Úvod > Aktuality > #světovéČesko a poznávání krásy empíru (a Bílého domu) na zámku Kačina
Památky

#světovéČesko a poznávání krásy empíru (a Bílého domu) na zámku Kačina

  • Vydáno10. června 2020
Zatímco do Bílého domu ve Washingtonu D.C. se dostanete jedině po rezervaci s několikaměsíčním předstihem, do českého Bílého domu je cesta mnohem jednodušší. Stavba nápadně připomínající sídlo prezidenta Spojených států amerických totiž leží jen hodinu cesty od Prahy.

Klasicistní stavba zámku Kačina s antickými vzory připomíná sídlo prezidenta Spojených států amerických Bílý dům

Kačina
Bílý dům
Empír, okázalý styl vojevůdce Napoleona, ovlivněný uměním starověkého Egypta, Řecka a Říma, ovládl interiéry, nábytek i architekturu střední Evropy na začátku 19. století. Pro své letní reprezentační sídlo si jej vybral i Jan Rudolf Chotek, tehdejší nejvyšší purkrabí Království českého.

Protože stavba měla už zdálky vynikat nad svým okolím, volba padla na jedinou vyvýšeninu v širokém okolí. Tomu místu poblíž Kutné Hory se říkalo V kačinách – a tak se zrodil zámek Kačina. Elegantní bílá budova postavená podle projektu drážďanského architekta Ch. F. Schurichta je jednou z našich nejslavnějších empírových památek.
 

Bílé stěny Bílého domu

Stavět se začalo v roce 1806 a ze svého dosavadního sídla v nedalekých Nových Dvorech se na nově dokončenou Kačinu Chotkové stěhovali v srpnu 1823. V té době sice byl americký Bílý dům starý jen dvacet let (stavěl se od roku 1792, dokončen byl o osm let později), ale už stačil vyhořet a projít rekonstrukcí, při níž byl poprvé vymalován bílou barvou.

Oba „bílé domy“ se podobají velikostí: na Kačině je celkem 125 místností, v Bílém domě 132. Jenže zatímco Kačina se od doby svého vzniku měnila jen málo, na podobě Bílého domu se podílel téměř každý prezident. Po sérii rekonstrukcí vznikla také slavná Oválná pracovna. Ta má na Kačině velmi důstojný protějšek: Chotkovskou knihovnu. Nejkrásnější a nejmystičtější místo na zámku, kde bývalo více než 40 000 svazků naučné i krásné literatury z 16. až 19. století, si prohlédnete společně s divadlem, galerií a nedokončenou kaplí na samostatném prohlídkovém okruhu.
 

Muzeum venkova

Od poloviny 20. století se sice na Kačinu jezdilo na prohlídky Zemědělského muzea, ale na rod Chotků se nezapomnělo: původní zemědělské a potravinářské expozice postupně rozšířily expozice o venkovském životě různých společenských vrstev 19. století i o dějinách Chotků a jejich panství. Když připočteme rozsáhlý přírodně krajinářský park s okrasnou i užitkovou částí, vodními plochami, arboretem, oranžerií a bylinkovou zahrádkou, poznáte Kačinu jako skutečné Muzeum venkova v jeho ideální podobě.
V interiérech se podobně jako na jiných zámcích podíváte do hospodářského zázemí a prostor, odkud se zajišťoval chod celého zámku včetně skladování dříví a vytápění. K vidění je zámecká truhlárna a lednice, dozvíte se také, jak se do zámku přiváděla voda, jak se pralo a žehlilo, kde se připravovaly pokrmy a skladovaly potraviny. Prohlédnete si rovněž konírnu s interaktivní expozicí, nové výstavy o venkovských stavbách, rostlinách vzdušných zahrad a obrazech zemědělství v socialistickém realismu a novou mlynářskou expozici s atraktivními modely mlýnů, mlýnských strojů a nářadí.

Po předchozí rezervaci se můžete dokonce vypravit na zámeckou půdu nad reprezentativní části interiéru anebo do zámecké lázně: koupele v suterénu tak poznáte ještě před rekonstrukcí. Novinkou letošní sezony by měla být půjčovna dobových kostýmů.
 

Víte, že…?

  • Zámecký park na Kačině je otevřený celoročně a vstup do něj je zdarma. Zpestřením je naučná stezka Ze života hmyzu, která hravou formou přibližuje ohrožené druhy hmyzu. Kromě informačních panelů cestou potkáte dřevěné modely zvířat v nadživotní velikosti.
  • Až do konce října je přístupná expozice, která detailně mapuje krajinářské aktivity hraběcího rodu Chotků; je součástí jedné z prohlídkových tras.
  • Po vynuceném odložení nové sezony už je na Kačině otevřeno a chystá se tu řada akcí. V červnu to bude Makačíno, malý kačinský divadelní festival, a během letních prázdnin program plný zábavy pro celou rodinu. Těšit se můžete i na divadelní představení Strašidlo Cantervillské, tradiční Vinobraní, Výstavu psů loveckých plemen, akci Koně na Kačině i na adventní program.
Makačíno – festival zámeckého divadla na Kačině

15. 6.16. 6.
Makačíno – festival zámeckého divadla na Kačině

Divadelní festival Makačíno v krásném prostředí zámeckého parku se letos odehraje v termínu 15. – 16. června.

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda

Rozhledna na Kaňku u Kutné Hory nabízí díky svému umístění a výšce 30 metrů rozhled do celého kraje. Součástí rozhledny se stala i kavárna se čtyřiadvaceti a restaurace se šedesáti místy. K dispozici je také penzion se šesti pokoji.

Konírna na zámku Kačina

Konírna na zámku Kačina

Interaktivní expozice představuje chod zámecké konírny a její fungování za časů šlechtického rodu Chotků. Zažijete zde jedinečný výlet do historie a navíc na vlastní oči spatříte historického osminásobného dostihového šampiona, plnokrevného hřebce Gradiva!

Klasicistní divadlo na zámku Kačina

Klasicistní divadlo na zámku Kačina

Divadlo na zámku Kačina bylo slavnostně otevřeno 4. listopadu 1851. Intenzivní provoz trval téměř dvacet let, během kterých se zde hrály mimo jiné hry Rudolfa Karla Chotka, pravnuka stavebníka zámku a hlavního hybatele zdejšího divadelního dění.

Zámecký park Kačina

Zámecký park Kačina

Přijďte se projít krásným kačinským parkem, který je starší než samotný kačinský zámek a relaxovat uprostřed nádherné přírody tvořené historickými úpravami majitelů panství.

Další aktuality

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Březnice, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.
Středočeský kraj | Památky

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty