Úvod > Aktuality > #světovéČesko a oslnivé pevnostní město Terezín: poznejte tak-trochu-jiné-baroko
#světovéČesko a oslnivé pevnostní město Terezín: poznejte tak-trochu-jiné-baroko
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a oslnivé pevnostní město Terezín: poznejte tak-trochu-jiné-baroko

Vydáno 10. července 2021
Ještě ani nestálo a už bylo prohlášeno svobodným královským městem: řeč je o Terezíně, pevnostním městě na řece Ohři. Armáda ho už dávno opustila, ale dodnes je obehnané třicetimetrovým valem s rozsáhlou sítí podzemních chodeb. Jednotlivé objekty jsou zpřístupněné v rozsahu, který u nás nemá obdoby.

Cípaté bastiony, valy a impozantní brány: dvě barokní pevnosti

Terezín
Petrohrad
Naše pevnostní města Josefov a Terezín pocházejí z hodně rozvětvené rodiny barokních pevností, které od 16. století vznikaly po celé Evropě. Obě sice vznikly až na samém konci éry bastionových opevnění podle návrhů pevnostní školy ve francouzském Meziéres, ale ve světovém měřítku představují mezi vojenskými a technickými stavbami skutečný klenot. Výlet do Terezína tak rozhodně není nuda, i kdybyste se jen procházeli jeho ulicemi. Fakt, že za minulého režimu ležel Terezín stranou a nikoho nezajímal, městu paradoxně pomohlo: pravidelná šachovnicová síť ulic, systém hradeb, valů a příkopů, pětiboké bastiony i masivní cihlové stěny se dochovala bez drastických změn. Rozhlédněte se: většina toho, co uvidíte, tu stála už na konci 18. století.
 

Terezín a jeho role

Obě pevnosti založil císař Josef II. v roce 1780 a o deset let později už byly schopné obrany. Terezín pojmenoval po své matce, Josefov ale jméno po svém zakladateli dostal až za vlády Leopolda II.

S oblibou se říká, že pevnosti nikdy neprokázaly svou odolnost v ostrém boji, ale nezapomeňme, že obě stály nepřátelským armádám v cestě a odstrašovaly je už svou pouhou existencí: Josefov na trasách do Pruska, Terezín do Saska. Obě také dokázaly účinně kontrolovat a případně ostřelovat své okolí, v rovinatém okolí na ně nebylo možné zaútočit z výšky a skvěle také plnily funkci základen pro celou rakouskou armádu, například za války v roce 1866. Ohromné skladovací prostory a pekárny s plánovanou produkcí 75 tisíc bochníků chleba denně dokázaly na tři měsíce zajistit nejenom město samotné, ale také dalších 60 tisíc vojáků na severu Čech nebo za hranicemi. Terezín zároveň stál v zádech vojsku, které by případně zaútočilo na Prahu od severu: s posádkou o síle jedenácti tisíc mužů, od které hrozil vpád do zad, zkrátka bylo nutné počítat.

Nicméně právě s posádkou byly problémy, rakouská armáda potřebovala muže v poli a nikoli zavřené za pevnými zdmi. V roce 1866 dokonce prý bylo v Terezíně tak málo vojáků, že by ani nestačili k uhájení pevnosti. Vojenská historie dokonce hraje s oblíbenou kartou „co-by-kdyby“: kdyby v roce 1866 byla v Terezíně kompletní posádka, bitva u Jičína i bitva u Hradce Králové 1866 možná mohly dopadnout úplně jinak. Anebo ne?
 

Historie není nuda

Dnešní Terezín se skládá z pevnostního města na západním břehu Ohře a Malé pevnosti na východním břehu. Do Malé pevnosti se vydejte, pokud vás zajímá historie Terezína za druhé světové války, kdy tu byla věznice pražského gestapa. Město samotné pak sloužilo jako ghetto, odkud byli Židé odváženi do vyhlazovacích táborů.
Zapomenutou historii bastionové pevnosti, její zákoutí, příběhy i jedinečné podzemí umožňuje poznat Retranchement 5: pokud přijíždíte od Litoměřic, je to hned za vjezdem do města. Najdete tu prostorné parkoviště, informační centrum i Muzeum Terezína se spoustou plánů a modelů, které vás přehledně provedou historií pevnosti i města od jeho založení až do počátků 20. století.

V informačním centru také začínají pravidelné prohlídky opevnění a podzemních chodeb. Společně se zkušenými průvodci projdete napříč opevněním od městské brány přes hlavní příkop na valy, do podzemních dělostřeleckých postavení a dále do první linie opevnění. Zde za svitu luceren vstoupíte do tajemných a spletitých podzemních chodeb táhnoucích se desítky kilometrů pod terezínskou pevností. Nemusíte mít strach, projdete jen malou část, ale i tak vás čeká nevšední zážitek.
 

Kavalír 2 a Památník Terezín

Poznávání barokní pevnosti může pokračovat prohlídkou Kavalíru 2: areál leží na jižní straně města, což je zdánlivě kus cesty, ale v malém Terezíně je všude docela blízko. V Kavalíru se na vlastní oči a kůži vrátíte do časů, kdy byla terezínská pevnost novostavba: je tu živá a názorná expozice kasárenského života vojáků v pevnosti včetně ubytovacích prostor, neobvyklé Muzeum La Grace, kde se dostanete do skutečného podpalubí plachetnice brázdící moře v 18. století, Muzeum nostalgie anebo ráj rodin s dětmi, vojenský dvorek s bylinkovou zahrádku a hlavně spoustou zvířátek.

