!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Nýznerovské vodopády: kaskády, peřeje a tůně jako z pohádek
#světovéČesko a Nýznerovské vodopády: kaskády, peřeje a tůně jako z pohádek
"> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a Nýznerovské vodopády: kaskády, peřeje a tůně jako z pohádek

Vydáno 28. dubna 2021
Kde objevíte les, v němž se schovává překrásné místo se stříbrnými peřejemi a tůněmi jako z pohádky? Poradíme vám: vypravte se k Nýznerovským vodopádům v údolí Stříbrného potoka. Leží v hlubokém údolí Rychlebských hor, v místech, kam se sice dostanete jedině pěšky nebo na kole, ale zato po docela pohodlné asfaltce. Na rozdíl od jiných vodopádů se na ně navíc můžete podívat opravdu hodně zblízka!

Kaskádové vodopády, úzké soutěsky, stříbrné peřeje a tůně jako z pohádky: Nýznerovské vodopády v Rychlebských horách a vodopády Kawasan na ostrově Cebu na Filipínách

Nýznerovské vodopády
Filipíny
Přestože se o Nýznerovských vodopádech mluví a píše jako o jednom z nejpůvabnějších míst Rychlebských hor, nečeká vás tu žádný nával. Spousta lidí tohle odlehlé pohoří na česko-polských hranicích vlastně nezná, a ti, kteří mají Rychlebské hory rádi, tiše doufají, že se to nikdy nezmění. Opuštěná krajina sice nabízí leccos, ale lákadla masové turistiky skutečně musíte hledat jinde. Tady je především krásná příroda, pár rozhleden, pár zřícenin středověkých hradů, zámek Jánský Vrch nad Javorníkem, nádherné lomy a dravé horské říčky a potoky. Právě na jednom z nich, asi dva kilometry jihozápadně od osady Nýznerov nad soutokem Stříbrného a Bučinského potoka, čekají Nýznerovské vodopády.
 

Kudy k Nýznerovským vodopádům?

Jméno potoka vyvolává vzpomínky na dávnou těžbu stříbra a zlata, podobně jako úzká soutěska, kterou se Stříbrný potok prodírá. Kaňon je to malebný, přibližně dva až pět metrů široký, zhruba sto metrů dlouhý, hluboký několik metrů a nepřístupný. Leckdo si tu lehá na břicho a snaží se fantastické přírodní divadlo zpěněné vody, letící po kaskádových stupních, zahlédnout alespoň koutkem oka. Je to ale nebezpečné a stejně uvidíte jen málo.

Zkuste místo toho ještě kousek před vodopády sejít z asfaltky a po úzké lesní stezce dojít k soutoku Bučinského a Stříbrného potoka. Nýznerovské vodopády jsou totiž kaskádové a voda překonává celkovou výšku 14 metrů. Nejvyšší vodopád má asi tři metry a pohled na něj je pěkný ze všech stran; uvidíte ho přímo z břehu tůně pod spodní kaskádou. Po strmých schůdcích a asfaltce pak můžete vyjít k pěknému odpočívadlu nad vodopády. Pěkně je tu nejenom za slunečných dnů, ale i v mlze a mrholení, kdy mají Rychlebské hory zvláštní a neopakovatelnou atmosféru.
 

Vzhůru do Rychlebských hor

Pro někoho návštěvou vodopádů výlet končí, pro jiné teprve začíná. Stříbrný potok pramení pod Smrkem, nejvyšší horou Rychlebských hor v nadmořské výšce 1100 metrů, a na své cestě do údolí překonává téměř skoro 700 výškových metrů. Od Nýznerovských vodopádů vedou k jeho pramenům dvě značené cesty, zelená dál po asfaltce anebo strměji stoupající modrá. Pekelně prudká je i modře značená trasa, stoupající z rozcestí Pod Chlumem (1,2 km nad vodopády) do sedla Peklo. Odtud se můžete vydat směrem na sever přes celý hřeben hor až do Bílé Vody, anebo po žluté na vrchol Smrku a pak třeba do Lipové-lázní a na Ramzovou.
V okolí se vyplatí navštívit i další zajímavá místa, namátkou kostel v Žulové, jehož věž původně patřila středověkému hradu, secesní Tančírnu v Račím údolí anebo Venušiny misky na Smolném vrchu.
 

Cesta střemhlav do vodopádů

  • Vodopády podobné Nýznerovským tentokrát seriál #světovéČesko našel až na dalekých Filipínách, na ostrově Cebu. Je to dlouhý a úzký pruh země, plný zvlněných horských pásem, pláží, rybářských vesnic, mangrovových lesů a rybářských oblastí.
  • Domácí i mezinárodní turisty přitahuje ostrov Cebu dokonalou kombinací relaxace a dobrodružství. Mezi místa, která podle turistických průvodců zkrátka nesmíte minout, se řadí Kawasan Falls, nejoblíbenější vodopády ostrova Cebu. Podobně jako Nýznerovské vodopády mají několik stupňů, i když rozprostřených ve větší vzdálenosti. Nenechte se ale oklamat pálícím sluncem: podobně jako v Rychlebských horách je i zdejší voda pořádně ledová.
  • Nejoblíbenějším dobrodružstvím u vodopádů Kawasan je něco, co Rychlebské hory nabídnout nemohou: canyoning, u nás málo provozovaný druh adrenalinového sportu, kdy v záchranné vestě, s přilbou a v doprovodu průvodce proplouváte říčním korytem společně s proudem. Největší skalní stupně se dají obejít po souši, velkou část trasy ale půjdete džunglí jednoduše po dně řeky. Nakonec skončíte u vodopádů Kawasan. Kdo má chuť, může si skočit přímo z vrcholu vodopádu do jezírka pod ním. Samozřejmě, po vodě můžete pohodlně sjet jako po tobogánu, ale na Cebu je prý zvykem končit skokem.
Žulová

Žulová

Obec v Javornickém výběžku v podhůří Rychlebských hor se pyšní neobvyklým kostelem, propojeným se zbytky středověkého hradu. K toulkám po okolí láká řada malebných přírodních zákoutí, například Smolný vrch s Venušinými miskami nebo Boží hora s novogotickou kaplí.

Rychlebské hory - neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory - neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory se nacházejí severně od města Jeseník. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem, z jihu Hrubým Jeseníkem. Hlavní hřeben leží na Česko-Polské hranici, odkud Rychlebské hory pokračují do Polska.

#světovéČesko aneb delší i krátké výlety k vodopádům

#světovéČesko aneb delší i krátké výlety k vodopádům

Na několika výletech k vodopádům si přijdou na své nejen vyznavači dobrodružství, ale i romantici a milovníci přírody. Všechny totiž leží stranou od hlavních cest, takže vás čeká trocha hledání a hezké překvapení na konci. A jeden leží skutečně hodně daleko!

Nýznerovské vodopády u Žulové

Nýznerovské vodopády u Žulové

Nýznerovské vodopády se nacházejí v osadě Nýznerov u Žulové v údolí Stříbrného potoka. Jedná se o kaňonovitou soutěsku se skalními prahy vytvářejícími několik vodopádů a kaskád, kde se vlivem vymílání skály výřivým proudem vody vytvářejí jámy a obří hrnce různých tvarů až několikametrových rozměrů.

Osady kolem Vápenné

Osady kolem Vápenné

V minulosti se kolem obce Vápenná nacházelo hned několik malých osad - Polka, Zelená hora, Část Starého Podhradí, Paseky, Bažiny, Lesní Čtvrť a Nýznerov.

Další aktuality