Úvod > Aktuality > #světovéČesko a nejdražší vejce na světě: z Toulovcových Maštalí přes jižní Čechy až na carský dvůr
Životní styl

#světovéČesko a nejdražší vejce na světě: z Toulovcových Maštalí přes jižní Čechy až na carský dvůr

  • Vydáno24. března 2021
Že by nejdražší vejce na světě bylo to největší? Pak by se mohli radovat třeba v Boru u Skutče, kde ve skalách mají schované obří balvan zvaný Kolumbovo vejce. Anebo jsou nejcennější obří kraslice, které se každý rok na jaře objevují v Hluboké nad Vltavou? Skutečným pokladem ale jsou vajíčka ze zlata a diamantů, která pro ruské cary vyráběl klenotník Fabergé.
Velikonoční zdobená vajíčka: klasika za pár kaček a vejce stylu Fabergé zdobené diamanty a zlatem.
Před dalekou cestou ale napřed prozkoumáme naše vajíčka: třeba to, které se nachází v lesích nedaleko Boru u Skutče, v oblíbených Toulovcových Maštalích. V Hluboké nad Vltavou si společně zahrajeme velikonoční hru, obvyklou v zemích západní Evropy, kde v zahradách a parcích malí hledači objevují skrýše s ukrytými vejci. Představíme si také jednu oblíbenou čokoládovou pochoutku a pak už zamíříme na carský dvůr do předrevolučního Ruska.
 

Kolumbovo vejce v Toulovcových Maštalích

Skála v Toulovcových Maštalích svým tvarem nápadně připomíná vejce, neobvykle postavené na užší špičaté straně – proto také název Kolumbovo vejce. Ustálené rčení vysvětlující původ Kolumbova vejce vychází z prastaré historky, kdy před slavným mořeplavcem kdosi utrousil, že plavba do Ameriky vlastně nebyla nijak výjimečný podnik. Kolumbus mu podal vejce a vyzval ho, ať ho postaví na špičku. Samozřejmě následovala spousta pokusů a pádů, než Kolumbus popadl vejce, lehce nakřápl skořápku a naťuknutou špičkou ho pak postavil na stůl. Poučení z toho plynoucí? Kolumbovo vejce označuje geniální nápad, který sice může uskutečnit každý, ale slávy se dočká jen ten, kdo s ním přišel jako první. Zatímco ale originální Kolumbovo vejce zřejmě někdo ještě téhož dne snědl, Kolumbovo vejce v Budislavských skalách stojí pevně dodnes. Z Boru u Skutče k němu po červené značce dojdete zhruba za deset minut.
 

Stezka obřích velikonočních vajec na Hluboké

Originální zábavu, jakou jinde nezažijete, nabízí každé jaro město Hluboká nad Vltavou: obvykle od začátku dubna do konce května se tu můžete projít po stezce s obřími velikonočními kraslicemi a hledat, kde jsou schované a kolik jich vlastně je. Bezmála 700 kilogramů vážící vajíčka vyzdobily jak děti z místní základky, tak profesionální výtvarníci, nabízejí proto značně různorodou podívanou. Jsou extravagantní, klasická i romantická, některá připomínají díla starých mistrů, jiné zase mají skořápku seskládanou z puzzlí anebo z ní cení zuby drak. Nudit se rozhodně nebudete: stezka po malovaných kraslicích vás provede celou Hlubokou, od pohádkového novogotického zámku přes zámecký park až k Munickému rybníku, k loveckému zámečku Ohrada a k zoologické zahradě. Počítejte jen s tím, že když půjdete poctivě od kraslice ke kraslici, čeká vás poctivých dvanáct kilometrů.
 

