ÚvodAktuality#světovéČesko a nejlepší kašny a fontány: zábavné sochy i umění pod širým nebem
Památky

#světovéČesko a nejlepší kašny a fontány: zábavné sochy i umění pod širým nebem

  • 4. července 2021
Kašny a fontány, které zdobí náměstí a volná prostranství, parky i zámecké zahrady, jsou pro spousty kolemjdoucích neviditelné, ale rodiny s dětmi i milovníci kuriozit je milují. A nejenom oni: některé kašny se řadí k památkovým skvostům, jiné se zase pyšní nejrůznějšími technickými specialitami. Pojďte se s nimi seznámit zblízka!
Dvě zpívající fontány a představení plná vody, světel a hudby: Zpívající fontána v Mariánských Lázních a Zpívající fontána na Markétině ostrově v maďarské Budapešti
Mariánské Lázně
Budapešť
Kdybychom měli vyhlásit nekorunovaného krále kašen a fontán, titul by zřejmě vyhrála Olomouc. Ve městě najdete přibližně padesát kašen, z toho osm tvoří ucelený památkový soubor z doby baroka. Najdete je v nejrušnějších místech historického jádra města. Část z nich, inspirovaná antickými pověstmi, představuje nejstarší soubor kašen u nás.
 

Arionova kašna v OlomouciNejvětší ovace ale sklízí kašna, která do zmíněné kolekce nepatří: Arionova kašna na jihozápadním nároží radnice na Horním náměstí od místního rodáka a uznávaného sochaře Ivana Theimera. Je jedním z novodobých symbolů Olomouce, na dálku si ovšem notuje s „antickými“ kolegyněmi: námětem sochařské výzdoby je antická pověst o řeckém básníkovi, pěvci a hráči na kitharu Ariónovi, kterého zachránil z mořských vln delfín, přivábený zpěvem. Oválný bazén kašny je zapuštěný pod úroveň dlažby a tři bronzová sousoší v ní doplňuje k velké radosti dětí další plastika želvy, umístěná na prostranství vedle nádrže. Drobný reliéfní dekor na plastikách oslavuje Moravu, město Olomouc a jeho obyvatele, kašna je navíc coby oblíbené místo dětského cachtání naplněná vodou s látkami, které zajišťují její průzračnost a zabraňují tvorbě řas. Voda není zdravotně závadná, ale k pití rozhodně vhodná není: k tomu je určené umělecky vyzdobené pítko vedle kašny, jehož autorem je rovněž Ivan Theimer.
 

Kašny v Brně: vodní nápisy, Skácelovy verše a trojhlavý pes

Prostranství před Janáčkovým divadlemBrně dotvářejí dvě zajímavá vodní dílka: fontána s různě vysokými vodními výtrysky a vodní clona, 15,5 metru široká a 5,5 metru vysoká, která symbolizuje divadelní oponu a díky programům řízeným počítačem na ní voda vytváří různé obrazce a nápisy. Večer jsou všechny vodní kulisy barevně podsvícené.

Nejsou to jediné vodní radovánky ve městě: bronzovou kašnu na náměstí Svobody obtáčejí úzké lišty s verši známého brněnského básníka Jana Skácela, skvělé osvěžení nabízejí Vodní schody na Baštách pod Petrovem a legendou mezi brněnskými kašnami pak je Parnas, impozantní kašna s mnoha alegorickými postavami, bájnými zvířaty, draky, delfíny a také se strážcem podsvětí, trojhlavým psem Kerberem. Stojí uprostřed Zelného trhu v centru města.
 

Zpívající fontány a hrátky se světlem

Za zázrak a vrchol technického umu byla v době svého vzniku považována Křižíkova světelná fontána, která se poprvé rozsvítila roku 1891 na Jubilejní zemské výstavě v Praze. Po sto letech se dočkala obnovy a dnes se u ní (a na ní) pořádají koncerty, přehlídky, gastronomické akce i opulentní divadelní představení plná světel a hudby. Obnovená Křižíkova fontána se skládá z 1248 podvodních reflektorů s pěti barevnými spektry, 3000 trysek a desítek čerpadel a reproduktorů.Se světlem a slovy si pohrává i fontána v Lovosicích, další fontány pak kombinují vodní gejzíry a vodotrysky s reprodukovanou hudbou. Nejznámější z nich je Zpívající fontána v Mariánských Lázních, další zpívající fontánu objevíte v Hodoníně na náměstí před radnicí. Kašna má hravý tvar vlnky, symbolizující meandr řeky Moravy.
 

Kuriozity mezi fontánami a kašnami

Klasika je nuda, řekli si novodobí autoři kašen a fontán. Že jejich fantazie nezná mezí, o tom svědčí třeba kašna se sochou permoníka v Oslavanech, kašna s čůrajícím voříškem  v Kryštofově Údolí anebo fontána v Záhřebské ulici na Vinohradech v Praze s velmi neobvyklými chrliči. Zajímavá je také kašna se sochou Golema v Brandýse nad Labem, anebo kašna s lipany v Aši. I když pro ně existuje velmi jednoduché vysvětlení: název města je odvozený od ryby s charakteristickou hřbetní ploutví, německy nazývané Äsche. Paradoxně na Ašsku už lipani nežijí a k velkému žalu zdejších rybářů se s nimi setkáte vlastně jenom na kašně.

Ke skutečným obrům mezi kašnami pak patří Samsonova kašna v Českých Budějovicích a obří manýristická kašna na nádvoří zámku Bučovice.
 

Nejkrásnější fontány a kašny

Máte rádi historické památky? Pak musíte navštívit Kutnou Horu a zastavit se u Kamenné kašny. Bohatě zdobená stavba ve tvaru dvanáctibokého hranolu vznikla na konci 15. století, až do konce 19. století sloužila jako rezervoár pitné vody, je jedním ze symbolů města a společně s městskou památkovou rezervací je zapsaná na seznam památek světového dědictví UNESCO.

Zatímco historie kutnohorského architektonického skvostu je podrobně zmapovaná, o stovky let mladší Bruselská fontánaLuhačovicích má v minulosti pořádné okno: v polovině 20. století zdobila prostranství před československým pavilonem na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu, ale proč se přesunula právě do Luhačovic se neví. Autorem proslulého a velkoryse rozvrženého výtvarného díla je Jan Kavan, vidět ji můžete před Domem Bedřicha Smetany.

K nejkrásnějším uměleckým dílům zahradního umění patří překrásná rokoková kaskádová fontána, dominanta zámecké zahrady ležící kousek od hradu a zámku v Českém Krumlově. Postavili ji v letech 1750–1765 podle projektu Ondřeje Altomonteho a zdobí ji sochy vodních božstev. Neobvyklá tvarem, ale inspirovaná starodávnými pověstmi je trojice pozlacených kašen Velbloud, Chrtice a Anděl na náměstí Republiky v centru Plzně; moderní kašny navrhl architekt Ondřej Císler.
 

Zpívající kašny a #světovéČesko

  • Kde si v Budapešti odpočinout od hluku městských ulic? Seriál #světovéČesko doporučuje procházku na Markétin ostrov / Margitsziget, který leží uprostřed Dunaje kousek od maďarského parlamentu. Až na ostrov vás dovede Markétin most.
  • Přibližně 2,5 kilometru dlouhý a půl kilometru široký kus pevniny nabízí spoustu zajímavostí: lázně, malou zoo, piknikové louky, skoro šedesát metrů vysokou secesní vodárenskou věž nebo pět kilometrů dlouhou trasu pro ty, kdo si rádi zaběhají.
  • Skutečným hitem je barevná fontána s desítkami trysek. Některé se točí dokola, jiné tryskají kolmo do vzduchu, speciální stroj pak dokáže vytvořit 30 metrů široké a deset metrů vysoké vodní plátno podobné vějíři, na které se promítají fotografie a videomapping.
  • Po setmění hrají vodní prameny všemi barvami a vodní podívanou doplňuje hudba, od mezinárodních hitů přes nadčasové maďarské melodie a dětské písničky až po světovou klasiku.
Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn Příroda

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty prošly komplexní revitalizací a roku 2021 se otevřely veřejnosti.

