Úvod > Aktuality > #světovéČesko a pomíjivá krása skalních hřibů a pokliček
Příroda

#světovéČesko a pomíjivá krása skalních hřibů a pokliček

  • Vydáno1. května 2020
Máte raději houby v lese nebo na talíři? Místo tipů kam právě teď vyrazit, kde zaručeně právě rostou anebo brzy porostou vám nabízíme výpravy za houbařskými kuriozitami: naším cílem tentokrát budou houby z kamene.

Úchvatné skalní hřiby

Kokořínské Pokličky
Kapadokya Turecko
Své úlovky si houbaři porovnávají podobně jako rybáři a mnozí se se svými nálezy vypravili do Muzea rekordů a kuriozitPelhřimově.

Mezi rekordmany tak objevíte třeba křemenáč březový, který vážil bezmála 1,5 kg a měl průměr klobouku 31 centimetrů, 7,5 kg vážící kotrč anebo pýchavku, která rostla před Kladrubským klášterem a po obvodu měřila 122 cm. Věřte nebo ne, připravili z ní přes sto řízků. Zato z hub, které budeme hledat dnes, se nenají nikdo. Jsou obří a krásné, ale zcela nepoživatelné.
 

Hřiby v Broumovských stěnách

Pozoruhodné skalní útvary nad osadou Slavný na hřebeni Broumovských stěn připomínají prašivky, hříbky i smrže, ale správně se jim říká skalní hřiby. Ze všech českých kamenných hub jsou nedokonalejší, i když vznikly stejně jako ty ostatní: zvětráváním různě odolných částí kamene, v tomto případě pískovce. Vliv na jejich tvar měly a mají různé faktory: voda i vlhkost, kolísání teplot kolem bodu mrazu v přízemních vrstvách vzduchu i vítr. Ke skalním hřibům se snadno dostanete z osady Slavný po žluté turistické značce na rozcestí nad Slavným a dále po červené (celkem asi 1,5 km). Některé hřiby uvidíte z cesty, další se schovávají mimo značené trasy v lesích anebo v okolí Božanovského Špičáku. Ten coby nejvyšší vrchol Broumovských stěn obchází značená trasa, na níž si užijí hlavně rodiny s dětmi: protože jednotlivé skalní útvary připomínají hlavně zvířata, čeká je procházka malou kamennou zoologickou zahradou.
 

Pokličky aneb kamenné houby Kokořínska

Vypadají stejně, vznikly stejně, ale na Kokořínsku se skalním věžím s tvarem kamenných hub říká pokličky. Nejhezčí a nejlépe dostupné jsou Mšenské či Kokořínské pokličky: „rostou“ v Kokořínském dole, kam od hradu Kokořín vede červená značka. Pěkné výhledy na skalní útvary nabízí modře značená trasa, která se mezi nimi proplétá po upravených stezkách a schodištích. Mimochodem, nejmohutnější poklička je 12 metrů vysoká a její klobouk je široký šest metrů.

O kousek dál nad Vojtěšským dolem poblíž obce Vojtěchov objevíte Jestřebické pokličky a další zajímavé útvary, například skalní bránu. Odbočuje k ní neznačená pěšina, je potřeba se dobře dívat.
 

Další kamenné houby u nás i ve světě

Ryze přírodní původ má i kamenný hřib na úbočí Magnetovce nad Velkým Březnem. Vzácnou přírodní památkou je také kamenný hřib, který najdete v Krušných horách mezi Krásnou Lípou a Šindelovou. I tady pod odolným „kloboukem“ ze žuly rychleji zvětrává spodní část skaliska a je možné, že se hřib časem změní ve viklan.