Nejsladší vejce na světě

Milovníci čokolády na celém světě milují vejce Cadbury / Cadbury Creme Egg: čokoládové vajíčko, pod jehož skořápkou objevíte sladkou bílou a žlutou náplň, připomínající žloutek a bílek. Hlavní suroviny jsou čokoláda a fondán, někdy s příchutí karamelu, jindy pomeranče nebo máty. Cadbury Creme Egg se řadí mezi nejznámější cukrovinky na světě a v britském Birminghamu se jich denně vyrobí 1,5 milionu, ale koupit se tradičně dají pouze od začátku roku do Velikonoc. Zajímavost? Když před časem společnost Cadbury vypustila vajíčka do celoročního prodeje, zájem spotřebitelů poklesl. Počítejte tedy s tím, že pokud nemáte zásoby, po Velikonocích si už nezamlsáte.
 

Nejdražší velikonoční vejce na světě

  • Při cestách do Ruska je nemůžete minout: bohatě zdobená vajíčka rozmanitých velikostí, co kousek, to umělecký skvost. Patří k oblíbeným suvenýrům, v Sankt Petěrburgu, Moskvě a dalších velkých městech dokonce objevíte specializované obchody plné vajíček značky Fabergé. Odkud se tahle zvláštnost vzala?
  • Nejdražší kraslice na světě vyrobil klenotník Carl Fabergé (1846–1920), po matce Francouz, po otci Rus, narozený v Petrohradě. První zlaté velikonoční vajíčko vyrobil v roce 1873 na objednávku cara Alexandra III. pro jeho manželku: skořápka pokrytá bílým smaltem se dala otevřít, v ní byl ukrytý zlatý žloutek a po jeho otevření se uvnitř ukrývalo zlaté kuřátko. Vajíčko zdobila ještě diamantová korunka a rubínové růže.
  • Car Fabergého jmenoval svým dvorním zlatníkem a každý rok si od něj objednával různé dary pro nejrůznější příležitosti: klasické šperky, hodiny, šperkovnice, svaté předměty či sošky. Vejce ale hrála prim: car dával své ženě originální zlatá velikonoční vajíčka až do konce svého života a v tradici pokračoval i jeho syn Mikuláš II., od něhož dostávala vajíčka Fabergé matka i manželka. Po bolševickém převratu klenotník emigroval do Švýcarska, kde za dva roky v Lausanne zemřel.
  • Kolik originálních Fabergého vajíček se dochovalo? Odhaduje se, že zlatník jich vyrobil přibližně 70, řada z nich ale zmizela a o jejich osudech se neví. Počet těch známých se pohybuje podle různých zdrojů od čtyřiceti do sedmapadesáti.
  • Neobvyklá velikonoční vajíčka se z Ruska rozkutálela do celého světa. Deset kousků například můžete vidět v klenotnici moskevského Kremlu, další pak v různých muzeích po celém světě.
  • Světově proslulá je vajíčko zvané Jedlová šiška, jejíž šupinky na okrajích zdobí stovky briliantů a uvnitř je stříbrný slon s jezdcem ve zlatém sedle. Známé je rovněž, Korunovační vejce, v jehož nitru se skrývá kočár z platiny a horského křišťálu, či vejce s motivem transsibiřské magistrály s miniaturní lokomotivou a pěti vagóny ze zlata a platiny.
  • Zájem sběratelů o Fabergého vejce je veliký a pokaždé, když se objeví v některé aukci, se dá očekávat rekordní suma. Rothschildovo vejce se zabudovanými hodinami bylo roku 2007 prodáno za téměř devět milionů liber, v roce 2002 pak za Zimní vejce zaplatil neznámý sběratel 9,6 milionu dolarů.
  • V Rusku jsou Fabergého vejce nesmírně oblíbená. Ve starobylé moskevské čtvrti Čistyje Prudy, spjaté s tvorbou Michaila Bulgakova, dokonce stojí dům postavený ve stylu Fabergého vajec. Novináři listu International Herald Tribune ho před časem představili čtenářům jako nejbizarnější ukázku současné ruské architektury. 
Velikonoce: Jak nabarvit velikonoční vajíčka přírodní barvou?

Velikonoce: Jak nabarvit velikonoční vajíčka přírodní barvou?