Zámecké návrší Litomyšl Památky

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Městský park Michalov v Přerově Příroda

Městský park Michalov v Přerově

Park byl založen v roce 1904 přeměnou bývalého lesa, podle plánů významného zahradního architekta Františka Thomayera. Jde o nejstarší a nejrozlehlejší okrasný sad města Přerova. V roce 2017 prošel velkou revitalizací.

Rokoková kašna v Kunžaku Památky

Rokoková kašna v Kunžaku

Původně největší kašna z jednoho kusu kamene je umístěna pod školou. Pochází z roku 1815.

Barokní kašna s delfíny v Uherském Hradišti Památky

Barokní kašna s delfíny v Uherském Hradišti

Nejslavnější barokní kašna Uherského Hradiště pochází z 1. poloviny 18. století. Autor Václav Render byl významný olomoucký sochař. Kašna je ozdobena propletenými těly delfínů a v horní části je završena piniovou šiškou.

Neptunova kašna v Liberci Památky

Neptunova kašna v Liberci

Na náměstí před libereckou radnici se po dlouhých letech vrátila Neptunova kašna. Dominantou současné kašny je socha Neptuna s trojzubcem stojícího na delfínu.

Samsonova kašna v Českých Budějovicích Památky

Samsonova kašna v Českých Budějovicích

Přesně ve středu náměstí Přemysla Otakara II. najdete známý symbol Českých Budějovic – Samsonovu kašnu. Toto velkolepé barokní dílo bylo vybudováno v letech 1721 až 1727. Tvoří jej kamenná nádrž, jež je díky průměru 17 m jednou z největších u nás.

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích Památky

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích najdete jedno z největších čtvercových náměstí v České republice i ve střední Evropě. Nese název zakladatele města, kterým byl roku 1265 český král Přemysl Otakar II. Náměstí bylo vytyčeno již při založení města.

Kašna Parnas v Brně na Zelném trhu Památky

Kašna Parnas v Brně na Zelném trhu

Barokní kašna Parnas stojí v centru Brna ve středu náměstí známého jako Zelný trh a je jeho výraznou dominantou.

Zahrady piaristického kláštera v Příboře Památky

Zahrady piaristického kláštera v Příboře

V říjnu 2015 byly po několikaleté rekonstrukci slavnostně otevřeny zahrady piaristického kláštera v Příboře. Zahrady budou sloužit k relaxaci a klidnému trávení volného času lidí všech generací.

Pramen sv. Josefa v Luhačovicích Příroda

Pramen sv. Josefa v Luhačovicích

Léčivé prameny v Luhačovicích se rozdělují do dvou skupin. První skupina slouží k pitné kúře, druhá skupina se užívá pro balneologické účely. Vodu z pramene svatého Josefa můžete ochutnat poblíž luhačovického kostela Svaté rodiny.

Socha čůrajícího voříška v Kryštofově Údolí Památky

Socha čůrajícího voříška v Kryštofově Údolí

V Kryštofově Údolí u Liberce se nachází velmi svérázná kašna voříška čůrajícího na patník. Autor nápadu, místní patriot Martin Chaloupka, se netají tím, že se nechal inspirovat Bruselem. Unikátní dílo stvořil akademický sochař Aleš John.

Lázeňský areál v Kuksu Památky

Lázeňský areál v Kuksu

Velkolepý projekt tvorby lázeňského areálu s mnoha uměleckými díly, citlivě zakomponovaný do krajiny, vypracoval zřejmě italský architekt G. B. Alliprandi na objednávku hraběte F.A.Sporcka.

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních Památky

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Centrem lázeňského života byly vždy kolonády. Hlavní kolonáda Mariánských Lázní je novobarokní stavba z let 1888-1889, která se stala dominantou lázeňské promenády.

Viniční altán Grébovka s unikátní historickou vinicí Památky

Viniční altán Grébovka s unikátní historickou vinicí

Grébovka, neboli Havlíčkovy sady, je rozsáhlý park na rozhraní Prahy 2 a Prahy 10. Na místě, kde se nyní rozkládá park, se původně nacházely vinice, založené Karlem IV. v druhé polovině 14. století. Dominantou parku je Pavilon Grébovka.