Kamenné houby objevíte po celém světě, jedním z nejlepších nalezišť je turecká Kapadokya, oblast kaňonů a skalních měst mezi několika sopkami. Usazováním sopečného popela tu vznikla měkká hornina zvaná tuf, do níž si lidé vytesávali domy, kostelíky i rozsáhlá podzemní města. Centrem oblasti je městečko Göreme, vyhlášená houbařská místa jsou zejména kolem vesnice Çavuşin. Houby jsou jiné než známe třeba z Kokořínska či Broumovska: nohy jsou až 15 metrů vysoké a mají menší klobouky. Někde se dokonce objevují vznikající nebo zanikající skalní hřiby. Te nové se teprve vyčleňují ze skalních bloků, ty nejstarší mají klobouky docela malé, nahnuté anebo dokonce žádné. Jakmile tvrdý klobouk spadne, tufovou nohu už nic nechrání před ničivými dešti a postupně splyne s krajinou – tak, jako jednou celá Kapadokya.
 
Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby nacházející se na hřebeni Broumovských stěn, podcelku Broumovské vrchoviny jsou považovány za nejdokonaleji vyvinuté skalní hřiby v České republice.

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Pískovcové sloupy při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu nedaleko Mšena vypadají jako přerostlé houby. Vznikly zvětráváním rozdílnou intenzitou zvětrávání pískovcových skal, kdy tvrdší horní vrstva s obsahem železa lépe odolává erozi než spodní skály.

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Obří skály

Obří skály

Velmi zvláštní a tajuplné místo, které se nachází mezi obcemi Horní Lipová a Ramzová v Jeseníkách, vzniklo údajně díky obru jménem Amík. Ten se vsadil s druhým obrem, kdo dál dohodí obrovský skalní blok. Amík bohužel prohrál, a tak v rozhořčení Obří skály rozsekl v půl.

Hradčanské stěny – pískovcové skály ve tvaru homolí

Hradčanské stěny – pískovcové skály ve tvaru homolí

Hradčanské stěny se nacházejí v oblasti mezi Mimoní a Doksy. Od roku 1933 jsou součástí chráněného území Oblast Dokeská a pohoří Kummer. Stěny ukrývají zajímavé skalní útvary, např. malou Pravčickou bránu nebo Psí kostely.

Jestřebické pokličky nad Vojtěšským dolem

Jestřebické pokličky nad Vojtěšským dolem

Méně známé pokličky se nacházejí asi kilometr západně od města Vojtěchov. Vznikly stejně jako ty známější Kokořínské, t.j. selektivním zvětráváním pískovců, které během třetihor absorbovaly železité sloučeniny.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Další aktuality

Poutní místa středních Čech: příběhy s geniem loci

Poutní místa po staletí lákají poutníky z celého světa. Jsou opředena tajuplnými legendami, přitahují pozornost a nutí k zamyšlení. Přesně taková místa najdete i ve středních Čechách. Vydejte se vstříc novým zážitkům, nechte se vtáhnout do ticha a síly chrámů nebo klášterů, kterým jsou připisována uzdravení těla i duše! V našich tipech najdete prastará duchovní centra nad řekou Vltavou, Sázavou i nedaleko Labe. Zavedou vás ale také doprostřed hlubokých lesů či naopak do centra rušných měst.
Středočeský kraj | Památky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na 25. a 26. březen 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Česko mezi řádky: Štěchovický poklad a Zdeněk Jarchovský

Pověsit je málo, Špatně utajený zločin, Miluju tě k smrti anebo Důvěrná zpráva ze San Franciska: to je výběr nejznámějších knížek Zdeňka Jarchovského (* 1952). V roce 2018 ke kriminálním příběhům a detektivkám přibyl nový román. Název Štěchovická stěna jasně prozrazuje, kudy se tentokrát budeme s portálem Kudy z nudy a Radiožurnálem toulat Českem mezi řádky.
Středočeský kraj | Zážitky

Velikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?

Rok se s rokem sešel a před námi jsou opět Velikonoce. V dnešní době najdeme spoustu moderních metod a technik, jak vejce nabarvit. Vyzkoušejte s námi klasické techniky zdobení vajíček: batikování, voskový reliéf, zdobení slámou anebo jednodušší obtisky.
Středočeský kraj | Zážitky