Také rádi barvíte na Velikonoce vajíčka? Zkuste to letos jinak – pomocí přírodních zdrojů, které znávaly i naše prababičky. Nemusíte se bát, že vaše vajíčka budou mít nevýrazné barvy, s přírodními zdroji lze dosáhnout široké palety pestrých odstínů! A když nakonec vajíčka vyleštíte kouskem slaniny, budou se navíc krásně lesknout. A co budete potřebovat? Stačí si připravit běžně dostupné suroviny, například červené zelí, cibuli, kurkumu nebo víno.

Velikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?

Velikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?

Rok se s rokem sešel a před námi jsou opět Velikonoce. V dnešní době najdeme spoustu moderních metod a technik, jak vejce nabarvit. Vyzkoušejte s námi klasické techniky zdobení vajíček: batikování, voskový reliéf, zdobení slámou anebo jednodušší obtisky.

Velikonoce na talíři aneb dobroty tradiční jarní kuchyně

Velikonoce na talíři aneb dobroty tradiční jarní kuchyně

O Velikonocích se spolu střetávají dva protiklady – přísný půst a velká hojnost. Půst se drží až do začátku Velikonoc, ovšem pak nastává pravý opak! Svátky jara se tradičně slaví desítkami různých pokrmů. Je zajímavé, že každý kraj má svá jídla a mnohdy se jedno od druhého výrazně liší. Dnes vám tak přinášíme výběr toho nejlepšího, co během jara a Velikonoc naše tradiční kuchyně nabízí.

Další aktuality

20 tipů na výlet na Budějovicku pro hezké podzimní zážitky

Každý, kdo uvažuje o podzimní dovolené v tuzemsku, nebo chce strávit třeba jen příjemný rodinný víkend, by měl zamířit na Budějovicko. Oblast mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou nabízí sportovní a relaxační aktivity, oblíbené historické památky, krásnou přírodu i skvělou lokální gastronomii. Podzimní Budějovicko má rozhodně co nabídnout!
Jihočeský kraj | Životní styl

V České Třebové proběhne Den železnice

Oslavy Dne železnice se v České Třebové se uskuteční v sobotu 16. září 2023. I když k největším lákadlům patří tradičně jízdy speciálními vlaky, připravili organizátoři v rámci svátku železnic také bohatý doprovodný program v areálu českotřebovského depa.
Jihočeský kraj | Zážitky

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 32. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 15. až 17. 9. 2023. Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
Jihočeský kraj | Zážitky

Brambory: historie oblíbené potraviny, bramborové hostiny, slavnosti a příběhy

Když někdo skončí těsně pod stupni vítězů, říká se, že dostal bramborovou medaili. Vůči bramborám to ale není úplně fér: v mnoha světových kuchyních včetně té naší, tedy české, moravské i slezské, jim patří první místo. Také se na našich stolech objevují už pěknou řádku let: první dochované zmínky o bramborách v českých zemích zmiňují hostinu Viléma Slavaty v roce 1623 v Jindřichově Hradci.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je v plném proudu, houbaři nosí z lesů plné košíky a leckterou domácností voní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
Jihočeský kraj | Příroda

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 9. září 2023 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
Jihočeský kraj | Zážitky

V Hoslovickém mlýně se budou v sobotu slavit dožínky

Ve vodním mlýně v Hoslovicích na Strakonicku se v sobotu 26. srpna 2023 koná oblíbená akce s názvem Dožínky ve Vodním mlýně Hoslovice. Těšit se můžete na ukázky života na mlýně a oslavy sklizně na vesnici z pohledu minulosti. Nebude chybět pouštění mlýnského kola a komentované prohlídky mlýna.
Jihočeský kraj | Památky

České Budějovice oživí slavnosti Město lidem – lidé městu

11. ročník multižánrového festivalu Město lidem, lidé městu proběhne v pátek a sobotu 25. až 26. srpna 2023 v Českých Budějovicích. Veselá akce se snaží vrátit zábavu a pohodu do uspěchaných ulic města. Oblíbený pouliční festival připraví nevšední zážitek a atmosféru, díky které už město České Budějovice a veřejný prostor v něm nebudete nikdy vnímat stejnýma očima.
Jihočeský kraj | Zážitky