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder Kultura

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder

Na východním okraji Královské zahrady na Pražském hradě (nesprávně Belveder) dal vybudovat v letech 1538 – 1560 Ferdinand I. Královský letohrádek, zvaný také Letohrádek královny Anny. Letohrádek je nejčistší vlašská renesanční architektura mimo italskou půdu.

Soubor kašen v Olomouci Památky

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.

Za městskou památkovou zónou do Oder Zážitky

Za městskou památkovou zónou do Oder

Vydejte se do města Odry obdivovat městskou památkovou zónu, která je tvořena náměstím s renesančními měšťanskými domy, se sochou Nanebevzetí Panny Marie z roku 1785 a s nádhernou neoklasicisní kašnou z roku 1897.

Renesanční zámek Bučovice Památky

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Zpívající fontána v Mariánských lázních Památky

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána byla vybudována v letech 1982 – 1986 při rekonstrukci promenády akademickým architektem Pavlem Mikšíkem. Působivé vodní obrazce jsou tvořeny z deseti střikových systémů, jejichž kombinace řídí počítač.

Křižíkova fontána v Praze Zážitky

Křižíkova fontána v Praze

Křižíkova světelná fontána navržená slavným českým elektrotechnikem Františkem Křižíkem byla poprvé spuštěna 24. května roku 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy a rekonstruována v nové podobě pro Všeobecnou československou výstavu konanou v roce 1991.

Zpívající fontána na Masarykově náměstí v Hodoníně Zážitky

Zpívající fontána na Masarykově náměstí v Hodoníně

Město Hodonín se pyšní neobvyklou zpívající fontánou před místní radnicí. Celá fontána je řízena počítačem, což umožňuje vytvářet zajímavé střikové a vířivé kombinace včetně barevných, světelných efektů a synchronizace s reprodukovanou hudbou.

Kašna Hastrmanka v Polné Památky

Kašna Hastrmanka v Polné

Barokní kašna na hlavním náměstí v Polné je doplněná novodobou plastikou hlavy hastrmana. Pochází z dílny polenských sochařů a kameníků Morávků.

Kamenná kašna v Kutné Hoře Památky

Kamenná kašna v Kutné Hoře

Krásná a mohutná kašna uprostřed malého náměstíčka je jedním ze symbolů Kutné Hory. Kvůli narušení pramenů důlní činností musela být voda přiváděna do města ze vzdálených míst. Kamenná kašna sloužila jako rezervoár vzácné pitné vody až do roku 1890.

Historické náměstí s kašnou Jablunkov Památky

Historické náměstí s kašnou Jablunkov

Jablunkovskému Mariánskému náměstí vévodí kašna se sochou Immaculaty neboli Neposkvrněné Panny Marie.

Kašna se sochou sv. Floriána v Rožmberku nad Vltavou Památky

Kašna se sochou sv. Floriána v Rožmberku nad Vltavou

Město Rožmberk bylo založeno v polovině 13. století. Leželo na obchodní cestě vedoucí z Českého Krumlova přes hraniční průsmyky do Lince a dále na jih. Je spojeno s významným šlechtickým rodem Rožmberků.

Kamenná kašna  a výstražný bezdový kámen v Kaplicích Památky

Kamenná kašna a výstražný bezdový kámen v Kaplicích

O kamenném sloupu kašny se traduje, že to býval pranýř. Kašna byla postavena roku 1646. Na cestě směrem na České Budějovice, před prudkým klesáním cesty sloužil výstražní brzdový kámenjako výstraha pro formany a vozky.

Kašna se sousoším Cyrila a Metoděje v Bystřici nad Pernštejnem Památky

Kašna se sousoším Cyrila a Metoděje v Bystřici nad Pernštejnem

Žulovou kašnu s nádrží na půdorysu kvadrilobu zdobí sochy věrozvěstů sv. Cyrila a sv. Metoděje v životní velikosti. Kašna krášlí bystřické náměstí již od roku 1892.