Cestou samozřejmě můžete navštívit další místa, třeba Strážnici Litoměřické brány anebo četné expozice Památníku Terezín, například Muzeum ghetta v budově bývalé školy, Magdeburská kasárna, kde měla kanceláře židovská samospráva ghetta, expozici Terezínské transporty v domku bývalé městské váhy anebo krematorium a židovský hřbitov.
 

O vodě, vlně, řece a moři

  • Kvůli stavbě Terezína bylo nutné odklonit řeku Ohři a vybudovat nové, čtyři kilometry dlouhé říční koryto. Původní tok, v mapách označený jako Stará Ohře, vede v lukách mezi Národním hřbitovem a Malou pevností, do Labe se vlévá kousek nad ústím „nové“ Ohře.
  • S vodou dokázali stavitelé pevnosti skutečné divy: dodnes funkční systém stavidel chráněný hradbami neumožňoval jen zaplavit příkopy, ale bylo možné vytvořit až tři metry vysokou přívalovou vlnu, která smetla všechno, co jí stálo v cestě.
  • Historickým jádrem Sankt Petěrburgu aneb Petrohradu není Ermitáž, Zimní palác ani křižník Aurora, ale Petropavlovská pevnost, podobě jako Terezín budovaná podle zásad barokního pevnostního stavitelství. Stojí na Zaječím ostrově (což téměř na každém kroku připomínají veselé, malé i obří sochy zajíců) v ústí řeky Něvy a jejím srdcem je katedrála sv. Petra a Pavla. Její 122,5 metru vysoká štíhlá zlatá věž se zlatým andělem na vrcholu patří k nejznámějším symbolům města.
  • Katedrálu vystavěl Domenico Trezzini v letech 1712–33 ve stylu holandského baroka. Od dob Petra Velikého chrám slouží jako hrobka ruských carů. Teprve roku 1997 zde byly uloženy ostatky posledního cara Mikuláše II., jeho manželky Alexandry a dětí Taťány, Olgy, Marii, Anastasie a Alexeje, zastřelených roku 1918 v Jekatěrinburgu.
Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Wieserův dům v Terezíně

Wieserův dům v Terezíně

Takzvaný Wieserův dům v Terezíně patří mezi nejhonosnější budovy v pevnosti. Jakožto palác městského typu (téměř zámeček) jasně vystupuje z okolní vojenské i civilní zástavby svojí výškou, zdobností i dispozicí. Postavil jej Kaspar Wieser, hlavní dodavatel cihel terezínské pevnosti.

Vojenský dvorek v Terezíně

Vojenský dvorek v Terezíně

Malé hospodářství nacházející se přímo v pevnosti Terezín.

Muzeum nostalgie Terezín

Muzeum nostalgie Terezín

V terezínském Muzeum nostalgie vám vystavené předměty budou určitě povědomé. Muzeum totiž představuje nostalgické vzpomínky na dobu nedávno minulou – připomíná věci denní potřeby socialistické společnosti od dobových automobilů, přes vybavený být až po školní třídu.

Krematorium a židovský hřbitov v Terezíně

Krematorium a židovský hřbitov v Terezíně

V bývalém terezínském krematoriu se nachází expozice „Úmrtnost a pohřbívání v terezínském ghettu“. Židovský terezínský hřbitov je v současnosti upraven jako pietní místo. Bohušovická kotlina se změnila v sad zapadající do okolní krajiny.

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, je dnes známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.

Pevnost Terezín – Kavalír 2 aneb zažij 18. století a Muzeum La Grace

Pevnost Terezín – Kavalír 2 aneb zažij 18. století a Muzeum La Grace

Nově opravený objekt bývalých pevnostních pekáren vás zavede do muzea 18. století. Uvidíte a vyzkoušíte si zde život vojáků v kasárnách pevnosti, na vojenském dvorečku si můžete pohladit živá zvířátka a dokonce vás s námi zavítáte na moře a oceány s plachetnicí La Grace.

Malá pevnost s Národním hřbitovem Terezín

Malá pevnost s Národním hřbitovem Terezín

Malá pevnost Terezín fungovala v letech 1940–1945 jako věznice pražského gestapa. Roku 1994 byla v Malé pevnosti otevřena nová stálá expozice o historii policejní věznice.

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb vás provedou složitou spletí pevnostních valů, kasemat a střílen až do hlubokých minových chodeb pod Terezínem.

Muzeum města Terezín

Muzeum města Terezín

Muzeum Terezína chce návštěvníka seznámit s historií města a pevnosti Terezín od jeho výstavby až po období první světové války. V objektu Retranchementu 5 se nachází také nově otevřené návštěvnické centrum, kde má návštěvník možnosti si odpočinout a získat potřebné informace nejen o městě Terezín.

Další aktuality

14.9.
2021
Přijďte o víkendu zažít Litoměřické vinobraní

Přijďte o víkendu zažít Litoměřické vinobraní

Severozápadní Čechy | Gurmánská turistika
12.9.
2021
Projeďte se na kole okolo jezera Milada

Projeďte se na kole okolo jezera Milada

Severozápadní Čechy | Letní sporty
11.9.
2021
#světovéČesko a Šluknovsko: téměř neznámé České Nizozemí

#světovéČesko a Šluknovsko: téměř neznámé České Nizozemí

Severozápadní Čechy | Příroda