!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a orloje: který je nejkrásnější a který nejstarší?
#světovéČesko a orloje: který je nejkrásnější a který nejstarší?
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a orloje: který je nejkrásnější a který nejstarší?

Vydáno 20. dubna 2020
Pražský orloj je nejslavnější v Česku a možná i na světě, ale zdaleka není jediný. S portálem Kudy z nudy se tentokrát vypravíme na přehlídku astronomických hodin v českých městech, vesnicích a dokonce i za hranicemi. Třeba k italskému orloji v Padově nebo do Norimberku, kde figuru císaře složitě obchází sedm kurfiřtů.

Královský hodinář Mikuláš z Kadaně sestavil pro Prahu stroj hodný jejího světového věhlasu

Praha
Norimberk
Že nikde jinde na světě neexistují astronomické hodiny podobné překrásnému a prastarému orloji ze Staroměstské radnicePraze?

Není to tak docela pravda: protože jedním z jeho autorů byl roku 1410 hodinář Mikuláš z Kadaně, na jeho počest dalo město Kadaň před několika lety postavit kovovou repliku původního hodinového stroje staroměstského orloje. Najdete ji na Nábřeží Maxipsa Fíka pod Kadaňským hradem a ačkoli je větší než originál, nehýbe se – sochu alespoň nebude nutné opakovaně opravovat a seřizovat.
 

Letem orlojovým Českem

V Česku máme štěstí, že si pěknou podívanou na složité soustavy ciferníků, malovanou desku od Mánesa, smrtku se zvonečkem, dvanáct apoštolů a kokrhajícího kohouta můžeme dopřávat opakovaně: při procházce Starým MěstemPraze se stačí zastavit u Staroměstské radnice a počkat si na celou hodinu. Když se náhodou pražský orloj opravuje, máme alespoň čas na výlety k jiným orlojům. Třeba do Olomouce, kde na radnici mají budovatelský orloj s figurkami dělníků, chemiků a proletářů, ale také s vyobrazením Jízdy králů. Poněkud skromnější podobu mají orloj na radnici v Litomyšli nebo orloj na radnici v Prostějově, které vznikly až na počátku 20. století. Hezký a poměrně nový orloj i se zvonící smrtkou najdete v Hojsově Stráži na Šumavě anebo v Kryštofově Údolí, kde zřídili orloj ze staré trafostanice. Líbit se vám bude i pohádkový orloj na Divadle loutekOstravě, Dětský orlojPoděbradech, originální pivní orloj v žateckém Chrámu chmele a piva anebo hospodský orloj v Přední Kopanině na severozápadním kraji Prahy, zapsaný agenturou Dobrý den do České databanky rekordů jako nejoriginálnější a nejmenší orloj v České republice.
 

Nové Město, Padova a chybějící znamení

První zmínky o orloji na jižní straně věže Staroměstské radnice v Praze pocházejí z počátku 15. století. Existovaly i starší kousky, třeba ten, který v Padově v letech 1348–1364 zkonstruoval Giovanni de Dondi. Dnes už neexistuje, ale kousek od kostela sv. Klimenta stojí Torre dell’Orologio s jeho kopií. Podobný orloj až do konce 18. století zdobil jižní zeď Novoměstské radnice na Karlově náměstí v Praze. Sice mu chybělo procesí svatých i složitá figurální výzdoba, ale podle dochovaných vyobrazení ukazoval fáze Měsíce, oběh Slunce i znamení zvěrokruhu. Právě díky němu zaniklý novoměstský orloj ten padovský připomíná: na obou orlojích totiž bylo jen jedenáct znamení zvěrokruhu. Teorií proč a jak k takovému omylu došlo koluje víc: možná umělec nedostal zaplaceno tolik, kolik si přál, možná si jen špatně rozvrhl kresbu a pro dvanácté znamení už na astrolábu nezbylo místo. Kdo ví?
 

Kde chodí místo apoštolů kurfiřtové?

Jednoduché i složitější orloje objevíte po celé Evropě, namátkou v dánské Kodani, ve švédském Lundu, švýcarském Bernu, slovenské Staré Bystrici a v několika francouzských, italských a německých městech. Tak úžasnou podívanou jako staroměstský orloj žádný nenabízí, ale jeden ho přesto v lecčems připomíná. Jde o norimberský orloj zvaný Männleinlaufen, umístěný v arkýři ve štítu kostela Panny Marie (Frauenkirche) na náměstí Hauptmarkt. Barvitá podívaná se odehrává jednou denně v pravé poledne, na rozdíl od Prahy ale bohužel dost vysoko nad náměstím.