Loštické náměstí s kašnou a neogotickým sloupem Památky

Loštické náměstí s kašnou a neogotickým sloupem

Dvě krásné kamenné památky dominují loštickému náměstí. Čtyřboká kašna i neogotický sloup s upraveným okolím jsou častým místem odpočinku obyvatel a návštěvníků města.

Další aktuality

Znáte všechna královská města? Přinášíme velký přehled tipů na výlet

Čím se lišilo královské město od běžného poddanského města? Bylo podřízeno přímo panovníkovi a jeho obyvatelé byli svobodní, na rozdíl od poddaných v ostatních městech, kteří byli podřízeni šlechtě. Mezi královská města se počítala i tzv. věnná města, která spravovaly manželky vladařů. Kromě daní, které města v Království českém odevzdávala přímo královské koruně se také zavázala posílat na královský dvůr různé „naturálie“ – vždy takové, které byly v dané oblasti nejlepší. Tak například Nový Bydžov posílal do královské kuchyně raky, Mělník víno, Chrudim pšenici a Jaroměř lososy.
29. květen 2024 9:00
Památky

10 tipů na místa s nejkrásnější štukovou výzdobou aneb ve stínu a na výsluní

Stropy, římsy, balkony, fabiony, reliéfy, rohové lišty i sloupy u řady našich památek zdobí plastická štuková výzdoba. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte nejkrásnější štukovou výzdobu v Česku – třeba na zámky Uherčice, Bučovice a Kratochvíle, do Clam-Gallasova paláce v Praze anebo do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné.
29. květen 2024 8:03
Památky

10 tipů na návrat do renesance

Zatímco středověké hrady sloužily k obraně svých obyvatel a jejich majetku, renesanční zámky měly za úkol své majitele reprezentovat. Vydejte se na některý ze zámků, které vám přinášíme v našich tipech na výlet a poznejte život renesančních šlechtických rodů.
29. květen 2024 7:00
Památky

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

Už o nadcházejícím víkendu 25. a 26. května se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2024. Dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například zámek Častolovice, hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Chyše, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
24. květen 2024 16:00
Památky

Tipy pro milovníky hradů a zámků: navštivte ty, které jsou v soukromých rukách

O podstatnou část kulturního dědictví naší země pečují s cílem, aby bylo zachováno nejen pro současníky, ale i pro generace budoucí, soukromí vlastníci. Poznejte hrady a zámky, které patří původním šlechtickým rodům, městům a obcím anebo soukromníkům, pro které je péče o kulturní dědictví celoživotní radostí.
24. květen 2024 7:23
Památky

Kalendář 2024: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Objevte kouzlo knih. Krásné starobylé knihovny lze obdivovat při prohlídkách klášterů, přímo do výroby papíru se dostanete v jedné z nejstarších evropských manufaktur ve Velkých Losinách, kde se tradičním způsobem papír vyrábí dodnes. Navštívit můžete i památník Bible kralické, knihovnu Latinské školy v Jáchymově a další zajímavá muzea. Navíc milovníci a milovnice knih jistě netrpělivě očekávají začátek festivalu Svět knihy, který startuje již tento čtvrtek 23. května 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na další zajímavé akce, které potěší knihomolky a knihomoly.
22. květen 2024 11:45
Památky

7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

Lidový obyčej, zapsaný v roce 2011 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, fascinuje svým tajemným poselstvím. Obřady provázející svátek zvaný letnice se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen v několika vesnicích na Slovácku a na střední Moravě.
22. květen 2024 11:00
Památky

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Zámky Červená Lhota, Hluboká a Lednice, hrady Švihov, Bouzov a Pernštejn, a k tomu ještě Pekelné doly nebo skalní město Adršpach: to jsou ta nejpohádkovější místa v Česku. Není divu, že je vedle nadšených turistů a výletníků vyhledávají také filmaři. Podívejte se s Kudy z nudy ta nejkrásnější a nejpohádkovější místa, která hrála hlavní roli ve filmových pohádkách!
21. květen 2024 8:49
Památky