bohnice na Housce

Letní výlet? Co takhle 27. a 28. července 2024 víkend Bohnice na Housce? Po celý víkend si budete moci vyzkoušet rozličná řemesla využívaná při pracovní rehabilitaci v Psychiatrické nemocnici Bohnice a zakoupit předměty, které vznikly v terapeutických dílnách a na odděleních.
25. červenec 2024 9:19
Životní styl, Středočeský kraj

Kutná Hora nabízí prohlídky s profesionálním průvodcem

Pokud se chcete dozvědět více o historii Kutné Hory, navštívit významné památky a odnést si nezapomenutelný zážitek, Průvodcovská služba Kutná Hora je ta správná volba. Stříbrným městem vás provedou zkušení průvodci, kteří vás zasvětí do tajů středověkého života. Můžete si vybrat z široké palety připravených okruhů městem. V nabídce jsou i zážitkové programy s ukázkou ražby mincí, průvodci v kostýmu, nebo prohlídky ve večerních hodinách.
22. červenec 2024 14:00
Památky, Středočeský kraj

Dovolená na vodě ve středních Čechách: vodácká romantika, kolesový parník nebo kajutová loď

Pobyt na vodě má své kouzlo. Kdo chce strávit víkend nebo dovolenou přímo na vodě, nemusí vyrážet až k moři. Stejně krásnou dovolenou anebo volný víkend si užijete i ve středních Čechách, a to jak v kánoi, tak i na parníku nebo jachtě. K zapůjčení malé motorové lodě nebo plachetnice dávno není výsadou bohatých, vyplout dnes může každý – a dokonce k tomu ani nepotřebuje kapitánský průkaz, stačí rychlé zaškolení. Díky omezenému výkonu lodě není průkaz vůdce malého plavidla potřeba. Kajutovou loď tak může řídit každý dospělý. Na lodi je k dispozici veškeré vybavení na přespání, vaření i sociální zařízení. A kam se vydat? To vám poradí Kudy z nudy.
21. červenec 2024 12:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Mníšek i nedaleký vrch Skalka připravuje nejvýznamnější kulturní, společenskou a náboženskou akcí regionu

V poutním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy se už tento pátek sejdou poutníci z celého Česka. V pátek 19. července se bude totiž konat tradiční Den poutníka, kde si společně připomenou fenomén posledních let – poutnictví, které je u nás na vzestupu. Unikátní poutní areál bude hostit poutníky ze všech koutů země, a kromě poutní mše svaté v sobotu, nabídne také zajímavý program spojený s historií místa a pěším putováním. Zkrátka nepřijdou ani děti.
15. červenec 2024 10:20
Památky, Středočeský kraj

Romantika na vodě: vyjeďte si na výlet parníkem

Nechte se kolébat vodou na výletní lodi a poznejte krajinu kolem sebe z jiné perspektivy. Plavba po klidné vodní hladině řeky nebo nádrže poslouží nejen jako příjemně strávené odpoledne, ale i jako dokonalá kulisa pravé romantické schůzky.
14. červenec 2024 15:00
Zážitky, Středočeský kraj

20 tipů, jak si užít rodinnou dovolenou s dětmi ve středních Čechách

Chcete vyrazit na výlet ve středních Čechách? Nebo zůstáváte na letošní dovolenou doma a hledáte inspiraci na příjemné chvíle s celou rodinou? Pak se vám budou hodit naše tipy na zážitky ve středních Čechách, které nabízí spoustu atraktivních možností využití volného času – od zoologických zahrad přes aquaparky, projížďky malebnými lokálkami po zábavní parky, výletní plavby a další atrakce, ze kterých si vyberou malí i velcí.
13. červenec 2024 6:53
Zážitky, Středočeský kraj

V kouřimském skanzenu zjistíte, jak vypadalo léto na vsi

Skanzen v Kouřimi pořádá tuto sobotu 13. července 2024 národopisný pořad, který nabídne příchozím ukázky starých řemesel a nejrůznějších povolání našich předků. Dozvíte se také, jak vypadal všední život na venkově v minulých staletích, jak naši předkové barvili látky a samozřejmě také o lidových obyčejích v letním období. Program probíhá po celý den od 10:30 do 18:00 hodin.
10. červenec 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj