Úvod > Aktuality > #světovéČesko a pár zastavení v Bílých Karpatech, která pohladí po duši
Životní styl

#světovéČesko a pár zastavení v Bílých Karpatech, která pohladí po duši

  • Vydáno7. července 2021
Kde čas plyne pomaleji než jinde, krajina vás okouzlí svou atmosférou a výhledy vezmou dech? Portál Kudy z nudy zná odpověď: ta místa se jmenují Královec, Pláňavy, Durch, Valašské Klobouky nebo Vlachovice a vypravit se za nimi musíte do Bílých Karpat.

Víte, že Bílé Karpaty jsou územím s nejvyšší pestrostí a početností zastoupení orchidejí ve střední Evropě?

Bílé Karpaty
Nový Zéland
V zelené náruči Bílých Karpat leží schované městečko Valašské Klobouky. Je tu náměstí jako malované, muzeum, kouzelné roubenky i něco, co byste možná nečekali: krásné secesní domy, které na konci 19. století postavil kloboucký rodák Hubert Gessner.

K nim se ale vrátíme jindy, dnes vyrazíme do kopců za město, do přírody. Místa, kam se rádi budete vracet bez ohledu na to, pokolikáté se sem vracíte, se jmenují třeba Sidonie, Pláňavy, Ploština, Durch, Královec nebo Vlachovice.

 

Za vůní vlachovických sušíren

Sušírna, sušárna nebo sušárna? Je to jedno, důležité jsou Vlachovice. Co se týče sušení ovoce, v 19. století ve střední Evropě neexistovala významnější oblast než okolí Vizovic a Valašských Klobouků. Přibližně před sto dvaceti lety byste tu napočítali více než 900 sušíren na ovoce, do dnešních dnů se jich dochovalo jen pár.

Té nejstarší, která se jako memento zapadlých časů krčí ve starém sadu, je bezmála dvě stě let, ale díky místním nadšencům se jich pár opravilo – třeba sušírna sv. Františka, využívaná pro výrobu a výrobu sušených bylinek, sirupů, olejů a čajů.
 

Ležérní rozhledna Durch

Valašskoklobučtí jsou prý pohodáři, a když si staví rozhlednu, bývá velice ležérní. Proto si do cestovních deníčků zapište pozorovatelnu Durch. Zvláštní vyhlídka, kterou někdo vnímá jako rám obrazu a jiný zase jako okno, sice neleží hned za posledními chalupami (celý výlet z náměstí ve Valašských Kloboukách tam a zpátky měří přibližně 13 kilometrů s převýšením kolem 400 metrů), ale výhled každopádně stojí za námahu.

Valašských Klobouk vyrazíte k rozhledně na Královci – třeba po červené, třeba po naučné stezce – a pak se po zelené vydáte k přírodní rezervaci Ploščiny, jedné z nejvýše položených pastvin v Bílých Karpatech. V lese Ščúrnica na chvíli sejděte ze značené trasy a zamiřte přes louku ke kapli na Dělanovci. Původní dřevěnou kapličku zasvěcenou Panně Marii prý nechal postavit potečský kolář jako poděkování za uzdravení syna, ta současná je novější, vysvěcená v roce 1999. Odtud to k pozorovatelně Durch už máte jen pár stovek metrů. Architekt Zdeněk Fránek ji navrhl jako zarámovaný obraz krajiny. Slouží jako posezení pro kolemjdoucí, můžete si tu sníst svačinu nebo se skrýt před nečasem.
 

Stará sklářská osada Sidonie

bílé karpatyTam, kde končí Morava a začíná Slovensko, objevíte sklářskou osadu Sidonie neboli Sidonku. Vede sem úzká silnička z Vlárského průsmyku a k vidění je nejenom jedinečná kolonie sklářských domků s koloritem karpatských vesnic, ale hlavně pece na chleba.

Kdysi se v nich peklo každý týden a dodnes se občas používají. Dochovalo se jich devět. A pokud se vám je nechce hledat a počítat, zajděte ještě o kousek dál, do karpatských kopců plných jalovcových strání, horských pastvin a drobných studánek, které střeží kapličky a křížky.
 

Zaniklá pasekářská osada Ploština

památník ploštinaOsud malebné a tiché pasekářské osady navždy změnili Němci v dubnu 1945. Ve vypálené Ploštině našlo zbytečnou smrt 23 lidí, o několik dní později stihl stejně krutý osud nedaleké Vařákovy paseky. Dnes nad krajinou jako žalující vykřičník stojí památník protifašistického odboje, pod ním pár domů a kaple Panny Marie Bolestné. I tak smutné místo ale nabízí dechberoucí výhledy: tady už sice jsme v předhůří Vizovických vrchů, ale zato před sebou máte Bílé Karpaty jako na dlani. Podívejte se na ně i z dálky.

V současné době probíhá na Ploštině renovace památníku, který dostane novou tvář – jejím smyslem je, aby si dnešní člověk dokázal udělat představu jednak o tom, jak vypadala a jak žila tato osada před válkou, ale také o průběhu samotného masakru i o tom, jak region poznamenal v dalších letech. Vznikne zde obnovená stodola, která byla na Ploštině postavena po válce a zcela nové návštěvnické centrum na místě někdejšího amfiteátru. Současný památník taktéž projde zevrubnou rekonstrukcí. Hotovo má být do roku 2023.
 

Světové zážitky a Mirador Pinohuacho

Toulky po Bílých Karpatech nabízejí podobné zážitky jako malebné krajiny v jiných koutech světa. Stačí se podívat na fotografie: květnaté louky a lesy v Bílých Karpatech vypadají stejně jako ty ve Skotsku či v Americe a výhled z Chmelové si ničím nezadá s vyhlídkou z Ryan Mountain v kalifornském národním parku Joshua Tree. Tak jako by valašská sušírna ve Vlachovicích klidně mohla být chatou u jezera v norském Hedmarku, i ovečky na Pláňavách se pasou stejně spokojeně jako jejich družky na Novém Zélandu a na bylinkové zahradě manželů Fryzelkových kvetou měsíčky stejně jako na polích ve Vietnamu.

Kolegyni ve světě má dokonce i pozorovatelna Durch na hřebeni Královce, a to vyhlídkovou plošinu Mirador Pinohuacho, kterou u Villarricy v dalekém Chile postavil Rodrigo Sheward. Otvírá pohled do krajiny, zničené v prosinci 1971 po výbuchu vulkánu Villarrica.
Skanzen Valašské Klobouky

Skanzen Valašské Klobouky

Spolek dobrovolníků Jižní Valašsko buduje ve Valašských Kloboukách valašský skanzen. Postupně zde vyrůstají chalupy, sušárna na ovoce nebo včelín. Ve skanzenu v současné době už stojí studna, kaplička, kříž, salaš a pajta (stodola).

Rozhledna na Velkém Lopeníku

Rozhledna na Velkém Lopeníku

Rozhledna Velký Lopeník stojí na stejnojmenném vrchu – druhé nejvyšší hoře CHKO Bílé Karpaty. Stavba na česko-slovenské hranici má být symbolem přátelství Čechů a Slováků. Z vyhlídkové plošiny se odkrývá fascinující kruhový výhled.

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.

Vodní nádrž Lučina v Bílých Karpatech

Vodní nádrž Lučina v Bílých Karpatech

Umělá vodní nádrž Lučina je situována v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Kolem vodní nádrže vznikla z významná rekreační oblast.

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic

Obec se nachází v chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervaci Bílé Karpaty. Lopeník je vyhledávanou rekreační oblastí, vybavením a službami vhodnou pro zimní i letní pobyty. V obci se dochovala vzácná ukázka kopaničářské usedlosti – dům č. 141.

Přírodní památka Smolinka u Valašských Klobouk

Přírodní památka Smolinka u Valašských Klobouk

Nivní louky na březích potoka Smolinka jsou hojným výskytištěm kriticky ohroženého šafránu bělokvětého. Přírodní památka se nachází na pravém břehu potoka, asi 2 km severně od obce Smolina u Valašských Klobouk.

Ekofarma Javorník ve Štítné nad Vláří

Ekofarma Javorník ve Štítné nad Vláří

Ekofarma Javorník ve Štítné nad Vláří na Zlínsku získala v roce 2016 titul Nejlepší sedlák roku. Vznikla v roce 1996 a dnes nemá mezi ekozemědělci v naší zemi obdobu. Jako jediná v celé republice nabízí v bio kvalitě i hermelín.

Městské muzeum Brumov-Bylnice

Městské muzeum Brumov-Bylnice

Stálá expozice muzea je zaměřena na život lidí pod brumovským hradem, na typická řemesla a vybavení domácnosti. Ve výstavních prostorách jsou pořádány archeologické, národopisné i historické výstavy.

Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech

Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech

Vlárský průsmyk je průlomové údolí řeky Vláry v pohoří Bílé Karpaty na česko-slovenských hranicích. V rámci obchodní stezky byl znám od doby bronzové a často jej využívali i Římané. Železniční stanice v průsmyku je poslední zastávkou na českém území.

Naučná stezka Královec ve Valašských Kloboukách

Naučná stezka Královec ve Valašských Kloboukách

Naučná stezka začíná u viaduktu v blízkosti vlakového nádraží ve Valašských Kloboukách. Na trase dlouhé 7 km najdete 10 velkých a 2 malá naučná zastavení.

Městské muzeum ve Staré radnici a Červeném domě Valašské Klobouky

Městské muzeum ve Staré radnici a Červeném domě Valašské Klobouky

Muzeum se nachází ve dvou historických objektech – Staré radnici a v Červeném domě, kde stojí za vidění především prezentace tradičního místního řemesla – soukenictví – i s dosud funkčním stavem, který občas k úžasu návštěvníků „zatká“.

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Rozhledna Čubův kopec u Francovy Lhoty

Rozhledna Čubův kopec u Francovy Lhoty

Originální dřevěnou rozhlednu naleznete při toulkách česko-slovenským pohraničím na Čubově kopci (720 m.n.m.) v Javornících, asi 2 km východně od obce Francova Lhota. Rozhledna má svým tvarem připomínat valašský klobouk.

Rozhledna Královec u Valašských Klobouků

Rozhledna Královec u Valašských Klobouků

Rozhledna Královec se nachází na vrcholu Královec nad Valašskými Klobouky. Je celoročně přístupná. K rozhledně se dostanete po naučné stezce Královec.

Přírodní rezervace Lazy

Přírodní rezervace Lazy

Přírodní rezervaci Lazy tvoří květnatá bělokarpatská louka s prameništi a mokřady v rozsáhlém komplexu jednosečných luk na údolním svahu Vláry pod vrchem Pláňava (598 m). Rozptýlená zeleň včetně solitérních stromů je i uvnitř plochy chráněného území, což způsobuje značnou členitost terénu.

Valašská sušírna ovoce ve Vlachovicích

Valašská sušírna ovoce ve Vlachovicích

Obec Vlachovice leží zhruba šest kilometrů od města Valašské Klobouky ve Zlínském kraji. A zajímavá je tím, že je v ní několik historických dřevěných sušíren ovoce. Dokonce je propojuje naučná stezka.

Pozorovatelna Durch v Bílých Karpatech

Pozorovatelna Durch v Bílých Karpatech

Atypická pozorovatelna Durch vznikla roku 2018 dle návrhu architekta Zdeněk Fránka. Zdáli může vypadat jako rám k obrazu této krásné krajiny. Slouží také jako posezení pro kolemjdoucí nebo jako úkryt před nepřízní počasí.

Národní přírodní rezervace Čertoryje v Bílých Karpatech

Národní přírodní rezervace Čertoryje v Bílých Karpatech

Jedním z nejcennějších území z celé CHKO Bílé Karpaty jsou právě louky Čertoryje, které byly vyhlášeny v roce 1987 Národní přírodní rezervací.

Naučná stezka Naokolo Hostětína

Naučná stezka Naokolo Hostětína

Jedná se o naučnou stezku v malebné krajině chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Tato naučná stezka je 6 km dlouhá a seznamuje návštěvníky s místními tradicemi a zajímavostmi: například kdo to byli miškáři nebo co všechno se vyrábělo z ovoce.

Přírodní památka Chmelinec

Přírodní památka Chmelinec

Přírodní památku Chmelinec tvoří mokřadní louky v údolí potoka Drietomica na severovýchodním okraji obce Vyškovec v CHKO Bílé Karpaty. Na loukách se vyskytují ohrožené druhy rostlin.

Červený dům ve Valašských Kloboukách

Červený dům ve Valašských Kloboukách

Červenému domu se říká také Katův dům. Kvůli narudlé fasádě a podivnému korýtku, které trčí z jedné stěny domu přímo do ulice, se v Kloboukách říkalo, že v domě bydlel kat a korýtkem prý vytékala krev popravených.

Modrotisková dílna v Městském muzeum Valašské Klobouky

Modrotisková dílna v Městském muzeum Valašské Klobouky

Navštivte naši jedinečnou modrotiskovou poštovní dílnu! V dílně máte k dispozici 17 razítek, které jsou zmenšeninami skutečných modrotiskových forem.

Další aktuality

CHKO Beskydy letos slaví 50 let!

Celých 50 let trvání oslavuje v letošním roce Chráněná krajinná oblast Beskydy. Byla vyhlášena v březnu roku 1973 a svou rozlohou 1 160 km² je největší chráněnou krajinnou oblastí České republiky. Zahrnuje oblast Moravskoslezských Beskyd, Vsetínských vrchů a Javorníků, kde se nacházejí hluboké lesy a výjimečné pralesní porosty i s více než 300 let starými stromy. Beskydy jsou také domovem vzácných velkých šelem, jako je kočka divoká, rys, vlk nebo medvěd. Nejkrásnější místa na výlet do divoké přírody Beskyd vám doporučí Kudy z nudy.
Zlínský kraj | Příroda

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku začínají kvést. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2023. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Zlínského kraje

Jaké proměny prožil Zlínský kraj během posledních třiceti let? Mezi památky UNESCO byly zapsány Jízda králů a arcibiskupský zámek v Kroměříži s krásnými zahradami Podzámeckou a Květnou. Poprvé jsme se mohli projít proskleným podvodním tunelem v expozici Živá voda a skanzenem Rochus, podívat se do Filmového uzlu ve Zlíně anebo se projet lodí po Baťově kanále. Pojďte s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism procestovat východní Moravu rok za rokem!
Zlínský kraj | Zážitky

Jaro probouzí památky Zlínského kraje

Památky Zlínského kraje se těší na své první návštěvníky, většina z nich otevírá své brány 1. dubna. Portál Kudy z nudu vám přináší, kam se můžete vydat na zajímavý výlet.
Zlínský kraj | Památky

Folklor, lázně, příroda: Severní a východní Morava, jak ji možná neznáte

Na Kudy z nudy vám vždy rádi poradíme, kam na pěkný výlet. Nejinak je tomu i nyní, kdy vás pozveme na krásný moravský venkov. Nezavedeme vás sice tam, kam lidská noha nevkročila, ale možná vám ukážeme místa, která jste na svých cestách dosud míjeli.
Zlínský kraj | Zážitky

Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

Ve Strání na Uherskohradišťsku se opět bude konat Festival masopustních tradic. Letos se jedná už o 36. ročník, který proběhne od pátku 17. února do úterý 21. února, kdy o půlnoci symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a bude zahájen půst, který dle tradice trvá do Velikonoc. Nebude scházet jedinečný tanec Pod šable a bonusem pro návštěvníky bude Den otevřených dveří v místní sklárně.
Zlínský kraj | Zážitky

15 tipů, kam za kouzlem zimy v Beskydech

Při toulkách beskydskou přírodou objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě mráz a sníh změní k nepoznání. Hory, kopce a vrcholky pokryje sněhobílá peřina, horské potoky i přehrady zamrznou a křišťálové rampouchy dodají horským stavbám pohádkový ráz. Všechny krásy přírody je možné si prohlédnout z běžkařských stop, které vás provedou téměř celým pohořím. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy v Beskydech!
Zlínský kraj | Příroda

Dopřejete si saunové rituály ve Velkých Karlovicích

Jedním z účinných způsobů, jak si udržet dobrou kondici a podpořit imunitu, je saunování. Moderní saunové rituály navíc dokážou pobyt v sauně zpestřit, a ještě zvýšit jeho efekt. Vyhlášené jsou ty v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích, při nichž se například používá i med a slivovice.
Zlínský kraj | Lázně a wellness