Kostel založil římský císař a český král Karel IV. v roce 1355 a původně zde měly být uloženy říšské korunovační klenoty. Orloj sám je mladší, pochází ze začátku 16. století a připomíná Zlatou bulu Karla IV., podle níž každý nově zvolený římský král musí do Norimberka svolat říšský sněm. Představení zahajuje troubení trubačů a teprve po něm se objeví figury sedmi kurfiřtů, kteří třikrát obejdou císaře trůnícího v jejich středu.
 
Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Hodinový stroj je naprostým unikátem. Šestimetrová černá moderní časomíra z leštěné africké žuly, dovezené až z Jihoafrické republiky, má připomínat střelu.

Ptačí orloj v Zoo Liberec

Ptačí orloj v Zoo Liberec

Na Mezinárodní den zvířat byla v liberecké zoo otevřena nová atrakce - ptačí orloj, který má připomínat ohrožené druhy pěvců. Najdete ho ve spodní části zoologické zahrady.

Orloj Hojsova Stráž - první orloj na Šumavě

Orloj Hojsova Stráž - první orloj na Šumavě

První šumavský orloj se nachází v centru rekreačního střediska Hojsova Stráž na Železnorudsku, v jedné z nejmalebnějších obcí Šumavy.

Staroměstské náměstí v Praze - nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze - nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Radnice s orlojem a věží v Olomouci

Radnice s orlojem a věží v Olomouci

Budova olomoucké radnice, která vévodí Hornímu náměstí, představuje již po 6 staletí symbol hospodářského a politického významu někdejšího královského hlavního města. Orloj je zasazen do severní fasády radnice. Během prohlídky nahlédnete do kaple a věže, objednat si lze také návštěvu obřadní síně.

Pohádkový orloj v Ostravě

Pohádkový orloj v Ostravě

Orloj tvoří hvězdná obloha s hodinami a troje pohyblivé dveře, za kterými jsou skryty tři dvojice pohádkových postav – Král s Královnou, Anděl a Ďábel a také Kašpárek a Smrtka.

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Staroměstská radnice v Praze - prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze - prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Dnešní kuriózní podoba olomouckého orloje pochází z let 1947–1955, kdy svaté muže nahradili pracující, plesající a sportující Hanáci. Skleněné mozaiky s náměty Jízdy králů, Průvodu královniček, Dělníka, Chemika a alegorie dvanácti měsíců dodal národní podnik Česká mozaika v Novém Boru.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Nová radnice s orlojem a vyhlídkovou věží v Prostějově

Nová radnice s orlojem a vyhlídkovou věží v Prostějově

Náměstí T. G. Masaryka v Prostějově dominuje nová radnice s věží vysokou 66 m a orlojem. Zdejší hodinový stroj a orloj jsou unikátem, jedním z pouhých čtyř tohoto druhu u nás.

Orloj a expozice betlémů v Kryštofově Údolí

Orloj a expozice betlémů v Kryštofově Údolí

V obci Kryštofovo Údolí nedaleko Liberce najdeme, po Praze a Olomouci, třetí orloj v České republice. Hojně navštěvované je také místní muzeum betlémů. Dominantou údolí je také 30 m vysoký železniční viadukt z roku 1903.

Pokojový orloj v Ostravském muzeu

Pokojový orloj v Ostravském muzeu

Chloubou Ostravského muzea je pokojový orloj od Jana Maška, který byl technikem ve Vítkovických železárnách v Ostravě v letech 1924 -1935. Byl také amatérským astronomem a svůj technický um zdokonaloval i po práci, a tak vznikl nejoriginálnější pokojový orloj.

Replika orloje v Kadani

Replika orloje v Kadani

V Kadani na Nábřeží Maxipsa Fíka stojí replika Staroměstského orloje. Oproti originálu je jednou tak velký - měří přes pět metrů a váží více než pět tun. Kadaňský orloj však nemá pohyblivá kolečka, jedná se o kovovou sochu.

Stará radnice s orlojem v Litomyšli

Stará radnice s orlojem v Litomyšli

Stará radnice s věží byla na Smetanově náměstí postavena roku 1418. Dnes má barokní fasádu z 18. století, kdy bývala spojená se sousedním domem č. 53. Orloj se nachází na východní straně prvního patra věže. Má čtvercový tvar, v jeho rozích jsou secesní ženské postavy symbolizující roční období.